Şimdi Ara

harry potter hakkında

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
14
Cevap
1
Favori
613
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • harry potter ın kitaplarını okudum filmlerini izledim bu kadar basit bir kurguyu insanlar nasıl beğeniyor anlamıyorum.filmin başında 2-3 büyü öğreniyorlar filmin sonunda onları kullanıyorlar.filmin başında biri "aman ha şunu yapmayın sakın diyor" sonra gidip onu yapıyorlar. bu kadar basit olmamalı. kıyaslandığı üzere ne lotr ne de game of thrones gibi karakterlerin psikolojisinide işlemiyor.eee ne kaldı geriye bir hiç.özellikle süpürgeler olsun anka kuşu meselesi olsun veya felsefe taşı olsun bunlar hiç orjinal değil çakma şeyler.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• ömer_çakır14 Ö kullanıcısına yanıt
    Bütün fantastik kitapların ana kaynağı var zaten. Doğru söylüyorsun hepsi başka yerden alındı ama senaryolar farklı. Filmini bilmem ama harry potter kitapları bence çok güzel. Ben neden seviyorum? Çünkü kitaplar çok sürükleyici, ana konu güzel. Sana göre en güzel roman olmayabilir herkesin zevki farklı. Benim düşüncem de budur saygılarımla.

• Snape karakteri Game of Thronestaki tüm çakallara bedel.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: ömer_çakır14

harry potter ın kitaplarını okudum filmlerini izledim bu kadar basit bir kurguyu insanlar nasıl beğeniyor anlamıyorum.filmin başında 2-3 büyü öğreniyorlar filmin sonunda onları kullanıyorlar.filmin başında biri "aman ha şunu yapmayın sakın diyor" sonra gidip onu yapıyorlar. bu kadar basit olmamalı. kıyaslandığı üzere ne lotr ne de game of thrones gibi karakterlerin psikolojisinide işlemiyor.eee ne kaldı geriye bir hiç.özellikle süpürgeler olsun anka kuşu meselesi olsun veya felsefe taşı olsun bunlar hiç orjinal değil çakma şeyler.

Bence tam aksine gayet eğlenceli fantastik bir dünya hayatın anlamını, sosyal mesajları yada psikolojik etmenlerin önde olduğu kitap yada filmleri arıyorsan zaten çok yanlış yerdesin

• sonuçta lotr ve game of thrones da fantastik.kitap ama karakter analizlerini ve psikanalizleri kitaba yediriyor yani

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Oncelikle harry potter'ı lotr ve GoT ile kiyaslamak dogru degil her anlamda arada ucurumlar olmasinin yaninda hp cocuk kitabidir.asil olay da bu zaten harry potter'i okumaya basladigimda 6 yasindaydim ve o yasta bi cocuk icin hp dunyasi inanilmaz tatmin edicidir.hemen hemen her yil ya yeni bir filmi ya da kitabi cikti.hayatimin her evresinde hp vardi.onlarla buyudum.
    hp hayranlarinin durumu genel olarak budur.20 yasinda hp okumaya basladiysaniz vakit kaybedersiniz.

• Harry potter(hoyrat pıtıroğlu) çocuk ve ergen kitabı serisi
    Lotr da ise tolkien konuşturmuştur
  • quote:

Orijinalden alıntı: myanemicnick

Harry potter(hoyrat pıtıroğlu) çocuk ve ergen kitabı serisi
    Lotr da ise tolkien konuşturmuştur

Dostum senin burada Lotr ile Harry Potter serisini karşı karşıya koyman yanlış. Harry Potter daha çok çocuklara hitap eder bence. Lotr ise yaş kitlesi çok çok daha farklı.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Mia.

Oncelikle harry potter'ı lotr ve GoT ile kiyaslamak dogru degil her anlamda arada ucurumlar olmasinin yaninda hp cocuk kitabidir.asil olay da bu zaten harry potter'i okumaya basladigimda 6 yasindaydim ve o yasta bi cocuk icin hp dunyasi inanilmaz tatmin edicidir.hemen hemen her yil ya yeni bir filmi ya da kitabi cikti.hayatimin her evresinde hp vardi.onlarla buyudum.
    hp hayranlarinin durumu genel olarak budur.20 yasinda hp okumaya basladiysaniz vakit kaybedersiniz.

Katılıyorum, bende ilk 5 kitabı bitirdiğimde 13 yaşındaydım ve inanılmaz bir hazla okuyordum hp serisini. Sonra ara verdim 17 yaşımda devam etme karı aldım; ama eskisi kadar içine çekmiyordu artık. 19 yaşındayım ve son kitabı okumak aklımın ucundan bile geçmiyor. Keşke hiç ara vermeden okusaydım, her şey zamanında güzel.

Hp zaten çocuk romanı olarak geçer. Yani bir çocuk aklının alabildiği kadar psikolojik betimlemeler, aklının alabileceği kadar fantastik unsurlar olmalı, ki hp bence bu konuda başarılı. Yukarıda alıntı yaptığım arkadaşın son söylediği gibi 20li yaşlardaki bir bireye pek bir şey sunmuyor. Ama küçük yaşlarda bir kardeşiniz, kuzeniniz ya da komşunuz varsa; bence birde onun eline verip gözlemleyin. Bence aldığı en güzel hediyelerden birini vermiş olursunuz.

• Harry Potter çocuk kitabı değildir. İçerisindeki mesajları ve detayları anlamayıp yüzeysel okuyup beğenmeyenler çocuk kitabı diye bir kenara atıp diğer serilerle karşılaştırarak aşağılamaktadır.

• Harry potter'ı ben lise yıllarımda okudum ve çok da sevdim. Şimdi olsa yine okurum. Harry potter çocuk kitabı olarak çıktı piyasaya. Hatta çocuk kitapları arasında ödül bile aldı. Ama daha sonra olaylar arttı özellikle 4. Kitaptan sonra coştu bence. 5. Kitabı 1114 sayfa. Benim tanıdığım hiçbir çocuk bu kalınlıkta bir kitap okumadı. Şimdi bile 1114 sayfa dediğim zaman kitaptan korkan insanlar var. Bence gayet başarılı bir seri. Keşke filmlerini de güzel yapsalardı.

• HP= büyü, sihir kitabı

LOTR= savaş, orta dünya kitabı

İkiside birbirine zıt kitaplar bunları nasıl kıyaslıyabiliyorsun.
    İki kitabında bütün serilerini okudum, bence iki seride birbirinden güzel kesinlikle kıyaslanmamalı

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi OzzyCreek -- 11 Ocak 2015; 14:30:51 >
  • arkadaşım madem bu kadar küçük görüyorsun Harry Potter kitaplarını, ne diye okudun hepsini?

• lotr ile hp kıyaslamak çok yanlış bikere. sırf fantastik olması nedeniyle 2 kitabı karşılaştıran kişilerinde iyi bir okuyucu olduğunu düşünmüyorum.
    lotr çok detaylı orta dünyanın yaratılışından yüzüğün yok edilişine kadar nerdeyse herşeyi bulabileceğiniz her soruya cevap alabileceğiniz bir seri .( silmarillon hobbit üçleme)
    ama harry potter konu bakımından daha dar. karakterlerin geçmişlerine ara ara döndükleri ufak bölümleri saymazsak 11 yaşında bir çocuğun gelecek 7 yıl içinde yaşadığı maceraların anlatıldığı bir seri. başlangıçta 11 yaşındaki bir çocuk anlatıldığı için çocuk kitabı olabilir ama 5. kitaptan itibaren kitap sınıf atlamıştır konu yetişkinlere dönmüştür.

yani kısaca şöyle diyebiliriz. lotr (silmarillon hobbit üçleme) dünya tarihiyse , hp serisi 1. dünya savaşıdır.

not olarak şunuda belirtiyim lotr derken silmarillon hobbit ve yüzüklerin efendisi üçlemesini kastettim. uzun uzun yazmaya üşendim

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.