Şimdi Ara

GÖZ SAĞLIĞINIZ İÇİN ! «MUTLAKA OKUYUNUZ» (ÖNEMLİ) (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
90
Cevap
0
Favori
3.463
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • ya bu bıraytnıs monitöre göre değişiyo..vestel var arkadaşın birinde 17" açıyoz açıyoz yine de çok parlak olmuyo yeni daha alet..samsunglarda valla 50 bıraytnıs çok bile..
  • Gece az ışık ile, Contrast: 0 , Brightness: 55 . Gündüz, Contrast: 40 , Brightness: 55 . Saygılar...
  • "Oyunlarlarda çoğu kez ekran çözünürlükleri değiştiğinden hertzlerde değişiyor mesala 640*480 de 56 hz bile düşebiliyor "

burada da mı yanlışlık var? benim bildiğim tazeleme oranı oyunlarda düşmez..düşen fps olabilir..değil midir? :)

bir de:
    "Örneğin ben NFS HP2 oynarken gözlerim batışıyordu bir de baktım ki ekran 800*600'e düşünce ekran kartı 60 hz'e iniyormuş hemen tüm ayarları yüksek yaptım artık gözüm yanmıyor"

oranı 60 hz e fixleme işletim sistemi kaynaklı da olabilir -artık herkes biliyordur ama olsun yazayım :)- yani xp ve win2k kullanıcılarında bu sorun vardır ve ufak bir yama ile sorun giderilir.
  • Arkadaşımı açtığı topic için kutluyorum .. Çünki o sorun bende de var ağlama sorunu güneş ışığında ve ya hafif bir rüzgarda ağlıyorum..:))
    Bunun nedenine gelince gerçekten doğru şeyler yazılmış ben 6 senelik pc kullanıcısıyım ilk pc de 14' packard bell vardı ve 60 hz de çalışıyordu max. ..Sabahları uyandığım zaman gözümde batmalar morarmalar bile oluyordu ki dün cs oynuyorum net cafeden voodoo 2 var 60 hz zaten bu sabah kalktım gözümde yine batmalar var ve hala devam ediyor.. Çok çektim çokkk anlıcağınız şimdi gözüm 1.75 görme bozukluğu var gözlük takmak istemiyorum ve 20 milyon muayene ücreti ödedim sadece gözlük almamı ve bir batma olayınıda anlattım adam bana bir ilaç verdi göz merhemi kullandım bir işe yaramadı..

İkinci problemim ve canımı sıkan ise arkadaşımın akrabasında aynı sorun var ve çocukta göz damarlarında kuruma varmış en kısa zamanda gidip bu damar kuruması varmı bende diye baktırıcam çünki felaket birşey bu dayanılmaz bir ağrı ve batma oluyor gözlerde yeni başlayan arkadaşlara önerim poloraid ekran filtresi carrefour da satılıyor onu almanız olur ben almadım ama öneriyorum çünki arkadaşımda var çok iyi ve kaliteli bir filtre gördüklerim arasında..
    Kendinize dikkat edin pişman olmayın..
    Saygılar..

• Hobilerimizi tatmin ederken sağlığımızdan olmak gerçekten ürkütücü. Konunun önemini yazdıklarınızı okudukça daha iyi anlıyor insan.

17" monitör almak istedim yakın zamanda. Şu anda kullandığım monitör 1024 X 768 veriyor 85 Hertzde. Ben de bunun üzerine aynı netliği versin beni ağlatmasın diye yine 85 aynı çözünürlülüğü veren bir monitör almak istedim. Fakat sonradan düşündüm ki, ekran büyüdükçe netlik bozulacak.

Bunun üzerine 1600 X 1200 aradım yine 85 Hertz'de. Fiyatlar aniden $200'lerin üzerine yükseldiğini görünce, öpüp sevmeye başladım benim monitörü. Vaz geçtim 17" almaktan ben de. [frndsp]

Birde seviniyordum ne güzel $90'a alıcı buldum, üzerine $50 veya $60 eklerim de Kocaman bi monitörüm olur diye.
    [bore]
    Saygılar,
  • Valla çok faydalı bir topic, Ben 5 sene önce bir monitor almıştım ,tabi 60 hertzde çalışıyo du, bi kaç sene sonra ref. rate olayını öğrendim, monitor desteklemediği halde ve monitorün ilerde bozulacağını bildiğim halde 70 değil 72 de değil , 75 hertz de kullandım paso, ne chipler yaktım (babam tamir ederdi)fakat göz herşeyden önemli, bugün heğimiz genciz ama ileride yaşlanıp görme ile ilgili ciddi problemler yaşarsak , bilgisayar kullandığımız günlere lanet olsun deriz.
  • bu önemli haber icin cok sagol
  • bide cogu orada bir sIk var monitorun gosteremiyecegi refresh rate leri sakla diyo max 85 gozukuyosa onu acip bir ust seviyeye getirebilirsiniz
  • <blockquote id='quote'><font size='1' face='Verdana, Arial, Helvetica' id='quote'>quote:<hr height='1' noshade id='quote'><i>Originally posted by judge-fred</i>
    <br />"Oyunlarlarda çoğu kez ekran çözünürlükleri değiştiğinden hertzlerde değişiyor mesala 640*480 de 56 hz bile düşebiliyor "

burada da mı yanlışlık var? benim bildiğim tazeleme oranı oyunlarda düşmez..düşen fps olabilir..değil midir? :)

<hr height='1' noshade id='quote'></blockquote id='quote'></font id='quote'>

Nvidia ekran kartlarının son sürücülerinde 3D uygulamalarda çözünürlük ayarlarını yapabileceğiniz bir ayar bölümü vardır! Burada eğer "Yenileme hızını uygulamalar denetlesin" şıkkı işaretli olursa (defauft olarak böyle gelir) aynen dendiği gibi bazen 640*480 çözünürlükte bile 60 hz ya da 75 hz gibi rakamları görebilirsiniz!

Bunu önlemek için "yenileme hızlarını geçersiz kıl" seçeneğini işaretlemeli ve tüm çözünürlükler için hz değerini manuel olarak ayarlamalısınız.

NOT: Yalnız bunu yaparken Monitörünüzün hangi çözünürlüklerde en fazla kaç hz desteklediğini dikkate alın yoksa oyunu çalıştırdığınız anda simsiyah bir ekran ile karşılaşabilirsiniz, örneğin benim ayarlarda 2048*1536 çözünürlükte bile 120 hz seçeneği var! Halbuki monitörüm 60 hz destekliyor bu çözünürlükte!

SAYGILAR!

GÖZ SAĞLIĞINIZ İÇİN ! «MUTLAKA OKUYUNUZ» (ÖNEMLİ)

• saol dostum arada böyle şeyleride hatırlatmak lazım[frndsp][clps][clps][othr]
  • eyvallah dostum.
  • çok fayadalı bi topic olmuş valla
    keşke böle bilgilendirici topicler daha fazla olsa
  • [frndsp]
    baltazar böle önemli bir konuyu hatırlatma yaptığın için saol
    tabi topicte emeği geçenlerin gözlerime olan katkısı tartışılamaz bile...
  • Ben de masaüstü ayarı olarak 1280*1024,32 bit 85 Hz kullanıyorum. Gerçekten monitör büyüdükçe ve çözünürlük arttıkça Hz yetmemeye başlıyor. 85 Hz bana az geliyor bu çözünürlükte ama 100 Hz'yi de desteklemiyor monitör. 1024*768 çözünürlüğünü denedim. O da çok büyük geldi, alışamadım bir türlü. İki arada bir derede kaldım yaa.
  • ARKADAŞLAR SİZE ŞİDETLE EKRAN FİLTRESİ TAVSİYE EDİYORUM.
    Aynı monitörü kullandığımız arkadaş 1024*768*32 60HZ kullanıyo gözleri 2 numaraydı sonra 3 oldu sonra da 3,5 oldu.Sonra ekran filtresi aldı.şimdi ise gözlerindeki ilerleme durdu.

Bense baştan beri 1024*768*32 85Hz de ekran filtresi ile kullanıyorum.Gözlerim hala 0 numara.Bazen ekran filtresini kaldırıp bakıyorum.Gözlerim bi fena oluyo.Filtre çok etkiliyo arkadaşlar.
    TAVSİYE EDİYORUM.
  • ARKADAŞLAR SİZE ŞİDETLE EKRAN FİLTRESİ TAVSİYE EDİYORUM.
    Aynı monitörü kullandığımız arkadaş 1024*768*32 60HZ kullanıyo gözleri 2 numaraydı sonra 3 oldu sonra da 3,5 oldu.Sonra ekran filtresi aldı.şimdi ise gözlerindeki ilerleme durdu.

Bense baştan beri 1024*768*32 85Hz de ekran filtresi ile kullanıyorum.Gözlerim hala 0 numara.Bazen ekran filtresini kaldırıp bakıyorum.Gözlerim bi fena oluyo.Filtre çok etkiliyo arkadaşlar.
    TAVSİYE EDİYORUM.
  • 60 Hz kullanırsa tabiki ilerler gözleri. 85 ve üstünü kullanması gerekir.
  • "240 hertz saniyede 240 resim anlamına geliyor"
    Bundan emin misiniz? Sanki hertzle fps karışmış gibi geldi bana
    ya da ben mi karıştırıyorum? bilen biri bi açıklasın lütfen
  • 19" Sony E400 monitörüm 1600x1200'de 85Hz desteklemesine rağmen 75Hz kullanıyorum.. Çünkü ekranın önerilen spesifikasyonları bunlar.. 85Hz'e çektiğim zaman görüntü netliğinden taviz vermeye başlıyor.. Sizce 75Hz göz sağlığı için yeterli değil mi?
  • <blockquote id='quote'><font size='1' face='Verdana, Arial, Helvetica' id='quote'>quote:<hr height='1' noshade id='quote'><i>Originally posted by kursad</i>
    <br />"240 hertz saniyede 240 resim anlamına geliyor"
    Bundan emin misiniz? Sanki hertzle fps karışmış gibi geldi bana
    ya da ben mi karıştırıyorum? bilen biri bi açıklasın lütfen
    <hr height='1' noshade id='quote'></blockquote id='quote'></font id='quote'>

Hertz dediğin şey zaten FPS (Frame Per Second) kavramının uluslararası standartlardaki birimidir.. FPS = Hz
  • 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.