Şimdi Ara

KAFE AÇMAYI DÜŞÜNÜYORUM. ÖNERİLERİ ALAYIM. (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
132
Cevap
5
Favori
8.053
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
8 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    300-500 lük yerler sana beklediğin parayı kazandırmaz hocam. Bence extreme bir şey lazım , 30 çeşit kahve özel kahveler olabilir , burger olabilir ekmek çeşitleri farklı farklı olacak , içeriği ,sosu vs. Senin kafeyi özel kılan bir şey olmalı anlayacağın.
  • Bir barista olarak sakın girme derim ekonomi özellikle bu haldeyken Starbucks firmasinda çalışıyorum onlar bile işe alımları durdurdular eskiden 20 30 eleman alırken son iki aydır 3 5 kişi anca alıyorlar.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Dostum iyi düşünmüşsün. Ama büyük bir zincir şubesi de açsan kendi markanı da açsan bir süre iş yapamayacağını unutma. Batan işletmecilerin hepsi bütün parasını dekora basar ama kirayı eleman masrafını giderleri ödeyecek parayı ayırmaz. Sanki açar açmaz o dükkan kendini çevirecekmiş gibi düşünür. Bir süre cepten yersin. Bu süreçte hizmetten ödün vermemelisin ki dükkan tutsun. Sen sürekli kalabalık bir müşteri kitlesine hizmet vererekmiş gibi hazırlıklı olmalısın. Müşteri, adam yeni açmış eksiği var zamanla toparlar demez. Eksik elemanın varsa müşteri bir anda dolar hizmet veremezsen bir daha gelmez. Burada önemli olan her gelen müşteriyi tutmak. Yani arka planda 1 yıllık giderlerini ayırıp açabiliyorsan sakın düşünme. Ama işin başında olacaksan... 2 sene sonra mersoyu alıp boşlarsan tepe taklak inersin. Bu hayatta çok çalışmak lazım. Düşersen de tekrar dene. Ama şunu unutma akıllı insanlar hatalarından ders alır. Daha akıllı insanlarsa başkalarının hatalarından da ders alır. Hayırlı olsun kolay gelsin.

• quote:

Orijinalden alıntı: endofthegame

Konum kırıkkale/yenişehir. Çevre de var ama, kafenin hitap ettiği kesimden çevrem o kadar çok sayılmaz.

25 sene önce öğrenciyken yenişehirde yemek yiyecek yer bulamıyorduk...

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Kafe boş iş helede şuan.Çevremdeki kafe ler kapatıp kaçtı.Kiralarını zor veriyorlardı.

O parayla ev al kiraya ver daha iyi o kadar söyleyeyim.

Fiyatlarınız çok uygun ve hizmetiniz çok güzel olması lazım.Ortalama bir yer olursa paran batar.
  • Kafelerin olduğu yerde açman mantıklı değil rakip çok olacak üniversite çevresini araştır eksik ne varsa onun üzerine git kafe gibi mekanlar her yerde oluşmaya başladı eski kazançları yok gibi çoğu da kapatıyor değişik birşey Yalman lazım olmayan ilgi çekecek birşeyler dekor hiç birşey süs de öyle bir süre sonra kaçar insanlar dekora harcadığın parayı çıkartmak içib fiyat yüksek olur öğrenciye hitap eden uygun bi şeyler yapman lazım

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • En güzeli apart yurt gibi işlere yönel derim bi arsa apartman bul yurda dönüştür

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • faize yatır çalışmadan ohhh kebap
  • Kardeş şu dönemde açma derim ben.

Bi de kafe işinde benim gördüğüm bi durum var. Müsadenle tespitini yapayım:

Sen kafeyi açtın tuttu işler güzel bir şekilde memnunsun. Fakat sonra yakınına başka bi kafe açıldı diyelim. Hop senin müşterinin yarısını unut. Özellikle küçük şehirde yeni mekan açılması ile var olan mekanların iş hacmi ters orantılıdır.

Çok çok güçlü olursan sen de değişiklikle cevap verebilirsen bi nebze sıkıntı olmaz ama gözleme dayalı yorumum bu.

• quote:

Orijinalden alıntı: Bir Sevdadır Türkiye

Bu mesaj silindi.
    Mekanda buram buram kalite kokuyor

• Şu ekonomik ortamda bu denli bir yatırım yapmayı doğru bulmuyorum. Ben girmezdim.

• bir kişide kitapçı açıyım demiyor
  • İsim yaratıcı olursa yeterince ilgi çeker insanlar gelir farklı bir markanın isim hakkına para vermeye gerek yok bence lokasyon önemli fakat öğrencilerin tanimasi mekanı öğrenmeside önemli diyeceğim şey işi iyi yapmalısınız ve fiyati ne yüksek ne az yapmalısınız orta ayarı tutturmalısınız öğrencinin sürekli gelebilmesi için arkadaşım tekirdağda oturuyo 1-2 yer hem yemek yenilen hem cafe gibi oturucağiniz yerler var fiyat ne pahalı ne ucuz sürekli insan giriyor çikiyor boş kalmıyor yemekleri güzel baya bana cafe işi riskli gelir her zaman arkadaşın biri internet cafe demiş gülmüşsünüz fakat kafeyi güzel bir lokasyon ve donanımla açarsanız aylık 15-20 gelir sağlayabilir benim oturdugum mahallede 10 bin nufüs var aylık 3 bin gelirin altina düşmüyor 3-5 arası değişiyor gelir kafenin sermayesi maksimum 200-250bin kafe 7 senedir var boş durmuyor kafe hiç internet kafeler küçümsenecek paralar kazanmıyorlar anlıycağiniz şehirde talep var ise güzel para bırakır istanbulda bunun örnekleri var ismi adeks cafe bu işin zirvesi o internet kafe düşünün bir derim insanlar bu fiyatlar daha böyle giderse daha çok bilgisayar alamayacaklar oyun oynamak isteyen birinin alması gereken düzgün bir bilgisayar 4-5 bin liraya patlıyor iyi birşey olsun derse 8-9 bin lira çoğu insan satin alamayıp kafelerde oynuyor

• 150 bin tl %26 faizden yıllık 39 bin net getiri sağlar. Kafe açıp giderleri düşüp 39÷12 aylık kazanç sağlayacağına inanıyorsan durma aç kardeşim. Zira bana sorarsan tıpam yemez derdim. Esnafın yanındayım her zaman. Yürü be kim tutar seni :)

• İzmir Bornovada 4 ortak 200 Biner koyarak cafe açtılar ben böyle biliyorum duydum neyse mekan L şeklinde bahçe bi de giriş tarafı içeri tarafta 30 m2 L tarafta 60-65 m2 var neyse aklında bulunsun diye yazdım.

Mekan yazın full kışında akşamları %80-90 dolu yani para basıyordu eğer müşterin varsa ciddi paralar bırakır bu tarz yerler tabi sabah 10 da açılsa 10 dan diyelim iş çıkışı 18 e kadar ne kadar müşteri alır bilmem 18-24 arası müşteriler akın ediyor orda voleyi vurman lazım.

Cafe bar restorant işleri müşterin varsa zengin edebilir seni.

• Hocam 25 yaşındayım 2 sene kadar kafe işlettim mekan kiraydi ve iyi bir çevrem vardı bu nedenle şükür çok fazla içeri girmedim ama her zaman ya zar zor kurtarıyor yada kısmen içeri giriyordum son dönemlerde en azından benim bulunduğum yerde her adım başına kafeler açıldı kahve diyarından tutun da kahvehanelerden bozma kafelere kadar neredeyse her adım başında bir kafe bulunuyor, hal böyle olunca hiç biri kazanmiyor zar zor kiralarını çıkarıp yediklerini de kar sayıyorlar.

Simdi diyeceksiniz ki biz bu kadar parayla ne yapalim durum malum, naçizane fikrim benim bugun o meblagda param olsaydi son günlerde popüler olan işlerden birini yapardım ornegin solucan örneğin mantar gibi gibi evet bir Nebze riskli duruyor diyebilirsiniz ama kazandırırsa da parayi 300 400 é katlıyor en olmadı eski mantıkla plaka veyahut kepçe satın almak da çözüm olabilir.

Ha illa kafe diyorsanız kafe konseptine bağlı kalmayın kafe bistro tarzı yerler açın örneğin dışarıdan görünebilir bir şekilde dolabiniz olsun sağlam kahvaltılık çıkarın sıcak çorba çıkarın sabahları her gün bir tahtaya sizi kurtaracak 3 5 çeşit yemek Menüsü çıkarın 10 15 tl verin yöresel Yemekler çıkarın porsiyon başına gene 15 20 arası alın yazın bir ayran makinesi alin kapıya koyun yanına sabah gelen bir eleman bir tepsi simit poğaça alsın yazın sıcağında ekmek Peynirden daha çok gidiyor tost yapın patates cipsi yapın menemen makarna omlet tarzı şeyler yapın yemesi de yapması da pratik içecek olarak çeşidi bol tutun bitki çayları deminizi çok kaliteli tutun her yarım saatte bir içilmese de çayı döküp yenisini demleyin kahve çeşitleriniz olsun kaliteli müzikler seçin her kesime hitap etsin çalışanlar kesinlikle guler yüzlü giyim kusamlarina dikkat eden insanlar olsun çalışanlarınızı memnun edin ki onlar da müşteriyi memnun etsin müşteri size para biraksin olabildiğince minimal bir sekilde başlayın dekor olayina bendr kendi dekorumu kendim yaptım ama para geldikçe birseyler ekledim birden 300 500 her ne ise gommeyin kaç senelik emeginiz sonuçta ayrıca musterisiyle ayrı çalışanıyla ayrı toptancisiyla ayrı onunla ayri bununla ayrı ugrasacaginizi aklınızdan çıkarmayın şimdilik aklıma gelenler bunlar akliniza takılan birsey olursa tekrar sorabilirsiniz

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: kamilkamilov

Kardeş şu dönemde açma derim ben.

Bi de kafe işinde benim gördüğüm bi durum var. Müsadenle tespitini yapayım:

Sen kafeyi açtın tuttu işler güzel bir şekilde memnunsun. Fakat sonra yakınına başka bi kafe açıldı diyelim. Hop senin müşterinin yarısını unut. Özellikle küçük şehirde yeni mekan açılması ile var olan mekanların iş hacmi ters orantılıdır.

Çok çok güçlü olursan sen de değişiklikle cevap verebilirsen bi nebze sıkıntı olmaz ama gözleme dayalı yorumum bu.
    arkadaşa katılıyorum, özellikle küçük muhitte siz bir işi tutturunca hemen çevrenize sizi taklit eden rakip işletmeler açılıyor.

bir diğer konu, arkadaşlar ekseriyetle özel birşeyler olsun, farklı bi mekan olsun demiş ama bence çok marjinal bi mekan açmaktansa genele hitap edecek bir mekan açmak daha doğru olacaktır.

yani 30 farklı çeşit kahve yapan kahve üzerine yoğunlaşmış bir mekan yerine çok güzel bir iki çeşit kahve birkaç çeşit bitki çayı, bir kaç çeşit tatlı, birkaç çeşit fastfood, birkaç çeşit sulu yemek vs gibi. böylece müşteri kitlenizin eğilimlerini daha iyi anlar, sonraki süreçte mekanınıza -menünüze buna göre yol verirsiniz.

ortaklaşa iş yapmak kardeşiniz dahi olsa zor olur. illa ki ortaklaşa çalışacağız derseniz tamamen profosyonel olmalı, yaptığınız her işi kağıda dökmelisiniz. yoksa işten de olursunuz kardeşten de...

son olarak en azından başlangıç sürecinde çok fazla çalışan istihdam etmek yerine ev hanımlarından iş bazlı çalışacak kişilerden faydalanmanızı öneririm. yani mesela aperatifleri tatlıları kendi evinde yapıp getirecek bir ev hanımı ile anlaşabilirsiniz mekanın detaylı temizliğini her akşam 1 saatliğine gelecek bir emekliye yaptırabilirsiniz. gibi gibi...

• Alkol ehliyeti alip bar tarzi bir cafe ac, patates kizartmasi 10 lira, nacho 10 lira, 50lik Efes, Tuborg 22 lira, Carlsberg, Heineken falan 28 liradan yolunu bulursun. Gece 1’e dogru kaparsin dukkani, muzik ve los isik tamamdir.

Tesekkur icin PM at parayi nereye gonderecegini yazarim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi made off hit her -- 30 Ekim 2018; 20:48:28 >
  • endofthegame E kullanıcısına yanıt
    Kısa sakal, kısa saç

• 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.