Şimdi Ara

GÖZ SAĞLIĞINIZ İÇİN ! «MUTLAKA OKUYUNUZ» (ÖNEMLİ)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
90
Cevap
0
Favori
3.463
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaşlar ekranlar tüm bilgi çıkışlarını incelediğimiz, irdelediğimiz bir çıkış birimi olarak günümüz sisteminin ayrılmaz bir parçasıdır. Monitörde hareketli yada sabit resim olarak algılananlar aslında tek karelik resimlerdir. Bu tek karelik resimler satır satır oluşturulmuştur ve saniyede bir çok kere yenilenirler. Görüntülerin insan gözü tarafından akıcı olarak algılanabilmesi için en az 25 defa yenilenmesi gerekmektedir. Modern monitörler 60 ile 240 hertz (240 hertz saniyede 240 resim anlamına geliyor) arasındaki tarama oranları ile çalışıyorlar. Bu sayede hareketsiz nesneler de keskin bir görüntü sağlıyor. Bu tarama oranı, her resim satır satır oluşturulduğu için gerekli. (Kaynak wwww.pcsistem.com)

Fakat 24-60 hertz de çoğu insanın gözü farkında olmadan ağlıyor bu da kısa sürede gözlük ihtiyacı gerektiriyor eğer 1024*768 85 hertz ise sorun yok 60 hertz ise çoğu kişide görme bozukluklarına yol açıyor. Yani diyeceğim o ki Ekran çözünürlüğünüzü en yüksek hertzinize göre ayarlayın. Tabi monitörünüz TCQ standartlarını desteklemesi gerekir. Bu standart 60-240 hertzi beraberinde getiriyor. Mesela arkadaşımın Yeni VESTEL monitörü Bu standartı desteklemediği için 1024*768 60 hertzi ancak destekleyebiliyor o sebeble 800*600 75 hertzi kullanıyor (85 bile değil). Bir de şu konu var Oyunlarlarda çoğu kez ekran çözünürlükleri değiştiğinden hertzlerde değişiyor mesala 640*480 de 56 hz bile düşebiliyor Nvidia ekran kartı kullanıyorsanız detanator ayarlarında Direct 3D\Refresh Rate'leri en yüksek yapın (Tabi Monitörünüz Destekliyorsa) Örneğin ben NFS HP2 oynarken gözlerim batışıyordu bir de baktım ki ekran 800*600'e düşünce ekran kartı 60 hz'e iniyormuş hemen tüm ayarları yüksek yaptım artık gözüm yanmıyor... Tabi bunun için bazen detanator yetmiyor ekran çözünürlüklerinizi tek tek tüm renkler için 8 16 24 32 bit için ayrı ayrı uygulatın ve (her ayar için) gelişmiş'ten monitörünüzün destekleyebildiği en yüksek tazeleme hızını ayarlatıp tamamlayınız (Benim sorunum ancak böyle çözülmüştü). Ayrıca Bu ayarı göremiyorsanız monitörünüzü Tak ve Kullan Mönitör olarak veya Super VGA 1024 * 768 75 hz i seçiniz özellikle uzun süre oynadğınız oyunlarda artık gözlerin ağlamayacaktır.
    <font color='red'><font size='3'>Siz Fazla Alan Gördüğünüz İçin Sevinirken Zavallı Gözleriniz Kısa Bir Süre Görme,Batışma ve Ağlama Sorunları Yaşayacağı İçin Üzüldüğünü Aklınızdan Çıkarmayın...</font id='size3'></font id='red'></b>

[flag] <font size='4'><font color='red'><b>SENİN EN GÜZEL YERİN SAĞLIKLI GÖZLERİN !!!</b></font id='red'></font id='size4'> [dntw]

• Aydınlatıcı bilgiler için teşekkürler.. Gerçekten önemli bir konu! :)
  • saolasın....
  • En güzel örnek benimdir bu konuya. 5 yıl 1024*768 çözünürlükte 60 hz monitor kullandım. Şu an gözler felaket derecede bozuk. Gözlükte takamıyorum. Tek çarem lens.. Lazerle gözü düzeltme olayına girmeyi düşünüyorum. Bilgisi olan yazarsa sevinirim.
  • Bence, bu konu surekli donanimgenel'de guncel tutulmasi gereken bir konu oldugunu dusunuyorum. Herseyden once sagligin geldigini saglik olmadan hic birsey olmadigini bu konuda herkesin duyarli olmasi kendi menfaatine olacaktir.

ColdShadow arkadasimizin gozleri icin uzgun oldugunu belirtmek istiyorum ve baska ColdShadow yasadigi olaylari kimse yasamasini temenni ediyorum. ColdShadow sakin mesajimi yanlis anlama bilgisayar kullanicilarin bu konuda hassas olmalarini gerektigini senin gozlerine gelen uzucu olayin yasanmamasi icin bunlari yazdim. Laser ile tedavi hakkinda bilgim yok fakat verdigim linki bir goz atmani istiyorum. Bu arada tedavi maliyeti nedir? umarim ucuk bir rakam degildir.

http://www.bozkurtsener.com/
    http://www.saglikbilgisi.com/Duyu_Sagligi/Goz_hastaliklari/?dcat=&art_sid=

hepinize saglikli bir yasam diliyorum.

• yardımcı olmak için verdiğin bilgiler için teşekkür ederim. bir hatayı düzeltmenin de iyi olacağını düşündüm. 60 hz veya 85 hz demek saniyede gösterilen kare sayısı demek değildir. (60 veya 85 gösterilen kare sayısı değişmez.) bu hız monitörün taranma hızıdır. şöyleki herhangi bir anda monitörde sadece bir nokta ışık vermesi için tetiklenmektedir. saniyede ne kadar çok nokta tetiklenirse görüntü o kadar titreşimsiz olur.
  • Tamam Şimdi Farkettim pcsistem.com adresinden öyle almıştım değiştirmeden koyayım dedim düzeltmen için teşekkürler... (bir elin nesi var... herşey yardımlaştıkça güzel..) :)) BYE
  • <blockquote id='quote'><font size='1' face='Verdana, Arial, Helvetica' id='quote'>quote:<hr height='1' noshade id='quote'><i>Originally posted by ColdShadow</i>
    <br />En güzel örnek benimdir bu konuya. 5 yıl 1024*768 çözünürlükte 60 hz monitor kullandım. Şu an gözler felaket derecede bozuk. Gözlükte takamıyorum. Tek çarem lens.. Lazerle gözü düzeltme olayına girmeyi düşünüyorum. Bilgisi olan yazarsa sevinirim.

<hr height='1' noshade id='quote'></blockquote id='quote'></font id='quote'>
    ben yaptırdım lazer kesinlikle tavsiye ederim daha ayrıntılı bilgi istiyosan icq dan ve özel mesajdan ulaşabilirsin...
  • Phenix
    +1 yakın zamanda babam oldu ameliyat ilk gün şöle kalın bir gözlük veriyolar uzaylı gibi yatıyosun o gece gözün çok batıyorm yaşlanıyor ertesi 2-3 gün biraz ağrılı ama değiyor doğrusu babamdan aldığım rapora göre mesela görüntü süper net ama bir yere odaklanınca görüntü dağılıyor ilk 1-2 ay böyle sora cillop gibi göz
  • bu bilgiler için sagol
  • saol gozum
  • Çok Teşekkürler bende sürekli kullandığım çözünürlük 1024*768 de 85 hz.gözüm asla 85 hz in altını kaldıramıyor ama bu aralar 85 de az gelmeye başladı monitörümde 15" olduğu için 800*600 100 hz olarak kullanmaya başladım nedir bu çektiğimiz yaw
  • selam, bilgiler için teşekkürler. bende hyundai 15" s560 var eski bir monitor sayılır ve sanırım radyasyonu da fazla çünkü bir saat sonra baş ağrısı yapıyor. 1024 70hz de kullanıyorum max bu kadar ama "bu monitörün görüntüleyemeyeceği modları sakla" yı kaldırdığımda 85 100 falan çıkıyor acaba böyle kullansam gerçekten 85 ve 100 olur mu yoksa yine 1024 için 70 mi verir? bu 85 yada 100 de kullanmak bu zavallının ömrüne nasıl etki eder? bileniniz var mı?
  • 60Hz sux..100Hz+ en rahatı; 75Hz minimum 85Hz konfor sınırı..

@cbaykal : o değerleri yine verir ama monitörün tüpü ve osilatörü için pek sağlıklı olmaz..78kHz de tüpünde ve osilatöründe problemler yaşanabilir.. Üretici firma bunu özellikle standarda koymamış..
  • du faydalı bilgiler için sagol...
  • evet monitorun alanı büyüdükçe bu daha net anlaşılıyor mesala 15" de pek farkedilmiyor ama 19" de acayip belli oluyor. birde tarama frekansını nekadar yüksek tutarsanız ekram kartı okadar zorlanır derler ya ekran kartını zorlamayıp öyle süs gibi kullanırsanız ve 1-2 sene içinde gözleriniz bozulursa sonra o ekran kartını..:)
  • Benim monitörüm de Hyundai S570 TCQ'92 Satndartlarını Destekliyor.
    1024*768 32 Bit 85 Hertz de Kullanıyorum. Fazlasını Ekran Kartım Kaldırmadığı İçin Deneyemiyorum...
    Sen (cbaykal) "bu monitörün görüntüleyemeyeceği modları sakla" kaldırıp bir dene ekran kararırsa veya Frequency Over Range Tipinde bir hata alırsan 15 saniye bekle ekran eski tipine döner. Unutmadan Benim Monitör de 15" S560 ile s570 arasında çok fark yoktur sanırım... BYE
  • benim de gözler bozuk walla.ama doktora gidiyorum sapasağlam diyo. napacam ben yaa.
  • Tesekkurler bu bilgiler ama 1 sey daha soracagım daha ileri cozunurlukler fresh rate uygun olsa bile gozler icin iyi mi kotu mu?
    Mantık olarak yuksek cozunurluk eh kartın ve monutorun desteklıyosa ıı gibi geliyor ama ben 17 inch ekranda bile kucuk yazılardan (gerci oda halloluyor) yuksek cozurlukten rahatsız oluyorum o yuzden bende 1024*768 de kullanıyorum dah yuksegi bas agrıtıyor.
  • İleri Çözünürlük Değil İleri (75-85-100 Hz) Refresh Rate'ler iyidir
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.