Şimdi Ara

Guvenli alışveriş e-bay.com

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
12
Cevap
0
Favori
711
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Merhaba , dunyaca unlu acık arttırma sitesi olan e-bay.com dan aranızda hiç alış veriş eden oldumu ??
    Oldu ise turkıyeye geldıgınde mal %kaç vergi verioruz? Lutfen konu ıle ılgılı olan ve bılgısı olanlar cevap yazsın geyik konusu degildir bu.
    Bir laptop gördüm ve oldukca ucuz hatta turkıyede satışı yok bu yuzden o sıteden bir laptop almayı dusunuyorum lutfen yardımcı olun teşekkurler...

• up hiç ilgilenen yok mu
  • 100€ nun üstündeki ürünler gümrükte taklıyor diye biliyorum.
  • Başına geldimi hiç böle bir olay?
    Ben laptop almayı dusunuorumda ?
  • quote:

Orjinalden alıntı: ViruS

Merhaba , dunyaca unlu acık arttırma sitesi olan e-bay.com dan aranızda hiç alış veriş eden oldumu ??
    Oldu ise turkıyeye geldıgınde mal %kaç vergi verioruz? Lutfen konu ıle ılgılı olan ve bılgısı olanlar cevap yazsın geyik konusu degildir bu.
    Bir laptop gördüm ve oldukca ucuz hatta turkıyede satışı yok bu yuzden o sıteden bir laptop almayı dusunuyorum lutfen yardımcı olun teşekkurler...

Kardeş 100€ dan fazla 1500€ dan az posta paketleri için ödeyeceğiniz matbu vergi fatura bedelinin %10 udur, ebay'da bazı satıcılar düşük fatura vermeye razıdır ama bu takdirde bir zayii veya hasar vukuunda sigorta fatura değeri üzerinden ödeme yapar, ben son iki senede üçü laptop olmak üzere 14 paket getirttim değişik ülkelerden hiç sorunsuz ama yol hali her zaman küçükde olsa risk olur, 50 dolar kar edeyim derken 500 dolar zarara uğrayabilirsiniz, bence değmez, ilk getirdiğim laptopu 1400 dolara almıştım, fatura 700 dolar olarak geldi, 70 dolar kar ettim ama bir dahada yapmadım, laptop getirtecekseniz transportu fedex ile istemenizi tavsiye ederim, diğerlerinden en az %50 daha pahalıdır (en son laptop için 180$ ödemiştim yanılmıyorsam) ama paketinizi evinize kadar getirir, bütün formaliteleri kendileri hallederler, siz hiçbirşey yapmazsınız, PTT kanalı ile getiren ups gibi firmalarla çalışmayın, formaliteleri kendiniz yapmanız gerekir ve her an gümrükte bir aksilik çıkartabilirler, bunu laptop gibi değerli şeyler için söylüyorum, birkaç yüz dolarlık malları fedex ile getirmeye değmez.

Ebay'dan hiç alışveriş yaptınız mı? Üyemisiniz, ben bayağı tecrübe sahibi oldum, yardım lazım olursa söyleyin, almak istediğiniz laptopun item numarasını verirseniz satıcıya bir göz atıp size fikir verebilirim isterseniz.

Sağlıcakla, kolay gelsin,

• ebaydan hiç alış veriş yapmadım.. ve cok enterasadan bi topic gordum normalda 3600 dolar olan bir laptop adam 600 euro a satıo ama made in china . böle birsey nasıl olur dolandırıcı dıye dusundum ben ve vazgectım almaktan...

Bazı topiclerde altlarına yazıolar ztn dunyaya posta 80 euro felan gibi... mesela o adam yazmış 80 euro a yolluorum dunyanın neresı olursa olsun dıye
  • Burada 3600 olan malı orada 600 e görmeniz çok tuhaf değil, ebay'da mallar her zaman dükkana göre ucuzdur, 1300 dolara aldığım sıfır, garantili ve faturalı laptop US Dell'in kendisinde bile 1900 dolardı, ebay'daki güvenliğin ölçüsü malın fiyatı değildir, genelleme yapmak iyi bir şey değil, heryerde namuslu insanlar vardır ama uzakdoğulu satıcılardan mal almaktan kaçının, hele hele feedbac i en az 300 değilse, güçlü feedbackleri bile inceleyin, birkaç dolarlık alım satımlardan mı oluşmuş, adam 100 tane 3-5 dolarlık alışverişten sonra birden 1000 dolarlık mal satmaya başlamışsa dikkat etmekte yarar var, genede fiyatı çok cazip muhakkak almak istediğiniz bir mal olursa satıcıya escrow teklif edin, escrow servisleri alıcı ve satıcı arasında arabuluculuk eder, siz parayı servise yollarsınız, servis satıcıya paran bende der, satıcı malı yollar, siz teslim alıp kontrol ettikten sonra servise ok verirsiniz, serviste parayı satıcıya öder, herkes mutlu olur, serviste küçük bir komisyon alır, bu sistem çok iyidir ama satıcılar, özellikle binlerce feedback sahibi olanlar bunu kabul etmez, garantileri yaptıkları yüzlerce, binlerce iştir, güvenebilirsiniz. Yılların deneyimlerini kısaca yazmak zor oluyor, özetle ebay'dan alışveriş karlı bir iştir ancak dikkatli olmak, raconu iyi bilmek lazım, üye olduktan sonra bir yıla yakın hiçbirşey alamadan cebelleşip durmuştum, neyin ne olduğunu öğrendikten sonra arkası geldi.

Dell veya IBM laptop almak isterseniz alışveriş ettiğim, güvenilir iki satıcı var, tavsiye edebilirim, ebay üyeliği hakkındaki soruma cevap vermemişsiniz, üye değilseniz önce üye olmalısınız, diğer siteler gibi online hemen bitremezsiniz işlemleri, adres kontrolü için üyelik konfirmesini posta ile yollarlar buda zaman alır, şimdi bilmem ama 2001 yılında benimki bir aydan fazla sürmüştü.

Sağlıcakla,

• ebay a uyeyım yardımcı olursanız sevınırm.. o 2 satıcıya dell m1710 t2600
    fiyat sorarmısnız... t2500 içinde
  • Ayrıca bir arkadaşımla daha konuştum usa da yaşıyan kesinlikle guvenilmemesi gerek bir site dunyanın en buyuk dolandırıcalarının oldugu yer.. 1000 puan ı olmayandan hıc bır cöp alma diyor.. siz bu yoruma nediyosunuz?

ayrıca dell t2600 4gb ram 512 mb ekran kartı 17" 120 gb hd böle bi pc nasıl 600 euroya gelir? hemen al fiyatı 520 dunyanın her yerıne posta 80 euro 600 euro edıyo... ztn pc satılmışta merak ettım ben.. alsaydım acaba saglıklımı olurdu yoksa kazıkmı yerdım kestiremedim
  • quote:

Orjinalden alıntı: ViruS

Ayrıca bir arkadaşımla daha konuştum usa da yaşıyan kesinlikle guvenilmemesi gerek bir site dunyanın en buyuk dolandırıcalarının oldugu yer.. 1000 puan ı olmayandan hıc bır cöp alma diyor.. siz bu yoruma nediyosunuz?

ayrıca dell t2600 4gb ram 512 mb ekran kartı 17" 120 gb hd böle bi pc nasıl 600 euroya gelir? hemen al fiyatı 520 dunyanın her yerıne posta 80 euro 600 euro edıyo... ztn pc satılmışta merak ettım ben.. alsaydım acaba saglıklımı olurdu yoksa kazıkmı yerdım kestiremedim

Dostum bir aydır seyahatteyim, forumla ilgilenemedim, sorularını yanıtlayamadığım için üzgünüm, cevaplar hala lazımsa söyliyeyim;

1- Dell satıcısı Bunny Pan olarak kayıtlı, ebay'dan kolayca bulabilir halihazır satışlarını inceleyebilirsin, ilgini çeken bir ürün olursa haber ver, alışveriş kuralları hakkında bilgi vereyim, ikinci satıcım Dell değil IBM üzerine çalışıyor.

2- Internet milyonlarca kişinin dolaştığı global bir pazar, burada kurulu çarşıların en büyüğü ebay, doğallıkla kötü niyetli kişilerde olacaktır, ben hiç alışveriş etmeden aylarca inceleme yaptıktan sonra cesaretimi toplayıp belirlediğim atlara oynadım ve hiç sorun çıkmadı, şu ana kadar 15 adedi ebay'dan (onbir tanesi laptop) yirminin üstünde ürün aldım (toplamda 19 adedi US'dan). Arkadaşınız hem haklı hem haksız, 1000 li feedbackten ziyade satanın firma olması yüzün üstünde 500 dolar üstü işlem gerçekleştirmiş olması, ebay'dan "Power Seller" ibaresi alması gibi özellikler daha önemli.

Bahsettiğiniz laptopun ilanını görmedim ama fake kokuyor, özellikle uzakdoğu ilanı ise itibar etmemenizi tavsiye ederim.

Sağlıcakla,

• Ya bence hiç uraşma değmez yaw.Ben e baydan sadece telefon kapağı kulaklık falan alırım.Oda 10-15 günde gelir.Yani ebaydan burda bulamadığın ufak tefek şeyleri alacaksın.
  • quote:

Orjinalden alıntı: Superkene

Ya bence hiç uraşma değmez yaw.Ben e baydan sadece telefon kapağı kulaklık falan alırım.Oda 10-15 günde gelir.Yani ebaydan burda bulamadığın ufak tefek şeyleri alacaksın.

Sevgili Süperkene, ne değmez niye değmez anlayamadım, açıklayabilirmisin, istediğin ama burda bulamadığın bir ürünü üstelik ucuza getirtmek mi (örnek imzamdaki monitor) yoksa burada 2400 dolar olan bir laptopu 1600 dolara mal edip 800 dolar kar etmek mi, hangisi?

Sağlıcakla,
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.