Şimdi Ara

İş kurma fikrim var yardımcı olur musunuz?

Bu Konudaki Kullanıcılar:
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
17
Cevap
2
Favori
1.106
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Merhabalar başlıktan da anlayabileceğiniz üzere bir iş kurma fikrim var biraz uçuk belki birçok kişi için zor birşey ama ben sizden fikir almak istedim.Yapmak istediğim iş 3d yazıcılarla alakalı bu iş fikri aklımda uzun yıllardır var.Çünkü 3d yazıcılarda şahsen çok büyük gelecek görüyorum ileride herşeyin 3d yazıcı ile daha kolay ve daha az maliyetlerle üretileceğine inanıyorum ve günümüz de de böyle olmaya başladı.Aklıma amerika da olan bir arkadaşım geldi.Kendisi orada 3d yazıcı firmasında çalışıyor modelleme yapıyor ve söylediğine göre 3d yazıcı işinde büyük bir gelecek olduğunu ülkede 3d yazıcılara ilginin büyük olduğunu söyleyince bende bu işi Türkiye'de yapılabileceğini düşündüm.Ama biraz araştırma yaptığımda bizim ülkemizde bu teknolojinin oldukça geride kaldığını gördüm.Bu yazıcılarla birçok şey üretilebiliyor ve daha avantajlı.Şimdi ben açıkcası 3d yazıcı ile araç parçaları,sağlık sektöründe kullanılan malzemeler gibi büyük şeylerin yanında birkaç küçük şeyler üretme fikrim var.Benim bunları yapabilmem için öncelikle bu işten anlayan kişiler daha doğrusu üretilecek şeyleri modelleyecek kişilere,yazıcıları çalıştırabilecek bakım yapabilecek gerektiğinde tamir edebilecek kişilere ihitiyacım var.Ayrıca 3d yazıcılara bu yazıcılar için hammaddelere ve bu işi yapabileceğim iyi bir iş yerine ve ortamına ihtiyacı var.daha bunlar başlangıç birçok yazmadığım şey var ama benim merak ettiğim bunlar bir araya gelse bu işte,Türkiye gibi bir ülkede başarılı olunabilir mi? Bu konuda bilgisi olan bana yardımcı olacak kişiler varsa lütfen fikirlerini bilgilerini benimle paylaşsın ki bende yararlanayım.Biliyorum belki istediğim şeyler oldukça uçuk şimdilik ama niyetim var eğer ki bu iş aklıma yatarsa ciddi anlamda bu işe girmeyi düşünüyorum.gerekirse maddi anlamda kosgeb gibi yerlere başvurup kredi almayı ve var olan şeylerimi feda edebilirim.Aklımda birçok soru var mesela bu iş bizim ülkede tutar mı? Riskler neler başlangıç için gerekli olan şeyler ve ilk yatırım maliyeti gibi birçok soru var aklımda.bilgisi olan kişiler yardımcı olursa sevinirim

• tutar niye tutmasın
  • chtsydn kullanıcısına yanıt
    bende böyle düşünüyorum ama nereden başlayabilirim onu merak ediyorum masraflar ne çıkar gibi sorunlarım var.
  • bir makinenin ufak bir parçası kırıldığında o parça tek satılmıyor komple değişmek lazım muhabbeti olur ya hani. profesyonel alanlarda kullanılan makinelerde falan bu tür durumlar olduğunda o parçaları 3d yazıcılarla yaptırdıklarını duymuştum. bu tür bi başlangıç yapılabilir belki bilemiyorum
  • peki teşekkür ederim.acaba 3d yazıcı kullanan yada bu işi yapan kişilerle görüşebilir miyim? fikir vermeleri için
  • Silver_Code kullanıcısına yanıt
    görüşürken kendini rakip olarak gösterme, ne olur ne olmaz
    zaten o kafada ki bir adamdan hayır gelmez.umarım iyi olur
  • yolun açık olsun, umarım başarıya ulaşırsın. bi yerden başlamak lazım
    umarım hadi hayırlısı
  • araştırmadan, kendin iyice herşeyini öğrenmeden girme hocam bu işe
    birisine bağlı olduğun an bitersin, sen daha çok kişiye bağlı olacak gibi duruyorsun..

makinaların tekniğinden anlayan adam lazım sana bikere ona bağlı olacaksın, sonra sana iş bulan adam olacak ona da bağlı olacaksın sonra o işleri modelleyen adam olacak ona da bağlı olacaksın..

ha illaki birilerinden yardım alacaksın/faydalanacaksın zaten o ayrı konu, ama hiçkimse olmadan da kendin bikaç ay devam ettirebilecek kadar bilgi sahibi ol piyasada, ondan sonra gir işe..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi PONRO -- 9 Nisan 2019; 13:30:17 >
  • benim sorunum o zaten iş konusunda bilgim az mecburen bu işi yapacaklara bağlı olacağım.iş bağlama konusunda nasıl yaparım bilmem bu tür sorunlar kafamı karışıtırıyor.nereden başlayacağımı bilmiyorum.bana yardım edecek akıl verecek kişi lazım
  • Tutacağını sanmam, 3D yazıcılarda ürettiğin parçaları (bunların makine parçaları vesaire olduğunu varsayıyorum) bir kere savunma sanayine asla kabul etmezler. Hiçbir testten geçemez o parçalar. Sağlık alanında da kullanılabileceğini düşünmüyorum, MRI cihazlarında kullanılan malzemeler vesaire hepsi belli bir Lorentz kuvvetini yakalamak için seçilen maddeler. Belki kişisel (evde bozulan bir aletin parçası vesiare) üretilebilir. Onun haricinde bu madde kabul görse bile ihaleyi sana vermezler. O kadar yandaş kuruluş varken 0 network ile başlayacağın işte ben cok bir gelecek göremiyorum acık konusmak gerekirse.
  • kendine yoldaş mühendis bulup ya 3d yazıcı üreteceksin ya da çinden getirip satacaksınız. yazılımda iyisen 3d yazıcı için yazılım geliştirirsin
  • Öncelikle projeni tüm gider kalemleriyle belirleyip bir iş planı hazırla sonrasında kötümser bir satış projeksiyonu ve bu kanallara nasıl ulaşacağını düşün.
    Rakamları ortaya koy elindeki miktar ne kadar ne kadara ihtiyacın var onu da nerelerden bulabilirsin tamamı belli olsun sonra yapıp yapmayacağına karar ver.
    Piyasa şu an yatırım yapmaya pek uygun değil şahsi fikrim ben olsam elimde hazır müşteri olmadan bir şeye para yatırmazdım şuan ama doğru fizibiliteyi yapabilirsen böyle dönemler fırsat olabilir.

İstanbuldaysan yardımcı olabilirim
  • merhabalar öncelikle cevaplarınız için teşekkür ederim.bu iş için bir firma sahibi ile görüştüm.sağolsun kendisi oldukça açıksözlü ve iyimser davrandı.her sorumada cevap verdi.öncelikle ben bu yazıcıları tam olarak bilmediğim için biraz yanlış fikirlere kapılmışım.benim aklımda biraz seri üretim tarzı yada ona yakın şeyler vardı ama görüştüğüm kişi bunun zor olduğunu hatta olmayacağını söyledi.çünkü 3d yazıcılar seri üretim vb. şeylere uygun değil dedi ayrıca maliyetide yüksek olacaktır buda sana zarar ettirir dedi.ben en çok bu yazıcılar ile ne yapabileceğimizi sorduğumda herşey dedi ama yaptığın şey değerli olmalı ki verdiğin emeğe değsin çünkü çok fazla üretemezsin dedi.daha sonra bu işe nereden başlayacağımı sorduğumda öncelikle yapacağın işe göre yazıcı tipi bulman lazım ve piyasada ki en pahalısı en iyisi değildir dedi.daha sonra bu yazıcıları çalıştıracak ve her türlü sorununu giderecek eleman bulman lazım ki alet her bozulduğunda yurt dışına yollama.daha sonra 3d modelleme yacapacak kişiler bulacak ve ayrıyeten yazılımdan anlayan bir kişi lazım bu kişi önemli çünkü sürekli bu 3d yazıcı için yeni yazılım yapması lazım ki geleceğe yatırımın olsun.daha sonra bu yazıcıların hammaddesi yani flament için toptancı yada perakende satıcıları ile anlaşman lazım bu da zordur çünkü trdeki flamentler kalitelisi var ama pahalı ucuzu ise kaliteni düşürür yurt dışından alman mantıklı ama gelmesi uzun sürer dedi.eğer herşey aklına yatarsa hemen bir yer kiralayıp başlayabilirsin ama birkaç ay birşey bekleme.müşteri sana değil sen müşteriye gideceksin hatta ilk 1 yıl zarar bile edersin dedi.işe başlamadan ne yapacağına net karar vermen lazım ayrıca kendine müşteri bulman lazım sürekli bir işinin olması lazım yani orası boş kalmamalı.zamanı iyi kullanman lazım çünkü yaptığın iş uzun sürecek ayrıca piyasada isminin olması lazım eğer ki diğer firmalarla aynı şeyleri yapacaksan dedi.ben araç parçaları sağlık sektöründen bahsettim ama şuan dediğim şeylerin mümkün olmadığını söyledi.çünkü üretilen şeyler küçük boyutta ve az miktarda üreteceksin buna karşılık masraflı olacak kolay kolay iş yapamazsın ancak ürettiğin parça küçük değerli olur o zaman mümkün ama bu tarz işler az olur ve beklediğini bulamazsın dedi.3d yazıcı sektörünün daha emekleme aşamasında olduğunu belki ileride dediğim şeylerin mümkün olabileceğini ama şuan olmayacağını söyledi.ben kendi projelerimi anlattım,güzel fikirler ama 3d yazıcı bunlar müsait değil 3d yazıcı çok emek gerektiren bir el işçiliğini daha kaliteli bir şekilde makine tarafından yapılması gibidir dedi.yani az ama kaliteli ve değerli işler yapar sana dedi.ancak yinede tr de birçok iş yapabilirsin ama önce isminin olması veya çok tanıdığının olması lazım yoksa en fazla insanların elde üretemediği dekorasyon parçaları yaparsın dedi ayrıca bu sektör her gün ilerlediği için bu işi dünya çapında takip etmen ve kendini geliştirmen gerek.ilk yatırım malitenin çok yüksek olmadığını ama masrafları çıkarabilmen için yaptığın işe göre birkaç seneyi bulabilir dedi.3d yazıcının doğasında kalite vardır ve kaliteli şeyler az olur yani az üretip pahalı yapacaksın yada sürekli üretip orta ölçekli maket dekorasyon vb.şeyler yaparsın getirisi fena değildir ama garantisi olan bir iş değil sürekli iş bulman lazım ve tr de henüz farkına varılmamış bir cihazdır bu yüzden genellikle mühendisler mimarlar yada öğrenciler genel müşteri tipin olacak ama devamlılığı olur mu orası belirsizdir dedi.bende bu konuşmaların ardından bu işi rafa kaldırmaya karar verdim çünkü aklımda ki şey tam olarak böyle değildi.ayrıca şuan ki tr piyasasına bakınca pekte mantıklı gelmedi o yüzden bu işde başlamadan bitti diyebiliriz.

• Silver_Code kullanıcısına yanıt
    Merhaba

İş bilen vicdanlı birisine denk gelmişsin
    Batmadan kenarından dolaşmışsın çamurun
    Geçmiş olsun

Güle Güle..
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.