Şimdi Ara

Kağan-Kaan Mevzuu (4. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
80
Cevap
0
Favori
13.129
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
Giriş

Orijinalden alıntı: neverlate

quote:

Orijinalden alıntı: Kraven

5 mesajdır kaynak vermiyorum çünkü internet üzerinden bunun araştırmasını yapmadığım gibi Şinasi Tekin direk olarak böyle söylemiştir demiyorum. Bla bla bla...

Ben bir "gorus" dile getirmedim ki yanlis olsun! Gayet acik ve net kaynaklarla bir "bilgi" verdim. Dil biliminde Turkce, Azerice, Ozbekce, vs. farkli diller kabul edilir. Nokta. Cok mu zor sunu kabul etmek?

Dunyanin onde gelen butun universitelerine "batili adamlar ne anlar" diyorsun. Ama soyledigini destekleyen 1(bir) adet makale basligi bile veremiyorsun. Samimiyetinden suphe duymaya basladigim icin bu tartisma benim icin kapanmistir.

Sana tavsiyem su: Bu forumu fikir ve bilgi paylasimi icin kullan. Ego tatmini icin degil. Yoksa hayal kirikligina ugrarsin.

Arkadaşım görüş bir tarafı doğru kabul etmek veya etmemektir. Verdiğin wiki kaynaklarında öyle yazıyor olması onu öyle yapmıyor ne yazık ki. O adamlar Azerileri veya Özbekleri ayrı millet kabul ettiği sürece bilimsel olup olmaması önemli değildir çünkü yanlıştır olay bundan ibaret.
    Yukarıda yazdığım gibi veremiyor değilim vermiyorum çünkü uğraşmak istemiyorum çünkü vaktim yok çünkü imkanım yok çünkü canım istemiyor çünkü seninki gibi aha doğru budur demiyorum.
    Samimiyetimden, niyetimden şüphe ediyor olman zerre umrumda değil çünkü önemli değil, ama samimi olmasam bir mesaj önceki gibi neden uğraşmadığıma dair açıklama yapmazdım. Daha önceki tarihle ilgili tartışmaları okuduysan nasıl belge ile çalıştığımı bilmen gerekir.
    Sen istediğin tavsiyeyi verebilirsin sorun değil, yanlız ego tatmini böyle olmaz haberin olsun. Ego tatmini yapacak kadar gerzek olsaydım şimdiye çoktan buraya belgeleri dizmiş aha ben haklıymışım ban iş belgeler benimle tartışma derdim. Ben uğraşmak istemediğimi söyledikçe sürekli yok sidik yarışı yok ego tatmini diye itham edip duruyorsun. Çok güzel iki atasözümüz var, kişi kendinden bilir işi ve dervişin fikri neyse zikri de odur.
    Bir daha itham etmek istiyorsan bari yaptığım birşey hakkında ithamda bulun da boşa gitmesin.

• quote:

quote:

quote:

5 mesajdır kaynak vermiyorum çünkü internet üzerinden bunun araştırmasını yapmadığım gibi Şinasi Tekin direk olarak böyle söylemiştir demiyorum. Bla bla bla...

Ben bir "gorus" dile getirmedim ki yanlis olsun! Gayet acik ve net kaynaklarla bir "bilgi" verdim. Dil biliminde Turkce, Azerice, Ozbekce, vs. farkli diller kabul edilir. Nokta. Cok mu zor sunu kabul etmek?

Dunyanin onde gelen butun universitelerine "batili adamlar ne anlar" diyorsun. Ama soyledigini destekleyen 1(bir) adet makale basligi bile veremiyorsun. Samimiyetinden suphe duymaya basladigim icin bu tartisma benim icin kapanmistir.

Sana tavsiyem su: Bu forumu fikir ve bilgi paylasimi icin kullan. Ego tatmini icin degil. Yoksa hayal kirikligina ugrarsin.

Arkadaşım görüş bir tarafı doğru kabul etmek veya etmemektir. Verdiğin wiki kaynaklarında öyle yazıyor olması onu öyle yapmıyor ne yazık ki. O adamlar Azerileri veya Özbekleri ayrı millet kabul ettiği sürece bilimsel olup olmaması önemli değildir çünkü yanlıştır olay bundan ibaret.
    Yukarıda yazdığım gibi veremiyor değilim vermiyorum çünkü uğraşmak istemiyorum çünkü vaktim yok çünkü imkanım yok çünkü canım istemiyor çünkü seninki gibi aha doğru budur demiyorum.
    Samimiyetimden, niyetimden şüphe ediyor olman zerre umrumda değil çünkü önemli değil, ama samimi olmasam bir mesaj önceki gibi neden uğraşmadığıma dair açıklama yapmazdım. Daha önceki tarihle ilgili tartışmaları okuduysan nasıl belge ile çalıştığımı bilmen gerekir.
    Sen istediğin tavsiyeyi verebilirsin sorun değil, yanlız ego tatmini böyle olmaz haberin olsun. Ego tatmini yapacak kadar gerzek olsaydım şimdiye çoktan buraya belgeleri dizmiş aha ben haklıymışım ban iş belgeler benimle tartışma derdim. Ben uğraşmak istemediğimi söyledikçe sürekli yok sidik yarışı yok ego tatmini diye itham edip duruyorsun. Çok güzel iki atasözümüz var, kişi kendinden bilir işi ve dervişin fikri neyse zikri de odur.
    Bir daha itham etmek istiyorsan bari yaptığım birşey hakkında ithamda bulun da boşa gitmesin.

Ya Kraven boş ver Allah'ını seversen. Adamın amacı üzüm yemek değil ki, bağcıyı dövmek. Canları istiyor ki tüm Türk Şiveleri ayrı dil olarak kabul edilsin de tam bir parçalanma gerçekleşsin hem de k.rtçeyi daha iyi savunabilsinler. Malum biz burada gerçeği söyleyip bir köydeki k.rdü diğerinin anlayamadığından bahsediyoruz ya, işte onlar da akıllarınca Türkçe için böyle bir durumu kabul ettirmeye çalışıyorlar kendilerince.

Bu arada sen hangi üniversitedesin? Asistan mısın?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi E-Nazmi -- 29 Ağustos 2013; 2:42:40 >

• quote:

Orijinalden alıntı: E-Nazmi

quote:

quote:

quote:

Ya Kraven boş ver Allah'ını seversen. Adamın amacı üzüm yemek değil ki, bağcıyı dövmek. Canları istiyor ki tüm Türk Şiveleri ayrı dil olarak kabul edilsin de tam bir parçalanma gerçekleşsin hem de k.rtçeyi daha iyi savunabilsinler. Malum biz burada gerçeği söyleyip bir köydeki k.rdü diğerinin anlayamadığından bahsediyoruz ya, işte onlar da akıllarınca Türkçe için böyle bir durumu kabul ettirmeye çalışıyorlar kendilerince.

Bu arada sen hangi üniversitedesin? Asistan mısın?

Üniversite ile alakam yok, üniversite de okumadım. Amatör olarak tarih ve tarihle alakalı konularla ve teorik fizikle ilgileniyorum kendi imkanlarımca. Yanlız Kürt yazdığın yerleri düzelt lütfen.

• Adam Türkçe'ye uymak istemiyor belki de. Çocuğun adını Kaan koymaları kendi bilecekleri iş.
  • quote:

quote:

quote:

Ben bir görüsü dogru veya yanlis kabul ediyor degilim. Tam tersi bütün görüslere acigim. Hala olayi kavrayamadin.

Ben bir gercegi ortaya koyuyorum: Bilim dünyasinda Orta Asya dilleri farkli diller olarak kabul ediliyor. Verdigim kaynak (Wikipedia) referans olarak dünyanin en önde gelen bilim enstitülerini kullanmis. Yani tartismaya acik bir konu degil.

Sen de diyorsun ki, bu tez yanlistir. Buna itirazim yok, her tez yanlis olabilir. Ama lütfen bunu söyledigini iddia ettigin kisinin (veya herhangi bir dil bilimcinin) 1 (bir) adet makalesini veya kitabini ver. Önce bilgi sahibi olalim ki sonra fikirleri tartisabilelim.

Gördügün gibi ortada tartisacak hicbir sey kalmiyor. Cünkü söylediklerini destekleyen hicbir sey sunmuyorsun. Koca dil bilimi dünyasi ve onun karsisinda bos mideden konusan bir Kraven var. Su anki durum maalesef bu. Neyi tartisacagiz ki?

• quote:

quote:

quote:

quote:

Ben bir görüsü dogru veya yanlis kabul ediyor degilim. Tam tersi bütün görüslere acigim. Hala olayi kavrayamadin.

Ben bir gercegi ortaya koyuyorum: Bilim dünyasinda Orta Asya dilleri farkli diller olarak kabul ediliyor. Verdigim kaynak (Wikipedia) referans olarak dünyanin en önde gelen bilim enstitülerini kullanmis. Yani tartismaya acik bir konu degil.

Sen de diyorsun ki, bu tez yanlistir. Buna itirazim yok, her tez yanlis olabilir. Ama lütfen bunu söyledigini iddia ettigin kisinin (veya herhangi bir dil bilimcinin) 1 (bir) adet makalesini veya kitabini ver. Önce bilgi sahibi olalim ki sonra fikirleri tartisabilelim.

Gördügün gibi ortada tartisacak hicbir sey kalmiyor. Cünkü söylediklerini destekleyen hicbir sey sunmuyorsun. Koca dil bilimi dünyasi ve onun karsisinda bos mideden konusan bir Kraven var. Su anki durum maalesef bu. Neyi tartisacagiz ki?

Arkadaşım anlatamıyorum galiba. Azerileri veya Özbekleri ayrı millet kabul eden adamların Türkler ile ilgili yaptıkları çalışmayı kabul etmiyorum. Kaç mesajdır ısrarla ver ver diyorsun. Bende diyorum ki vermeyeceğim çünkü uğraşacak vaktim ve imkanım yok. Çünkü tartışma yüzeysel bir haldeyken bunu söylemiştim ki bununla uğraşmak istemediğim için söyleyip geçecektim. Ama ısrar ettiğin için bir türlü olayı kapatamadık, bak kaçıncı kez tekrar ediyorum kaynak vermeyeceğim uğraşmak istemiyorum.
    Anlamadığım şekilde ben uğraşmak istemiyorum dedikçe sen ver ver ver deyip duruyorsun.

• quote:

quote:

Kaç mesajdır ısrarla ver ver diyorsun. Bende diyorum ki vermeyeceğim çünkü uğraşacak vaktim ve imkanım yok. Çünkü tartışma yüzeysel bir haldeyken bunu söylemiştim

Tarisma yüzeysel bir halde degil. Sadece sen yüzeysel bir sekilde tartisiyorsun. Bütün dünyada kabul edilmis bir gercege itiraz ediyorsun. Bu konuda cok arastirma yaptigini iddia ediyorsun ama söylediklerini destekleyen 1 adet bile belge sunmuyorsun. Bahsettigin adamin bütün yayinlari internet sayfasinda mevcut. Hangisini okudun da bu yargiya vardin onu yazabilirsin mesela. 1 satirlik yaziyi copy-paste yapmaya mi vaktin yok?

Verdigim kaynaklardaki dil bilimi arastirmalari Azerilerin ve Özbeklerin hangi milletten olduklarini falan sorgulamiyor. Bilim dünyasinda her dil bilimcinin kabul ettigi :

1. Dil
    2. Dil grubu
    3. Dil ailesi

tanimlari yapilmis. Kullanilan kelimelere bakarak konustuklari dilin "bu bilimsel tanima göre" ayni "dil grubuna bagli" ama "farkli diller" oldugunu söylüyor. Bagli olduklari dil grubuna Türki diller (Turkic languages), bu dilleri konusan "etnik topluma" ise Türki insanlar (Turkic people) adi verilmis. Isimden de anlasilacagi gibi bütün bu dillerin atasinin eski bir Türkce oldugu varsayilmis. Senin verdigin Sinasi Tekin dökümani da aynen bundan bahsediyor. Zaten Harward Üniversitesi'nde görev yapan birinin bütün bilim dünyasini karsisina almasi beklenemez.

Kisacasi Azerilerin ve Özbeklerin konustuklari diller (her ne kadar birbirine benzese de), kullandiklari kelimelerle, eylemlerin cekilmleriyle, baglaclariyla, telaffuzlariyla vs. farkli dillerdir. Dolayisiyla Türkce'de var olan her kural veya uygulama diger Orta Asya kökenli dillerde var olmak zorunda degil.

Konuyu yüzeysel tartismadigim icin özür dilerim. Fazla bilgiyle beyninizi yordum.

• quote:

quote:

quote:

Kaç mesajdır ısrarla ver ver diyorsun. Bende diyorum ki vermeyeceğim çünkü uğraşacak vaktim ve imkanım yok. Çünkü tartışma yüzeysel bir haldeyken bunu söylemiştim

Tarisma yüzeysel bir halde degil. Sadece sen yüzeysel bir sekilde tartisiyorsun. Bütün dünyada kabul edilmis bir gercege itiraz ediyorsun. Bu konuda cok arastirma yaptigini iddia ediyorsun ama söylediklerini destekleyen 1 adet bile belge sunmuyorsun. Bahsettigin adamin bütün yayinlari internet sayfasinda mevcut. Hangisini okudun da bu yargiya vardin onu yazabilirsin mesela. 1 satirlik yaziyi copy-paste yapmaya mi vaktin yok?

Verdigim kaynaklardaki dil bilimi arastirmalari Azerilerin ve Özbeklerin hangi milletten olduklarini falan sorgulamiyor. Bilim dünyasinda her dil bilimcinin kabul ettigi :

1. Dil
    2. Dil grubu
    3. Dil ailesi

tanimlari yapilmis. Kullanilan kelimelere bakarak konustuklari dilin "bu bilimsel tanima göre" ayni "dil grubuna bagli" ama "farkli diller" oldugunu söylüyor. Bagli olduklari dil grubuna Türki diller (Turkic languages), bu dilleri konusan "etnik topluma" ise Türki insanlar (Turkic people) adi verilmis. Isimden de anlasilacagi gibi bütün bu dillerin atasinin eski bir Türkce oldugu varsayilmis. Senin verdigin Sinasi Tekin dökümani da aynen bundan bahsediyor. Zaten Harward Üniversitesi'nde görev yapan birinin bütün bilim dünyasini karsisina almasi beklenemez.

Kisacasi Azerilerin ve Özbeklerin konustuklari diller (her ne kadar birbirine benzese de), kullandiklari kelimelerle, eylemlerin cekilmleriyle, baglaclariyla, telaffuzlariyla vs. farkli dillerdir. Dolayisiyla Türkce'de var olan her kural veya uygulama diger Orta Asya kökenli dillerde var olmak zorunda degil.

Konuyu yüzeysel tartismadigim icin özür dilerim. Fazla bilgiyle beyninizi yordum.

Yani kusura bakma ama çocuk gibisin. Yüzeysel tartışıyorum, kaynak verme derine inme gibi konularla uğraşmak istemiyorum dedikçe resmen hadi gelsene gelsene çocukluğunu yapıp uğraşmak istemiyorum dedikçe kendince iğnelemeye laf sokmaya çalışıyorsun ve hiç tarzım olmadığı halde bunlara sessiz kalıyorum.
    Buna ister çekiniyor de ister oo yendim de ister korkak de ister bilgisi olmadığı için tartışamıyor de. Ama Allah rızası için ben uğraşmak istemiyorum dedikçe işin içine daha fazla çekmeye çalışma. Derin tartışmalarda internetten kaynak verme gibi bir huyum yoktur, internette de araştırmadım dolayısıyla bilmiyorum nerede geçiyor benzer yazılar, zaten serumla ayakta duruyorum ve vakit değerlendirmek için yüzeysel olarak konuya girdim ama pişman oldum bu çocukça ısrarlar yüzünden.
    Beni forumdan azıcık dahi tanıyanlar tartışmaktan kaçmaya çalışmamın ne kadar bana ters ve garip olduğunu fark edecektir.
    Ben işin içinden çıkmaya çalışırken yavaş yavaş işi terbiyesizlik boyutuna getirmeye başlıyorsun çünkü iğneleme aşamasını geçtin farkında değilsin.

• Kraven kullanıcısına yanıt
    Terbiyesiz sozunu aynen iade ediyorum. Bir forumda tartisacaksan once karsindaki insana saygili olmayi ogrenmelisin. Ben kimseyi ignelemiyorum. Sadece son derece saglam referanslarla verdigim bir bilgiye "yanlis" diyen ve verdigim referanslarla dalga gecen bir insandan soylediklerini desteklemesini bekliyorum. Soyledigin sey yanlistir bile demiyorum. Sadece ogrenmek istiyorum. Foruma da zaten bunun icin giriyorum. Milletle sahsi tartismalara girip "ben kazandim" diye cikma dosyasini yillar once kapattim. Cok arastirma yaptim diyip hangi kitabi okudugunu bile soylemiyorsun. Bunu soyleyecek vaktim yok diyip, yukaridaki sahsi satasma dolu yaziyi yazmaya vakit buluyorsun. Bu yuzden senin foruma girme amacini ve samimiyetini sorguluyorum.

Senin yerine arastirmayi ben yaptim:

quote:

daha genel kullanımıyla türk dilleri talat tekin ve birçok dilbilimciye göre farklı farklı dillerden oluşan bir dil ailesidir, bir başka kesim dilbilimci ise bu terimi kabul etmez, dil denilenlerin hepsinin lehçe ve şive olduğunu iddia eder. tekin bunlar madem aynı dilin lehçesidir neden azerbaycan dışındaki türki cumhuriyetlerin temsilcileriyle yapılan görüşmelerde tercüman ihtiyacı gerekmektedir diye sorar ve norveççe, isveççe ve dancanın birbirlerine türkçenin diğer türki dillere oldğundan daha yakın olmalarına karşın farklı birer dil kabul edildiğini ve doğru olanın da bu olduğunu belirtir. son olarak seriler halinde türki diller ile türkçe arasındaki karşılıklı anlaşılabilirlik oranlarını test etmek için aynı anlama gelen cümleleri yanyana getirmiş ve türkçeden ne kadar farklı olduklarını göstermiştir. azerice, türkmence gibi oğuz dilleri bu testte diğerlerine göre daha anlaşılabilir görünmektedir ama talat tekin bunun lehçe sayılmak için yeterli olmadığını belirtmektedir. tekin birçok yazısında da cengiz aytmatov'un meşhur cemile'sinin giriş cümlesinin kırgızca orijinalini kullanmıştır. o kırgızca orijinal gerçekten de hiçbirimiz için bir anlam ifade etmemektedir, kulağa bin yıl ya da daha öncesinden gelen bir yakınlık hissi verse de... bu dil/diyalekt konusunda talat tekin şinasi tekin ve birçok dilbilimciyle oldukça sert tartışmalara da girmiştir.

ünlü türkolog doerfer de bir yazısıyla tekin'e destek olmuş ve şu an tek bir türk dilinin olduğunu söylemenin şovenist milliyetçilikten başka bir şey olmadığını söylemiştir. lakin, tekin'den daha az keskin bir çizgide görünmekte ve örneğin tekin'in her biri ayrı dillerdir dediği türkçe, azerice, türkmence, horasan türkçesi gibi oğuzca üyelerini aynı dilin lehçeleri sayma ihtimalini de gözardı etmemektedir. galiba en doğrusu doerfer'in yaklaşımı gibi görünüyor. türkmence ile türkçe birbirine oldukça yakındır ama oğuzca dışı grup için bunu söylemek zor. hele hele yakutça, çuvaşça gibi daha da uzak diller için türk lehçesi tanımını kullanmak komik oluyor. çünkü çuvaşça ile anadolu türkçesi aynı dilin lehçeleri ise izlandaca ile farsça da aynı dilin lehçeleridir.

Anlasildigi kadariyla Sinasi Tekin (senin dedigin gibi) Turki dillerin, ayni dilin farkli lehceleri oldugunu iddia etmis. Fakat anlasilan dil bilimi camiasinda bu fikirleri kabul gormemis. Dunyanin onde gelen butun universiteleri hala "Turki diller"in bir dil grubu oldugunu soyluyor. Hatta Sinasi Tekin'in kendi gorev yaptigi Harward Universitesi bile resmi web sayfasinda Sinasi Tekin'i "Turki diller" uzerinde arastirma yapan biri olarak tanitiyor. Baska bir yorumda bu fikirin kabul gormemesinde Talat Tekin'in yukaridaki guclu argumanlarinin rol oynadigi soyleniyor. Talat Tekin "Turkoliji elestirileri" adli kitabinda bunlari derlemis. Eger bulabilirsem goz atmayi dusunuyorum. (Bu arada Sinasi Tekin ve Talat Tekin arasinda akrabaglik bulunmuyormus.)

Ozetlemek gerekirse, benim de tahmin ettigim gibi Sinasi Tekin bilim dunyasina fikirlerini kabul ettiremeyen bir dil bilimci. Turkce ve diger Orta Asya dilleri dil bilimcilerinin buyuk bolumune gore farkli diller olarak tanimlaniyor. Ama evet, gercekten tartismali bir konuymus.

• Mesela Türki dillerin Hint-Avrupa grubundan Germenik dillere denk geldiğini varsaydığımızda İsveççe,İngilizce,Hollandaca,Danca vs. hespine Almanca diyebilir miyiz? yada Sırpça,Boşnakça,Lehçe,Bulgarca hespi Rusça mıdır?
    Türkiyenin resmi dili Türkçe, Tuva Cumhuriyetinin de resmi dili Türkçe desek, bu iki devlet arasındaki görüşmelerde çevirmene ihtiyaç olmaması lazım mantıken. Bilmiyorum yani bu dilleri tanımlarken bence aradaki ayrım belirtilmeli.
  • quote:

Orijinalden alıntı: burakutus
    Mesela Türki dillerin Hint-Avrupa grubundan Germenik dillere denk geldiğini varsaydığımızda İsveççe,İngilizce,Hollandaca,Danca vs. hespine Almanca diyebilir miyiz?

Bu sanirim "dil" tanimi ile ilgili bir konu. Gunumuzde gecerli olan dil tanimina gore yukaridaki dillere Almanca denmedigi gibi Turki dillere de Turkce denmiyor.

Ama ornegin Isvicre, Liehtenstein ve Avusturya'da konuslan dillere Almanca deniyor. Isvicre Almanca'sini dinlerseniz kulaga normal Almanca'dan cok daha farkli geliyor. Hatta bu ses farki Azerice-Turkce arasindaki farktan daha fazla. Fakat bir Isvicre'li ile bir Alman karsilikli konustuklari zaman birbirlerini %100'e yakin anlayabiliyorlar. Bunun baslica sebebi (telaffuzlarinda cok net farklar olmasina ragmen) cogunlukla ayni kelimeleri kullanmalari. Ayrica grammerleri, fiil cekimleri, cumle dizilisleri, baglaclari ayni. Ayrica Isvicre'liler yazili dilde yuksek Almanca'yi kullaniyorlar. Aslinda aradaski fark karadeniz sivesi ve Istanbul sivesi farkina benziyor.

Oysa ki bir Turk ile bir Kirgiz'in birbirini anlama orani cok cok dusuk. Hem farkli kelimeleri kullaniyouz, hem de fiil cekilmleri ve baglaclar farkli. Bu yuzden Turki cumhuriyetler ile Turkiye arasinda yapilan gorusmelerde tercumana ihtiyac duyulmakta. Hatta Turkce'ye en yakin dil olan Azerice bile bir Turk tarafindan %50'den fazla anlasilamiyor.

• quote:

Terbiyesiz sozunu aynen iade ediyorum. Bir forumda tartisacaksan once karsindaki insana saygili olmayi ogrenmelisin. Ben kimseyi ignelemiyorum. Sadece son derece saglam referanslarla verdigim bir bilgiye "yanlis" diyen ve verdigim referanslarla dalga gecen bir insandan soylediklerini desteklemesini bekliyorum. Soyledigin sey yanlistir bile demiyorum. Sadece ogrenmek istiyorum. Foruma da zaten bunun icin giriyorum. Milletle sahsi tartismalara girip "ben kazandim" diye cikma dosyasini yillar once kapattim. Cok arastirma yaptim diyip hangi kitabi okudugunu bile soylemiyorsun. Bunu soyleyecek vaktim yok diyip, yukaridaki sahsi satasma dolu yaziyi yazmaya vakit buluyorsun. Bu yuzden senin foruma girme amacini ve samimiyetini sorguluyorum.

Senin yerine arastirmayi ben yaptim:

quote:

daha genel kullanımıyla türk dilleri talat tekin ve birçok dilbilimciye göre farklı farklı dillerden oluşan bir dil ailesidir, bir başka kesim dilbilimci ise bu terimi kabul etmez, dil denilenlerin hepsinin lehçe ve şive olduğunu iddia eder. tekin bunlar madem aynı dilin lehçesidir neden azerbaycan dışındaki türki cumhuriyetlerin temsilcileriyle yapılan görüşmelerde tercüman ihtiyacı gerekmektedir diye sorar ve norveççe, isveççe ve dancanın birbirlerine türkçenin diğer türki dillere oldğundan daha yakın olmalarına karşın farklı birer dil kabul edildiğini ve doğru olanın da bu olduğunu belirtir. son olarak seriler halinde türki diller ile türkçe arasındaki karşılıklı anlaşılabilirlik oranlarını test etmek için aynı anlama gelen cümleleri yanyana getirmiş ve türkçeden ne kadar farklı olduklarını göstermiştir. azerice, türkmence gibi oğuz dilleri bu testte diğerlerine göre daha anlaşılabilir görünmektedir ama talat tekin bunun lehçe sayılmak için yeterli olmadığını belirtmektedir. tekin birçok yazısında da cengiz aytmatov'un meşhur cemile'sinin giriş cümlesinin kırgızca orijinalini kullanmıştır. o kırgızca orijinal gerçekten de hiçbirimiz için bir anlam ifade etmemektedir, kulağa bin yıl ya da daha öncesinden gelen bir yakınlık hissi verse de... bu dil/diyalekt konusunda talat tekin şinasi tekin ve birçok dilbilimciyle oldukça sert tartışmalara da girmiştir.

ünlü türkolog doerfer de bir yazısıyla tekin'e destek olmuş ve şu an tek bir türk dilinin olduğunu söylemenin şovenist milliyetçilikten başka bir şey olmadığını söylemiştir. lakin, tekin'den daha az keskin bir çizgide görünmekte ve örneğin tekin'in her biri ayrı dillerdir dediği türkçe, azerice, türkmence, horasan türkçesi gibi oğuzca üyelerini aynı dilin lehçeleri sayma ihtimalini de gözardı etmemektedir. galiba en doğrusu doerfer'in yaklaşımı gibi görünüyor. türkmence ile türkçe birbirine oldukça yakındır ama oğuzca dışı grup için bunu söylemek zor. hele hele yakutça, çuvaşça gibi daha da uzak diller için türk lehçesi tanımını kullanmak komik oluyor. çünkü çuvaşça ile anadolu türkçesi aynı dilin lehçeleri ise izlandaca ile farsça da aynı dilin lehçeleridir.

Anlasildigi kadariyla Sinasi Tekin (senin dedigin gibi) Turki dillerin, ayni dilin farkli lehceleri oldugunu iddia etmis. Fakat anlasilan dil bilimi camiasinda bu fikirleri kabul gormemis. Dunyanin onde gelen butun universiteleri hala "Turki diller"in bir dil grubu oldugunu soyluyor. Hatta Sinasi Tekin'in kendi gorev yaptigi Harward Universitesi bile resmi web sayfasinda Sinasi Tekin'i "Turki diller" uzerinde arastirma yapan biri olarak tanitiyor. Baska bir yorumda bu fikirin kabul gormemesinde Talat Tekin'in yukaridaki guclu argumanlarinin rol oynadigi soyleniyor. Talat Tekin "Turkoliji elestirileri" adli kitabinda bunlari derlemis. Eger bulabilirsem goz atmayi dusunuyorum. (Bu arada Sinasi Tekin ve Talat Tekin arasinda akrabaglik bulunmuyormus.)

Ozetlemek gerekirse, benim de tahmin ettigim gibi Sinasi Tekin bilim dunyasina fikirlerini kabul ettiremeyen bir dil bilimci. Turkce ve diger Orta Asya dilleri dil bilimcilerinin buyuk bolumune gore farkli diller olarak tanimlaniyor. Ama evet, gercekten tartismali bir konuymus.

Evet şahsi konuda yazmaya vaktim var çünkü olduğu gibi yazıyorum, araştırmak zaman ister güç ister. Şu an bu imkanım bulunmadığı için kaynak vermiyorum diyorum yahu bu kadar basit birşeyi ne diye uzatıp duruyorsun ?
    Ayrıca ben sana terbiyesiz demedim Türkçe üzerine tartışırken yazılanı iyi okumak gerekir. Terbiyesizlik boyutuna getiriyorsun diyorum. Birisine salak demek ile bu yaptığın salaklık demek arasındaki farkı Türkçe üzerine tartışacak seviyede birine öğretmeme gerek yok sanırım. Bunu bir tarafa bırakırsak söylediğin kitap elimden geçti bir tanıdık vasıtasıyla, okuduğum kitaplardan biridir.

Şinasi Tekin'i küçümseyişine ise hiç değinmiyorum zira kim olduğunu anlatmaya gerek duymuyorum, yüzlerce kitabı binlerce makalesi, konusunda kaynak haline gelen eserleri ile on yıldan fazla Harvard'da yetiştirdiği öğrenciler ile kendi adına konuşuyor. İstersen bir araştır derim sadece.

Bilim dünyasında çoğunluk gerçek demek değildir (hangi çoğunluk bir türlü anlayamadım orası ayrı), Halil İnalcık Osmanlı tarihi konusunda onlarca batılı tarihçi ile kavga etmiş, ne tartışmalara girmiştir tek başına. Halil İnalcık kendini kanıtlayamamış, batılılar kabul etmemiş o yüzden doğru değildir diyen varsa salağın en önde gidenidir.

Şunu bir türlü anlatamıyorum, telaffuz farkı dilin farklı olduğu anlamına gelmez. Marmara ile Doğu Anadolu'yu 50 sene ayır, birbirini kolay kolay anlayamazsın. Özbeklerin içinde 2 gün geçirirsen onları çok rahat anlar hale de gelirsin.

• @E-Nazmi Sakin ol. Kırgızca, Kazakça, Karaçayca vs. Kıpçağa giriyor zaten Oğuz değil. Uygurca, Özbekçe ve eski Göktürk Türkçesi başka bir grup olarak anılıyor sanırım. Sen o zaman Türkic dillerin alt kollarını mı ayrı diller görüyorsun. Yani Oğuzca, Kıpçakça, Ogurca vs gibi. Ya da Yakutçayı ayrı sayıyorsan Türkçe dediğin dilleri söylebilir misin? Sadece Oğuz dilleri mi?
    not: karluk/uygur grubuymuş http://tr.wikipedia.org/wiki/Uygur_grubu

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi burakutus -- 29 Ağustos 2013; 23:45:02 >
  • quote:

Evet şahsi konuda yazmaya vaktim var çünkü olduğu gibi yazıyorum, araştırmak zaman ister güç ister. Şu an bu imkanım bulunmadığı için kaynak vermiyorum diyorum yahu bu kadar basit birşeyi ne diye uzatıp duruyorsun ?
    Ayrıca ben sana terbiyesiz demedim Türkçe üzerine tartışırken yazılanı iyi okumak gerekir. Terbiyesizlik boyutuna getiriyorsun diyorum. Birisine salak demek ile bu yaptığın salaklık demek arasındaki farkı Türkçe üzerine tartışacak seviyede birine öğretmeme gerek yok sanırım. Bunu bir tarafa bırakırsak söylediğin kitap elimden geçti bir tanıdık vasıtasıyla, okuduğum kitaplardan biridir.

Şinasi Tekin'i küçümseyişine ise hiç değinmiyorum zira kim olduğunu anlatmaya gerek duymuyorum, yüzlerce kitabı binlerce makalesi, konusunda kaynak haline gelen eserleri ile on yıldan fazla Harvard'da yetiştirdiği öğrenciler ile kendi adına konuşuyor. İstersen bir araştır derim sadece.

Bilim dünyasında çoğunluk gerçek demek değildir (hangi çoğunluk bir türlü anlayamadım orası ayrı), Halil İnalcık Osmanlı tarihi konusunda onlarca batılı tarihçi ile kavga etmiş, ne tartışmalara girmiştir tek başına. Halil İnalcık kendini kanıtlayamamış, batılılar kabul etmemiş o yüzden doğru değildir diyen varsa salağın en önde gidenidir.

Şunu bir türlü anlatamıyorum, telaffuz farkı dilin farklı olduğu anlamına gelmez. Marmara ile Doğu Anadolu'yu 50 sene ayır, birbirini kolay kolay anlayamazsın. Özbeklerin içinde 2 gün geçirirsen onları çok rahat anlar hale de gelirsin.

Kimseyi kucumsedigim falan yok. Durum tespiti yapiyorum. Ayni tespiti yukarida alintiladigim yazi da yapmis. Konu hakkinda bilgi sahibi olmadigim icin her turlu bilgiyi toplayip, objektif bir yorum yapmaya calisiyorum. Zaten o yuzden senden israrla kaynak vermeni istedim. Senin yazdigini curutmek icin degil, okuyup daha fazla bilgi sahibi olmak icin.

Ama sen kisisel olarak bana saldirmaktan ne dedigimi bile dinlemiyorsun. Ayrica kimseye karsi en ufak bir terbiyesizlik de yapmadim. Hicbir konuyu da terbiyesizlik boyutuna getirmedim. Ihtamlarin ve uslubun kultur ve bilim bolumune yakismiyor. Yukaridaki mesajin hakaret iceriyor ve sikayet etsem aninda silinir. E-Nazmi'nin mesaji da ayni sekilde.

Su forumda karsinizdaki insani anlamaya calisin. Onu alt etmeye degil. Ancak saga sola saldirip kendinizi rezil ediyorsunuz. Neyse benden bu kadar. Yine de tartisma icin tesekkurler. Kendi adima gayet faydali oldu.

• quote:

quote:

Kimseyi kucumsedigim falan yok. Durum tespiti yapiyorum. Ayni tespiti yukarida alintiladigim yazi da yapmis. Konu hakkinda bilgi sahibi olmadigim icin her turlu bilgiyi toplayip, objektif bir yorum yapmaya calisiyorum. Zaten o yuzden senden israrla kaynak vermeni istedim. Senin yazdigini curutmek icin degil, okuyup daha fazla bilgi sahibi olmak icin.

Ama sen kisisel olarak bana saldirmaktan ne dedigimi bile dinlemiyorsun. Ayrica kimseye karsi en ufak bir terbiyesizlik de yapmadim. Hicbir konuyu da terbiyesizlik boyutuna getirmedim. Ihtamlarin ve uslubun kultur ve bilim bolumune yakismiyor. Yukaridaki mesajin hakaret iceriyor ve sikayet etsem aninda silinir. E-Nazmi'nin mesaji da ayni sekilde.

Su forumda karsinizdaki insani anlamaya calisin. Onu alt etmeye degil. Ancak saga sola saldirip kendinizi rezil ediyorsunuz. Neyse benden bu kadar. Yine de tartisma icin tesekkurler. Kendi adima gayet faydali oldu.

Öncelikle bırakta üslubuma ben karar vereyim. Nerede nasıl ne şekilde konuşacağımı gayet iyi biliyorum, kültür bilim üslubu diye birşey yoktur seviyesi vardır. Ayrıca mesajımda da hakaret falan yok, kimseye şahsen hakaret etmedim. Bayılıyorum böyle evhamlara en ufak argo veya benzeri kelime görülse aman aman hakaret var saygısızlık var seviyesizlik var. Lanı bipleyen Rtük kafasına gerek yok, Halil İnalcık'a yukarıda saydığım gözle bakan varsa gayet açık ve net söylüyorum salaktır.

Bu arada durum tespiti yapmak demek ortada olanı söylemek, yorum yapmadan ortada ne varsa toparlayıp aktarmaktır. Kanaat getirerek durum tespiti yapılmaz hele Şinasi Tekin'i küçümseyerek hiç yapılmaz.

Her mesajında benimle ilgili bir itham, bir yargı bir iğneleme laf sokma mevcut ve hala beni karşısındakine saldırmakla suçluyormuş. Kaç mesaj önce iki atasözü yazmıştım. Kişi kendinden bilir işi ve dervişin fikri neyse zikri de odur.
    Neyse, umarım daha fazla uzamaz bu konu.

• quote:

@E-Nazmi Sakin ol. Kırgızca, Kazakça, Karaçayca vs. Kıpçağa giriyor zaten Oğuz değil. Uygurca, Özbekçe ve eski Göktürk Türkçesi başka bir grup olarak anılıyor sanırım. Sen o zaman Türkic dillerin alt kollarını mı ayrı diller görüyorsun. Yani Oğuzca, Kıpçakça, Ogurca vs gibi. Ya da Yakutçayı ayrı sayıyorsan Türkçe dediğin dilleri söylebilir misin? Sadece Oğuz dilleri mi?
    not: karluk/uygur grubuymuş http://tr.wikipedia.org/wiki/Uygur_grubu

Kırgız Kazak ve saire zaten Kıpçak'a girer. Ben aksini iddia etmedim ki zaten. Bilmeyenler için Türkçe Şivelerini ve neredeyse ayrı bir dil sayılabilecek üç lehçeyi şöyle izah edebilirim;

Oğuz Grubu::: Türkiye Şivesi, Gagavuz Şivesi, Azerbaycan Şivesi, Türkmen Şivesi
    Kıpçak Grubu::: Kazak, Kırgız, Başkurt, Karakalpak ve saire şiveler
    (Kırım Tatar Şivesi hem Oğuz Grubu özelliği gösterir hem Kıpçak)
    Sibir Grubu: Tofa, Tuva gibi şiveler
    Uygur: Uygur, Özbek şiveleri

Ayrı Dil Sayılabilecek Lehçeler: Yakut, Çuvaş ve Halaç Lehçeleri

Hayır yani koyuyorum şiiri adam anlıyor ama anlayamazsın diye ısrar ediyor. Neymiş; "Azeri Şivesi bizim en iyi anlayabildiğimiz ama gene de anlayamadığımız(!!!)" ayrı bir dilmiş.

Alın bu da Tatarca;

Gece-kündüz közlerime uyqu kirmedi,
    Qalbimde taşıdım sırnı, duşman bilmedi,
    Yollarda yaşadım, ölüm meni ilmedi.
    Yırlarıñda isimni bul, İstanbul,
    Büyük Turan bekley bizni, İstanbul.

Kıpçak Grubunun özelliklerini taşıdığı halde çok rahat anlaşılabiliyor. Sadece bir kaç temel fonetik değişiklik var. k-g, b-m gibi. Adam buna ayrı dil diyor işte.

Kraven'e katılıyorum. Yakut ve Çuıvaş Lehçeleri dışında hangi şivenin konuşulduğu yere giderse gitsin ortalama zekadaki bir Türk en geç bir haftada konuşmaya başlar.

• @E-Nazmi Kıpçak,Uygur ve Oğuz birbirine daha yakın olduğu doğru. Bir arkadaşım Kırgızcayı çok kolay öğrendiğini de söylemişti. Yani zaten bu dillerin zamanında tamamen aynı olup yıllar içinde ufak değişimler geçirdiği reddedilemez. Ama işte mesela Katalanca-İspanyolca-Portekizce , Bulgarca-Makedonca, Sırpça-Boşnakça-Hırvatça vs. nin ayrı sayıldığı yerde Türkic dillerinde ayrı ayrı isimlendirilmesini çok garipsememek lazım. Zaten bilen biliyor bu dillerin akraba olduğunu,birbirine çok benzediğini. İsimlendirmelere çok takılmamak lazım.
    Bu arada Tuvaca ile Tofaca da Sibirya grubundan. Onlar bize göre lehçe oluyor sanırım.
    Bir de Azeri isminin kullanımı bence doğru değil. Azerbaycan Türkü,Türkmen,Oğuz gibi isimler daha doğru. Çünkü yanılmıyorsam antik dönemlerde Azari adlı İrani bir kavim var.Türklerle alakası yok. http://en.wikipedia.org/wiki/Old_Azeri_language.

• quote:

@E-Nazmi Kıpçak,Uygur ve Oğuz birbirine daha yakın olduğu doğru. Bir arkadaşım Kırgızcayı çok kolay öğrendiğini de söylemişti. Yani zaten bu dillerin zamanında tamamen aynı olup yıllar içinde ufak değişimler geçirdiği reddedilemez. Ama işte mesela Katalanca-İspanyolca-Portekizce , Bulgarca-Makedonca, Sırpça-Boşnakça-Hırvatça vs. nin ayrı sayıldığı yerde Türkic dillerinde ayrı ayrı isimlendirilmesini çok garipsememek lazım. Zaten bilen biliyor bu dillerin akraba olduğunu,birbirine çok benzediğini. İsimlendirmelere çok takılmamak lazım.
    Bu arada Tuvaca ile Tofaca da Sibirya grubundan. Onlar bize göre lehçe oluyor sanırım.
    Bir de Azeri isminin kullanımı bence doğru değil. Azerbaycan Türkü,Türkmen,Oğuz gibi isimler daha doğru. Çünkü yanılmıyorsam antik dönemlerde Azari adlı İrani bir kavim var.Türklerle alakası yok. http://en.wikipedia.org/wiki/Old_Azeri_language.

İspanyol-Portekiz-Fransız mantığıyla Türkçe'yi incelemek doğru olmaz. Çünkü Fransızların zaten kendi dilleri vardı, hakeza İspanyolların da. Zaman içerisinde Latin etkisi üstün geldi. Diller Latinleşti. Sırp-Boşnak-Hırvat dillerinin ayrı ayrı isimlendirilmesi ise tamamen onların birbirlerini din-mezhep farkı dolayısıyla sevmemelerinden kaynaklıdır. Yoksa bir Boşnak ile bir Sırp'ın dili arasındaki fark İstanbul ile İzmir ağzı farkı kadardır.

Türkçe'yi bu mantıkla değerlendirmek doğru olmaz. Kırgızca yada Tatarca demek elbette dile daha kolay gelir ama aslında doğru değildir. Herkesin kendi şivesine bizim dediğimiz gibi Türkçe demesi lazım gelir. Ama Rusların etkisi yüzünden Orta Asya'da ve Sibirya'da kimse kendini Türk olarak görmüyor. Bu yüzden dillerine ayrıca isim veriyorlar. Bu tamamen Rus Emperyalizminin neticesidir. Bu konuda da daha önce yazdım. Azerbaycan'da eski KGB ajanı ve politbüro üyesi Haydar Aliyev Rus çıkarları için yönetimi ele geçirince ilk iş anayasaya "Azerice" diye bir garabet yerleştirdi. Oysa hala daha Azerbaycan'da(hem kuzeyde hem de İran'daki güneyde) halk hala kendi konuştuğu dile Türkçe der.

Sibirya Grubunun lehçe olmasına gelince. Lehçe nedir iyi bilmek lazım. Sibir Grubundakiler lehçe değildir ama grupların birbirleriyle ilişkisini bir tablo yapacak olursak şöyle olur;

"Oğuz<=>Kıpçak<=>Uygur-------Sibir------------------Yakut+Çuvaş (<=>Yakınlık ---sayısına göre uzaklık)"

Bu durumda Türkçe'de ayrı dil sayılabilecekle Yakut, Çuvaş ve Halaç Lehçeleridir. Hadi Halaç Lehçesini katmayalım o biraz karışık. Yakut ve Çuvaş diyelim sadece. Zira bunlar binlerce yıl önce ana Türkçeden kopmuşlardır. İnanç bakımından da kopukturlar. Tüm Türkler Tek Tanrıya inanırken Yakutlar sadece bir demiurg olan Ülgen'i Tanrı yapmışlar ve çok Tanrıcılığa geçmişlerdir. Türkler çok Tanrıcıdır diyenler de bunlara bakarak yalan atarlar zaten ama o ayrı mesele neyse...

• Neyse millet. Konu bu tartışmalar sebebiyle saptı. EN başta dediğimi tekrarlıyorum;

İsmin doğrusu "Kağan"dır. Çocuğunuza "Kaan" diye isim koymayın. Yanlıştır.
  • Cahiliye döneminden kalma bir arkadaşımla iddialaşmamız sonucu bu konuya denk geldim. Ben doğru yazılışı Kağan derken, kendisi Kaan demektedir. Bu konuyu kendisine gösterdim burayı da referans kabul etmemektedir. Daha sağlam bir kaynak var mıdır acaba ?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.