Şimdi Ara

Kamp için tavsiyeleriniz

Bu Konudaki Kullanıcılar:
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
14
Cevap
1
Favori
582
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaşlarımla kampa yapıcaz antalya da ilk tecrübemiz olduğundan lazım olacak şeyler ve nelere dikkat edelim tavsiye verebilecek arkadaşlar varsa çok mutlu olurum :)

• Dracias kullanıcısına yanıt
    Mrb dostum, ilk olacaksa şehre kısa sürede gidebileceğiniz biryerler olmasına özen gösterin. Çadır ,mat v.b. demiyorum zaten onları biliyorsunuzdur, ince ufak tefek şeylerden bahsedeyim

-Mutlaka bir çakı olsun yada kesici bir alet, aklına gelen herşeyde kullanmak için.
    -Kolay ateş yakabilmeniz için tutuşturucu jel, çıra v.b.
    -Çay çorba kahve için su kaynatacaksınız bunun için yani su kaynatabileceğiniz bir çaydanlık altlığı gibi bir kab. tabiki içmek içinde bardak, karton bardaklardan alabilirsiniz, içecek olarakta hazır çabuk çorbalar var onlardan alın pratik ve lezzetli oluyor.
    -Yiyecek olarak klasik şeyler, ekmek peynir biber domates yeşillik, hafif ve yağlı olmayan şeyler götürün batmasın malzemeler, kraker çikolata v.b. alabilirsiniz. Yani orada yemek pişirmekle uğraşmayın. en fazla patatesi atarsınız közün içine soğan,biber v.b. Ton balığı ve konserve yiyecekler götürebilirsiniz, (ton balığın yağını ateşin üstüne dökünce güzel bir koku yayılıyor ve ateşi azda olsa körüklüyor bi denersin istersen)
    -El feneri kafa lambası mutlaka almalısınız, ateşi yaktıktan sonra kullanmassınız zaten ama yinede 1 tane yedek ve 1 tane daimi olarak kullnabileceğiniz bir fener olsun, yapabilirsen meşale tarzında birşeyler yapabilirsin.
    -Bölgede sineklere karşı off sinek kovar, sıvı olanlardan alabilirsin. Ateşi ara ara uyanıp azda olsa yanık kalmasını sağlayın hayvanlara karşı bir önlem olarak.
    -Kamp alanının etrafına ağaçların dip kısımlarına kople kamp alanını dolaşacak şekilde misina dolayıp, zil takın, hayvan gelirse takılır ziller çalar ve müdahale etmen için siz zaman kazandırır, rüzgarla pek fazla ses çıkarmaz, birşey çarpınca güçlü çıkar zilin sesi. bıçak dışında sopa felanda alabilirsin, bende beyzball sopası var mesela, mızrak felan.

-Hatta fırlatma bıçağı dahi olan arkadaşlarım var

• Hocam çok sağol tavsiylererin için not ettim
    resim felan paylaşın burada gittikten sonra neler yaptınız yazın :)
  • Ramazan bitince gidicez birde planın değişme ihtimali var fethiye olarak yazarım gidince :)
    Ok
  • Bu bölümü açmayı kim akıl ettiyse aklından öpüyorum.
    Neyse konuya gelelim, tecrübelerime göre söyleyeceklerim şunlar:

-Çadırınız su geçirmez olsun, yağmur her şeyinizi mahvedebilir.

-Tulum alırken paraya biraz kıyın.

-Pille çalışan kafa ve el fenerleriyle birlikte bol bol pil alın.

-Fanteziye gerek yok, ateş yakmak için birkaç çakmağınız olsun, roket çakmaklardan, ve deodorant, bunlarla ıslak çıraları bile yakabilirsiniz.

-Yola çıkmadan önce yiyecek planı yapıp ona göre alışveriş yapın, biraz fazla almaktan zarar gelmez, öğün olarak konserve yiyecekler gayet yeterli ve pratiktir.

-Şu ana kadar karşıma manda, çakal ve bol bol köpek çıktı, hepsi de gözlerine zumlu feneri tutunca geri çekiliyorlar, ayı da çıktı karşıma ama korkudan öyle bir öldüm ki orjinal ölü taklidi oldu gitti ayı.

-İçme suyu kaynağına yakın bir yere kamp kurun, yanınızda litrelerce su taşıyamazsınız.

-Çadırı kurduğunuz yer uyanacağınız saate kadar güneş almasın, mümkünse hiç güneş almasın.

-Eski tip şarjı bitmeyen bir telefonu yedek olarak yanınıza alın, ne olur ne olmaz, ben almadım diye dağın başında 20 saat aç susuz mahsur kaldım.

-Kamp yerinden ayrılıp yürüyüşe çıkarken yanınıza almalık su geçirmez küçük bir sırt çantanız olsun.

-Kampa mümkünse tek gitmeyin, özellikle yürüyüşlere.

-Kıyafet, ayakkabı ve ekipmanlara tonlarca para dökmeye gerek yok, ucuz ve kaliteli olanları da aynı işi görüyor, alırken iyi araştırın.

-Bilmediğiniz bir yere ilk defa kampa gidiyorsanız, bölgenin coğrafyası hakkında fikir sahibi olun, her yeri keşfetmeye çalışarak çok vakit kaybedebilirsiniz, keşfetmek de çok zevklidir ama az da olsa bilginiz olsun.

-Yazın dahi hiç ummadığınız yerde gece çok soğuk olabilir, temkinli olun.

-Yanınıza eski, çirkin kıyafetler almayın, orada fotoğraf çekileceksiniz, belki de başka kampçılarla karşılaşacaksınız.

-Yedek ayakkabınız olsun.

-Ve en önemlisi, MUTLAKA KAMP YAPTIĞINIZ YERİ BULDUĞUNUZDAN DAHA TEMİZ BIRAKIN!

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi babadol -- 22 Haziran 2016; 6:04:24 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• temizlik konusuna özellikle dikkat edelim. çöplerinizi yanınızda taşımayı alışkanlık haline getirin. doğada kimse çöplerinizi toplamaya gelmeyeceğini unutmayalım. bu konuda bilinçli olmamız gerekiyor. hatta mümkün olduğu kadar başkalarının bıraktığı plastik gibi doğada zor çözünen maddeleri de toplayabilirsiniz. doğaya saygı göstermek birinci kural olmalı.
  • Mutlaka ama mutlaka "ilk yardım seti"
  • Enes Şensoy - canavar keşifte bloguna ve videolarını izleyin.
  • quote:

Orijinalden alıntı: babadol
    -Yola çıkmadan önce yiyecek planı yapıp ona göre alışveriş yapın, biraz fazla almaktan zarar gelmez, öğün olarak konserve yiyecekler gayet yeterli ve pratiktir.

Hocam başta sizin tavsiyeleriniz olmak üzere bir arkadaş bunları bu tür tavsiyeleri bir araya toplayıp bir liste yapsa keşke.Hatta bir kaç katagoriye ayırıp (piknik 1-3 gün konaklama 1 hafta konaklama hem hem seyahat hemde konaklamada olması gerekenler v.s. gibi.Baya baya faydalı bir rehber çıkacaktır.

Birde üstte alıntı yaptığım maddeye istinaden bir şey söylemek istiyorum.Konserve gıda alışık olmayan bir çok bünyede (herkeste olmaz tabi) sıkıntı çıkartabilir.Bu tür bir yiyecek stoğu yapılacaksa daha önceden denenmeli bence.Yoksa dağ başında ishal mide bulantısı yiyecekleri yiyememe gibi durumlarla karşılaşmak olası.

• AKTeknisyen A kullanıcısına yanıt
    Bu başlıklar zamanla yerine oturacaktır. Ben uğradıkça yazarım böyle. Konserveye gelince, dokunacağını sanmıyorum ama yine de önceden denemek iyi olur. Ben öyle kötü etki yapanı görmedim.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Gözünüzü seviyim ateş yakarken çok dikkatli olun.Antalya zaten yanıyor aman dikkat.
  • her etkinlik farklı deneyim kazandırır zaten
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.