Şimdi Ara

İşlemci Değişimi Konusunda Yardım !

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
10
Cevap
0
Favori
353
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaşlar, Masaüstü Bilgisayarımın İşlemcisi ile ilgili tavsiyeye ihtiyacım var. Yardımcı olursanız çok sevinirim.

Sistemim biraz eski ama idare etmeye çalışıyorum, çünkü sistemi yenileyecek durumda değilim şu an için.
    Kasadaki donanım şu şekilde;

-Anakart= Asus P5GC-MX __ Anakartın Veri Yolu Hızı (FBS= 800/533 MHz) (Soket yapısı LGA 775) https://www.asus.com/Motherboards/P5GCMX/#specifications
    -İşlemci= İntel Dual Core E2140 1.6 GHz 800 MHz (L2 Önbellek: 1 Mb)
    http://ark.intel.com/products/29738/Intel-Pentium-Processor-E2140-1M-Cache-1_60-GHz-800-MHz-FSB
    -RAM = 2 GB DDR2

Şimdi arkadaşlar ben bu ana karta uygun aşağıdaki şu işlemciyi almayı düşünüyorum;

-İntel Core 2 Duo E4500 2.2 GHz 800 MHz (L2 Önbellek: 2 Mb)
    http://ark.intel.com/tr/products/30781/Intel-Core2-Duo-Processor-E4500-2M-Cache-2_20-GHz-800-MHz-FSB

Sorum ise şu; almak istediğim işlemci benim sistemde herhangi bir fark yaratır mı? Çünkü zaten Anakartın FSB hızı 800 MHz, bu nedenle de işlemcinin 2.2 GHz olmasının sisteme faydası olabilecek mi? Bunu çok merak ediyorum.
    Yani bu işlemci pc'yi biraz olsun hızlandırmayacaksa almaktan vazgeçeceğim.

Tavsiyeleriniz için şimdiden çok teşekkür ederim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Gökmen_ -- 14 Ocak 2014; 13:44:08 >

• Yardımcı olabilecek kimse yokmu acaba?
  • Bu tür konuları dahili bileşenler - sistem tavsiyesi bölümüne açman daha doğru olur. Yanıtına gelince fark yaratır. Bus saat hızları da elbette önemlidir ama işlemcinin işlem gücü başka bir olay. Misal benim sisteme bakarsan senin "yeni" sisteme epey yakın, piyasadaki tüm oyunları yeterince kaliteli oynayabiliyorum. Olay oyunsa ekran kartı daha önemlidir. FSX, Rome Total War II gibi sayılı oyun işlemciye çok yüklenir. İşlemci çok çok kötü olmadığı sürece yeterince iyi bir performans alırsın. Bulabilirsen Quad core bir işlemci daha iyi olur, fazla fiyat farkı yok ama performans farkeder.
  • Konuyu açarken tam bilemedim nereye açacağımı fakat bu bir sistem tavsiyesi isteme konusu olmadığı için teknik yardım bölümüne açayım dedim. Tabi yanlış yere açtıysam moderatörler doğru yere taşır sanırım :)
    Evet işlemcinin GHz hızı önemli ama Anakartın Veriyolu Hızı düşük olup İşlemci ise daha güçlü olursa, o işlemci o anakarta uymaz diye biliyorum. Örneğin; Anakartının Veriyolu Hızı 533 Mhz olan bir sisteme 3.00 Ghz ve 1.333 Mhz olan bir işlemci uymuyor diye biliyorum. Dolayısıyla benim sistemde Anakartın Veriyolu hızı 800 Mhz olduğu için, benim anakarta Quad Core bir işlemci de uymuyor diye biliyorum. Çünkü Quad core işlemcilerin MHz değeri yüksek diye biliyorum.
    Ben bu olayı aslında şuna benzetiyorum; Mesela 2 Şehir düşünelim (Şehrin biri işlemci - diğeri RAM) ve bu 2 şehri birbirine bağlayan yolun (Veri yolu hızının) geniş olması, büyük olması, düzgün olması o yolda giden araçların 2 şehir arasında gidip gelmelerinde hız ve rahatlık sağlar.
    Yani işlemcinin gücünü göstermesi için veri yolu hızının da işlemciye uygun olması gerekir diye düşünüyorum. Bu nedenlede bu konuyu açtım aslında :) Çünkü kendi sistemimle alakalı; eğer alacağım işlemcinin faydasını görmiyeceksem boşuna cebimden para gitmesin diye bu konuyu danışmak istedim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Gökmen_ -- 14 Ocak 2014; 13:13:52 >

• Senin anlatmaya çalıştığın şey "işlemci darboğazı" (ecnebice aratacaksan "cpu bottleneck") denen durum. Veri yolu genişliğinin yeterli olmaması nedeniyle işlemci gücünün fazla gelmesi sonucu şişme olarak özetlenebilir. Anakartının spesifikasyon tablosuna baktım ve haklı olduğunu gördüm. Anakartın Quad core desteklemiyor gibi görünüyor. Core2Duo alman mantıklı mı değil mi o senin bütçene bağlı biraz da. Dediğim gibi sistem tavsiyeleri bölümüne konu açar, BÜTÇENİ DE BELİRTEREK fikir sorarsan bakarsın daha iyi bir sistem kurman için yardımcı oluruz.
  • Evet aynen öyle aslında. Yani Anakartın eski olması yüzünden sisteme performans kazandıramıyorum, dolayısıyla sisteme uygun yeni bir işlemci alsam faydası olur mu acaba diye de kendimi yiyip bitirdim çünkü işlemciyi alıp bir de hala aynı donmalar takılmalar olursa boşuna para vermiş olucam işlemciye
    Şeytan diyor al bi AMD işlemci tak gitsin, ama bu seferde Anakartı yenilemem gerekecek ve ona bağlı olarak Power suply, yeni Ram filan derken fiyat olucak 1.000 TL üzeri

Not: Anakart ve işlemcinin özelliklerinin olduğu linkleri ilk msjıma ekledim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Gökmen_ -- 14 Ocak 2014; 13:39:23 >

• Farklı fikirleri olan arkadaşlar yada bu konuda bana tavsiyesi olacak olan arkadaşlar varsa yorumlarını beklerim.
  • Tavsiyesi olan arkadaş varsa beklerim.
  • Bilgisayarin hayli eski. 1.000 tl ye kasa topla bence cunku masraf yapmak gereksiz ve pahali olur.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Ne yazıkki öyle, eski çünkü 2007 yılında almıştım ama şimdiki aklım olsaydı o paraya kendim toplardım. Tabi o zamanlar şimdiki bilgim yoktu.
    Daha öncede dediğim gibi 1.000 TL'lik sistem toplayacak durumda değilim şu anda, o nedenle sadece biraz daha iyi bir işlemci alsam mı diye düşünüyorum.
    Yoksa bende isterim bi Amd işlemcili oyun sistemi toplamayı :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Gökmen_ -- 15 Ocak 2014; 20:58:17 >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.