Şimdi Ara

::Fotoğraf Kritiği Yapalım:: (4. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
130
Cevap
0
Favori
2.963
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orjinalden alıntı: mboyaci

antique ve nadir_en fotoğraflariniz gercekten cok güzel..elinize sağlik.Bende 1 tane ekleyim.Beğenmediniz umuduyla

madem amacımız kritik, o zaman senin fotoğrafını biraz eleştireyim ki bir daha sefer fotoğraf çekerken söylediklerime dikkat edersin belki

bulutlar herzaman fotoğrafa güzel bir etki verir yani arkaplan tamam.. gelelim önplana; bir hatun gitar çalıyor ama gitar çantası kadrajın dışında kalmış
    ayrıca hemen arkasında bir sokak lambası var ki o da kadrajın dışında kalmış.. bu durumda fotoğrafa bakan kişi fotoğrafın gelişigüzel çekildiğini düşünecektir.. son olarak, soldan sağa doğru bir eğim var ki bu da göze hoş görünmüyor..

bunlar benim gözümü rahatsız eden faktörler ama en kısa zamanda bu sorunların üstesinden geleceğine inanıyorum..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi antique -- 26 Şubat 2007; 20:37:41 >

• Fotolar çok güzel Bi de ben çekebilsem.Mboyaci o resim nerede çekilmiş ?
  • Acikcasi antique fotoğraf gelisigüzel cekildi diyebilirim Daha dogrusu burasi Çek Cumhuriyeti Prag sehrinin en kalabalik yerlerinden biri(charles koprusu).Ve bu boslukta bulabilmek icin bile 15-20 dakika bekledim.

Eğim ve sokak lambası hakkinda haklisin.Fakat bu eğimi daha sonra bilgisayarda eğimi düzelttiğimde ve sokak lambasini oldugu kısmı kestiğimde pek hosuma gitmeyen bir fotoğraf cikti ,daha dogrusu bu hali daha hosuma gitti.ama elbette dediklerinde haklisin..

Vermeyince MABUD neylesin Mahmut simdilik ancak bu kadar

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mboyaci -- 26 Şubat 2007; 22:17:16 >
  • hatalarımı merak ediyorum

::Fotoğraf Kritiği Yapalım::

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi uruzgar -- 26 Şubat 2007; 23:46:58 >
  • samsung s800 bunuda ben ekliyim hatalarımızı bilelim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cankart -- 26 Şubat 2007; 23:51:36 >
  • bütün eleştirileri ben yaparsam çok biliyormuş gibi olmaktan korkarım, bu nedenle diğer arkadaşlar da düşündüklerini yazsın..
  • bence yanlış düşünüyorsun ben oldukça yeniyim. forumda çok fazla bilen ve yorum yapan insan yok. o yüzden düşüncelerini paylaşırsan bizde ileride hatalarımızı kapatıp diğer insanlarında aynı hataları yapmamaları için gördüğümüz hataları söyleyebiliriz. bence bu çok bilmişlik değil gördüğün hataları cesaretle söyleyebilmektir.

teşekkürler...

quote:

Orjinalden alıntı: antique

bütün eleştirileri ben yaparsam çok biliyormuş gibi olmaktan korkarım, bu nedenle diğer arkadaşlar da düşündüklerini yazsın..
  • uruzgar arkadasim bende tecrubeli değilim ,sahsi fikirlerimi yaziyim.Ama yaniliyorda olabilirim , darilmak ,alinmak yok

Bence senin fotoğrafin cok parlamiş.oto kontrast yaparsan picassa ve ps ile daha güzel olur.Ayrica o kadar cok kus varki , fotoğraf cok kalabalik gozukuyor..

cankart arkadaşim senin fotoğrafindada ufuk cizgisi sola dogru yatiyor.Ayrica 2 agac yerine bence 1 tane olsa daha güzel olurmus..

Ya boylede cok biliyor gibi sizi elestiriyorum
  • @cankart arkadaşım..fotografın güzel.sadece dallar arasındaki 3 sandaldan biri hele sağdaki daha belirgin olsa daha anlamlı olurdu..kadrajın güzel..
  • bu da benden..eleştiriler ise sizlerden..
  • bende kendi fotoğrafımı eleştireyim.

soldaki ağaç dalları kadrajda olması gerekirdi.

biraz daha zoom yaparak daha az martı kadraja ala bilirmişim. Ps ile biraz küçültüp 16:9 yaptım biraz daha güzel oldu.

deneyerek daha güzel lere ulaşagiz.

http://www.dcmag.co.uk/ gayet guzel bir site. forumunda hafta sonları yarışması günü resmi haftanın fotografcisi gibi güzel etkinlikler var. kritik yapan deneyimli fotoğrafçılarda mevcut. epeyde kullanıcısı var. tavsiye ederim.

quote:

Orjinalden alıntı: mboyaci

uruzgar arkadasim bende tecrubeli değilim ,sahsi fikirlerimi yaziyim.Ama yaniliyorda olabilirim , darilmak ,alinmak yok

Bence senin fotoğrafin cok parlamiş.oto kontrast yaparsan picassa ve ps ile daha güzel olur.Ayrica o kadar cok kus varki , fotoğraf cok kalabalik gozukuyor..

cankart arkadaşim senin fotoğrafindada ufuk cizgisi sola dogru yatiyor.Ayrica 2 agac yerine bence 1 tane olsa daha güzel olurmus..

Ya boylede cok biliyor gibi sizi elestiriyorum

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi uruzgar -- 27 Şubat 2007; 23:49:31 >

• bende çok acemiyim ama gözüme takılanları yazayım.

fotoğraf biraz karanlık olmuş. Belki EV değerini biraz arttırabilirsin. bunun haricinde bence eğik ağaç ve aşağıdaki küçük ağaç çok güzel bir derinlik vermiş.

eline sağlık.

quote:

Orjinalden alıntı: müdür

bu da benden..eleştiriler ise sizlerden..

• teşekkürler @uruzgar..
    hepimiz ögrenciyiz..(tabi ki fotograf çekim konusunda) birbirimize yol göstererek eleştirerek iyi fotograf çekmeyi ögreneceğiz..
    quote:

Orjinalden alıntı: uruzgar

bende çok acemiyim ama gözüme takılanları yazayım.

fotoğraf biraz karanlık olmuş. Belki EV değerini biraz arttırabilirsin. bunun haricinde bence eğik ağaç ve aşağıdaki küçük ağaç çok güzel bir derinlik vermiş.

eline sağlık.

quote:

Orjinalden alıntı: müdür

bu da benden..eleştiriler ise sizlerden..

•  ::Fotoğraf Kritiği Yapalım::

??
  • @uruzgar sanırım yanlıs yazmıssın adresi
    www.dcmagazine.co.uk olması lazım
    güzel bi siteye benziyor tesekkürler
  • Arkadaşlar,
    Ben Fotografların kadraj, kompozisyon vb yönlerden kritiğini yapabilecek durumda değilim. Bunun için herşeyden önce konuya bakmakla, görmek arasında epey bir fark olduğuna inananlardanım.
    Benim makine ile ilgili farkettiğim bir şey var. Aynı konuyu aynı ortam ışık değerleriyle fakat farklı menülerle çekmeme rağmen genellikle fotografların karanlık çıktığını farkettim. Bu fotograflara +Ev değerleri verdiğimde de karanlık ve aydınlık alanların birlikte olduğu karelerde aydınlık alanların detaylarının kaybolduğunu gördüm. AcdSee ile yaptığım belki yüzlerce denemede bu olayın yüksek GAMA ışıma değerlerinden kaynaklandığını ve sadece bu değerlerle oynamak ve Max. %5 gerektiğinde Kontrast değil ama siyah marjını arttırmak suretiyle baya anlamlı Gözün gördüğü tonlama değerlerinde ve aydınlık alanlarda detayların kaybolmadığı fotograflar elde edildiğini gördüm. Bunlara 2 örnek aşağıda,
    Kanımca dSLR makinelerde var mı bilmiyorum, Ev ayarının dışında makinelerde bir de Gama ışıma ayarının da olması gerektiği gibi bir düşünce aklımdan geçiyor. Çünkü filmle sensör arasında ki en büyük algılama farkını oluşturan ve kaçınılmaz bu sonuçtan, Fotografların karanlık çıktığını düşünüyorum..

Bu konu da düşüncelerimi eleştirmenizi bekliyorum....

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bipekkan -- 27 Şubat 2007; 21:32:08 >

• @DayLight66 evet haklısın yalnış olmuş. düzeltelim

benim yukarıda söylemek istediğim tam olarak buydu fotoğrafta ters ışıktan dolayı karanlık bölge oldukça fazla idi senin düzeltmenle benim daha çok hoşuma gitti.

birde kitaplarda okudugum bir detyayı sizinle paylaşıyım. over exposure ve under exposure olayi için. over exposure - beyaz patlaması olduğunda) geri dönüş olmadığını ama under exposure'u yazılımlarla bir dereceye kadar düzeltile bildiği yazıyordu. EV degerini çok arttırmaktansa fotogradı underexposure olarak çekip PS ile editlemeyi tercih edin diye okudum ne kadar doğrudur bilmiyorum ama yukarıda foto buna güzel bir örnek sanırım.

Saygılar.

quote:

Orjinalden alıntı: DayLight66

@uruzgar sanırım yanlıs yazmıssın adresi
    www.dcmagazine.co.uk olması lazım
    güzel bi siteye benziyor tesekkürler

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi uruzgar -- 27 Şubat 2007; 23:48:53 >

• sevgili BIPEKKAN..
    karanlık çıktığını düşündüğünüz fotoğraf aslında bir ters ışık çalışmasıdır.. bu nedenle önplanın karanlık çıkması gayet normaldir..
    bu karanlık bölgeyi aydınlatmaya çalışmak yerine biraz daha kontrastı artırıp iyice karartmanın daha güzel sonuç vereceğini düşündüm ve ufak bir PS müdahalesiyle "müdür" rumuzlu arkadaşımızın fotoğrafını birazcık değiştirdim..
    bir de ufuk çizgisindeki eğikliği giderdim.. umarım kendisi bu müdahalelerim için bana kızmaz

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi antique -- 28 Şubat 2007; 4:57:52 >

• quote:

Orjinalden alıntı: uruzgar

hatalarımı merak ediyorum

sevgili URUZGAR,
    amacınız kuşları çekmekse bu kadar uzaktan hepsini kadraja almanın hiçbir faydası olmuyor inanın.. konuya ne kadar yakın olursanız fotoğrafa olan etkisi o kadar güzel olacaktır.. bütün sürü yerine bir veya birkaç tanesini daha büyük olacak şekilde ve hızlı enstantane değerleri kullanarak çekmenizi tavsiye ederim..

ayrıca önplandaki kuru dallar komposizyonu bozmaktan başka bir işe yaramamış çünkü kuşlar zaten uzakta etkisiz, bir de önplandaki dallarda bulanık olunca fotoğrafınızın cezbediciliği iyice kaybolmuş.. benim size tavsiyem, yeni başlayan birisi olarak bol bol yakın plan çekimler yapmanız yönünde olacaktır..

• @antique abi teşekkür ederim. ilk kuş denemelerimde aslında oldukça fazla çekim yapmıştım. bu fotoğraftadaki hareket hoşuma gitmişti. ama sanırım biraz kaos olmuş. öndeki kuru dallar benide çok rahatsız etti. tavsiyelerini dikkate alacağım. yakın plan çalışmak hareketli objelerde oldukça zor oluyor ama zamanla daha iyi sonuçlar alacağıma eminim.

birde bu fotoğraf senin anlatmak istediğine daha yakın sanırım. bu fotograf içinde katkılarını bekliyorum. ben bir tanesini hemen söyleyim. sağ üstteki kuş gövdesi. kadrajda olmamalıydı.

orjinal boyut

quote:

Orjinalden alıntı: antique

sevgili URUZGAR,
    amacınız kuşları çekmekse bu kadar uzaktan hepsini kadraja almanın hiçbir faydası olmuyor inanın.. konuya ne kadar yakın olursanız fotoğrafa olan etkisi o kadar güzel olacaktır.. bütün sürü yerine bir veya birkaç tanesini daha büyük olacak şekilde ve hızlı enstantane değerleri kullanarak çekmenizi tavsiye ederim..

ayrıca önplandaki kuru dallar komposizyonu bozmaktan başka bir işe yaramamış çünkü kuşlar zaten uzakta etkisiz, bir de önplandaki dallarda bulanık olunca fotoğrafınızın cezbediciliği iyice kaybolmuş.. benim size tavsiyem, yeni başlayan birisi olarak bol bol yakın plan çekimler yapmanız yönünde olacaktır..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi uruzgar -- 28 Şubat 2007; 8:52:23 >

• 
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.