Şimdi Ara

Garantili 2. El Telefonun Garanti Haklarının Kullanılmaması

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
4
Cevap
0
Favori
6.944
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

2. el bir telefon aldım fatura tarihi 15/05/2016
    benim satın alma tarihim 20/05/2016
    telefonun kutusu faturası her şeyi tamam ve satıcı ile nüfus cüzdanı fotokopili telefonumu sattım diye bir kağıt imzaladık.

telefon 8. ayda şarj almamaya başladı.
    iş yoğunluğumdan dolayı telefonu 16/09/2016 da servise verebildim
    servis 20 iş gününde telefonu yapamadığı için 10/10/2016 tarihinde değişime sundu 16 gün geçmesine rağmen değişim inceleme işlemleri bile başlatılamadı.
    ne zaman değişir dediğimde zaman veremeyiz diyorlar. 1 ayda olabilir 1 yılda.
    servis bana yedek telefon talibinde bulunmama rağmen telefonda vermedi.

şimdi kısa özetten sonra soruna geçeyim

ben bu durumdan sıkıldığımdan ve telefonsuz kaldığımdan kendime telefon alıp servisteki telefon içinde ücret iadesi hakkımı kullanmak için bugün tüketici hakem heyetindeki arkadaşa gittim.
    hakkımı aramak için ne yapabilirim diye lakin aldığım cevap karşısında çok şaşırdım.
    "FATURA SİZİN ÜZERİNİZE OLMADIĞINDAN HİÇBİR HAKKIN YOK" dedi.
    bu cevap sonrasında avukata da danıştım lakin onunda cevabı aynı idi tüketici hakem heyeti fatura sahibi ve firma arasındaki anlaşmazlıklara bakar. 3. şahısların firma ile yaşadıkları sıkıntılar bu kapsama girmez ve bir hak talep edemezsin dedi.

şimdi bizim garantili 2. el diye aldığımız ürünlerde garanti hakkımız YOK.
    fatura sahibi ile aranızda belge bile imzalasanız bunun geçerlilik kapsamı olmadığından aslında alınan 2. el ürünlerin tamamı basit işler dışında GARANTİSİZ.
    Misli ile değişim için firmanın inisiyatifinde olmanıza rağmen yaşanan mağduriyet adına bedel indirimi veya ürünün para iadesi hakkınız YOK
    Hatta ciddi arızalar için firma fatura sahibi olmayan bir kişinin bile tamir ettirme istegini reddetme hakkı var.

KISACA 2. EL FATURALI GARANTİLİ DİYE ALDIĞIMIZ ÜRÜNLERİN TAMAMINDA TÜKETİCİ HAKLARINDAN MAHRUM OLUYORSUNUZ.

bunu niye yazıyorum.
    formda bir sürü alışverişim olmasına rağmen hiçbir zaman garanti kapsamında böyle bir şikayetim olmamıştı bu yüzden böyle bir durum olduğunu ilk defa öğrendim ve bunun için sizleri de bilgilendirmek istedim.

NOT: hakkımızı aramak için sulh mahkemesine davaya açmak gerekiyor bu davada faturanın sahibi de müdahil oluyormuş ve bu şekilde dava sonucunda haklı bulunursanız firma hakkında işlem yapılıyormuş.

NOT 2: yok yanlışsın öyle değil böyle diyen arkadaşlar gerçekten bilgili ise yardımlarını beklerim :)

• Şöyle bir yanlış anlaşılma var sanırım.Garanti kişiye değil ürüne verilir.Ürünün ilk satıcının mevcudiyetinde olmaması bu durumu etkilemez sanıyorum.Elinizde satış sözleşmesi de var.Satış sözleşmesi,garanti belgesini ekleyip dilekçe yazarak Tüketici Hakem Heyetine başvurun.
  • Eldarion kullanıcısına yanıt
    Garanti Belgesi Yönetmeliği'ne göre ürünlerin yanında garanti belgesi verilmesi şartı var ve bu belgenin ihtiva etmesi gereken bilgiler arasında alıcının bilgileri yer almıyor. Buradan çıkan sonuç da dediğiniz gibi garantinin kişiye değil, ürüne olduğu.

Bir sorun mevcut ki çoğu üründe garanti belgesi yerine fatura veriliyor, yönetmelik bunun olamayacağını açıkça belirtmiş; fakat THH'ler bunu hiçe sayarak uygulamada aksi yönde davranış sergiliyor. Enteresan bir durum.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • garanti belgesi ürün tamiri için gerekiyor ama fatura isteyen şirkeylerede siz neden fatura istiyorsunuz bunu yapmak zorundasınız diyemiyor cünkü garanyi belgesiniz yanında fatura ibrazıda gerekiyor.

eğer garanti kaşeli tarijli ve imzalı degilse mutlaka fatura şart ki telefonlardada garanti tarihi yazmıyor.

thh ise maalesef bu davalarda fatura dahibi olmadıkca işlem yapmıyor.
    yani 2. el garantili ürün diye bir şey yok. tamamen firmanın insiyatifinde.
    firma yapmam derse hiç bir hak iddia edemiyorsunuz maalesef :(

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.