Şimdi Ara

işlemci sıcaklığı, sıcaklık sensörü sorunu

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
9
Cevap
0
Favori
6.620
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • bilgisayarımı normal çalışıyordu. bugün açtığımda ise sıcaklık 85 lerde başladı ve bios ekranından hemen sonra kapandı. işlemci fanını ve işlemciyi yerinden söktüm ve sıcaklık sensörünü hafifçe yukarı kaldırıp tekrar işlemci ve fanı taktım. bu sefer de 70lerde başladı ve20 saniye sonra 90c ye gelince yine kendini kapattı pc. sanırım sensörde bir sorun var. bir çözüm öneriniz var mı?

• Arkadaşım işlemci fanını çıkarmışsın iyi güzel fanı temizlediniz mi? Eğer işlemci fanı kirlenmişse petekleri hızlı dönmez ve tam soğutma sağlamaz birde kasa fanını temizleyin. Çünkü tozlu fanın dönüşü hızı yavaş olur ve soğutmada fazla olmaz. Onun dışında işlemci ve kasa fanını arızalı olup olmadığını inceleyin. Sıacaklı sensörüne gelince bir problem olduğunu sanmıyorum siz dediklerimi yapın eğer aynı şey olursa o zaman durum değişir.
  • quote:

Orjinalden alıntı: Kasap1988

Arkadaşım işlemci fanını çıkarmışsın iyi güzel fanı temizlediniz mi? Eğer işlemci fanı kirlenmişse petekleri hızlı dönmez ve tam soğutma sağlamaz birde kasa fanını temizleyin. Çünkü tozlu fanın dönüşü hızı yavaş olur ve soğutmada fazla olmaz. Onun dışında işlemci ve kasa fanını arızalı olup olmadığını inceleyin. Sıacaklı sensörüne gelince bir problem olduğunu sanmıyorum siz dediklerimi yapın eğer aynı şey olursa o zaman durum değişir.

evet temizledim. bilgisayarın tozlanma sorunu yok şuan için. fanlar normal çalışıyor ve işlemcinin sıcaklığı da normal durumda zaten. açılışta 90c ile açılıyor. ama elimi soğutucuya koyduğumda 30c civarında. yani sensör yanlış ölçüyor.
  • soğutucunun durumu nasıl? Çalışıyor mu adam akıllı? Sizlnle daha ayrıntılı ilgilenmek isterdemi;ama bu aralar internetin azizliğine uramaktayım. Donanım Hbaer'e bile zar zor girebiliyorum. Bağlantım çok zayıf genel bir problem sanırım.
  • Benimde anakartta sıcaklık sensöründe sorun var galiba bi -10 oluyo bi 100+ bazen 40 oluyor bi anda 90-100e çıkıyor oc yapıcam sıcaklığı bilmiyorum tam o yüzden yapamıyorum
  • İşlemci sensöründe problem var diyorsunuz ama bilgisayar bios ekranından sonra kapanıyor diyorsunuz.Bilgisayarınız sıcaklık yüzünden çalışmıyormu ? Ayrıca işlemci fanını takarken termal macun kullanıyorsunuz dimi ?
  • @Flee bios yanlış ölçtüğü için gene kapatır.

@cacaz İşlemciyi söktüğünüze göre mevcut macun işlevini yitirmiştir. Termal macun olmadığında da işlemci anormal sıcaklıklara erişir çünki işlemci sıcaklığı soğutucuya iyi bir şekilde iletilemiyodur. Termal macunun görevi işlemci ile soğutucu arasındaki boşluğu doldurarak ısının iletimini sağlamaktır.

Ayrıca işlemci sıcaklığını ölçen sensör işlemcinin içinde olması gerekli
  • Eğer işlemcinin gerçekten sıcaklık problemi olmadığından eminseniz

Bilgisayarı açar açmaz bios ayarlarına girip Temprature Control seçeneklerini disabled konuma getirebilirsiniz. Bunun haricinde tamir görmeden çözülecek bir soruna benzemiyor.

Yukarıda söylediğim çözüm, tavsiye etmediğim ve kendi sorumluluğunuzda olan bir çözümdür, sıcaklık sensörü devre dışı olduğu için bilgisayar çok ısınsa dahi kendini korumak için kapanmayacaktır. Eğer işlemcinin gerçekten ısınma sorunu varsa ısınıp yanması kaçınılmazdır. Geçici olarak kullanılabilir, sıcaklık sensörnüzü tamir ettirmenizi tavsiye ederim.
    < Bu mesaj bir yönetici tarafından değiştirilmiştir >
  • Sanayiye gitme şansın varsa lastikçilerde yada oto boyacılarında komplesör maknesi var.Hava tutabilirsin fakat çok sert değil hafif hafif.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.