Şimdi Ara

gigabyte anakart samsung 500 x2 raid 0 ve hdd görmeme sorunu

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
21
Cevap
0
Favori
1.482
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

GIGABYTE 890GPA-UD3H AMD 890GX+SB850 AM3 DDR3 anakartım üzerinde bios ta kitapçığın anlattığı gibi gerekli ayarları yaptım sonraki ekranda ctrl f ile 3 tane samsung spinpoint hdd leriin 2 sini raid 0 olarak ayarladım.. hdd ler sata 3 0 1 2 3 4 connectorlere takılı..Bu aşamalardan sonra boot ettım wın 7 cd si ile fakat devamlı yüklenecek sürücüyü seçin diyor ve maalesef sürücü gözükmüyor. nerede hata yapıyorum ne yapmam gerekiyor acaba..

• usb den raid sürücüyü tanıtacaksın(windows 7 kurarken) aynı sorun benim başımada gelmişti ama ben anakarttan çıkan kabloları kullanmamıştım sonra anakartla gelen kabloları taktım düzeldi
  • quote:

Orijinalden alıntı: zortingen

usb den raid sürücüyü tanıtacaksın(windows 7 kurarken) aynı sorun benim başımada gelmişti ama ben anakarttan çıkan kabloları kullanmamıştım sonra anakartla gelen kabloları taktım düzeldi
    dostum valla nasıl tanıtacagımı bu surucuyu nerden bulacagımıda yazarsan sevınırım :) ana kartın sıtesınden drıver lar altından ındırdım wın 7 kurarken yuklenecek surucu sevınden usb bellegı secerek o dosyayı yuklemeye calsıtım ama hata verıyor kabul etmıyor. 64 bıt olanını hıc gormuyor zaten..
  • quote:

Orijinalden alıntı: bayleo

dostum valla nasıl tanıtacagımı bu surucuyu nerden bulacagımıda yazarsan sevınırım :) ana kartın sıtesınden drıver lar altından ındırdım wın 7 kurarken yuklenecek surucu sevınden usb bellegı secerek o dosyayı yuklemeye calsıtım ama hata verıyor kabul etmıyor. 64 bıt olanını hıc gormuyor zaten..

Alıntıları Göster
    http://www.gigabyte.com.tr/products/mb/driver/ga-890gpa-ud3h_10.html

Buradan " AMD AMD SATA RAID Driver (Preinstall driver, press F6 during Windows* setup to read from floppy) " bunu indirip usbye atın sonra windows u kurarken o görmediği yerde " load driver " a tıklayıp usb içine attığın o dosyayı göstereceksin.
    Ayrıca anakarttın cdsinde de var

• quote:

Orijinalden alıntı: leech

http://www.gigabyte.com.tr/products/mb/driver/ga-890gpa-ud3h_10.html

Buradan " AMD AMD SATA RAID Driver (Preinstall driver, press F6 during Windows* setup to read from floppy) " bunu indirip usbye atın sonra windows u kurarken o görmediği yerde " load driver " a tıklayıp usb içine attığın o dosyayı göstereceksin.
    Ayrıca anakarttın cdsinde de var

Alıntıları Göster
    maalesef olmadı anakartın cd sınden denemıstım zaten ınternettende ındırdıgıme denedım ıcındekı drıverlerden w764 u zaten hıc gormuyor 86 da ıse 2 tane uygun gosterıyor secıyorum 5 10 dakıka bekledıkten sonra hata donduruyor..

• quote:

maalesef olmadı anakartın cd sınden denemıstım zaten ınternettende ındırdıgıme denedım ıcındekı drıverlerden w764 u zaten hıc gormuyor 86 da ıse 2 tane uygun gosterıyor secıyorum 5 10 dakıka bekledıkten sonra hata donduruyor..

Alıntıları Göster
    Yanlış bişeyler yapıyosun belliki adım adım anlatır mısın ?
  • quote:

Yanlış bişeyler yapıyosun belliki adım adım anlatır mısın ?

Alıntıları Göster
    merhaba leech. pc yı bırakıp sehır dısına cıkmam gerektı ve cevap donemedım. anakartta toplam 8 tane sata connectoru var bunlardan 6 tanesı sata 3 en ust 2 tane de sata 2. Elımde de 3 tane samsung un spınpoınt serısı 500 luk 16 onbelleklı sata 2 hdd var. Şımdı ben bunları sata 0. connector 1. connector ve 2. connetore taktım son 8. sata 2 connectordede cd wrıter var. bıostan gereklı raıd ayarlarını yaptım ve ctrl f5 ılede once 2 hdd (bı sonuc alamayınca) sonrada 3 unude secerek raıd 0 olarak kaydettım. wın yukleme ekranı geregınden uzun suruyor ve surucu secılen yer gelıyor. burada surucu gozukmuyor. goz attan sıtesınden ındırdıgım sb850 drıverlerı wın 7 32 bıt yada 64 bıt ıkısınıde denıyorum fakat daha guncel surucu ıcın uretıcınıze basvurun uyarısı gelıyor ve kabul etmıyor.. sonra 95 mb lık drıver setınıde ındırdım tek tek denedm ve hıc bırı olmadı.. sorum su.. raıd de sata kabololarının baglı oldugu konektorlerın bı onemı varmı sans gele koyabılıyormuyuz.

• Önceden kendi konumda yazmıştım, izlemen gereken yok kabaca bu;

quote:

İlk olarak iki diskide anakartınıza bağlantısını yapıyorsuz sonra biosa girip ordan sata diskler ile ilgili olan bölümde raid i seçip ( her anakartta değişik oluyor, gigabyte ise daha ayrıntılı anlatabilirim yinede anakartın kullanma klavuzunda ayrıntılı bir şekilde anlatıyor) biostan kaydedip çıkıyorsunuz, yeniden başlattığınızda raid i yapıcağın bölüm geliyor ve o kısmda hangi raid çeşidini yapıcaksanız seçip diskleri bölümlüyorsunuz sonrasında işletim sistemini yükleyeceğiniz cd yi takıp restart atıyorsunuz. Yüklemeler geçtikten sonra işletim sisteminizi hangi bölüme yüklüyeceğiniz seçeceği bölüm geldiğinde diskler görünmeyecektir bunuda vista veya windows 7 yükleyecekseniz anakartınızın driver bölümünden SATA AHCI'ı indirip usb bellek ile veya anakartınızın cd sinde bulunan ( gigabyte'ın cd sinde Bootdrv/SB750V/LV içerisindeydi ) ilgili bölümden seçip ileri dediğinizde yüklemesini gerçekleştirmektedir. Xp için bu işlemleri sadece floop disk ile gerçekleştirebilirsiniz. Bundan sonra ki işlemler normal format

Yanlız şunu anlamadım "once 2 hdd (bı sonuc alamayınca) sonrada 3 unude secerek raıd 0 olarak kaydettım."

• quote:

Önceden kendi konumda yazmıştım, izlemen gereken yok kabaca bu;

quote:

İlk olarak iki diskide anakartınıza bağlantısını yapıyorsuz sonra biosa girip ordan sata diskler ile ilgili olan bölümde raid i seçip ( her anakartta değişik oluyor, gigabyte ise daha ayrıntılı anlatabilirim yinede anakartın kullanma klavuzunda ayrıntılı bir şekilde anlatıyor) biostan kaydedip çıkıyorsunuz, yeniden başlattığınızda raid i yapıcağın bölüm geliyor ve o kısmda hangi raid çeşidini yapıcaksanız seçip diskleri bölümlüyorsunuz sonrasında işletim sistemini yükleyeceğiniz cd yi takıp restart atıyorsunuz. Yüklemeler geçtikten sonra işletim sisteminizi hangi bölüme yüklüyeceğiniz seçeceği bölüm geldiğinde diskler görünmeyecektir bunuda vista veya windows 7 yükleyecekseniz anakartınızın driver bölümünden SATA AHCI'ı indirip usb bellek ile veya anakartınızın cd sinde bulunan ( gigabyte'ın cd sinde Bootdrv/SB750V/LV içerisindeydi ) ilgili bölümden seçip ileri dediğinizde yüklemesini gerçekleştirmektedir. Xp için bu işlemleri sadece floop disk ile gerçekleştirebilirsiniz. Bundan sonra ki işlemler normal format

Yanlız şunu anlamadım "once 2 hdd (bı sonuc alamayınca) sonrada 3 unude secerek raıd 0 olarak kaydettım."

Alıntıları Göster
    :) bende 3 harddısk var 2 sı ıle raıd 0 yapıp bırını depo yapacaktım normalde pc yıde yenı aldım.. 2 Hdd ıle bu ısı beceremeyınce barı 3 unude raıd 0 olarak ayarlayayım dedım. durum bu :) Güzelim pc suan yatırıyor maalesef:.

AMD Phenom II X6 1055T 2.8GHz / 3.3GHz Turbo Core 9MB Cache İşlemci
    SAPPHIRE HD5870 Vapor-X GDDR5 1GB 256Bit ATI DX11 Ekran Kartı (11161-03-50R)
    PIONEER DVR-S18LBK 22X ± DOUBLE LAYER LABELFLASH SATA DVD YAZICI SİYAH
    THERMALTAKE 750 WATT TOUGHPOWER XT GÜÇ KAYNAĞI (TAK ÇIKART KABLOLU)
    COOLER MASTER HAF 932 FULL TOWER SİYAH KASA 209,00 USD
    GIGABYTE 890GPA-UD3H AMD 890GX+SB850 AM3 DDR3 1866(O/C)
    SAMSUNG 500GB 16MB SATA2 7200RPM HARDDISK x 3
    ZEROTHERM NV120 12CM FANLI AMD-INTEL CPU SOĞUTUCU
    OCZ 4GB (2*2GB) Gold Edition 1600MHz CL8 DDR3 Low Voltage Dual Kit Bellek

• quote:

:) bende 3 harddısk var 2 sı ıle raıd 0 yapıp bırını depo yapacaktım normalde pc yıde yenı aldım.. 2 Hdd ıle bu ısı beceremeyınce barı 3 unude raıd 0 olarak ayarlayayım dedım. durum bu :) Güzelim pc suan yatırıyor maalesef:.

AMD Phenom II X6 1055T 2.8GHz / 3.3GHz Turbo Core 9MB Cache İşlemci
    SAPPHIRE HD5870 Vapor-X GDDR5 1GB 256Bit ATI DX11 Ekran Kartı (11161-03-50R)
    PIONEER DVR-S18LBK 22X ± DOUBLE LAYER LABELFLASH SATA DVD YAZICI SİYAH
    THERMALTAKE 750 WATT TOUGHPOWER XT GÜÇ KAYNAĞI (TAK ÇIKART KABLOLU)
    COOLER MASTER HAF 932 FULL TOWER SİYAH KASA 209,00 USD
    GIGABYTE 890GPA-UD3H AMD 890GX+SB850 AM3 DDR3 1866(O/C)
    SAMSUNG 500GB 16MB SATA2 7200RPM HARDDISK x 3
    ZEROTHERM NV120 12CM FANLI AMD-INTEL CPU SOĞUTUCU
    OCZ 4GB (2*2GB) Gold Edition 1600MHz CL8 DDR3 Low Voltage Dual Kit Bellek

Alıntıları Göster
    az ocne bır gelısme oldu. sata 3 - 0 2 3 konektorlerde lerde hdd1 hdd2 hdd3 baglı sata 2 olan 8 konektorede dvd wrıter baglı ıken ve 3 hdd yı raıd 0 olarak gosterıp yuklemeye gectıgımde bu sefer gelısme oldu ve wın 7 surum secım ekranı geldı. 64 professıonal dedım sonra surucu yukleme ekranından surucu secın ıle 64 bıt wın 7 yı sectım gayet guzel uygun gordu yukledı yukleme bıtınce 64 bıt yukledınız 32 bıt drıverların calısmayacagını bılıyormusunuz gıbı bır uyarı cıktı ok dedım fakat sonuc husran yıne hdd gozukmuyo:(

• quote:

az ocne bır gelısme oldu. sata 3 - 0 2 3 konektorlerde lerde hdd1 hdd2 hdd3 baglı sata 2 olan 8 konektorede dvd wrıter baglı ıken ve 3 hdd yı raıd 0 olarak gosterıp yuklemeye gectıgımde bu sefer gelısme oldu ve wın 7 surum secım ekranı geldı. 64 professıonal dedım sonra surucu yukleme ekranından surucu secın ıle 64 bıt wın 7 yı sectım gayet guzel uygun gordu yukledı yukleme bıtınce 64 bıt yukledınız 32 bıt drıverların calısmayacagını bılıyormusunuz gıbı bır uyarı cıktı ok dedım fakat sonuc husran yıne hdd gozukmuyo:(

Alıntıları Göster
    anakartın revizyon 1 mi 2 mi ?

• quote:

anakartın revizyon 1 mi 2 mi ?

Alıntıları Göster
    sorun cıkınca rev.2 bıos u kurdum suan rev2 guncel bıos var. rev 1 rev 2 bıos farkı degılmı ana karta gore degıskenlık gpsterıyormu yoksa? gosterıyor ıse nerde yazıyor.. gercı rev2 guncelı kurunca sorun cıkarmadı hıc.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bayleo -- 22 Haziran 2010; 19:25:51 >
  • quote:

sorun cıkınca rev.2 bıos u kurdum suan rev2 guncel bıos var. rev 1 rev 2 bıos farkı degılmı ana karta gore degıskenlık gpsterıyormu yoksa? gosterıyor ıse nerde yazıyor.. gercı rev2 guncelı kurunca sorun cıkarmadı hıc.

Alıntıları Göster
    rev 1-2 bunlar farklı anakartlar tabii farklılık gösterir.
    anakartın kutusunda yazar 1 mi 2 mi bulamazsan nerden aldğıysan linkini at ordan bakalım.
  • quote:

rev 1-2 bunlar farklı anakartlar tabii farklılık gösterir.
    anakartın kutusunda yazar 1 mi 2 mi bulamazsan nerden aldğıysan linkini at ordan bakalım.

Alıntıları Göster
    http://www.vatanbilgisayar.com/gigabyte-ga-890gpa-ud3h-890gpa-ud3h-amd-890gx+sb850-am3-ddr3-1866%28oc%29-anakart/productdetails.aspx?I_ID=44033

• quote:

http://www.vatanbilgisayar.com/gigabyte-ga-890gpa-ud3h-890gpa-ud3h-amd-890gx+sb850-am3-ddr3-1866%28oc%29-anakart/productdetails.aspx?I_ID=44033

Alıntıları Göster
    kutusuna baktım sımdı rev 2 mıs neysekı.. bıos uda guncellemıs olduk. raid driver da sb 850 mıs zaten onu yuklemeye calısmıstım..

• quote:

kutusuna baktım sımdı rev 2 mıs neysekı.. bıos uda guncellemıs olduk. raid driver da sb 850 mıs zaten onu yuklemeye calısmıstım..

Alıntıları Göster
    Raid kurulumunu yukarıda bahsettiğim gibi yapıyosun veya anartın kullanım klavızunda ki gibi sonra ;
    bir usb veya dvdyehttp://download.gigabyte.eu/FileList/Driver/motherboard_driver_amd_sataraid_raid_8-series_win7.exe bunu yazdırıyorsun fakat bunun indirdiğin gibi yazdırma önce çalıştır içiden çıkanı yazdır, sıkıntı buradan da kaynaklanıyor olabilir. Bunu yine load driver kısmında tanıtıcaksın, umarım olur.

• quote:

Raid kurulumunu yukarıda bahsettiğim gibi yapıyosun veya anartın kullanım klavızunda ki gibi sonra ;
    bir usb veya dvdyehttp://download.gigabyte.eu/FileList/Driver/motherboard_driver_amd_sataraid_raid_8-series_win7.exe bunu yazdırıyorsun fakat bunun indirdiğin gibi yazdırma önce çalıştır içiden çıkanı yazdır, sıkıntı buradan da kaynaklanıyor olabilir. Bunu yine load driver kısmında tanıtıcaksın, umarım olur.

Alıntıları Göster
    zaten ıcınden mutlakaq acıp bellege alıyordum onda sıkıntı yokta acaba bu harddıskler sata 2 ben sata 3 connektore taktıgım ıcın sorun olabılırmı..ama anakarta sata 2 connektoru sadece 2 tane var dıger 6 tanesı sata3.

• quote:

zaten ıcınden mutlakaq acıp bellege alıyordum onda sıkıntı yokta acaba bu harddıskler sata 2 ben sata 3 connektore taktıgım ıcın sorun olabılırmı..ama anakarta sata 2 connektoru sadece 2 tane var dıger 6 tanesı sata3.

Alıntıları Göster
    sata 3 ü hiç karıştırma sata 2 lerden sırayla tak işte hepsini 1-2-3 ve 4.yede dvdrw yi takarsın.
  • quote:

sata 3 ü hiç karıştırma sata 2 lerden sırayla tak işte hepsini 1-2-3 ve 4.yede dvdrw yi takarsın.

Alıntıları Göster
    sata lerden zaten 2 tane var ama :) degısık bır anakart mıs bu 6 tane sata 3 var 2 tanede sata 2..
  • quote:

sata lerden zaten 2 tane var ama :) degısık bır anakart mıs bu 6 tane sata 3 var 2 tanede sata 2..

Alıntıları Göster
    o zaman 3 hdd yide sata 3 e bağla, bi fark olucağını pek zannetmesemde yine de denemek lazım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi leech -- 22 Haziran 2010; 19:58:26 >
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.