Şimdi Ara

İDEAL EVİNİZ

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
27
Cevap
0
Favori
1.642
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • insanın yirminci katta yaşaması doğru mu ?sorusuna M imar Cengiz Bektaş insani ölçülerle yapılmamış apartmanların gün gelip yıkılacagını, ideal olanı zemin üzeri üç kat olduğunu söylüyor.insanı topraktan ne kadar koparırsanız insanlığından da koparıldığını belirtiyor.iş yerleri,oteller yüksek yapılabilir;ama konutlar değil. diyor

• Ben beşinci kattan aşağılarda yaşamayı tercih ederim. Topraktan çok yüksek olmak onu küçümsemektir. Oysa günün birinde onu yatak yorgan ve yastık edineceğiz.

Not: Aslında beşinci kat da çok yüksek ancak şehirleşme ve nüfus bunu biraz da zorunlu kılıyor. Hatta günümüz şehir hayatında 50-60 katlık binalar zorunluluk kimi yerde.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Dor Niro

Ben beşinci kattan aşağılarda yaşamayı tercih ederim. Topraktan çok yüksek olmak onu küçümsemektir. Oysa günün birinde onu yatak yorgan ve yastık edineceğiz.

Not: Aslında beşinci kat da çok yüksek ancak şehirleşme ve nüfus bunu biraz da zorunlu kılıyor. Hatta günümüz şehir hayatında 50-60 katlık binalar zorunluluk kimi yerde.
    Amerikada iş merkezlerini devasa gökdelenler doldurmasına rağmen halkın büyük çoğunluğu suburb denilen banliyölerde yaşamayı tercih ediyor. Bu semtlerde evler en fazla iki katlı.

(suburb kelimesi sözlükte banliyö ya da varoş olarak geçiyor ancak bizdeki varoşla alakası yok)
  • quote:

Orijinalden alıntı: kaotika

Amerikada iş merkezlerini devasa gökdelenler doldurmasına rağmen halkın büyük çoğunluğu suburb denilen banliyölerde yaşamayı tercih ediyor. Bu semtlerde evler en fazla iki katlı.

(suburb kelimesi sözlükte banliyö ya da varoş olarak geçiyor ancak bizdeki varoşla alakası yok)

Alıntıları Göster
    mimar doğru söylemiş fakat büyük şehirlerde özellikle istanbul da bunu uygulamak zor...
  • quote:

Orijinalden alıntı: SR_maN

mimar doğru söylemiş fakat büyük şehirlerde özellikle istanbul da bunu uygulamak zor...

Alıntıları Göster
    İmkanım olsa bahçeli bir evde otururdum ama melesef imkanım yok

Eğer bahçeli bir evde oturamıyorsam da 15 katlı bir binanın 13. , 14. katında oturmayı tercih ederdim.3. katı değil.
  • quote:

Orjinalden alıntı: zuga

insanın yirminci katta yaşaması doğru mu ?sorusuna M imar Cengiz Bektaş insani ölçülerle yapılmamış apartmanların gün gelip yıkılacagını, ideal olanı zemin üzeri üç kat olduğunu söylüyor.insanı topraktan ne kadar koparırsanız insanlığından da koparıldığını belirtiyor.iş yerleri,oteller yüksek yapılabilir;ama konutlar değil. diyor

Söylediği çok doğru.Benim için de en iyi kriter 3 katlı evdir.Ama Türkiye şartlarında bu standartlarda yaşamak mümkün değil.Özellikle de hızla göç alan büyükşehirlerimizde.
  • quote:

Orijinalden alıntı: DesertRose

quote:

Orjinalden alıntı: zuga

insanın yirminci katta yaşaması doğru mu ?sorusuna M imar Cengiz Bektaş insani ölçülerle yapılmamış apartmanların gün gelip yıkılacagını, ideal olanı zemin üzeri üç kat olduğunu söylüyor.insanı topraktan ne kadar koparırsanız insanlığından da koparıldığını belirtiyor.iş yerleri,oteller yüksek yapılabilir;ama konutlar değil. diyor

Söylediği çok doğru.Benim için de en iyi kriter 3 katlı evdir.Ama Türkiye şartlarında bu standartlarda yaşamak mümkün değil.Özellikle de hızla göç alan büyükşehirlerimizde.
    Haklı bi düşünce.Hep hayalimdir zaten, evlerin 2-3 katı geçmediği ve villa vari olduğu,bahçeli, bi şehirde yaşamak.Duyduğum kadarıyla avustralyanın bazı şehirlerinde 3 katı geçmek yasakmış ve evlerde bahçeli.Herkes çiçeğini ağacını dikmiş bahçesine.Komşuluk ilişkileri açısından birebir.

• quote:

Orijinalden alıntı: Nihonjin

Haklı bi düşünce.Hep hayalimdir zaten, evlerin 2-3 katı geçmediği ve villa vari olduğu,bahçeli, bi şehirde yaşamak.Duyduğum kadarıyla avustralyanın bazı şehirlerinde 3 katı geçmek yasakmış ve evlerde bahçeli.Herkes çiçeğini ağacını dikmiş bahçesine.Komşuluk ilişkileri açısından birebir.

Alıntıları Göster
    Günümüzde çok katlı yapılarda,betonların arasına sıkışıp kalıyoruz,bu en çok küçük çocuklara zarar veriyor bence.Rüzgardan bile korkar hale geliyorlar.

• quote:

Orijinalden alıntı: General Stalin

Günümüzde çok katlı yapılarda,betonların arasına sıkışıp kalıyoruz,bu en çok küçük çocuklara zarar veriyor bence.Rüzgardan bile korkar hale geliyorlar.

Alıntıları Göster
    Ben çok sevdiğim ve benide çok seven biri ile yemyeşil karadeniz köylerine benzeyen bir köyde yeşillikler ve akarsular için tek katlı küçük beyaz bir evde, hatta belki tek odalı, televizyondan telefondan radyodan uzak sadece ikimize ait olan bir yaşam sürmek isterdim. Kendi ekip biçtiğimizle paranın ve hırsın kirletmediği iki kişilik bir dünya.

Maalesef bu şu küçücük haliyle ne kadar da büyük bir ütopya.

• quote:

Orijinalden alıntı: _FOCUS_

Ben çok sevdiğim ve benide çok seven biri ile yemyeşil karadeniz köylerine benzeyen bir köyde yeşillikler ve akarsular için tek katlı küçük beyaz bir evde, hatta belki tek odalı, televizyondan telefondan radyodan uzak sadece ikimize ait olan bir yaşam sürmek isterdim. Kendi ekip biçtiğimizle paranın ve hırsın kirletmediği iki kişilik bir dünya.

Alıntıları Göster
    quote:

Orjinalden alıntı: _FOCUS_

kulağa hoş gelsede, yanlızlık belli zaman sonra insanın kaldırmakta zorlanacağı bir olay.
    evet güzel olurdu betonun olmadığı bir yapıda yaşamak. mahalle aralarında çocukların oyun oynadığı, damperli 10 lastikli araçların olmadığı sokaklar!

• quote:

Alıntıları Göster
    Florida St. Petersburg da, Sunshine Skyway köprüsünün yakınlarında bir evim var. Florida Amerika' nın yazlık yeri. 3 katlı ev yok. Hep tek katlı evler. Bu Katrina' nın ortasında olmamızdan kaynaklanan birşey olsa da, ben aslında bu tip evlerde yaşamayı çok güvenli buluyorum. Duvarları bir çeşit köpükten imal edilir Amerikan evleri. Sert bir yumruk atarsanız çatlatırsınız. Deprem olsa tepenize köpük ve kalın bir karton düşüyor koca bir demir- çelik karışımı gökdelen değil. Ve ölüm oranı, bu şekilde sıfıra indirgenmiş.
    Ama bir de işin nüfus yanı var tabi. Dünya da nüfus arttıkça gökdelenler şart olmalı bence. Enine yayılıp onlarca sokak, cadde, ev, bahçe ile dünyayı dolduracağımıza, yüksek gökdelenlerde yaşamak daha mantıklı. Tabi ki yukarıda saydığım deprem, kasırga gibi etkenlere karşı dayanıklı olan jelatinimsi binalardan bahsedyorum...

• quote:

Orijinalden alıntı: bdfyobgsougt

Florida St. Petersburg da, Sunshine Skyway köprüsünün yakınlarında bir evim var. Florida Amerika' nın yazlık yeri. 3 katlı ev yok. Hep tek katlı evler. Bu Katrina' nın ortasında olmamızdan kaynaklanan birşey olsa da, ben aslında bu tip evlerde yaşamayı çok güvenli buluyorum. Duvarları bir çeşit köpükten imal edilir Amerikan evleri. Sert bir yumruk atarsanız çatlatırsınız. Deprem olsa tepenize köpük ve kalın bir karton düşüyor koca bir demir- çelik karışımı gökdelen değil. Ve ölüm oranı, bu şekilde sıfıra indirgenmiş.
    Ama bir de işin nüfus yanı var tabi. Dünya da nüfus arttıkça gökdelenler şart olmalı bence. Enine yayılıp onlarca sokak, cadde, ev, bahçe ile dünyayı dolduracağımıza, yüksek gökdelenlerde yaşamak daha mantıklı. Tabi ki yukarıda saydığım deprem, kasırga gibi etkenlere karşı dayanıklı olan jelatinimsi binalardan bahsedyorum...

Alıntıları Göster
    bence nüfüsun yoğunlaşması anlamına geliyor bu bina olayı. içinden çıkılmaz trafik ve kargaşa. en iyi yöntem değilmidir nüfusun yayılması?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi forvet09 -- 17 Mayıs 2006; 10:51:00 >

• quote:

Orijinalden alıntı: forvet09

bence nüfüsun yoğunlaşması anlamına geliyor bu bina olayı. içinden çıkılmaz trafik ve kargaşa. en iyi yöntem değilmidir nüfusun yayılması?

Alıntıları Göster
    quote:

Orjinalden alıntı: wineleven

10.000 kişilik bir bina mı daha az yer kaplar? Yoksa 10.000 kişilik bir semt mi?

Cevap tabi ki gökdelen olacaktır.

• quote:

quote:

10.000 kişilik bir bina mı daha az yer kaplar? Yoksa 10.000 kişilik bir semt mi?

Alıntıları Göster
    yazımda ki maksat; yer kaplaması değil, yoğunluğun yayılması.

• quote:

quote:

Alıntıları Göster
    Aşağı tükürrsen sakal yuları tükürsen bıyık durumu

• quote:

Orijinalden alıntı: forvet09

Alıntıları Göster
    quote:

Yoğunluğun yayılmasını mı destekliyorsunuz? Yoksa yayılmaması gerekir, doğumlar azalmalı mı?
  • çok doğru ünlü bir sosyologta bu konuda araştırma yapmıştı. sonucuna göre yüksek binalarda yaşayan çocuklarda dışarıdan korkma parklarda oynarken iletişim kurmakta sıkıntı..vs. gibi davranışlar gözlemlenmiş
    kent hayatının, küreselleşen dünyanın yan etkisi işte

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi lalelu -- 17 Mayıs 2006; 20:26:12 >
  • quote:

Alıntıları Göster
    quote:

İnsan okuyunca gidiyor bunu oralara..

• quote:

Orijinalden alıntı: General Stalin

quote:

İnsan okuyunca gidiyor bunu oralara..

Alıntıları Göster
    Ev diye ben bunlara derim. Keşke herkes böyle evlerde otursa.. Bi kaç örnek Evlerin tamamı Türkiyededir. Depreme dayanıklı çelik yapı evler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Plan-M -- 19 Mayıs 2006; 3:20:15 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Plan-M

Ev diye ben bunlara derim. Keşke herkes böyle evlerde otursa.. Bi kaç örnek Evlerin tamamı Türkiyededir. Depreme dayanıklı çelik yapı evler.

Alıntıları Göster

Bu çok güzelmiş

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.