Şimdi Ara

HD'ye En Yakın Kalite İçin Hangi Bağlantı ?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
44
Cevap
0
Favori
3.606
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaşlar bilgisayarımda Svideo çıkışı var,
    Next 2000 uydu alıcımda scart ile Lale jag çıkışları var
    lcs tv imde ise hdmi ve,scart,lale jag girişleri var.

hd kalitesini en iyi hangi kablo bağlantısı ile izlerim?
    Bilgisayarımdan svideo ile bağlarsam nasıl sonuç alırım?
    < Bu mesaj bir yönetici tarafından değiştirilmiştir >

• HDMI bağlantısı hepsinden üstün.
  • en iyisi scart bağlaman, zira senin tv de uydu alıcında rgb yani component i scart üzerinden destekliyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: ogameci

HDMI bağlantısı hepsinden üstün.
    Ben de genel bir sıralama yapayım. İyiden kötüye doğru...

1-Hdmi ve dvi
    2-Component (yeşil-mavi-kırmızı)
    3-Vga
    4-s-video
    5-Scart
    6-Composite (sarı-kırmızı-beyaz)

Genelde composite ve component çıkış ve kablolar birbiri ile karıştırılıyor. Kablo yapılarının birbirine benzemesi nedeni ile. Component'teki 3 kabloda görüntü taşırken, composite'deki 3 kablodan sadece sarı olan görüntü taşır. Tabi beyaz veya kırmızı bir kabloda taşır. Renklerin kabloda çok önemi yok. Ama giriş ve çıkışlardaki renk önemli. Bilinmesi gereken composite'de sadece tek bir kablo ile görüntü taşınır.

Senin durumuna gelirsek uydu alıcındaki lalae jak diye bahsettiğin component çıkış ve kablo ise bu bağlantıyı öncelikle tercih etmelisin. Yok composite ise altın uçlu bir scart bağlantı buna nazaran daha iyi olur.

Pc'ye gelirsek..Eğer hdm veya dvi çıkış var ise pc'de bu bağlantı tercih edilir. Eğer yok ise muhtemeldir ki vga giriş vardır. Onunla bağlantı kurarsın. Eski phlips modellerinde olduğu gibi vga girişte yoksa s-video bağlantı yaparsın..kötünün iyisi diyerek. Çok iyi netice vermese de film seyredimi gibi durumlarda idare eder.

• quote:

Orijinalden alıntı: Thai-Fun

en iyisi scart bağlaman, zira senin tv de uydu alıcında rgb yani component i scart üzerinden destekliyor.
    quote:

Orjinalden alıntı: Thai-Fun

en iyisi scart bağlaman, zira senin tv de uydu alıcında rgb yani component i scart üzerinden destekliyor.

RGB = component ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: EXcom_Zkko

quote:

RGB = component ?

Alıntıları Göster
    Arkadaşlar selam,

Zannederim size en çok yardım edebilecek kişilerden biri benim. LCD tv tasarımı üzerina mühendis olarak çalışıyorum.

LCD tv de en önemli iki adet parametre vardır.
    A. Panel ve panel spesifikasyonları
    B. Chipset (scaler, video enhancer chip, motion estimation chip vesaire)

Her şeyden önce şu anki teknoloji ile, piyasada rahatlıkla bulacağınız tv lerde, 2000:1 kontrast oranı panel tarafından sağlanmaktadır. Bu kontrast değerinden daha fazla olan her değer (mesela tamamen sallama bir değer olan bakınız LG scarlet 50000:1) yazılımla sağlanmaktadır. Mesela resmin içeriğine göre panel backlight kısılıp açılarak kontrast oranı fazladan manipüle edilebilmektedir. Fakat ,şunu belirtmek isterim.Kabaca 4000:1 ve 5000:1 kontrast oranları yazılım desteği ile mantıklıdır.Son kullanıcı için fark yaratır. Fakat çok yüksek kontrastlar laboratuar ortamında, özel içerikler ekrana yansıtılarak ölçülür ve gerçek hayatta bir aldatmacadan fazlası değildir. Hatta yazılımla sağlanan çok yüksek kontrast değerleri resmin içerisindeki beyaz seviyesini patlatacak kadar artırmaktadır. Bu şu anlama geliyor. Beyaz hatları olan bir at figürünü beyaz bir duvarın önünde göremez hale gelirsiniz. Zira yazılım beyazı aşırı derecede doyurduğu için beyaz sature olur ve detaylar yok olur. Bu nedenle 50000:1 gibi hikayelere aldanmayın.

32" te full hd farkedilir mi?

Eğer tv yi HDMI dan bilgisayara bağlayıp oyun oynarsanız ve ekrana yakın oturursanız, evet fakeder. Aksi takdirde pek bir şey farketmeyecektir (çözünürlük açısından!).
    Ama şunu belirtmek isterim dünya üzerinde Samsung,Chimei,AU optronics,LG,Fujitsu gibi bir çok panel üreten şirket var. Ve her firmanın ürün gamında değişik özelliklere sahip bir çok panel var. Firmalar full hd panellere , hd ready adı verilen 1080 satır çözünürlüğünü desteklemeyen panellere göre daha fazla özellik ekliyorlar (response time vesaire gibi avantajlar) bu nedenle satın alacakları tv nin panel parametrelerini anlayabilecek kadar teknik bilgileri olmayan arkadaşlara full hd deteği olan ürünleri satın almalarını öneririm. Ama gidipte pazar malı olan kalitesiz ürünlerin full hd lerini almasınlar.

Bunun haricinde sizlere video çözünürlükleri hakkında bazı genel bilgiler vermek istiyorum.
    Bir sonraki yazımda 1080i nin yanındaki i harfi neyi ifade ediyor.
    1080p çözünürlüklü bir görüntü daha düşük çözünürlüklü bir panelde nasıl gösterilir gibi çok önemli sorulara cevap vereceğim.
    Bu arada komponent her zaman VGA den daha kaliteli görüntü gelmez, component girişi üç adettir, bunlardan ışık bilgisini veren lumanın haricinde kalan iki adet fark sinyali RGB sinyallerine göre zayıf kalır. Eğer TV nizin ana şasi tasarımı kötü ise sinyal gürültü oranı, sinyali daha güçlü olan VGA lehine iler ve bu tarz tvlerde vga den daha parazitsiz bir görüntü alırsınız. panel çözünürlüğüne ve LCD de kullanılan scaler ve deinterlacer chipinin yeteneklerine bağlı olarak HDMI ve DVI arasında hiç fark olmayabilirde. YAni yukarıda arkadaşlar tarafından verilen bilgiler 100% geçerli olmayabilir. Örneğin çoğu cihazda S-video çıkışında luma ile kroma birbirine haddinden fazla kuple ( üst üste binmek, bağlaşıklık kurmak) olmuştur. Bu nedenle CVBS den daha kötü bir görüntüye neden olabilir. Kabaca dijital kaynaklar analoglara göre daha fazla kalite sunabilmektedirler.

Şimdilik sizlere tavsiyem Türk malı kullanmanızdır. Türkiye' de üretilen TV ler 100% Türk mühendisleri tarafından tasarlanıyor ve Türkiye' de üretiliyor. Sizi temin ederim SONY den daha kaliteli ürünler var Türk şirketlerin yaptığı araştırmalarda bu kalite halkın onayına sunuluyor tvler kartonlarla kapatılıyor. Kullanıcılar bu durumda markadan uzak düşünebiliyorlar. Ve tercih edilen Sony olmayabiliyor. Bizim yaptığımız testlerde de keza öyle. Tabi şunu unutmayın ucuz etin yahnisi olmaz. Ucuz ürünler tabiki çok kaliteli olmayacaklar. Bu nedenle bu söylediklerim tüm ürün gamı için geçerli değil. Sony tvnizin garantisi bitiiğinde paneliniz bozulursa, yeni bir tv almak zorunda kacağınızı unutmayın. Zira servis inanılmaz pahalı olacak. Ayrıca milyonlarca yeni TL' nin yabancıların cebinde girmesini engellemiş olacaksınız.

Teşekkür Ederim
    Görüşmek üzere

• quote:

quote:

RGB = component ?

Alıntıları Göster
    s-video scart (rgb) den daha mı kaliteli

• quote:

Orijinalden alıntı: focusrite

s-video scart (rgb) den daha mı kaliteli

Alıntıları Göster
    1- HDMI
    2- DVI
    3- VGA
    4- Component
    5- RGB
    6- S-Video
    7- Composite

@HiGHWAYMOUSE arkadaşın yaptığı sıralama yanlış.. Doğrusunu yukarıda belirttim..
  • quote:

1- HDMI
    2- DVI
    3- VGA
    4- Component
    5- RGB
    6- S-Video
    7- Composite

@HiGHWAYMOUSE arkadaşın yaptığı sıralama yanlış.. Doğrusunu yukarıda belirttim..

Alıntıları Göster
    quote:

Orjinalden alıntı: EXcom_Zkko

1- HDMI
    2- DVI
    3- VGA
    4- Component
    5- RGB
    6- S-Video
    7- Composite

peki kardeşim
    vga : analog s-rgb değilmi?
    component : hdmi yerine HD görüntü geren bi bağlantı değilmi kafam karıştı ayrıca dvi ile HDMİ aynı değilmi birinden sadece ses geçmiyor

• quote:

quote:

1- HDMI
    2- DVI
    3- VGA
    4- Component
    5- RGB
    6- S-Video
    7- Composite

peki kardeşim
    vga : analog s-rgb değilmi?
    component : hdmi yerine HD görüntü geren bi bağlantı değilmi kafam karıştı ayrıca dvi ile HDMİ aynı değilmi birinden sadece ses geçmiyor

Alıntıları Göster
    HDMI dijital veri, component analog veri taşır.. vga ile component arasında renk paleti farkı vardır, zaten her iki bağlantıyı da kullandığınızda vga'nın daha temiz ve canlı görüntü verdiğini hemen farkedersiniz.

HDMI ile DVI arasında bildiğim kadarıyla kayda değer bir kalite farkı yok, daha doğrusu HDMI'ın neden en üstte verildiğiyle ilgili bir araştırma yapmış değilim..

• quote:

HDMI dijital veri, component analog veri taşır.. vga ile component arasında renk paleti farkı vardır, zaten her iki bağlantıyı da kullandığınızda vga'nın daha temiz ve canlı görüntü verdiğini hemen farkedersiniz.

HDMI ile DVI arasında bildiğim kadarıyla kayda değer bir kalite farkı yok, daha doğrusu HDMI'ın neden en üstte verildiğiyle ilgili bir araştırma yapmış değilim..

Alıntıları Göster
    çünkü HDMI de ses veriside taşınıyor değilmi

• quote:

Alıntıları Göster
    quote:

Orjinalden alıntı: satoyama

evet

DVI + SES = HDMI diye biliyorum yanlışsa düzeltin arkadaşlar...

• quote:

quote:

Orjinalden alıntı: satoyama

evet

DVI + SES = HDMI diye biliyorum yanlışsa düzeltin arkadaşlar...

Alıntıları Göster
    İyi akşamlar
    Şimdi farkettim,benim buradan bir msg ım uçmuş!!! yada benmi gönderemedim??

Kardeşim sizi yada kimi ne rahatsız etti acep??
    Adam %100 TÜRK malı diyor,doğru orada %100 TÜRK malı olan sadece montajda/bantta veya şirkette çalışanlar!!!

Bari %25 deyinde insanlar inansın,yada daha farklı bir şey yazın,%100TÜRK demek %100 palavra atmak demektir+

Not;Msg kaldırınca bir gerekçe gösterin,yada uyarın yada ceza verin v.s şayet ortada bir durum varsa!
    --şayet msg ım uçmuşsa bu laflarım,zira msg ı belkide yanlışlıkla göndermemeiş olabilir,ben günde 200 msg yazıyorum
    hatırlıyamıyorum doğrusu!

Selamlar

• quote:

Orijinalden alıntı: albani

İyi akşamlar

Adam %100 TÜRK malı diyor,doğru orada %100 TÜRK malı olan sadece montajda/bantta veya şirkette çalışanlar!!!

Bari %25 deyinde insanlar inansın,yada daha farklı bir şey yazın,%100TÜRK demek %100 palavra atmak demektir+

Not;Msg kaldırınca bir gerekçe gösterin,yada uyarın yada ceza verin v.s şayet ortada bir durum varsa!
    --şayet msg ım uçmuşsa bu laflarım,zira msg ı belkide yanlışlıkla göndermemeiş olabilir,ben günde 200 msg yazıyorum

Selamlar

Alıntıları Göster
    Sony panel üretmiyor, sony scaler üretmiyor. O halde sony 25% sony olmalı bu mantığa göre.

Asus ekran kartları 25% Asus neden chipset NVIDIA, Chipset ATI.

Böyle mantıkla bir yere varılmaz. 100% dedi isek şasi tasarımı, mekanik tasarım ve üretim dedik.

Tabiki 100% diye bir şey yok. Anlamak isteyen anlar, gerisi boş.

• quote:

İyi akşamlar

Selamlar

Alıntıları Göster
    Her neyse
    HDMI ve DVI sinyal olarak aynı yapıya sahipler. Her ikisi de diferansiyel data hatlarından, clock sinyalinden ve EDID adı verilen cihazın desteklediği çözünürlükleri yada özellikleri kaynak olan cihaza (DVD player, ekran kartı vesaire) aktaran bir çift extra data hattından oluşuyorlar. HDMI da CEC adı verilen bir bağlantı daha var. Buna girmeyeceğim.

HDMI datasının içerisine ses bilgisi de gömülüdür, ana fark bu. Gerisi çok da önemli değil.

576i yada 1080i çözünürlüklerin yanında bulunan "i" harfi interlaced anlamına gelir, buna iç içe geçmiş ya da dolaşmış diyebiliriz.

Eskiden CRT ile görüntü aktaran televizyonlarda videonun titreşmesini önlemek amacı ile geliştirilmiş bir teknolojidir.
    Normal bir video sinyali yuvarlak olarak saniye de 25 adet görüntüden oluşmaktadır(25Hz). Yani saniyede arka arkaya 25 adet resim basılıyor demek.

İşte problemde burada. Eski CRT teknolojisinde resim ilk satırdan sona doğru satır satır çizilerek oluşturulurdu. Bu durumda ekranın başından sonuna gidene kadargeçen süre saniyenin 25 te biri civarında idi. Bu süre çok uzun olduğu için görüntüde çok fazla titreşim vardı. Bu 25Hz lik titreşimi insan gözü yakalayabiliyordu.Bunu gidermek için her bir kareyi tek ve çift olamak üzere 625 satıra böldüler (PAL çözünürlüğü) Önce tek satırlar sonra çift satırlar basılmaya başlandı. Böylece 25Hz lik görüntüden 50Hz lik bir görüntü elde ettiler. Artık titreşim çok çok daha azdı. Bunla da yetinilmedi. 100Hz teknolojisi ardından motion estimated 100Hz teknolojisi çıkarıldı.
    İşte bu i harfi bize crt teknolojisinin hediyesi zamanla piyasadan CRT ler , klasik PAL,NTSC DVD ler kalktıkça ve internet stream hızları arttıkça interlacing
    de tarih olacak.

Ama bir süre daha bu i harfini göreceğiz.

"Sonraki yazılarımda deinterlacing nedir? "
    "Aynı çözünürlükteki Progressive sinyal , interlaced sinyalden neden daha kalitelidir? " gibi soruların cevaplarını vereceğim.
    Amacım sizlere yardımcı olmak. Bu konulardaki tüm sorularınızı cevaplamaya hazırım.

• quote:

İyi akşamlar

Selamlar

Alıntıları Göster
    quote:

Orjinalden alıntı: albani

İyi akşamlar

Selamlar

aga hatlar karıştı heralde

• quote:

1- HDMI
    2- DVI
    3- VGA
    4- Component
    5- RGB
    6- S-Video
    7- Composite

Alıntıları Göster
    quote:

1- HDMI
    2- DVI
    3- VGA
    4- Component
    5- RGB
    6- S-Video
    7- Composite

Düzeltme için teşekkürler...

• quote:

Orijinalden alıntı: karomen

Arkadaşlar selam,

Zannederim size en çok yardım edebilecek kişilerden biri benim. LCD tv tasarımı üzerina mühendis olarak çalışıyorum.

Her şeyden önce şu anki teknoloji ile, piyasada rahatlıkla bulacağınız tv lerde, 2000:1 kontrast oranı panel tarafından sağlanmaktadır. Bu kontrast değerinden daha fazla olan her değer (mesela tamamen sallama bir değer olan bakınız LG scarlet 50000:1) yazılımla sağlanmaktadır. Mesela resmin içeriğine göre panel backlight kısılıp açılarak kontrast oranı fazladan manipüle edilebilmektedir. Fakat ,şunu belirtmek isterim.Kabaca 4000:1 ve 5000:1 kontrast oranları yazılım desteği ile mantıklıdır.Son kullanıcı için fark yaratır. Fakat çok yüksek kontrastlar laboratuar ortamında, özel içerikler ekrana yansıtılarak ölçülür ve gerçek hayatta bir aldatmacadan fazlası değildir. Hatta yazılımla sağlanan çok yüksek kontrast değerleri resmin içerisindeki beyaz seviyesini patlatacak kadar artırmaktadır. Bu şu anlama geliyor. Beyaz hatları olan bir at figürünü beyaz bir duvarın önünde göremez hale gelirsiniz. Zira yazılım beyazı aşırı derecede doyurduğu için beyaz sature olur ve detaylar yok olur. Bu nedenle 50000:1 gibi hikayelere aldanmayın.

32" te full hd farkedilir mi?

Eğer tv yi HDMI dan bilgisayara bağlayıp oyun oynarsanız ve ekrana yakın oturursanız, evet fakeder. Aksi takdirde pek bir şey farketmeyecektir (çözünürlük açısından!).
    Ama şunu belirtmek isterim dünya üzerinde Samsung,Chimei,AU optronics,LG,Fujitsu gibi bir çok panel üreten şirket var. Ve her firmanın ürün gamında değişik özelliklere sahip bir çok panel var. Firmalar full hd panellere , hd ready adı verilen 1080 satır çözünürlüğünü desteklemeyen panellere göre daha fazla özellik ekliyorlar (response time vesaire gibi avantajlar) bu nedenle satın alacakları tv nin panel parametrelerini anlayabilecek kadar teknik bilgileri olmayan arkadaşlara full hd deteği olan ürünleri satın almalarını öneririm. Ama gidipte pazar malı olan kalitesiz ürünlerin full hd lerini almasınlar.

Bunun haricinde sizlere video çözünürlükleri hakkında bazı genel bilgiler vermek istiyorum.
    Bir sonraki yazımda 1080i nin yanındaki i harfi neyi ifade ediyor.
    1080p çözünürlüklü bir görüntü daha düşük çözünürlüklü bir panelde nasıl gösterilir gibi çok önemli sorulara cevap vereceğim.
    Bu arada komponent her zaman VGA den daha kaliteli görüntü gelmez, component girişi üç adettir, bunlardan ışık bilgisini veren lumanın haricinde kalan iki adet fark sinyali RGB sinyallerine göre zayıf kalır. Eğer TV nizin ana şasi tasarımı kötü ise sinyal gürültü oranı, sinyali daha güçlü olan VGA lehine iler ve bu tarz tvlerde vga den daha parazitsiz bir görüntü alırsınız. panel çözünürlüğüne ve LCD de kullanılan scaler ve deinterlacer chipinin yeteneklerine bağlı olarak HDMI ve DVI arasında hiç fark olmayabilirde. YAni yukarıda arkadaşlar tarafından verilen bilgiler 100% geçerli olmayabilir. Örneğin çoğu cihazda S-video çıkışında luma ile kroma birbirine haddinden fazla kuple ( üst üste binmek, bağlaşıklık kurmak) olmuştur. Bu nedenle CVBS den daha kötü bir görüntüye neden olabilir. Kabaca dijital kaynaklar analoglara göre daha fazla kalite sunabilmektedirler.

Şimdilik sizlere tavsiyem Türk malı kullanmanızdır. Türkiye' de üretilen TV ler 100% Türk mühendisleri tarafından tasarlanıyor ve Türkiye' de üretiliyor. Sizi temin ederim SONY den daha kaliteli ürünler var Türk şirketlerin yaptığı araştırmalarda bu kalite halkın onayına sunuluyor tvler kartonlarla kapatılıyor. Kullanıcılar bu durumda markadan uzak düşünebiliyorlar. Ve tercih edilen Sony olmayabiliyor. Bizim yaptığımız testlerde de keza öyle. Tabi şunu unutmayın ucuz etin yahnisi olmaz. Ucuz ürünler tabiki çok kaliteli olmayacaklar. Bu nedenle bu söylediklerim tüm ürün gamı için geçerli değil. Sony tvnizin garantisi bitiiğinde paneliniz bozulursa, yeni bir tv almak zorunda kacağınızı unutmayın. Zira servis inanılmaz pahalı olacak. Ayrıca milyonlarca yeni TL' nin yabancıların cebinde girmesini engellemiş olacaksınız.

Teşekkür Ederim
    Görüşmek üzere

Alıntıları Göster
    quote:

Orjinalden alıntı: karomen

Arkadaşlar selam,

...................................

Teşekkür Ederim
    Görüşmek üzere

Bu ne yav %100 Türk mühendisliği demek üretimler, önce hangi firmada çalıştığınızı öğrenebilir miyim? Birde en önemli iki paremetre dediğiniz yapılardan panel mi türk yoksa chip set mi Cidden tr'de mühendis olarak ne yaptığınızı merak ediyorum, en fazla çipi alıp etrafını döşüyorduk çamur gibi görüntü olurdu, şimdi ne yapıyoruz acaba %100 Türk işi

• quote:

Orijinalden alıntı: playmaker

quote:

Orjinalden alıntı: karomen

Arkadaşlar selam,

...................................

Teşekkür Ederim
    Görüşmek üzere

Bu ne yav %100 Türk mühendisliği demek üretimler, önce hangi firmada çalıştığınızı öğrenebilir miyim? Birde en önemli iki paremetre dediğiniz yapılardan panel mi türk yoksa chip set mi Cidden tr'de mühendis olarak ne yaptığınızı merak ediyorum, en fazla çipi alıp etrafını döşüyorduk çamur gibi görüntü olurdu, şimdi ne yapıyoruz acaba %100 Türk işi

Alıntıları Göster
    karomen sana pm yollayamıyoruz :(

• quote:

karomen sana pm yollayamıyoruz :(

Alıntıları Göster
    component kablo hdmı bağlantıya yakındır. yeşil mavi kırmızı sadece görüntü aktarır. altındaki kırmızı ve beyaz girişte audio (ses) alırsınız. scart ve compozitten cok daha iyidir.
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.