Şimdi Ara

görme engelli bir dh kullanıcısıyım soruları alayım (8. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir - 4 Masaüstü
5 sn
225
Cevap
10
Favori
7.899
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
249 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 678910
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: BaDRuLe

aklıma edebiyat okuyan bir arkadaşım geldi, bu sevdiğim arkadaşım da (Cengiz) görme engelliydi . sanırım %10 kadar bir görme kabiliyeti kalmıştı çünkü bazen benim göremediğim şeyleri farkedebiliyordu. sene 2003 yurt kantininde yemek yiyordum Cengiz'le, yemeğin ortasında Cengiz beni dürtü ve dediği şey şu oldu " Mustafa az önce geçen fıstığı gördün mü?"

Ne? nasıl yani? derken soluma baktım ve Tacikistandan gelen bir kızın gittiğini gördüm.Önümüzden geçmiş ben görmemişim. Cengiz acayip bir şekilde sırıtıyordu. Normalde göremeyen birisi olarak nasıl gördü o kızı hala anlamış değilim. Ama sanırım belli bir açıdan dediğim %10 luk görme yetisi hala vardı bir gözünde. çünkü cep telefonu kullanırken garip bir şekilde çok yakın ve sağa doğru tutuyordu gözünde.

çok iyi çocuktu kulakları çınlasın. uzun bir zamandır haber alamadım kendisinden. şimdi nerelerdedir ne yapıyordur bilmiyorum :(

evet hocam. dediğim gibi, bizler 3 şeyi beyine çizeriz.eğer hafiften bide görmen varise, karşındaki insanı baya bir şaşırtabiliyorsun.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Hep merak etmişimdir -Yanlış anlamayın sadece merak ediyorum- Görme engelli kişiler doğuştan yada sonradan göremeseler bile bir ameliyatla yeniden görebilme şansı oluyor mu? Yoksa ömür boyu mu böyle kalacaksınız?
  • quote:

Orijinalden alıntı: sercantosun

quote:

Orijinalden alıntı: Tommy Conlon

Boyum kısa,tipim kötü,kızlar ban bakmıyor deyip haline şükretmeyen denyolar sizin gibi hayata bağlı,azimli,cesur insanları görsünler de utansınlar şükretmenin ne demek olduğunu bilsinler helal olsun hocam.Birde sormak istediğim bir şey var gözünüzün düzelmesi için hiç mi umut yok ? Yani ne bileyim organ nakli veya başka bir şey ufakta olsa bir görüş için bir şey yapılamıyor mu?

hocam valla ileride nolur bilmem ama.. inanırmısın, emin ol senin söylediğin o tipleri, giyimden haberi olmayan insanları göreceğime,görmemeyi yeğliyorum... malesef şuanda herhangi bir umut yok.

Tip gelişiyor hocam inşallah ilerde sizin sorununuza da bir çözüm bulunur.

• quote:

Orijinalden alıntı: Evdeki Sinek

Allah yardımcınız olsun kardeşim zordur hayat sizin için yani bi düşünüyorum 5dakika en azından gözlerimi kapatarak bir şey yapmaya çalışıyorum zor oluyor

karşıdan karşıya geçerken yada bir yere giderken zor olmuyor mu? yolunuzu nasıl buluyorsunuz?

hocam işte, belkide en çok zorlandığımız kısma geldik. karşıdan karşıyageçmek bir engelli için hayli zor bir durum. özelliklede bizler için. normalde yurt dışında, bastonu gösterdiği halde durmayan arbaadaki insan kınanırken, burada kimsenin uurunda bile değil malesef. evet çoğu kez yardım alıyoruz karşıdan karşıya geçerken.

• quote:

quote:

Allah yardımcınız olsun kardeşim zordur hayat sizin için yani bi düşünüyorum 5dakika en azından gözlerimi kapatarak bir şey yapmaya çalışıyorum zor oluyor

karşıdan karşıya geçerken yada bir yere giderken zor olmuyor mu? yolunuzu nasıl buluyorsunuz?

hocam işte, belkide en çok zorlandığımız kısma geldik. karşıdan karşıyageçmek bir engelli için hayli zor bir durum. özelliklede bizler için. normalde yurt dışında, bastonu gösterdiği halde durmayan arbaadaki insan kınanırken, burada kimsenin uurunda bile değil malesef. evet çoğu kez yardım alıyoruz karşıdan karşıya geçerken.

Peki hocam gerçekten zor hiç denk gelmedim ama biri benden yardım istese seve seve yapardım diyelimkş taksimden mecidiyeköy'e gideceksiniz nasıl gidiyorsunuz otobüse falan bineceksiniz yardım mı alıyorsunuz yine?

• quote:

Orijinalden alıntı: Ch4ylak

EVler için çeşitli yazılım ve donanımlar var, sesli komut sistemi eklenebilir...
    Bildiğimiz akıllı ev, maliyet; istenilen kontrole ve donanımlara göre değişiyor, online röle kutusu ve birkaç yazılım ile şuan evdeki çoğu cihaza erişim sağlayabiliyoruz.
    Bir abim geliştirdi ve evinde uyguluyor, perdelerden, lcd'lere, akvaryum motorlarından, ip kameralara, hidrolik kapı ve pencerelerden klimaya kadar...

Günümüz teknolojisi hayatı kolaylaştırmak adına bizleri tembelleştirirken sizlere büyük imkanlar sunuyor..

Çoğu ilde kaldırımlara sarı çizgiler döşendi, cidden yararı oluyormu?
    Bu tür öküzlerin hep sileceklerini kaldırırım..
     görme engelli bir dh kullanıcısıyım soruları alayım

Allah yar ve yardımcınız olsun

hocam. şehrri adı gibi bilen bir görmeyen için pekte farketmiyor ama, yeni yeni dışarı çıkanlar için faydası büyük. birde bunlar 2 şekilde yapılıyor. birincisi direk yerin üstünden döşeniyorki bu hiçte sağlıklı bir şey değil, ikinciside yere kazılarak yapılıyor.makulüde budur.

• Bu ramazan ayında Allah sizin yardımcınız olsun, inşallah birgün gözlerinize tekrar kavuşursunuz.
    Bunun tedavisi varmıdır hocam ? Hani bir şekilde görebilmenizin tekrar ?
    Tüm içtenligimle dua ediyorum sizin için.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Turnedar

Bu konuyu görünce aklıma görme engelli bir turk ressam geldi kendisi renkleri ayırt edebiliyordu. Yani gokyuzunun mavi agaclarin yesil olmasi gerektigini biliyordu. Kendisini bir belgeselde gordum. Bu dunya capimda hazirlanmis bir belgeseldi. 5 gen seklimde bir katedral vardi bunu gorme engeli olamayanlar bile zor ciziyordu. Ama görme engeli olan ressamimiz dokunarak kusursuz bir bicimde bire bir cizmeyi basarmisti tabi orada bilim adamları buna cok sasırıp uzerinde arastırma yapmıslardı bu belgeseli hic unutmuyorum. Hem benim resme ilgili olmamdan hem de belgeselde bir turkun adının gecmesinden. Gercekten cok ilgimcti. Belgeseli bulursam atarım. Sizin icin de cok uzuldum eminim gelecekte tıp ilerleyip bu sıkıntılara bir cozum bulacaktır. Hic kiz arkadasınız oldu mu? Yada kendinizin su anki halini merak ettinizmi ? Giyinirken renklerin nasıl oldugunu yani bu buna uyar uymazı nasıl ayırt ediyorsunuz?

hocam, uyum aramam. giyerken de aileme sorarım bunların renkleri ne diye. ki interneti araştırrsanızda, görmeyenler için renk tanıma cihazları var artık. en basit onlarla bile rengi kendiniz öğrene biliyorsunuz. kız arkadaşı konusunada gelince, tabikide her insanın çevresinde olduğu kadar olmasa da, benim de kendime göre anlaşa bildiğim dostlarım arkadaşlarım kardeşlerim var.

• quote:

Orijinalden alıntı: I Will Burn You

Hocam size birşey sormak istiyorum.Benim bu dünyada neredeyse hiçbir amacım yok.Umut sıfır bildiğin boşlukta gibiyim.Bu arada bir inancım da yok sizin konunuzu görünce cok merak ettim nasıl bukadar hayat dolu birisiniz?Okadar denedim camilere gittim kuran okudum ama tık yok.İçimde hiç iman oluşmadı.Nasıl başa çıktınız?

hocam.. hayatın hepimiziçin zorlukları var. kolaylıkları olduğu gibi. emin ol bana, eğerşuanda ben bunu kabullenmeyip isyan etseydim, şuanda bulunduğum konumun onda birine bile ulaşamazdım. herşey insanın kendi gayretindedir. ben hep "ya allah böyle takdir buyurmuş" dedim. ve şükürkişu zamana kadar bu engelin hiçbir sıkıntısını yaşamadım. sana da tavsiyem, otur kalbinin sesini dinle. bnden daha beterleri var diye düşünerek şükret. emin ol bazı şeyler yerine oturacaktır. elin kolun olmasaydı, duymasaydın ne yapacaktın?

• quote:

Orijinalden alıntı: ghn

Yelda'yı mı kullanıyorsun yoksa Cem'i mi?

eloquence

• quote:

quote:

Bu konuyu görünce aklıma görme engelli bir turk ressam geldi kendisi renkleri ayırt edebiliyordu. Yani gokyuzunun mavi agaclarin yesil olmasi gerektigini biliyordu. Kendisini bir belgeselde gordum. Bu dunya capimda hazirlanmis bir belgeseldi. 5 gen seklimde bir katedral vardi bunu gorme engeli olamayanlar bile zor ciziyordu. Ama görme engeli olan ressamimiz dokunarak kusursuz bir bicimde bire bir cizmeyi basarmisti tabi orada bilim adamları buna cok sasırıp uzerinde arastırma yapmıslardı bu belgeseli hic unutmuyorum. Hem benim resme ilgili olmamdan hem de belgeselde bir turkun adının gecmesinden. Gercekten cok ilgimcti. Belgeseli bulursam atarım. Sizin icin de cok uzuldum eminim gelecekte tıp ilerleyip bu sıkıntılara bir cozum bulacaktır. Hic kiz arkadasınız oldu mu? Yada kendinizin su anki halini merak ettinizmi ? Giyinirken renklerin nasıl oldugunu yani bu buna uyar uymazı nasıl ayırt ediyorsunuz?

hocam, uyum aramam. giyerken de aileme sorarım bunların renkleri ne diye. ki interneti araştırrsanızda, görmeyenler için renk tanıma cihazları var artık. en basit onlarla bile rengi kendiniz öğrene biliyorsunuz. kız arkadaşı konusunada gelince, tabikide her insanın çevresinde olduğu kadar olmasa da, benim de kendime göre anlaşa bildiğim dostlarım arkadaşlarım kardeşlerim var.

Tabi ki dostlarınız kardeşleriniz vardır. Ben daha çok sevgiliyi sormaya çalıştım yani evlenmeyi felan düşünmüyormusunuz?

• Allah yardimcin olsun hocam. Ne kadar kucuk seyleri kafamiza takip sorun halinr getiriyoruz onu anlıyor insan konuyu okuyunca.

• quote:

Orijinalden alıntı: Teecem

Hep merak etmişimdir -Yanlış anlamayın sadece merak ediyorum- Görme engelli kişiler doğuştan yada sonradan göremeseler bile bir ameliyatla yeniden görebilme şansı oluyor mu? Yoksa ömür boyu mu böyle kalacaksınız?

yok estağfurullah.tabiikide. hastalığına göre değişir. genelde şuanda korneadan kaynaklı hastalıklara çözüm buluyorlar. retina zor kısım.çünki direk beyin damarlarıyla ilgili.

• quote:

quote:

quote:

Peki hocam gerçekten zor hiç denk gelmedim ama biri benden yardım istese seve seve yapardım diyelimkş taksimden mecidiyeköy'e gideceksiniz nasıl gidiyorsunuz otobüse falan bineceksiniz yardım mı alıyorsunuz yine?

eğer bildiğin bir yerse durağı bulman problem olmuyor. ego uygulamasıyla durak nosunu yazarak yaklaşan otobüsleri görebiliyorsun telefondan. bu da bize büyük bir nimet. otobüs geldiğindede telefon sizi sesli alarmla uyarıyor. artık gideceğiniz yeri bilmiyorsanızda tabikide yyardım almanız muakkak

• quote:

quote:

quote:

Tabi ki dostlarınız kardeşleriniz vardır. Ben daha çok sevgiliyi sormaya çalıştım yani evlenmeyi felan düşünmüyormusunuz?

hocam sizin sorunuzu anladım ben. şuan henüz öyle bir düşüncem yok. memuriyete uğraşıyorum. olursa, sonrasında düşünürüz. önce hayatın düzene girmesi gerekir hocam. asgari ücretle bu işler malumunuz zor

• Sizin gibi azimli insanları görünce bazen şunu düşünüyorum. Biz mi karanlıkta yaşıyoruz yoksa onlar mı? Helal olsun hocam. Bu azimle devam edersiniz, sizi kimse tutamaz.
  • Allah yardimcin olsun kardesim.

• Sercan kardeşim ne demeliyim bilmiyorum. Aslında derler ya, engelin ne olursa olsun, yaşama sevincin, yaşama isteğin olduğu sürece önünde kimse duramaz diye. Sen bunun bizzat somut örneğisin. Hayata bu denli bağlı, anlayışlı, hoşgörülü, bizlere bunu söyleyecek kadar cesaretli olduğun için seni takdir ediyorum. Keşke tüm engelli kardeşlerimiz senin gibi olsa da, teknolojinin nimetlerinden yararlanma imkanlarının olduğunu bilse, gelse aramıza karışsa. Zaten burada bir aile var. Her türlü derdinde tasanda yine DH ailesi var. Hayatında, iş hayatında, gelecek hayatında başarılar diliyorum.
  • Kendisiyle ne kadar barışık bi adam.Helal olsun gerçekten

• bizden bir pog olmaz adama bak. kimbilir gözleri olsaydı ne yapıcaktı
  • 
Sayfa: önceki 678910
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.