Şimdi Ara

İTÜ MİMARLIK

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
18
Cevap
0
Favori
1.340
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaşlar sıralamam 18.5 bin civarı, büyük ihtimal tıp gelmeyecek. Çevremdeki herkes Marmara Diş yaz diyorlar aslınsa haklılar ama ben kendimi Diş Hekimi olarak düşünemiyorum. Okumasına okurum ama sanki mimarlık bana daha uygun gibi ki sınavdan önce tıp olmazsa mimarlık yazarım diye düşünüyordum. Herkes inşaat sektörü düşüşte ve mimarların iş bulması gittikçe zorlaşıyor diyor. Eğer kimse mimar, mühendis, eczacı olmayacaksa işsizlik korkusuyla bu ülke nasıl ilerleyecek?
    İtü Mimarlık konusunda ne düşündüğünüzü yazar mısınız?

• inan küçüklükten beri hayalimdi, sıralamam benim de yetiyor ancak geçmiş günlerde gezme amaçlı taşkışlaya gittiğimdeki öğrencilerden duyduğumda vazgeçme raddesine geldim.

şu sıralar sanıyorum inşaat ve mimarlık düşüşte, memlekete 10 yıl yetecek mimar/inşaat müh var diyorlar. Sıralamalara bakıyorum mimarlık da İnşaat da her yıl düşüşte. Tıp / Diş yazacağım muhtemelen. Benim için de bir tutkuydu taşkışlalı olmak ama işin 4 5 yıl sonrasını düşünmek var.

Aşırı tutkulu değilseniz, mimarlık derslerini görmediyseniz veya alakalı değilseniz bence tekrar gözden geçirin hocam, yazarsanız da haber verin son gün... Benim de fikrimi değiştirirlerse taşkışlalı bi dhliyle tanışmış olurum :)
  • limetuar kullanıcısına yanıt
    Hocam açıkçası mimarlık benim için bir tutku diyemem ama sahiden bir çok bölümden daha çok ilgimi çeken bölüm. Haklısınız aslında 4-5 yıl sonrasını da düşünmek gerekli. Eğer bir de okuyanlar böyle diyorsa yazmak zaten manasız olur gibi geldi. Teşekkürler bilgilendirme için.
    Eğer yazacak olursam muhakkak bilgilendiririm sizi
    Hocam inanın bana şu anda her mühendislik dalında 10 yıl yetecek insan var ülkede ne yazık ki.Önemli olan o kadar kişi arasında aradan sıyrılmak.
  • elbette haklısınız, özellikle ekşi sözlük gibi platformlarda bölüm/üniversite yorumlarına bakmak tam bir işkence... okuduğu şeyi seven yok

ancak makine olsun, eem olsun bunlardaki 10 yıl yetecek serzenişleri inşaat alanına nazaran daha sakin gibi. Memlekette kendinizi belli ettikten sonra ön lisans okusanız da yolunuzu bulursunuz. Sadece sanıyorum ki mimarlık/inşaat sektöründe bu durum diğerlerine kıyasla daha zor, daha serzenişli.

Forumda İtü İnşaat okuyan yeşil tahta profil resimli bir büyüğümüz vardı. Ondan da durumu dinlemek en sağlıklısı olur herhalde.
  • Hocam sıyrılmak da mühim, ben Anadolulu olduğum için oradan örnek vereyim. Bizimkilerde garantici bir anlayış var, ya sıyrılamazsan ya şu olmazsa ya bu olmazsa. Tabii asıl ileri gitmemiz bu garantici anlayıştan sıyrılmakla olacak ama insan ürküyor ister istemez. Yoksa ben dişten daha çok mimarlık okuduğumda mutlu olacağıma inanıyorum ama ya düzgün iş bulmazsam ya ailemi zorda bırakırsam ki hepimizin ailesi çok iyi durumlarda değil ne yazık ki
  • Türkiyenin en iyi mimarlık fakültesi. Yerinde olsam dişe tıpa bakmazdım.
  • waldoburada kullanıcısına yanıt
    Hayalinin peşinden git hocam iyice araştır birinde 4 yılın diğerinde 40 yılın gidecek mimarlık açısından gerçekten türkiyenin en iyi fakültesidir itü. Bölümü sevmen çok çalışman piyasadaki rakiplerinden sıyrılman gerekiyor yapabilecegine inanmak bazen yetmiyor ama başlangıç için iyi olabiliyor hayalini oku dişte tıpta dünyanın parasını kırarsın ama her gece o yataga girince aklına acaba mimarlık? Düsüncesi gelebilir. İyi düşün bence gönlün nerdeyse orayı yaz para önemli ama para içinde bölüm okunmaz sen işini seversen zaten para işi halledilir belki bir tıpçı kadar kazanamazsın bir dişçi kadar veya belki onlardan fazla kazanırsın bilemem ama o mesleki tatminlik seni mutlu edecektir.
  • inşaat sektörü özelliklede mimarlık çok zor durumda cidden. mimarlık geçersek istiyorsan yaz, ben çok isteyerek yazdım işsiz kalcağımı bilseydim yine yazardım. ama eğer diş hekimliğini yapabileceğine inanayorsan da iş bulma konusunda daha avantajlı olursun diye düşünüyorum.

aslında en önemlisi mimarlık alternatif bir meslek değil çünkü çok fazla şeyden feragat etmen gerekiyor
    Benden mi bahsediyorsunuz? Ben İTÜ inşaat 2017 girişliyim geçtiğimiz senenin sonunda 2.sınıfa geçmiş oldum. Yani benim tecrübem bu kadar ve burada bulunan kişilerden büyük değilim.
  • Sektör şu an iyi durumda değil. Lakin yaklaşık 5 yıl sonra mezun olacaksın ve bu sektör mutlaka düzelecek. Tabii kimse bilemiyor ne zaman düzeleceğini çünkü birilerine bağlı bir durum. Mutlaka düzelecek denmesinin sebebini açıklama gereği duymuyorum, çevrenize bakarsanız inşaatın önemini anlarsınız. Mimarlığa ilgim olmadığı için bilmiyorum fakat inşaat mühendisliği için şu örneği verebilirim. 2008-2009 da sektör kötüye gitti diye sıralamalar düştü, 2013-2014 de sektör gayet iyiydi sıralamalar yükseldi(yükseldi dediğim sayı azaldı, düştü dediğim de sayı yükseldi). Halbuki 2008-2009 da giren 2013-2014 de mezun, 2013-2014 de giren ise şimdi mezun. Aldığım duyumları düşündüğümde 5 yıl sonra yine geçtiğimiz yıllardaki gibi iyi olur diyemem ama şu anki durum gibi kötü bir durumda olacağını sanmıyorum.
  • karsitkütlecekimi kullanıcısına yanıt
    Doğru diyorsunuz para da çok gözüm yok hayatımı idame ettirecek kadar kazansam bana yeter, ama işte bu ne olacak korkusu, yapabilecek miyim korkusu beni yiyip bitiriyor. Üstelik çevre baskısı da çok, mimarlık okuyup ne yapacaksın diş varken diyor herkes. Bilemiyorum. Sıkıntıdayım.
  • mai. kullanıcısına yanıt
    Mimarlık gelişmeye daha açık bir meslek gibi geliyor bana ve ben lise hayatım boyunca böyle bir hayatın hayalini kurdum. Diş hekimliği benim ön yargım mı bilmiyorum ama düz esnaflık gibi geliyor. Tabii tıp gelse belki diş mi mimarlık mı ikilemine düşmeyecektim. Dediğiniz gibi alternatif bir meslek olmamalı aslında.
  • Murat_Erman kullanıcısına yanıt
    Hocam bu mesajınız beni çok ferahlattı, inşallah en hayırlı kararı verebilirim. Çok teşekkür ederim.
    Ayrıca bu bölümde Türkiye'nin en iyisi olan üniversite de okuyacaksınız. Lakin sektör için tahminlerimi ve gördüğüm örnekleri verebilirim, garanti veremem.
    elbetteki gelişmeye daha açık bir meslek, heleki itüde okuyorsan. hakkınızda hayırlısı olsun
    Hocam en azından denedim dersiniz ve en önemlisi de kendi fikriniz kendi düşünceniz doğrultusunda ilerlersiniz. İlerde pişman olsanız bile kendi fikirlerinizden pişman olun kendinize kızın başkasının fikriyle yaşamayın
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.