Şimdi Ara

görme engelli bir dh kullanıcısıyım soruları alayım (7. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
225
Cevap
10
Favori
7.899
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
249 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 56789
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Mjj ye yüklenmesenize lan,ne biçím adamlarsınız cocuk o níyetle söylememiş üstüne gidiyorsunuz adamlık mı lan sízin bu yaptığınız?bi cocukla gay diye dalga gecmek adamlık mı?

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • konunuzla alakalı mı bilmiyorum ama burdaki bazı arkadaşlara ve bazı aklı engellilere şunu tavsiye ediyorum gayrettepe metro durağının içinde dialogue in the dark (karanlıkta dialog) adlı bir sergi var.Yaklaşık 90 dakika boyunca size tamamen zifiri karanlıkta bir günlük istanbul deneyimi yaşatıyorlar sizlere gözleri görmeyen rehberler eşlik ediyor ve tek yardımcınız bir tane değnek.90 dakika da ne kadar sizleri anlayabiliriz bilmiyorum ama bence herkesin gidip görmesi gerek kesinlikle tavsiye ederim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi msb_bjk -- 5 Temmuz 2014; 2:04:02 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Ch4ylak

EVler için çeşitli yazılım ve donanımlar var, sesli komut sistemi eklenebilir...
    Bildiğimiz akıllı ev, maliyet; istenilen kontrole ve donanımlara göre değişiyor, online röle kutusu ve birkaç yazılım ile şuan evdeki çoğu cihaza erişim sağlayabiliyoruz.
    Bir abim geliştirdi ve evinde uyguluyor, perdelerden, lcd'lere, akvaryum motorlarından, ip kameralara, hidrolik kapı ve pencerelerden klimaya kadar...

Günümüz teknolojisi hayatı kolaylaştırmak adına bizleri tembelleştirirken sizlere büyük imkanlar sunuyor..

Çoğu ilde kaldırımlara sarı çizgiler döşendi, cidden yararı oluyormu?
    Bu tür öküzlerin hep sileceklerini kaldırırım..
     görme engelli bir dh kullanıcısıyım soruları alayım

Allah yar ve yardımcınız olsun

Silecek kaldırmayı sadece ben yapıyorum zannediyordum

Valla arkadaşa ne diyeceğimi bilemedim, bazen kekemeliğim yüzünden kızdığım sinirlendiğim oluyordu, bunu okuduktan sonra cidden kendime çok kızdım. Allah yardımcınız olsun

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• hocam geçmiş olsun. teknoloji gelişiyor gerçekten. umarım bütün bu sorunlara körlük, sağırlık vs çare bulunur.
  • Hocam tek diyebilecegim sey , ADAM GİBİ ADAMSIN

• Kardeşim hoşgeldin öncelikle.Bizim bölümde görme engelli bir arkadaşımız var çocuk okulu bitirmeden memur oldu bu senede üniversiteyi bitirecek Yani diyeceğim odur ki hiçbir zaman umutlarınızdan vazgeçmeyin.Engel sadece bizim önyargılarımız...
  • Hocam , halinden çok iyi anliyorum . burada en iyi anlayan da benimdir sanirim.. Kucuklugumden beri gözlük takiyorum , küçük yasta sol gozumu kaybettim, katarakt yüzünden.. Göz tansiyonu var ki sormayin , 2 sene önce duvarları tirmaliyordum göz tansiyonum yükselmişti hergun serum yiyiyordum sürekli agliyorum hatirladikca gözlerim dolar o aciyi allah kimseye yasatmasin.. 2 gözle görmek nazil birsey onu bile unuttum .. Bazen de gözümle dalga gecen şeref yoksunu mahlukatlar var onlara da haddini bildirdim ama genede insanin özgüveni kiriliyor Türkiye de bu şartlarda yasamak gerçekten çok zor..

Uzun oldu sanirim çoğu kişi okumucak bile ama içimi dökmek istedim.

• quote:

Orijinalden alıntı: TheDC

Hocam aynada nasıl göründüğünü merak ediyor musun ?

hocam kendime bile sormadığım soruları soruyorsunuz.. kendimi gördüğümden pek merak etmiyorum açıkcası

• Gerçekten Büyük Bir başarı Sizi Tebrik Ederim...
  • quote:

Orijinalden alıntı: Tommy Conlon

Boyum kısa,tipim kötü,kızlar ban bakmıyor deyip haline şükretmeyen denyolar sizin gibi hayata bağlı,azimli,cesur insanları görsünler de utansınlar şükretmenin ne demek olduğunu bilsinler helal olsun hocam.Birde sormak istediğim bir şey var gözünüzün düzelmesi için hiç mi umut yok ? Yani ne bileyim organ nakli veya başka bir şey ufakta olsa bir görüş için bir şey yapılamıyor mu?

hocam valla ileride nolur bilmem ama.. inanırmısın, emin ol senin söylediğin o tipleri, giyimden haberi olmayan insanları göreceğime,görmemeyi yeğliyorum... malesef şuanda herhangi bir umut yok.

• quote:

Orijinalden alıntı: Ustad-kun

Smileyleri anlayabiliyor musun?

evet

• quote:

Orijinalden alıntı: The Rolling Stones

Anneni, babanı hatırlıyor musun? Bir de genetik bir rahatsızlıktan dolayı mı kör oldun?

gayet net hatırlıyorum. ben tek kardeşimi göremedim ailede. o da şuan da 8 yaşında. ben o doğmadan 4 sene evvel kaybettim gözümü. evet genetik. dayılarımda görme engelli. yanlız sendenn ricam, hani kendim için söylemiyorum da, ona kör değil de görme engelli desek daha doğru olur kanısındayım.

• quote:

Orijinalden alıntı: oy verme

Playstation oynayabiliyomusunuz

street fighter ve tekkende iddaalıyımdır (gayet ciddiyim dostum) vet belkide size garip gelicek ama dövüş oyunlarına ilgim aşırı fazladır.

• quote:

Orijinalden alıntı: Rindaman

kardeş, doğuştan kör birine renkleri nasıl anlatabilirsin? sana hiç soruyorlar mı bunu?

günlük hayatta görme engelli insanlara karşı yapılmasını, yapılmamasını istediğin en önemli şey nedir.

bir de orasını burasını beğenmeyen insanlara söylemek istediğin nedir?

bu arada bir anımı anlatayım, kadıköyde başım öne eğik yürüyordum karşıdan da görme engelli bir amca geliyormuş 1.5 metre kala farkettim elinde sopa bir sağa bir sola sektire sektire geliyor

sopanın önünde ninja hareketleriyle kendimi kenara zor attım. 2, 3 hamle felan rahat yaptım görenler alkışlayacaktı neredeyse.. Ensemden ..tüme doğru ter geldiydi.

şimdi abi. birinci sorunun bikere imkanı yok. yani doğuştan engelli adama renk değil bi insan yüzü bile tarif edemessin. biz görmeyenlere yapılmamasını istediğim tek şey var. o da: kesinlikle engellilere acımayın. acıyan gözlerle bakmayın. yapılmasını istediğim şey de bizlere anlayış göstermeleri, zor durumda olan bir engelliye bu sadece görme değil diğer engellilerde olabilir her zaman yardım ellerini uzatmalılar. unutmayın arkadaşlar. hepiniz birer engelli adayısınız. 3. sorunun cevabı da, aşık veysel, gözünü kaybetti, ama ozan oldu.metin şentürk görme engelli, ama sanatçı oldu. lokman ayva aynı şekilde görmüyor, ama millet vekilliği yaptı. kendinizii kızlara beğendireceğinize, saygınlık kazanın derim. bir insan isterse yapamayacağı şey yoktur.

• Allah yardımcınız olsun.
  • Helal olsun kardeş Allah yardımcın olsun.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Abazzers

Hocam sizi gerçekten takdir ettim, cok azimlisiniz. Ben de kadikoyden otobusle eve dönüyordum. Gorme engelli bir adam gelip karsima oturdu. Telefon geldi acip cevapladi. Sonra baska birisini aradi. Acikcasi sasirdim biraz. Telefon iphone 4 modeldi. Sonra kulakligini takti muzik acti dinlemeye basladi. Bu sirada ekran da tamamen karanlikti. Acikcasi şaşırdım

teşekkür ederim hocam. evet, voice over adındakiprogramla kullanıyoruz iPhoneu. ekranı karartarak pilden tasarruf ediyoruz

• quote:

Orijinalden alıntı: ererdur

kardeş görme engelin doğuştanmı eğer daha önce cevap verdiysen kusura bakma ama rüya görüyormusun birde ruyada yuz yada şekil görüyormusun hep merak etmişimdir...

hepsiin cevabını verdim dostum. ayrı ayrı sorular var, hepsini yanıtlamaya gayret ediyourm

• quote:

Orijinalden alıntı: Masquerade89

hocam kaç yaşındasınız? yalnız mı yaşıyorsunuz yada ailenizle mi?
    İsyan ettiniz mi neden ben diye ve nasıl atlattınız bu psikolojiyi?
    Birde ameliyat ile hiç umut yokmu yurt dışında falan?

kısaca cevaplıyayım hocam. 22 yaşındayım. ailemle yaşıyorum. en başlarda sıkıntısını çektim. kabullenerek atlatıyorsunuz bu tür durumları.henüz bir umut yok

• quote:

Orijinalden alıntı: Sam0

Benim bir arkadaşım vardı ve o da ama idi malesef sizin gibi.
    Şunu soracağım. Onlar birbirini hızlı tanımak hep ayrı ayrı parfüm kullanıyordu, sizde öyle mi yapıyorsunuz?

ilginç bir soru sordunuz. aslında bizler genelde insanların sesini,kokusunu ve de fiziki boyutlarıki bu enzor olanıdır. genelde bu şekilde beynimize alırız.

• 
Sayfa: önceki 56789
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.