Şimdi Ara

Kendiliğinden LPG’den benzine geçiyor -ÇÖZÜLDÜ

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir (1 Mobil) - 2 Masaüstü1 Mobil
5 sn
22
Cevap
2
Favori
88.651
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaşlar son 10 gündür araçta seyir halindeyken araç benzine geçiyor. Sanki gaz bitmiş gibi. Sonra lpg geçiş düğmesine basarak geri lpg ye geçiyorum.

Son bin km Alpet in exen-gaz diye ucuz gaz satan bir bayisinden gaz alıyordum. İlk başta ucuz gazdan dolayı diye önemsemedim. Ama 3 gün önce Opet den aldım gazı, bugün yine aynısını yaptı.

(Araç 2003 Corolla , tartarini lpg kiti 1,5 yıl önce takıldı ve sorunsuzdu)

--------- 13 Mayıs EK ------
    Arkadaşlar son 500 km dir Opet ve PO dan aldığım gazı kullanıyorum. 2 gündür hiç benzine geçmedi. Bugün oldukça sert kullandım hatta, yine olmadı.
    (öncesindeki 1 000 km gazı farklı -ve ucuz- yerlerden almıştım)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi birtasarimci -- 13 Mayıs 2009; 23:39:59 >

• Yapay Zekanın Yanıtı

Kendinden LPG'den Benzine Geçiyor - Çözüldü

Arabalarında LPG kullanan sürücüler, "LPG uyarı sesi verip benzine geçiyor", "araç LPG'den benzine geçiyor" veya "LPG'den benzine atıyor" gibi sorunlarla karşılaşabilirler. Bu sorun, çeşitli nedenlerden kaynaklanabilir.

Olası Nedenler:

• Yakıt Seviyesi Düşüklüğü: LPG tankının yakıt seviyesi düşük olduğunda araç otomatik olarak benzine geçebilir.
    • LPG Sistemi Arızası: LPG enjektörleri, regülatör veya diğer bileşenlerdeki arızalar LPG akışını engelleyebilir ve aracı benzine geçirmeye zorlayabilir.
    • Sensör Sorunları: O2 sensörleri veya MAF sensörleri arızalıysa, motorun yakıt karışımını doğru bir şekilde ayarlamasını engelleyebilir ve bu da araç gazdan benzine geçişine neden olabilir.
    • Elektriksel Sorunlar: Elektrik kablolarındaki hasar veya gevşek bağlantılar, LPG sisteminin düzgün çalışmamasına yol açabilir.

• Yakıt Seviyesini Kontrol Et: LPG tankının yakıt seviyesini kontrol et. Gerekirse yakıt ikmali yap.
    • LPG Sistemini Kontrol Ettir: Yetkili bir tamirci, LPG enjektörlerini, regülatörünü ve diğer bileşenleri kontrol etmeli ve gerekirse onarmalıdır.
    • Sensörleri Test Et: O2 sensörleri ve MAF sensörlerini profesyonel bir tamirciye test ettir. Arızalı sensörler değiştirilmelidir.
    • Elektrik Sistemini Kontrol Et: Elektrik kablolarını, konektörleri ve sigortaları kontrol et. Hasarlı veya gevşek bileşenler tamir edilmeli veya değiştirilmelidir.

Bu çözümleri uyguladıktan sonra aracınızın "gazdan benzine geçme sorunu" giderilmelidir. Sorun devam ediyorsa, daha kapsamlı bir teşhis ve onarım için yetkili bir tamirciye başvurmanızı öneririz.

Yapay Zekanın Yanıtını Genişlet
  • Merhaba abi. Nasılsınız görüşmeyeli?

LPG meselesi ayrı bir alan. Keşke elimden birşey gelse de yardımcı olabilsem.

Ancak LPG bölümünde Faruk Bey var. Bilgisine, tecrübesine güvenirim. İsterseniz ona ulaşalım sorununuz hakkında. Yardımcı olacaktır.

Kolay gelsin...
  • quote:

Orijinalden alıntı: O.B.K

Merhaba abi. Nasılsınız görüşmeyeli?

LPG meselesi ayrı bir alan. Keşke elimden birşey gelse de yardımcı olabilsem.

Ancak LPG bölümünde Faruk Bey var. Bilgisine, tecrübesine güvenirim. İsterseniz ona ulaşalım sorununuz hakkında. Yardımcı olacaktır.

Kolay gelsin...
    Özel mesaj(pm) attım sevgili üstadım.

quote:

Orjinalden alıntı: O.B.K

Merhaba .....

Kolay gelsin...
  • quote:

Orijinalden alıntı: birtasarimci

Özel mesaj(pm) attım sevgili üstadım.

quote:

Orjinalden alıntı: O.B.K

Merhaba .....

Kolay gelsin...

Alıntıları Göster
    .

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi tubul -- 30 Ağustos 2013; 23:30:06 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: tubul

.

Alıntıları Göster
    15 gündür yakıtı OPET den alıyorum ve benzine hiç geçmiyor hocam, sorun yakıttanmış, bitti.

ben 17-18 bin km de lpg filtresini yenilemiştim, bence sizinkinin vaktide gelmişde geçmiş bile.
    sorununuz filtreden olabilir. hem yakıtıda ucuzcudan alıyormuşsunuz, ki filtre daha önem kazanıyor.

quote:

Orjinalden alıntı: tubul

Merhabalar, seyir halinde lpg'den benzine geçiş bizim araçta da (2006 1,6 corolla + prins) oluyor.Sonra kendiliğinden lpg'ye geçiyorsa geçiyor(lpg düğmesine bastıgımızda işlemiyor).Hava filtresini yenildikten sonra oldu diyebilirim.Bir de son bir aydır uygun fiyatlı bir istasyondan(aytemiz) gaz alınmış.Ve de 35.000km'dir lpg filtresi değiştirmedik.

İnternette araştırdım,deponun orada gazın geçiş yerinde bir iğnemi ne varmış onun temizlenmesi gerektiği yazılmış.Onun dışında aynı sorun için başka forumda biri lpg filtrelerini değiştirmiş ama sorun devam etmiş.Sizce ne yapmalı?

ek bilgi:prins filtre değişim ücreti 100 ytl imiş

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi birtasarimci -- 1 Haziran 2009; 18:43:00 >

• quote:

Orijinalden alıntı: birtasarimci

15 gündür yakıtı OPET den alıyorum ve benzine hiç geçmiyor hocam, sorun yakıttanmış, bitti.

ben 17-18 bin km de lpg filtresini yenilemiştim, bence sizinkinin vaktide gelmişde geçmiş bile.
    sorununuz filtreden olabilir. hem yakıtıda ucuzcudan alıyormuşsunuz, ki filtre daha önem kazanıyor.

quote:

Orjinalden alıntı: tubul

Merhabalar, seyir halinde lpg'den benzine geçiş bizim araçta da (2006 1,6 corolla + prins) oluyor.Sonra kendiliğinden lpg'ye geçiyorsa geçiyor(lpg düğmesine bastıgımızda işlemiyor).Hava filtresini yenildikten sonra oldu diyebilirim.Bir de son bir aydır uygun fiyatlı bir istasyondan(aytemiz) gaz alınmış.Ve de 35.000km'dir lpg filtresi değiştirmedik.

İnternette araştırdım,deponun orada gazın geçiş yerinde bir iğnemi ne varmış onun temizlenmesi gerektiği yazılmış.Onun dışında aynı sorun için başka forumda biri lpg filtrelerini değiştirmiş ama sorun devam etmiş.Sizce ne yapmalı?

ek bilgi:prins filtre değişim ücreti 100 ytl imiş

Alıntıları Göster
    .

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi tubul -- 30 Ağustos 2013; 23:30:24 >

• ESKİ BİR KONU FAKAT TECRÜBEMİ YİNEDE AKTARAYIM DEDİM.

BENİM ARACIM DA DA AYNI DURUM OLDU. zavoli LPG Lİ.

ŞAŞMAZDA BİLEK OTO GAZA GİTTİM KAZIKLANDIM.

SIRASIYLA ÖNCE REGÜLATÖRÜ SONRA ŞAMANDIRAYI DEĞİŞTİRDİ.

BUNLARDA YETMEZMİŞ GİBİ ĞAZ DOLUM BORUSU VE AĞZINI SÖKTÜ DEGİŞTİRİYORDU HOOOP DEDİM.

AMA GEÇ KALDIM 420 TL. (4 KERE GİT GEL, ZAMAN, HEP AYNI ARIZA STRESİ VS. HARİÇ)

AMA SORUN BİTMEDİ.

SONRA KAZIM KARABEKİRDE BİR YERE GİTTİM.

MAP SENSERÜ ARIZALI DEDİ. HİKAYEYİ ANLATTIM TABİ FAKAT NEYE YARAR.
    DEGİŞTİRDİK SENSÖRÜ 100 TL.

SONRA SORUN KALMADI.

BİLEK OTOGAZA DİKKAT EDİN BİLEKLENMEYİN......
  • quote:

Orijinalden alıntı: srknyslyrt

ESKİ BİR KONU FAKAT TECRÜBEMİ YİNEDE AKTARAYIM DEDİM.

BENİM ARACIM DA DA AYNI DURUM OLDU. zavoli LPG Lİ.

ŞAŞMAZDA BİLEK OTO GAZA GİTTİM KAZIKLANDIM.

SIRASIYLA ÖNCE REGÜLATÖRÜ SONRA ŞAMANDIRAYI DEĞİŞTİRDİ.

BUNLARDA YETMEZMİŞ GİBİ ĞAZ DOLUM BORUSU VE AĞZINI SÖKTÜ DEGİŞTİRİYORDU HOOOP DEDİM.

AMA GEÇ KALDIM 420 TL. (4 KERE GİT GEL, ZAMAN, HEP AYNI ARIZA STRESİ VS. HARİÇ)

AMA SORUN BİTMEDİ.

SONRA KAZIM KARABEKİRDE BİR YERE GİTTİM.

MAP SENSERÜ ARIZALI DEDİ. HİKAYEYİ ANLATTIM TABİ FAKAT NEYE YARAR.
    DEGİŞTİRDİK SENSÖRÜ 100 TL.

SONRA SORUN KALMADI.

BİLEK OTOGAZA DİKKAT EDİN BİLEKLENMEYİN......
    Bence benzine geçme olayının alınan gazla ilgisi yok. Düzeldi demişsiniz ama tekrar olma ihtimali yüksek.

bence başka nedeni var.

• Bu sorun benim aracımda da vardı. Başımdan geçen bir olayı anlatayım. Yeni aldığım Alfa Romeo 146 boxer motor 1996 model aracımda sıralı sistem Lovato tüp var. İlk aldığımda böyle bir sorun yoktu. Fakat benzin pompası arızalı olduğu için servise götürdüm. pompa arka bagajın altında olduğu için tüpü yerinden söktü. Arızayı giderdikten sonra tüpü yerine taktık ve o gün tüp dolu olduğu için bir problem çıkmadı. bir kaç gün sonra tüpde yakıt olmasına rağmen gösterge kırmızıya bile geçmeden direkt benzine geçmeye başladı. Lovatonun servisini aradım, aracımın modelini söyleyince sağolsunlar, biz o araca bakmıyoruz deyip telefonu nazikçe suratıma kapattılar. Bu sırada aracımın arıza ışığıda yanmaya başladı ve araç da ara sıra da olsa gaz yememe, boşta giderken stop etme, ve diğer bazı problemler ortaya çıktı. Forumlarda araştırdım ve bu konuda bir çok mağdur kişiye rastladım ve bir çoğu da sorunu tamircilerde bile çözememiş. Bir kaç tüp takılan yeri aradım ve telefonda yardımcı olamayacaklarını, dükkana gememi ve bilgisayara takarak benden bir miktar para kopardıktan sonra birkaç parça değişip, ondan sonrada sorun çözülmeyince de sorunun tüpde değilde arabanın motorunda olacağına inandırmaya çalışacaklardı.
    Yukarıda yazdığım şeyler başımdan geçen olaylardı. Gelelim asıl meseleye. Sorunun çözümü için ne tüpten anlamanız gerekli nede tamircide parça değişmeniz. Eğer yukarıdaki problemleri yaşıyorsanız tek yapmanız gereken dik konumda takılan lpg deponuzu kayışlarını gevşeterek hafif eğimli hale getirmeniz ( normal durumundan bir karış kadar aşağıya doğru eğmelisiniz. ) Sorun büyük ihtimalle değil % 100 şamandıradan kaynaklanıyor. Bu işlemi yaptıktan sonra aracım kısa bir süre sonra normale döndü. Tüpten dolayı sürekli adaptasyon hatası veren arıza ışığı da yaklaşık yarım saat sonra söndü. En az 2 saat kullandım ve bir defa bile stop etmedi.

• Buna benzer bir sorunla bir kaç gün önce bende karşılaştım. araç bezindeyken lpg geçiyor sonra benzine atıyordu. bunu zaman zaman yapıyor bir bakıyorsun düzgün çalışıyor bir bakıyorsun lpg den benzine geçiyor bir dahada lpg geçmiyordu. montajı yaptırdığım yere götürdüm şikayetimi anlattım bilgisayar bağladılar ve map sensörü arıza değişecek dediler kirli yakıt almışım bu da sensörü bozmuş bende onlara imkansız olduğunu yakıtı şellgazdan 1 yıldır aldığımı ilettim. sonra tekrar baktılar önce filitreden gaz geçiyormu diye baktılar gaz gelmiyor sonra depo kapağını açtılar valf çalışıyormu diye valf çalışmıyordu yani gaz gemiyor sora baktılarki valfi çalıştıran mekanimanın elektik kaplosu motrun plastik üst kapağının altında kalmış ve ezilmiş kopma aşamasına gelmiş sora kaployu bağladılar ve sorun ortadan kalkmış oldu.
  • arifomer kullanıcısına yanıt
    evet fikrinize sonuna kadar katılıyorum.?. çünkü aynı olayı bende yaşadım.?. istasyon değiştim fakat yine'de ağrıza nüksetti,çözümü kendim buldum,aracım vectra 20 cd ..araçta atiker sistem var ,gazdan benzine geçme sebebi ısıyla alakalı olduğunu tahmin ederek araçtaki elk sistemini inceledim.?. regülatörün üzerinde ısı algılayıcı
    müşör' ağrızalı çıktı.?. yenisini aldım taktım ve sorun ortadan kalktı ..

aynı sorunu yaşayacaklara ışık olabilme adına paylaştım

efsanemühendis
  • quote:

Orijinalden alıntı: efsanemühendis

evet fikrinize sonuna kadar katılıyorum.?. çünkü aynı olayı bende yaşadım.?. istasyon değiştim fakat yine'de ağrıza nüksetti,çözümü kendim buldum,aracım vectra 20 cd ..araçta atiker sistem var ,gazdan benzine geçme sebebi ısıyla alakalı olduğunu tahmin ederek araçtaki elk sistemini inceledim.?. regülatörün üzerinde ısı algılayıcı
    müşör' ağrızalı çıktı.?. yenisini aldım taktım ve sorun ortadan kalktı ..

aynı sorunu yaşayacaklara ışık olabilme adına paylaştım

efsanemühendis
    ısı algılayıcı müşür ile map sensörü aynı şey mi? Aynı ise kesin problem bundan kaynaklı her zaman..
  • .i. . kullanıcısına yanıt
    Ayni sey degil hocam bu ikisi farkli elemanlar
  • Desene Ayvalı yedik
  • quote:

Orijinalden alıntı: Guest

Desene Ayvalı yedik
    Arkadaşlar Merhaba,

Ağustos ayında Atiker LPG taktırdım 2005 Getzime. Geçen aya kadar bir sıkıntı yaşamamıştım. Geçen ay yolda giderken araçta gaz olmasına ragmen LPG'den benzene geçti ve tekrar lpg ye almaya çalıştığımda alamadım. Eve döndüm ve ertesi Sabah tekrar çalıştırdım ve işe gidene kadar lpg de çalıştı. Akşam dönüşte ise eve 200 metre kala yine aynı durum oluştu ve benzine geçti. sonraki iki hafta boyunca aynı durum oluştu Sabah işe giderken full lpg de gidebiliyorum ancak eve dönerken 200 300 metre kala benzene geçiyor. Hafta sonu daha uzun mesafe kullanma durumum oluyor ve 10 km den sonar yine aynı durumla karşılaşıyorum ve araba dinlenmeden kesinlikle tekrar LPG'ye geçmiyor. Geçen hafta arabayı LPG taktrdığım yere götürdüm ve MAP sensörü hatası çıktı bilgisayara bağladıklarında. Onu sıfırı ile değiştirdiler garantiden ve daha da birşey olmaz dedi. Sanayiden çıktım eve giderken yine öttü ve benzene geçti. Şimdi yine hala eskisi gibi.

Yarın tekrar sanayiye gideceğima ncak sizlerin bir önerisi var mı? ya da benzer bir durumla karşılaşan var mı diye sormak istedim.

• Merhabalar aracimda sicakllik 90 derece civarina gelince gazdan benzine geciyor motor sogukken hersey normal neden olabilir acaba tesekkurler..
  • Merhaba arkadaşlar. Benim aracım da ( Honda Civic 98)gaza ilk geçtiğinde biraz sert geçiyor o arada debriyaja basmak zorunda kalırsam araç stop ediyor. İkinci gaza geçtiğinde ise direk uyarı verip tekrar benzine geçiyor. Bunların hepsi araç hareket halindeyken oluyor.

Rölantide sıkıntısız gaza geçiyor ve istediğim kadar gaza yükleneyim gazda çalışıyor.harekete geçtim mi tekrar benzine dönüyor.

Acaba sıkıntı LPG sisteminde mi araçta mı.

Aracı 1 yıl önce aldım üzerinde bedini marka LPG var ve burda Balıkesir de hiç bir gazcı ilgilenmiyor markadan dolayı.
  • arkadaşlar merhaba. konuyu hortlatacağım ama benim sorun kafami yiyip bitiriyor.

aracım vectra b. araba ile tüpte giderken gaza çok yüklenince araba tekliyor gibi tüpü bitiyor gibi yapıyor. yüklenmeye devam edince benzine geçiyor. özellikle yüksek devirlerde çok oluyor. ama bunu benzinde yapmıyordu. az önce gelirken benzinde de aynı şikayet oldu. ama benzinde bu kadar yapmıyor. çok az. sizce sorun ne olabilir.
  • ilkdostun kullanıcısına yanıt
    Sorun çözüldümü
  • iki gündür aynı şikayetten sorunum vardı. normal lpg de giderken kendiliğinden benzine geçme gaz pedalından ayağı çekince benzine geçme veya hiç lpg ye geçmeme sorunu

sorun forumlarda bahsedildiği gibi regülatörden önce bulunan gaz kesicisinde çıktı. 50 liralık bir parça. 100 bin kilometre sonra bozulmuş :). ufak ama gerçekten arabanın rolanti ve performansını yüzde yüz etkileyen bir parça. bu parçayı her 50 binde falan değiştirmeyi düşünüyorum.

yalnız internette araştırdığım çok iyi oldu zira ilk gittiğim usta arızalı parçaya "abi bu sağlam hatta tam açıyor yarım bile açmıyor" diyebildi.

sonra kendi ustama gittim parçayı değiştirip parçadan kablo çekip şase aldı. bu konu önemliymiş. kesiciden regülatöre giden boruyu da değiştirdi.

Bu konu Google da aramalarda üstte çıktığı için buraya yazıyorum

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sioux -- 8 Şubat 2019; 1:37:58 >

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.