Şimdi Ara

HGS Yazılım Ekibinde Çalışıyorum Soruları Alayım

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
37
Cevap
2
Favori
2.543
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
6 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Evet arkadaşlar, başlıkta da belirttiğim gibi HGS'nin (Hızlı Geçiş Sistemi) yazılım ekibinde çalışıyorum. Merak ettiğiniz şeyler varsa sorabilirsiniz.

• Durup dururken kendimi tatmin etmek için böyle konu açacak değilim. Liseli de değilim. Ayrıca düşünsem düşünsem HGS yazılım ekibinde çalışıyorum değil başka bir şey söylerdim herhalde.

Verdiğim bilgilerin spesifik olmaması ne hakkında onu da anlamadım. Yazdığımız kodları atmamı mı bekliyorsun? Üzerine konuştuğumuz HGS üzerinden anlık ne kadar büyük paralar döndüğünü hayal bile edemezsin belki. Bunu akıl edebiliyorsan bilgi sızdırmanın 200 bin dolara kadar varan ceza miktarları sözleşmelerimizde var.

Yine de cevaplayabileceğim spesifiklikte sorularınız olursa cevaplayabilirim. İsterseniz inanamıyorsanız da özelden kartvizitimi size iletebilirim. Başka nasıl kanıtlayacağımı bilemedim.
  • Gömülü sistemler üzerine mi geliştirme yapıyorsunuz? Hangi dil ve kütüphaneleri kullanıyorsunuz?
  • Kamu sektörü olarak mı geçiyor konumunuz? Hangi bölümden mezunsunuz, yaş, sizin ve ekip arkadaşlarınız maaş aralığı, hangi ilde çalışıyorsunuz, memnun musunuz, pişmanlığınız var mı?
  • napıyorsunuz iş olarak
  • OGS neden daha iyi?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Dogecoin -- 25 Ocak 2019; 16:19:42 >
  • Hangi dili kullanıyorsunuz?
    Farklı ekiplerle çalışıyor musunuz?
  • AI Engineer kullanıcısına yanıt
    Aslına bakarsanız gömülü sistemlerle ilgili çok fazla işimiz olmuyor. Olsa olsa etiketlerde kullanacağımız bir şey ancak bizim etiketler pasif etiket olduğu için çok öyle bir işi de olmuyor. Temel yazılımlarımız C++ ve Java dilleri üzerine kurulu.
  • trmeto kullanıcısına yanıt
    Kamu sektörü olarak geçmiyoruz. Bunun sebebiyse, HGS kullananlar da bilir PTT'nin bir ürünü olarak geçiyor ancak PTT bu ürünü kendisi yapmıyor. Bu ürünü yapması için anlaştığı şirket ise biziz. Tüm operasyonel ve yazılımsal işlerini biz yapıyoruz, bir nevi HGS ürünümüzü PTT'ye satıyoruz. Bu yüzden özel sektör olarak geçiyoruz. Şirketin İstanbul'da ve Ankara'da yerleri bulunmakta.
  • Alioreh kullanıcısına yanıt
    Ben mi iş olarak ne yapıyorum şirket mi?

Sorunun cevabı başlıkta HGS'nin yazılımı :D
  • Bu konuda çokça bu tarz söylemlerle karşılaşıyoruz ama burada aslında büyük bir yanlış yönlendirme var. OGS gerçekten iyi yönetilen bir yazılım değil, hatta bizim sistemimizin yanına yaklaşması bile zor. Gişelerin hepsinde OGS ana sistem olduğu için olay onlarda bitiyor ve bu yüzden biz çok sıkıntı yaşıyoruz. Yani HGS ve OGS olarak entegre bir şekilde çalışmaya çalışıyoruz ancak OGS bu süreçleri iyi yönetemediği için ihale bizim üzerimize kalıyor. Biz de onlarla çalışmaya çalışırken çok sıkıntıyla karşılaşıyoruz ve üzerine OGS'nin daha iyi çalıştığının halk arasında yaygın bir düşünce olması bizi daha da rahatsız ediyor.
  • Sistemlerimiz C++ ve Java dilleri üzerine kurulu.

Kullandığımız donanımlar dolayısıyla bu donanımların sistemimize uygun hale getirilmesi konusunda donanım firmasının ekipleriyle çalışıyoruz.
  • quote:

Orijinalden alıntı: suddenly30

Bu konuda çokça bu tarz söylemlerle karşılaşıyoruz ama burada aslında büyük bir yanlış yönlendirme var. OGS gerçekten iyi yönetilen bir yazılım değil, hatta bizim sistemimizin yanına yaklaşması bile zor. Gişelerin hepsinde OGS ana sistem olduğu için olay onlarda bitiyor ve bu yüzden biz çok sıkıntı yaşıyoruz. Yani HGS ve OGS olarak entegre bir şekilde çalışmaya çalışıyoruz ancak OGS bu süreçleri iyi yönetemediği için ihale bizim üzerimize kalıyor. Biz de onlarla çalışmaya çalışırken çok sıkıntıyla karşılaşıyoruz ve üzerine OGS'nin daha iyi çalıştığının halk arasında yaygın bir düşünce olması bizi daha da rahatsız ediyor.
    OGS kimin peki?
  • Hocam piyasa nasıl yeni mezunlar için sizce?
    Maaş, çalışma koşulları falan biraz anlatabilir misiniz?
  • hiç hack gibi bir saldırı aldınız mı?
    zarar gördünüz mü veya başarıya ulaşma ihtimali var mıydı saldırının/saldırıların?
  • quote:

Bu konuda çokça bu tarz söylemlerle karşılaşıyoruz ama burada aslında büyük bir yanlış yönlendirme var. OGS gerçekten iyi yönetilen bir yazılım değil, hatta bizim sistemimizin yanına yaklaşması bile zor. Gişelerin hepsinde OGS ana sistem olduğu için olay onlarda bitiyor ve bu yüzden biz çok sıkıntı yaşıyoruz. Yani HGS ve OGS olarak entegre bir şekilde çalışmaya çalışıyoruz ancak OGS bu süreçleri iyi yönetemediği için ihale bizim üzerimize kalıyor. Biz de onlarla çalışmaya çalışırken çok sıkıntıyla karşılaşıyoruz ve üzerine OGS'nin daha iyi çalıştığının halk arasında yaygın bir düşünce olması bizi daha da rahatsız ediyor.
    Yahu biz pilotum diyip liseli ergen çıkanları, otobüs şoförüyüm diyip ilkokullu olanları çok gördük.

Millet de inanıp soru sormuş verdiğin cevaplar da spesifik değil. Bence sen yazılımcı olmaya özenmiş liselisin yukarıda anlattıklarımdan ve yaşanılanlardan sonra sana inanasım gelmedi, varsa kanıtın kanıtlayınız lütfen.

• quote:

Ben mi iş olarak ne yapıyorum şirket mi?

Sorunun cevabı başlıkta HGS'nin yazılımı :D
    Sen sen

Yani ne tarafını yapıyorsunuz?
  • Sosisli Süt kullanıcısına yanıt
    OGS Aselsan'ın ürünü
  • 07kubi07 kullanıcısına yanıt
    Çalışma koşulları aslında firmadan firmaya değişir ancak örnek olarak bizimkisi 7/24 canlı parasal işlemler içerdiği için her an iş yapmaya hazır olmak gerekiyor. Bu yüzden yazılımcı için (özellikle bizimki gibi işlerde) sabah, akşam gece uyku falan demeden çalışmaya hazır olmak önemli. Bizim çalışma koşullarımız gayet rahat ancak kimi insan saatleri dert edebilir. Bizde mesai saati diye bir şey yok belli bir saatte işe gelip gitmiyoruz yani. Maaş olarak Türkiye'de yaptığınız işin hakkını pek alabildiğinizi düşünmüyorum. Genel olarak tecrübe, okunan bölüm gibi etkenler maaşa fazla etki ediyor çok tecrübeli olan birinden kat kat daha kaliteli ve katma değeri olan iş yapsanız bile daha az maaşlara çalışıyosunuz. İş hayatına başlayan kişiler için ortalama 4-5 bin tl en kötü 3-3.5 bin tl civarı maaşlar bulunmakta. Piyasada da aslında çokça iş imkanı var bence.

Hatta biz de şu anda bir front-end developer arıyoruz. Kariyer nette ilanımızı görürseniz başvurabilirsiniz, belki görüşürüz :D

• Bugüne kadar hack veya saldırı gibi bir durumla karşılaşmadık. Bunun sebebi yazılımlarımızın bulunduğu ekipmanlar internete bağlı değiller. Bir VPN üzerinden aynı ağdalar. Bu VPN'e de ekibimizin tanımlamaları olmadan erişemiyorsunuz. Her türlü anlık takip de ekibimiz tarafından yapılmakta. Bu yüzden bir saldırı olması pek mümkün gibi görünmüyor. (yazılımsal olarak)
  • hocam uhf rfid çip falan mı var bu hgs bandında

yazılım yerli mi yoksa yabancı bir kütüphanenin üzerine geliştirme mi yapıldı
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.