Şimdi Ara

Ipod Nano'larda düşük ses sorunu!

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
29
Cevap
0
Favori
4.504
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Öncelikle, önemli bir konudan bahsettiğimi belirteyim!

Bugüne kadar Apple'ın her modeli olmak üzere, birçok farklı marka mp3 player kullandım diyerek klasik girişi yapayım.

2 hafta evvel Ipod Nano, 2. jenerasyon 4gb'lık mp3 player hediye olarak verildi.
    Mevcut kullandığım Ipod Shuffle idi ve ses kalitesinden,ses seviyesinden oldukça memnundum.
    Ağabeyimde de 80gb'lık modeli vardı ve sese ne kadar önem verdiğimi bilmeniz açısından,Shuffle kadar kaliteli olmasa da en azından aynı seviyede ses verdiğini belirtmek isterim.

Ancak Ipod Nano'da ses seviyesi, diğer ikisiyle kıyaslayınca inanılmaz şekilde düşük çıktı.
    Farklı Apple bilgisayarcılara verip çözüm arattırdım ama yazılım güncellemesi dışında birşey yapamadılar ve bu da çözüm olmadı.
    Son olarak bugün,satın alınan yere götürüp, en azından aradaki farkı ödeyip üst modeliyle değişmek istediğimde,
    açılmış ürünü geri alamayacaklarını belirttiler.
    Zira bu sorun(!) aslında bir sorun değilmiş ve orada deneyip gördüğüm kadarıyla tüm Ipod Nano'larda ses seviyesi düşükmüş diğer modellere nazaran!

Bu çok garibime gitti ve eve geldiğimde ufak çaplı bir araştırma yaptığımda,
    Ipod Nano'larda genel olarak ses seviyesinin düşük olduğunu,
    sebep olarak da Avrupa Birliği kuralları olduğunu öğrendim.

Duyma sorununa yol açmaması açısından ses çıkış desibeli özellikle düşük tutuluyormuş!

Ama diğer modellerinde böyle bir uygulama yok!

Konuyla alakalı olarak bu ipod hack sitesinde benzer sorunun meğer çokça konuşulduğunu ve tam anlamıyla bir çözümün olmadığını öğrendim.Sırayla okurken,önce şikayetleri daha sonra çözüm önerilerini okudum ancak son sayfaya geldiğimde tek çözümün bu aleti elden çıkarmak olduğunu gördüm!

Bu konu önemlidir ve herkes uyarılmalıdır diye yazıyorum!
    Hatta söylediklerimin doğruluğu, herhangi bir Apple mağazasına gidip her iki modelde aynı şarkıyı dinleyerek görebileceğinizi belirteyim.
    Aradaki ses farkını sorarak da satıcıyı güç durumda bırakmanızı istediğimi belirteyim!
    Zira bu rezalet (başka bir isim veremiyorum) başka türlü sonuçsuz olur ve her Ipod Nano satın almış kişi aslında kazıklanmış olur (benim gibi).

not: Bu yazı daha çok, müziği yüksek sesle dinlemeyi sevenlere yöneliktir. "O kadar yüksek sesi ne yapacaksın ki" gibi manasız yorumlara lütfen girilmesin.Zaten öyle bir kısıtlama tüm modellerde mevcut olsa, yüksek sesle kaliteli dinleyebileceğim Ipod'a para vermek yerine çok daha ucuz alternatiflere yönelirdim,hele ki Ipod Shuffle gibi en yüksek seste dahi,özellikle kaliteli kulaklıkla inanılmaz ses kalitesi elde etmiş biri olarak.

not2: Kulaklıkla ilgili hiç bir sorunum yoktur. Sennheiser cx 300 dahil, farklı modellerle denenmiştir. Zaten sorun (üstelik yine Ipod olmak üzere) diğer modellere nazaran çok çok düşük ses vermesidir ki, şahsen kıyaslama yoluna gitmesem dahi kullanmaya başladığım an, ses seviyesinin düşüklüğünden şikayet ettiğim an olmuştur!

• malesef dediğin gibi ses seviyesi biraz düşük. diğer ipod modellerini bilmiyorum onun için yorum yapamıcam.

neyseki yüksek seste müzik dinleyemiyorum. sinüzit dolayısıyla. onun için de ben memnunum
  • quote:

Orijinalden alıntı: irfanyus

malesef dediğin gibi ses seviyesi biraz düşük. diğer ipod modellerini bilmiyorum onun için yorum yapamıcam.

neyseki yüksek seste müzik dinleyemiyorum. sinüzit dolayısıyla. onun için de ben memnunum
    www.ipodhacks.com sitesinde ses seviyesini yükseltecek bir firmware yok mu?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Paramedik 112

www.ipodhacks.com sitesinde ses seviyesini yükseltecek bir firmware yok mu?

Alıntıları Göster
    nano'nun sesi bana cx300le fazlasiyla yeterli geliyor.. kafasını patlatmaya çalişanlara yetmiyor olabilir tabi.
  • quote:

Orijinalden alıntı: DrynhwyL

nano'nun sesi bana cx300le fazlasiyla yeterli geliyor.. kafasını patlatmaya çalişanlara yetmiyor olabilir tabi.

Alıntıları Göster
    Biliyordum böyle saçma sapan yorum yapacak birilerinin çıkacağını.
    O kadar da rica etmiştim.Ne diyeyim...

Konuya dönecek olursam,
    Apple'a mail attım ve diğer modellerde olmayan bu uygulamanın Nano'da olduğuna dair müşteri olarak beni ikaz eden/bilgilendiren bir yazının olmadığını ve sonucunda, üstüne para verip daha iyi bir model almak dahil, gerekenin yapılmasını rica ettim.

Tekrarlıyorum,
    1. jenerasyon Nano'lar dahil,diğer ürünlerine nazaran yetersiz bir ürün satıyorlar ve bu konuda müşteriyi bilgilendirme gereği duymuyorlar!

• quote:

Orijinalden alıntı: savatager

Biliyordum böyle saçma sapan yorum yapacak birilerinin çıkacağını.
    O kadar da rica etmiştim.Ne diyeyim...

Konuya dönecek olursam,
    Apple'a mail attım ve diğer modellerde olmayan bu uygulamanın Nano'da olduğuna dair müşteri olarak beni ikaz eden/bilgilendiren bir yazının olmadığını ve sonucunda, üstüne para verip daha iyi bir model almak dahil, gerekenin yapılmasını rica ettim.

Tekrarlıyorum,
    1. jenerasyon Nano'lar dahil,diğer ürünlerine nazaran yetersiz bir ürün satıyorlar ve bu konuda müşteriyi bilgilendirme gereği duymuyorlar!

Alıntıları Göster
    Arkadasım ses denetimini kapattın mı ayarlardan?

• quote:

Orijinalden alıntı: soulmate

Arkadasım ses denetimini kapattın mı ayarlardan?

Alıntıları Göster
    Apple'ın tüm modelleri dahil olmak üzere birçok mp3 player kullandım derken ciddiyim.
    Dediğim gibi,benimkine özel bir durum da değil.
    Satıcının, farklı Nano'larda da test edip kabullendiği bir durum bu.
    Tüm 2. jenerasyon Nano'lar,diğer modellerden bariz şekilde düşük ses veriyorlar.

Veya kısaca,
    ses denetimi ayarları da dahil olmak üzere,
    equalizer ayarlarıyla vs. hepsiyle oynayarak denedim diyeyim :)
    Hatta ve hatta itunes'da şarkı ayarlarındaki volume adjustment'ı da denedim.
    goPod diye Ipod'un bu sorununu çözdüğü iddia edilen programları da denedim son çare olarak.

Bir adım sonrası, her şarkının sesini "volume booster" programıyla arttırmak,
    ki bunu her şarkı için tek tek ve her seferinde yapmak gerektiğinden hiç denemedim bile.

• quote:

Apple'ın tüm modelleri dahil olmak üzere birçok mp3 player kullandım derken ciddiyim.
    Dediğim gibi,benimkine özel bir durum da değil.
    Satıcının, farklı Nano'larda da test edip kabullendiği bir durum bu.
    Tüm 2. jenerasyon Nano'lar,diğer modellerden bariz şekilde düşük ses veriyorlar.

Veya kısaca,
    ses denetimi ayarları da dahil olmak üzere,
    equalizer ayarlarıyla vs. hepsiyle oynayarak denedim diyeyim :)
    Hatta ve hatta itunes'da şarkı ayarlarındaki volume adjustment'ı da denedim.
    goPod diye Ipod'un bu sorununu çözdüğü iddia edilen programları da denedim son çare olarak.

Bir adım sonrası, her şarkının sesini "volume booster" programıyla arttırmak,
    ki bunu her şarkı için tek tek ve her seferinde yapmak gerektiğinden hiç denemedim bile.

Alıntıları Göster
    Bu konuda "Uarı yok" diye dava açsan kazanırsın , tabi amerikada olsan.

benim için de en önemli şey yüksek ses tir, düşük ses istesem piyasada envayi çeşit var.

dünya para saydığın bir üründe bu durumla karşılaşmak hakikaten fena hapar insanı.

• quote:

Orijinalden alıntı: SPaCeLoRD

Bu konuda "Uarı yok" diye dava açsan kazanırsın , tabi amerikada olsan.

benim için de en önemli şey yüksek ses tir, düşük ses istesem piyasada envayi çeşit var.

dünya para saydığın bir üründe bu durumla karşılaşmak hakikaten fena hapar insanı.

Alıntıları Göster
    Eu pod kullan o zaman.
    google yap bulursun bence...

• quote:

Orijinalden alıntı: soulmate

Eu pod kullan o zaman.
    google yap bulursun bence...

Alıntıları Göster
    www.ilounge.com sitesi, Ipod sahiplerine çok faydalı içeriğe sahip.
    Oradaki, euPod dahil diğer çözümleri(!) de denedim ama fayda sağlamadı hiçbirisi.

Artık Apple'dan yanıt bekliyorum mecburen.
  • quote:

www.ilounge.com sitesi, Ipod sahiplerine çok faydalı içeriğe sahip.
    Oradaki, euPod dahil diğer çözümleri(!) de denedim ama fayda sağlamadı hiçbirisi.

Artık Apple'dan yanıt bekliyorum mecburen.

Alıntıları Göster
    gopod diye bir program var onu dene işe yarar büyük ihtimalle
    http://gopod.free-go.net/ burdan go butonuna basıp yükle, daha sonra ipodun bilgisayara bağlıyken bu programı çalıştır ve go'ya bas, ardından ipodunu bilgisayardan çıkar. Kendini yeniden başlatacak ve sözkonusu ses kilidi kırılmış olacaktır. Eupod'tan farkı kilidi kırmasıdır, denemeye değer

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi husnukiller -- 19 Haziran 2007; 16:55:31 >

• quote:

Orijinalden alıntı: husnukiller

http://gopod.free-go.net/ burdan go butonuna basıp yükle, daha sonra ipodun bilgisayara bağlıyken bu programı çalıştır ve go'ya bas, ardından ipodunu bilgisayardan çıkar. Kendini yeniden başlatacak ve sözkonusu ses kilidi kırılmış olacaktır. Eupod'tan farkı kilidi kırmasıdır, denemeye değer

Alıntıları Göster
    quote:

Orjinalden alıntı: husnukiller

quote:

Orjinalden alıntı: savatager

Denedim,çözüm olmadı...

• quote:

quote:

Orjinalden alıntı: husnukiller

quote:

Orjinalden alıntı: savatager

Denedim,çözüm olmadı...

Alıntıları Göster
    bu sorun beni de şaşırttı ve biraz uğraştırdı ama sorunu çözdüm arkadaşlar. sorun ancak donanımsal olarak çözülebiliyor. ses çıkışına sinyali zafıflatmak için kanal başına bir tane direnç atılmış. bunları tel köprü ile birleştirince ses istenilen seviyeye ulaşıyor. fakat bu işlemi yapabilmek için elektronik bilgisi ve yetenekli ellere ihtiyaç var. ben yapabilirim. diyen olursa modifikasyon resimleri gönderebilirim.

• quote:

Orijinalden alıntı: elitteknik

bu sorun beni de şaşırttı ve biraz uğraştırdı ama sorunu çözdüm arkadaşlar. sorun ancak donanımsal olarak çözülebiliyor. ses çıkışına sinyali zafıflatmak için kanal başına bir tane direnç atılmış. bunları tel köprü ile birleştirince ses istenilen seviyeye ulaşıyor. fakat bu işlemi yapabilmek için elektronik bilgisi ve yetenekli ellere ihtiyaç var. ben yapabilirim. diyen olursa modifikasyon resimleri gönderebilirim.

Alıntıları Göster
    Aygıtı açmak istemem.Garantisi devre dışı kalacaktır.Firmware'le sorun yaşaması muhtemel bir cihaz olduğu üzere büyük risk olur!

Bu arada Apple'a şikayet yazmıştım durumla ilgili.
    Bugün bana dönmüşler.İstedikleri bilgileri verdim.Ayrıyeten bu sorunun bana özel değil,genel olduğunu da belirttim!
    Sanırım yarın telefonda görüşüp bu işi çözmenin yollarını arayacağız.

• quote:

Aygıtı açmak istemem.Garantisi devre dışı kalacaktır.Firmware'le sorun yaşaması muhtemel bir cihaz olduğu üzere büyük risk olur!

Bu arada Apple'a şikayet yazmıştım durumla ilgili.
    Bugün bana dönmüşler.İstedikleri bilgileri verdim.Ayrıyeten bu sorunun bana özel değil,genel olduğunu da belirttim!
    Sanırım yarın telefonda görüşüp bu işi çözmenin yollarını arayacağız.

Alıntıları Göster
    evet arkadaşlar bu sorun kesinlikle gerçek

bizzat ben bu sorun yüzünden ipod nano 2. jenerasyonumu bu ay satıcam.ses hayal bile edemiyceğniz derece düşük normal bi ipodun verdiği sesin yaklaşık %40ı kadar düşük ses verio ipod nano 2.ben çok büyük hayallerle aldım bu cihazı ve yaklaşık 2 ay boyunca sesini açtırmak için başvurmadıım yol kalmadı.gopod 1.4 enson versiyon ve nano2leri desteklemio eu pod itunesi kullanarak şarkıların sesini yukseltio ama şarkıların kalitesini mahvetmekten başka hiçbirşey yapmıo hiçbi işe yaramıo.şarkıların ses seviyelerini bazı programlar kulllanarak yukseltiyim dedim bu seferde ses seviyesi hiç yuksek olmamasına rağmen baslarda şarkının hiçbi tizi duyulmamaya başlıo yani bu durumu anlatmam çok güç.kısacası bu olayı çozmenin sadece bi yolu var

IPOD NANO 2Yİ SATMAK evet arkadaşlar satmaktan başka keeeeeeeeeeeeeeeesssssinlikle bi çözüm yok.ve bunun için bi çözümde gelmiycek.ipod linux ve rockbox ipodnano2lere yuklenemiyo ve sistem bilgisini romun içine koydukları için gopod sistemi deiştirip sesi yukseltemiyo.apple avrupadan nano2 alanlara yaklaşık 1metre boyunda bi kazık sokuyo.american ipod nanolarda ses normal seviye ama avrupa üretimi olanlarda %40 daha düşük.bunun sebebide fransanın geçen sene apple'a açtığı dava.ipod nanonun içindeki region code 000 x 01 olmayanaların hepsinin sesi kısık.000 x 01 kodu zaten tahmin edebilceğniz gibi amerikanın kodu.bu konuyla ilgili sinirimi size anlatamam arkadaşlar.

Burdan ipod NANO2 almak isteyenlere sesleniyorum.SAKIN ALMAYIN

IPOD NANO 2. JENERASYON SAKIN ALMAYIN.

çok büyük pişman olursunuz.

• quote:

Orijinalden alıntı: DrynhwyL

Alıntıları Göster
    quote:

Orjinalden alıntı: DrynhwyL

aynen(ben çalıştıpım halde yetiyo)

• quote:

Orijinalden alıntı: Raptor_Orhan

quote:

Orjinalden alıntı: DrynhwyL

aynen(ben çalıştıpım halde yetiyo)

Alıntıları Göster
    savatager arkadaşımın soylediği doğru herkes yazıları tam okumadan yorum yapıo.

ustam sende nano 1. jenerasyon var onun sesi 2. jenerasyondan yuksek once bi tam okuda ondan sonra bana yetiyo falan de.yapmayın arkadaşlar lütfen yani burda iki kişi cüz cüz yazmışız nano2deki ses sorununu siz yazdıklarımızı gormeden yorum yapıosunuz.

• quote:

Orijinalden alıntı: yingyangtwinz

savatager arkadaşımın soylediği doğru herkes yazıları tam okumadan yorum yapıo.

ustam sende nano 1. jenerasyon var onun sesi 2. jenerasyondan yuksek once bi tam okuda ondan sonra bana yetiyo falan de.yapmayın arkadaşlar lütfen yani burda iki kişi cüz cüz yazmışız nano2deki ses sorununu siz yazdıklarımızı gormeden yorum yapıosunuz.

Alıntıları Göster
    Apple ile bu konu hakkında yazıştığımı ve sonuç almayı umduğumu belirtmiştim ama olay çok daha ileri boyutlara gitti ve son yazdığım mailden bir kısmı buraya da kopyalayayım:

----------------------------------------------------------------------------------------------------------

...Artık çözümden de ümidimi kesmeye başladım ve mecburen, üstüne bu
    karşı karşıya geldiğim ilgisizlik de eklenince firmanız hakkında,
    ürünleriniz bir kenara müşteriye ver(me)diğiniz ilgi sebebiyle olumsuz
    izlenimlerimi herkesle paylaştığımı;
    çözüm için öncelikle sizle temasa geçerek uzlaşma yolunu seçtiğim için
    de artık pişman olduğumu;
    mecbur bıraktığınız için durumu Apple Uluslararası Merkezi'ne de
    aktaracağımı ve gerekirse son çare olarak yasal yollardan hakkımı
    arayacağımı da bilmenizi isterim.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------

Ayrıyeten,belirttiğim gibi Apple merkeze hem bu konuyla ilgili hem de Apple Türkiye Destek bölümünün ilgisizliği/saygısızlığı içerikli şikayet maili yazdım:

...even though this problem is my
    priority about Ipod Nano, writing this mail to you is because of the
    Turkish Apple Support Team's behaviour to me!

In other words, this mail is to make a complaint about Turkish Apple Support.

First, two and a half weeks ago i filled Apple IMC Turkish Technical
    Support form;
    and they replied 5 days after asking about my personal
    information,that i mailed them on the same day.
    It was almost ten days ago and they still didn't get in touch with me since.

Apart from the problem, the behaviour that i am against, that i'm not
    taken seriously has upset and irritated me.

I wanted you to know this, trusting that you would do what's necessery
    to prevent such disrespectful behaviours!
    ...

• quote:

Apple ile bu konu hakkında yazıştığımı ve sonuç almayı umduğumu belirtmiştim ama olay çok daha ileri boyutlara gitti ve son yazdığım mailden bir kısmı buraya da kopyalayayım:

...Artık çözümden de ümidimi kesmeye başladım ve mecburen, üstüne bu
    karşı karşıya geldiğim ilgisizlik de eklenince firmanız hakkında,
    ürünleriniz bir kenara müşteriye ver(me)diğiniz ilgi sebebiyle olumsuz
    izlenimlerimi herkesle paylaştığımı;
    çözüm için öncelikle sizle temasa geçerek uzlaşma yolunu seçtiğim için
    de artık pişman olduğumu;
    mecbur bıraktığınız için durumu Apple Uluslararası Merkezi'ne de
    aktaracağımı ve gerekirse son çare olarak yasal yollardan hakkımı
    arayacağımı da bilmenizi isterim.

Ayrıyeten,belirttiğim gibi Apple merkeze hem bu konuyla ilgili hem de Apple Türkiye Destek bölümünün ilgisizliği/saygısızlığı içerikli şikayet maili yazdım:

...even though this problem is my
    priority about Ipod Nano, writing this mail to you is because of the
    Turkish Apple Support Team's behaviour to me!

In other words, this mail is to make a complaint about Turkish Apple Support.

First, two and a half weeks ago i filled Apple IMC Turkish Technical
    Support form;
    and they replied 5 days after asking about my personal
    information,that i mailed them on the same day.
    It was almost ten days ago and they still didn't get in touch with me since.

Apart from the problem, the behaviour that i am against, that i'm not
    taken seriously has upset and irritated me.

I wanted you to know this, trusting that you would do what's necessery
    to prevent such disrespectful behaviours!
    ...

Alıntıları Göster
    Maalesef ki support@apple.com'a da yazmama rağmen hiç bir yardım/cevap gelmedi.

Buradan, Apple'ın müşteriye ne kadar değer verdiğini de iyicene anladım,
    ve açıkçası otobüs vs. gibi gürültülü yerlerde dış ortamın sesini duymama izin verecek şekildeki Ipod'u kullanamıyorum.

En azından araba Ipod dinleyebilmek için, Harman/Kardon Drive+Play aldım ama o da sorunlu çıktı şansıma.
    Gerçi bu ürün için geri verip değiştirme imkanımın olduğunu ilettiler bana.Ama "Ipod Nano'dan çektim,hiçbir şeyden çekmediğim kadar" desem yeridir.

Üstelik yeni satın alanların da benzer şikayetlerini duyuyorum ve yazık doğrusu.

• quote:

Maalesef ki support@apple.com'a da yazmama rağmen hiç bir yardım/cevap gelmedi.

Buradan, Apple'ın müşteriye ne kadar değer verdiğini de iyicene anladım,
    ve açıkçası otobüs vs. gibi gürültülü yerlerde dış ortamın sesini duymama izin verecek şekildeki Ipod'u kullanamıyorum.

En azından araba Ipod dinleyebilmek için, Harman/Kardon Drive+Play aldım ama o da sorunlu çıktı şansıma.
    Gerçi bu ürün için geri verip değiştirme imkanımın olduğunu ilettiler bana.Ama "Ipod Nano'dan çektim,hiçbir şeyden çekmediğim kadar" desem yeridir.

Üstelik yeni satın alanların da benzer şikayetlerini duyuyorum ve yazık doğrusu.

Alıntıları Göster
    Bende aynı dertten müzdaribim..
    Ya nasıl oluyorda bu ses seviyesini biz kıramıyoruz,Sony lerin bu mor modelleri var A1000 ve A3000 mi neydi onlardada vardı bu sorun ama servis ayarlarından kilit kırılabiliodu..
    Lanet olsun bu ses sınırına..

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.