Şimdi Ara

GÖZ SAĞLIĞINIZ İÇİN ! «MUTLAKA OKUYUNUZ» (ÖNEMLİ) (4. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
90
Cevap
0
Favori
3.463
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • <blockquote id='quote'><font size='1' face='Verdana, Arial, Helvetica' id='quote'>quote:<hr height='1' noshade id='quote'><i>Originally posted by RazorJimmy</i>
    <br />19" Sony E400 monitörüm 1600x1200'de 85Hz desteklemesine rağmen 75Hz kullanıyorum.. Çünkü ekranın önerilen spesifikasyonları bunlar.. 85Hz'e çektiğim zaman görüntü netliğinden taviz vermeye başlıyor.. Sizce 75Hz göz sağlığı için yeterli değil mi?
    <hr height='1' noshade id='quote'></blockquote id='quote'></font id='quote'>

<b>Ne kadar Yüksekse, O kadar iyi. Fakat görüntü bulanıklaşıyorsa, bu da göz sağlığın için iyi olmayabilir. Gözlerin böyle de yorulabilir. 60 dan yukarısı kafi zaten. 72hz ekranı hafif sola çeker (1-2 cm kadar) dikkat! 75hz-85hz önerilen. Fazlası çok gerekli değil zaten. Hem 85'den yukarısını farkedecek gözü olan kişi yoktur. Varsa gözlerini müzeye koysun. Numuneliktir böle bi adam. Düşünsenize yazınızdan bir kurşun geçiyor ve siz onu görüyorsunuz... </b>
    <div align='left'></div id='left'> <center></center><div align='right'></div id='right'>

• Nec fp 950 19" aldığımdan beri(3 yıldır) 1280*1024 85 hertz'de kullanıyorum. Kontrast ayarlarını ekran kartıyla gelen bir program la yaptım. Sizde öyle yapın derim. çok daha gerçekçi renklerle görüyorsıunuz herşeyi. Rahatsızlığım yok. Şu bir aydan beri 100 hertzde kullanıyorum(en fazla 100 desteklio bu çözünürlükte.) daha da rahatım. Şu ana kadar gözlerimde bir sorun yok.
    Sağlığınıza dikkat edin beyler,bayanlar. Özellikle bu dünyayla en önemli bağlantınız olan gözlerinize.
  • <blockquote id='quote'><font size='1' face='Verdana, Arial, Helvetica' id='quote'>quote:<hr height='1' noshade id='quote'><i>Originally posted by maktama</i>
    <br />Nec fp 950 19" aldığımdan beri(3 yıldır) 1280*1024 85 hertz'de kullanıyorum. Kontrast ayarlarını ekran kartıyla gelen bir program la yaptım. Sizde öyle yapın derim. çok daha gerçekçi renklerle görüyorsıunuz herşeyi. Rahatsızlığım yok. Şu bir aydan beri 100 hertzde kullanıyorum(en fazla 100 desteklio bu çözünürlükte.) daha da rahatım. Şu ana kadar gözlerimde bir sorun yok.
    Sağlığınıza dikkat edin beyler,bayanlar. Özellikle bu dünyayla en önemli bağlantınız olan gözlerinize.

program ismini yazarmısınız bizde faydalanalım

• winfox un yanında bir kaç program daha geliyodu. sanırım 3Deep ya da Deep 3D gibi birşeydi. Monitörü tanıtıp bu programla ayarlamaları yapınca Siyahlar tam siyah (açık siyah falan değil yani ) renklerde daha canlı göründü bana. Ben ekranda gördüğüm ürünlerlerin rekleriyle gerçekte ki renklerinin aynı olmasına çalışmaktı. Kısmen başarılı oldum sayılır.
  • sony E430 1280*1024 90hz
    gözlerde sorun yapmıyor
  • Yapmayin dostlar, ikisi alakasiz konulardir. Bahsettigimiz Hz'ler donanim, FPS'ler yazilim tabanlidir. FPS = Frames Per Second, o andaki yazilimin (ornegin bir oyun ya da CAD/simulasyon yazilimi) gonderdigi goruntuleri ekran kartinin ne kadar hizli isleyip ekrana yonlendirdiginin hizidir. Tazeleme orani ise ekrandaki goruntu tupunun saniyede kac defa ekrani bastan asagiya elektronla taradiginin ifadesidir.

Ornegin 32 MB ekran kartiyle Unreal Tournament'i 1024x768'de yuksek-hatta normal goruntu ayarlariyla oynarsaniz FPS'niz 10'lara kadar dusebilir ama ekraniniz - konfigurasyonuna bagli olarak - hala 85 Hz tazeleme hizinda gosteriyor olabilir. Tam tersi olarak bir Radeon 9800 ile Quake 2'yi her cozunurlukte yuzlerce FPS ile oynayabilirsiniz ama ekran ozelliklerinden ayarlayarak tazeleme oranini 60'a getirebilirsiniz ayni anda. Yani FPS yazilimin tazeleme orani (oyle degil aslinda), Hz ise donanimin.

Dusuk hizda internet baglantisiyla Counter-Strike vb online oynayanlar farki daha iyi anlayacaktir. Boyle bir arkadasin tazeleme orani belki 100 Hz'dir ama, ekrandaki kare kare ilerlemeler (frame) FPS'nin 100'un oldukca altinda oldugunu gosterecektir.

Bilgilerinize...

Bu arada Win XP ve 2000'lerde bir tazeleme orani sorunun yama ile cozuldugunden bahsedilmis. Bu yamayi nerden bulabilirim ? Ayrica Oyunlardaki takilmalarin nedeni DirectX 9 olabilir mi ? 8.1 bu konuda daha mi iyi ?
    Tecrubeli arkadaslari bir arada bulmusken sorayim dedim. Verdiginiz bilgiler icin cok tesekkurler.

• DirectX 9.0 sadece Geforce FX ve Ati Radeon ile uyumlu geri ile değil.
    DirectX 8.1'i kurmak için önce kaldırman lazım bunuda Windows'unu tekrar kurarak halledebilirsin Daha sonra DirectX 8.1'i kurarsın.
  • 100hz en iyisi
  • valla habeım vardı bu konuda hatta 25.kare olayı flm dıye bı ara baya bı tartısmıstık demek bu kadar yorucu bı ıs :) bunu duzeltmek
  • <div align='left'>[font=Arial</div id='left'>][/font=Arial]<font size='6'></font id='size6'><font color='blue'></font id='blue'><b></b>

Selam,
    Benim okuduğum bir habere göre, moitörler gözü bozmuyor, sadece çok yakından bakıldığında gözü yoruyo. Bu da baş ağrısı yada gözde sulanmaya sebep oluyor.
    Çalıştığım şirkette günde 8 saat monitör karşısındayım. 1152x864@75 hertz kullanmama rağmen gözümde bir bozukluk yada başağrısı yok.
    1992 den beri bilgisayar kullandığımı da eklersem bu haberin doğruluk oranı bence çok yüksek....
  • makina 120 resim/sec gösterebilir, ama ekran tazeleme oranı 85 hz stabildir,
    Hz= FPS olsaydı hiçbir görüntü kalitesi farkı olmazdı ki var. görüntülerin akışkanlığıyla(FPS), görüntü tazeleme(hz) oranı farklı şeylerdir...
    FPS düşük olsa, Hz 85 ise göz yorulmaz, beyin yorulur :)
  • Arkadaslar bir konuya deginmemissiniz. Laptoplarin TFT ekranlari... benimki fabrikasyon olarak (SIS) sadece 60 Hz.'yi destekliyor. Baska sansiniz yok. Renk ise 1024*780 oluyor. Ya da 800*600. Baska secenek yok. Bunlarda bir de nokta araligi diye bir mevzu var. Benimkinin (ASUS A25) durumu nedir onu bilmiyorum. Parlakligi epeyce dusurerek kullaniyorum. Ama birkac saat sonra basindan kalktigimda, etraftaki cisimleri, nokta araliklari arasindan goruyorum. Hepsi milimetrik kutucuklar halinde bolumlenmis gibi gorunuyor bir sure...
  • veezy monitörüm var, tnt 16mb ekrankartım var 1024*768 de 85Hz desteklio, daha üstü yok :)) 800*600 de 100 çıkıo ama öylede çok büük oluo yaw, 85 ii diosunuz. gösler koruma altında yani :))
  • <blockquote id='quote'><font size='1' face='Verdana, Arial, Helvetica' id='quote'>quote:<hr height='1' noshade id='quote'><i>Originally posted by franko</i>
    <br />Arkadaslar bir konuya deginmemissiniz. Laptoplarin TFT ekranlari... benimki fabrikasyon olarak (SIS) sadece 60 Hz.'yi destekliyor. Baska sansiniz yok. Renk ise 1024*780 oluyor. Ya da 800*600. Baska secenek yok. Bunlarda bir de nokta araligi diye bir mevzu var. Benimkinin (ASUS A25) durumu nedir onu bilmiyorum. Parlakligi epeyce dusurerek kullaniyorum. Ama birkac saat sonra basindan kalktigimda, etraftaki cisimleri, nokta araliklari arasindan goruyorum. Hepsi milimetrik kutucuklar halinde bolumlenmis gibi gorunuyor bir sure...

tft monitörelerde fosforların sönme süresi daha fazla olduğundan dolayı dşüşük hz o kadar da koymaz. hele hele eski bi monitörse...
    nokta aralığı ekranın max. çözünürllüğünü etkileyen birşey. asusun sitesinden öğrenebilirsin

• pc ile sağlık açısından olaya bakıldığında en önemli parça monitör. işlemciniz raminiz anakartınız vs vs.. sağlınızı etkilemz. ancak monitör göz sağlığından tutun baş ağrısı sizi kendine göre konumlandırması yüzünden boyun bel ve ayrıca radyasyon bakımından olduk ça etkiler. monitörde frekans konusu monitörün en önemli özelliğidir bence bi zamanlar vestel 15' modellerde 1510M (1024*768@85hz ) üretirdi şimdilerde 1510L( 85hz desteklenmiyor) üretiyor. bu frekans yüzünden 3 monitörü arka arka değiştirip sonunda para iadesi almıştım. şimdi ise sony kullanıyorum çözünürlüğü 1024*768@100hz . ekran kartlarına tonlarca para yatıran arkadaşlara duyrulur.
  • Aybubiye katılıyorum.Görüntü ayarlarınızı monitörünüzün ve ekran kartınızın desteklediği en yüksek yenileme hızına ayarlayın mutlaka.Ama çok kaliteli bir filtre almayı da unutmayın. Bence Extra-X.
    Bir de şuna tanık oldum:Radeon ekran kartları daha fazla FPS hizmeti sunuyor sanki.Ati gerçekten kaliteli olmalı.
  • arkadaşlar ben bu ekran filtresi işinden pek anlamam ! şimdi soracağım komik gelebilir ama bu topraklama monitörlerde gelen metal uçlu kablo nasıl kullanılacak ?
    yardımcı olursanız sevinirim
  • bu bilgiler gerçekten çok yararlı oldu bnm monitörü de 60 dan 85 e çıkardım saolasin hocam ....
  • benim monitor 1024*786 de 75 deymiş
    2 ay önce 85e aldım (maximum olan bu) ve rahatladım

1280*1024 olunca 65 hz oluyor ama gözleri o kadar rahatsız ediyor ki durulmuyor
  • Benim de eskiden batma ve yanma gibi bir problemim vardı ve bu problemi kısa sürede yeni bir monitör ile düzelttim.(Önceden Vestel kullanıyordum).
    Şimdi, Philips 107 P5 Monitör ile 1024*768 100Hz olarak kullanıyorum. Ayrıca Polaroid AG400XL filtre kullanıyorum. Şuan hiç problem yok ve çok rahatladım. Önceden batma yanma ve baş ağrısından bikaç ay kötü olmuşum. Ayrıca gözlerim bzouk değil bunu da monitör ve filtreme borçluyum.
  • 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.