Şimdi Ara

Google’ın Gemini uygulaması artık Türkçe olarak kullanımda

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
21
Cevap
0
Favori
630
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
6 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Google’ın Gemini uygulaması artık Türkçe olarak kullanımda
    Google’ın ChatGPT rakibi Gemini gelişmeyi sürdürüyor. Mayıs ayındaki I/O geliştirici konferansında Gemini yapay zeka asistanının Gmail, Google Mesajlar ve YouTube gibi uygulamalara genişletildiğini ve Android işletim sistemine derinlemesine entegre edildiğini gösteren teknoloji devi şimdi ise Gemini sohbet robotunun mobil uygulamasını Türkçe olarak kullanıma sunuyor.

Gemini uygulaması artık Türkçe

İlk olarak Şubat ayında ABD'de tanıtılan Gemini mobil uygulaması, Nisan ayında Almanya, Fransa, İtalya, İsveç ve İngiltere gibi Avrupa pazarlarında piyasaya sürülmüştü. Bu açılımla birlikte uygulamaya Japonca, Korece, İspanyolca ve Portekizce dahil olmak üzere bazı yeni dil seçenekleri eklenmişti. Google, kısa süre önce yaptığı güncelleme ile birlikte Gemini uygulamasını Türkçe dil seçeneğiyle birlikte Türkiye’de de kullanıma sundu. Türkiye’nin yanı sıra Hindistan, Bangladeş, Pakistan ve Sri Lanka'da uygulama artık kullanılabilir durumda.

Gemini 1.0 Pro tarafından desteklenen ücretsiz Gemini mobil uygulaması aracılığıyla yazma, planlama, öğrenme ve daha pek çok konuda kullanıcılara yardım edebiliyor. Bununla birlikte, Gemini 1.5 Pro'ya dayanan ve 1.500 sayfaya kadar olan belgelerden karmaşık veri analizi görevlerine kadar çok çeşitli bilgileri işleyebilen 1 milyon token bağlam penceresi sunan Gemini Advanced sürümüne de ücretli yükseltme yapılabiliyor.

Android 10 ve üzerini çalıştıran kullanıcılar Play Store üzerinden Gemini uygulamasını indirebilirler. Gemini'yi Google Asistan uygulamasında varsayılan yapay zeka asistanı olarak da ayarlayabilirsiniz. Bu sayede Asistan’a ulaşmak için kullandığınız yöntemleri veya "Hey Google" sesli aktivasyonunu kullanarak Gemini’yi çağırabilirsiniz.

Ayrıca Bkz.Samsung telefonlara uygulama kilitleme özelliği geliyor

Gemini uygulamasıyla yapay zekaya istediğiniz herhangi bir konuda bilgiler sorabilir, sohbet edebilir veya bir e-posta oluşturmasını isteyebilirsiniz. Google Asistan’da bulunan zamanlayıcı ayarlama, çağrı başlatma ve hatırlatıcıları ayarlama gibi birçok ses özelliğini de Gemini üzerinden kullanabilirsiniz.  Bu arada Gemini uygulaması iOS’ta bulunmuyor. Ancak Google uygulaması ile Gemini’ı kullanmak mümkün.

Kaynak:https://gemini.google.com/updates

• Google Asistan temel işlemler haricinde çok geri kalmıştı, daha gelişmiş bir asistan iyi oldu.

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  • fortekno kullanıcısına yanıt
    Telefonun özelliklerine erişimi çok kısıtlı

• NOSTOY N kullanıcısına yanıt
    Biraz baktım da, bazı sorgulardan sonra google asistandaki gibi küçük bir pencere açmak yerine uygulamayı açıyor. Bu da bence olumsuz bir taraf. Yine de en azından bir adım atılmış, zamanla daha iyi olmasını umarım.

• Google’ın Gemini uygulaması artık Türkçe olarak kullanımda Bu gerizekalı uygulamanın yorumunu size bırakıyorum.

• khaos kullanıcısına yanıt
    Muhtemelen ücretsiz olan eski modeli kullanıyorsunuz. Yeni model ile aralarında çok fark var.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi CWaRRioR -- 25 Haziran 2024; 08:05:36 >
  • NOSTOY N kullanıcısına yanıt
    Yeni Android sürümüyle, Gemini'ın işletim sistemiyle bütünleşik çalışmasını bekliyorum.

• haber için biraz geç kaldınız sanki

< Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >
  • Soru sorduğunda çok hatalı bilgiler veriyor. Chatgpt'nin çok gerisinde.

• quote:

Orijinalden alıntı: CWaRRioR

Muhtemelen ücretsiz olan eski modeli kullanıyorsunuz. Yeni model ile aralarında çok fark var.

Hayır en güncel olanı ki google asistan işe entegre durumda ayrıca size verdiği bilgiler de tamamen yanlış bu eczanelerin hiç biri nöbetçi eczane değil.

Sizin gönderinizi görünce yanıt vermiyor mu diye denedim, bende bu şekilde yanıtladı ondan paylaştım. Bilgiler yanlış olabilir bu arada. Tarih vs belirtmeden sordum, sitede nereyi bulup getirdi bilmiyorum. Ama sizdekinden farklı olarak bende soruyu yanıtladı, kaynak da belirtti.

Şu an zaten gözü kapalı AI'a güvenecek bir noktada değiliz tabi, bunu biliyoruz. O nedenle hangi AI olduğu farketmeksizin genelde aldığımız her bilgiyi teyit etmemiz gerekiyor.

Deneyimlerime dayanarak Gemini'ın doküman işlemede çok başarılı olduğunu söyleyebilirim. Mesela bir tahlil sonucu verin, en ince detayına kadar sonuçları değerlendirsin. Hatta öyle ki bir tahlil sonucunda referans aralığın yanlış girildiğini de Gemini ile tespit ettim. Laboratuvar, yaş grubunu göz önünde bulundurulmadan referans değerleri basmış. Bu bulguyu üniversitelerin kaynaklarından, yaş gruplarına ait referans değerleri öğrenerek karşılaştırdım ve teyit ettim.

Edit:

Bu arada güncellikten kastım uygulama değil, kullandığı model; karışıklık olmasın diye belirtme ihtiyacı duydum. Ekran görüntüsünü gönderdiğim yanıtı Gemini Advanced modeliyle aldım. 1.5 Pro sürümü oluyor yani.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi CWaRRioR -- 25 Haziran 2024; 9:47:4 >

• Asistanın yaptığı hiç bir şeyi yapamadı. Hatırlatıcı kuramıyor alarm kuramıyor. Sadece soru cevaplayacaksa asistan özellikleri olmayacaksa gereksiz olmuş. Sitesinden de kullanırdım.

• CWaRRioR kullanıcısına yanıt
    Yanlış anlamayın Gemini advanced 1.5 pro sürümü Google asistan ile entegre mi çalışıyor? Yanlış biliyor olabilirim ama ben ücretli diye biliyorum o sürümü ki öyleyse para verdiğim yapay zeka basit bir nöbetçi eczane sorusuna bile cevap veremiyor daha kötüsü yanlış yönlendiriyorsa durumu daha da vahimdir diye düşünüyorum.

Evet, entegre kullanılabiliyor. Advanced modeli ücretli ama 2 ay bedava deneme sürümü mevcut.

Bu arada aynı soruya ChatGPT'de yanlış cevap veriyor. Ücretli kullanıyor olsanız da aynı modelle yanıt alacağınızdan yine aynı durum olacak. Kaynaklarla ilgili bir durum diye düşünüyorum.

Ayrıca güncel verilerin doğruluğunu teyit etmek de kolay işler değil bence. Sonuçta kitap bilgileri değil, çeşitli kaynaklarda arama yapıyorlar. Onların da neresini ne doğrulukla alıyolar sonuç ortada. Hiçbir AI sağlayıcısı da güncel verilerin doğruluğunu garanti edemez zaten.

Kullanım açıklamasında ne yazıyor bilmiyorum ama eğer anlık olarak bilgileri direkt internetten çekiyorsa ve internette yanlış bilgi varsa normal.

Dediğim gibi bilgileri anlık olarak internetten çekiyorsa doğru bilgi yoksa bu Gemini sorunu değil. Benim bildiğim internetten anlık çekmiyor.

• maalesef asistan olarak şuanda verimsiz. Hiç bir şey yapamıyor neredeyse. Belki yeni android sürümüyle tam entegre ederler o zaman çok güzel olabiliri.

ios 18 ile tanıtılan siri gibi bir şey olmasını umut ediyorum.

• Chatgpt varken yüzüne bakılmaz. Gemini'ın daha 40 fırın ekmek yemesi lazım.

• bekogluaydin B kullanıcısına yanıt
    Anlık çekiyor. Mesela hava durumunu sorun, içinde bulunduğunuz saatle birlikte saat saat hava durumu görüntülüyor. Kaynak olarak da weather.com'u gösteriyor.

• CWaRRioR kullanıcısına yanıt

Şimdi kontrol ettim evet güncel olarak çekiyor. O zaman bazı şeylerde kullandığı kaynaklarda sorun var dediğim gibi. Şahsen ben google maps falan kullanmıyorum nöbetçi eczane için. Genellikle hatalı oluyor. Eczane sitesi var oradan bakıyorum tüm eczaneler oluyor.

• Ben size şu Gemini meselesini özet geçeyim Google/Sundar Pichai yıllardır yapay zeka,derin öğrenme vs diye diye milleti uyuttu sonra beklemediği bir anda Openai den Chatgpt golünü yedi panikle elindeki devasa imkanlarla panik halinde saçmasapan bard ı uydurdu yetmedi Gemini dedi Adana siparişi gibi 1.5 u uydurdu son kullanıcının kafasını karştırmak için şu kadar milyar token işe eğittik dedi vs dedi de dedi Günün sonunda Openai aldı yürüdü (Apple ile akıllıca bir adım attı)Bana göre Chatgpt ile Gemini yi karşılaştırmak Chatgpt ye alenen hakaret olur.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi khaos -- 25 Haziran 2024; 19:25:26 >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.