Şimdi Ara

Kimse sorunu çözemedi. RESTART problemi? (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
60
Cevap
0
Favori
2.023
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
Giriş

Orijinalden alıntı: TanriVergisi

Aşağıdaki maddeler ebrar bilgisayar gibi kasa toplayan firmaların sitelerinde yazıyor. Anladığım kadarıyla her firma böyle bir politika izliyor ve iade hakkımın olup olmaması konusunda endişeliyim. Ebrardada aşağıdakilere benzer bir madde var ve büyük ihtimal bana onu dayatacaklar. Fakat benim ürünüm sorunlu, yada bulunduğum ilçede sıkıntı var :D (İzmir/Karşıyaka)

Ebrar
    Cayma hakkının geçerli olmadığı ürünler şunlardır:
    Niteliği itibariyle iade edilemeyecek ürünler,
    Tüketicinin istekleri veya açıkça onun kişisel ihtiyaçları doğrultusunda hazırlanan ürünler,

İtopya
    Montajı yapılmış sistemler kişiye özel hazırlandığından dolayı, ürünlerde bir sorun olmadığında iade/değişim yapılmamaktadır.

Sinerji
    İade Prosedürü
    Montajı yapılmış ürünlerin iadesi kesinlikle yapılmamaktadır.

Teknobiyotik
    5-Sitenizden PC Topladım. İade Edebilir Miyim?
    Sitemizden topladığınız kişisel bilgisayarlar(PC) sizin istekleriniz ve kişisel ihtiyaçlarınız doğrultusunda hazırlandığından iade edilemez.
    Hocam mesafeli satışlar yönetmeliği uyarınca iade hakkınız var. Ben de incehesaptan toplama pc aldım ve ekran kartını sorun yaşadığım için iade etmek istediğimde, benim talebim doğrultusunda montaj yapıldığı için mümkün olmadığını söylediler.

Yaklaşık 2 ay sonunda hakem heyetinden iade kararı çıktı. Bu tip firmaların gerekçesi kişisel ürün niteliğindeki siparişlerin iade alınamayacağı fakat ilgili maddenin amacı ürünün geri alınması halinde kişisel özellikler içermesi nedeniyle bir başkasına satılamaması ihtimalinin yüksek oluşu. Kısacası toplama pc ler bu kategoride değil.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Windows olay görüntüleyiciyi buraya yapıştırır mısın?
  • Mavi ekran çıkıp mı restart yiyor yoksa kasa üzerindeki restart tuşuna basar gibi bir anda mı gidip geliyor?

Mavi ekranlı restart varsa ram problemi olma ihtimali yüksek. Direkt gidiyorsa yüksek ihtimalle anakart veya güç kaynağında sorun var. Şüpheli parçaların tek tek değiştirilip test edilmesi gerek.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi donanımcı123 -- 16 Şubat 2020; 14:49:53 >
  • İlginç bir hata, takipteyim.

• Bios pilini çıkar 5 dk bekle sonra tak olmadı termal macunu yenile olmadı psudandır

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Bellekleri tek tek deneyin.
  • Evdeki pc yi taktığın odanın sigortasını kapat. Prizi sök. Tek kablo varsa topraklama yok. Çift kablo varsa topraklama vardır. Anakartı yakmadığın için kaliteli psuna dua et.

Topraklama haricinde kısa devre olup olmadığına emin olacaksın. Kısa devre sorunuda yoksa sorun anakart.

Önerim pcyi aldığınız yere gidip pcyi farklı bir anakarta takın deneyin.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Uzay kurulum siye birsey var. Kasaya takmadan dışarıda kurulum yapıyorsun. Nette konuyla ilgili videolara bakabilirsin. Denemeni öneririm. Kısa devre yapıyor olabilir, ekran kartı ekstra watt isteyebilir. Psu yetersiz kalıyor olabilir. Değiştirmekte / yada arkadaşlarında varsa başka bir psu ile deneyebilirsin.

• Daha önce bu hatayla karşılaştım
    Ramleri tek tek farklı slotlarda denediğimde(4 slotum var 2 ve 4 e takılılardı) 2.slotumun yandığını fark ettim o yüzden 1 ve 3 e taktığımda ramlerim sorunsuz şekilde çalışmış ve bu hata çözülmüştü eğer sizde slotları değiştirmenize rağmen değişmiyorsa ya tüm slotlarınız da sorun olabilir ya da daha kötüsü ramlerinizde sorun olabilir
  • quote:

Orijinalden alıntı: donanımcı123

Mavi ekran çıkıp mı restart yiyor yoksa kasa üzerindeki restart tuşuna basar gibi bir anda mı gidip geliyor?

Mavi ekranlı restart varsa ram problemi olma ihtimali yüksek. Direkt gidiyorsa yüksek ihtimalle anakart veya güç kaynağında sorun var. Şüpheli parçaların tek tek değiştirilip test edilmesi gerek.
    kasa üzerinde restart tuşuna basar gibi bir anda gidiyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Coastr

Evdeki pc yi taktığın odanın sigortasını kapat. Prizi sök. Tek kablo varsa topraklama yok. Çift kablo varsa topraklama vardır. Anakartı yakmadığın için kaliteli psuna dua et.

Topraklama haricinde kısa devre olup olmadığına emin olacaksın. Kısa devre sorunuda yoksa sorun anakart.

Önerim pcyi aldığınız yere gidip pcyi farklı bir anakarta takın deneyin.
    Bu topraklama olayını pc yi teslim alır almaz deneyeceğim. Eğer sorun anakartta olsaydı, oradada aynı sorunu yaşamaları gerekmez miydi?
  • quote:

Orijinalden alıntı: hgwxx/7

Windows olay görüntüleyiciyi buraya yapıştırır mısın?
    Kasa bende olmadığı için bunu deneyemiyorum, fakat alır almaz buraya atacağım. Keşke bu konuyu pc gelir gelmez açsaydım, o an sadece internetten araştırmaya çalışıyor ve ne yapacağımı bilemiyordum. Kasayı ilk aldığımda ram OC değildi zaten, bir arkadaşımın çözüm önerisine yönelik deneyip 3000 e çıkarmıştım. PSU'nun gücünün yetmediğini düşünmüyorum, dediğim gibi yaptıklarım basit işlemlerdi. Oyun bile yükleyecek zamanım olmadı. Bu yüzden ekran kartı nerdeyse hiç çalışmadı, yani ekran kartı güç çekmedi diyebilirim. 9900K nın nasıl bir PSU istediğini bilmiyorum, 750 watt yeterli olur dediler. İnternetten baktığımdada en fazla 200wat çektiğini yazmışlar. Yani her iyi ihtimalde, boşta 300-350 watt olduğunu düşünüyorum. Buna rağmen restart attı.

Söylemem gereken başka bir nokta ise, bu restartların tamamen rastgele olması. Bilgisayarcıya götürdüğümde 2 kere restart attı, windows a girer girmez. Yani evdekinden çok daha hızlı kapattı orada. Ya ultra şanssız biriyim ve tek denediğim başka lokasyonda da aynı topraklama veya elektriksel başka bir sorun vardı, yada dediğiniz gibi PSU ve anakartta sorun var.

PSU çevresel faktörlere göre değişkenlik gösterebilir, fakat anakart için de aynı şey geçerli mi?

• Kasayı ilk aldığımda yaşadıklarımı daha detaylı anlatsam daha iyi olacak gibi.

- Teslim aldım ve kurulumu yaptım. Windows'a girince restart attı, ve bunu yaklaşık 5-6 kere daha denedim. En fazla 1-2 dakika çalışıyordu.
    - İlk başta sorunun monitör ve ekran kartıyla alakalı olduğunu düşündüm, çünkü monitörü ilk taktığımda görüntü alamamıştım, birkaç manual restart sonrası (ben attım kasadan tuşa basıp) monitörü algıladı fakat restart atmaya devam etti. Display port, HDMI, ve farklı bir TV de denedim, değişen birşey olmadı.
    - Yıllardır kullandığım razer deathadder mousunda sorun olabilir diye düşündüm. Farklı bir mouse taktım, sonuç aynı. Mouse takmadım, sonuç aynı. İlk gün böyle bitti, çünkü klavyem daha kargodan gelmemişti, ve detaylı kontrol edebilmek için klavye lazımdı.
    - Sonraki gün klavye geldi, ebrarbilgisayar ile konuşarak biostaki sıcaklık değerlerini kontrol ettik, normaldi ve windowsu güncellememi istediler.
    - Ethernet kablosunu ilk taktığımda, razer mouse synapse yüklendi, ve pc yi ilk defa sorunsuz bir şekilde 30dk kullandım (bir daha 30dk kullanamadım zaten, bu olaydan sonra max 15dk da bir kapanıyordu.) Sorun acaba internetsizlikte veya güncelleme alamamasında mı diye düşündüm. Düzeldiğine ikna olmuştum, derin bir oh geçirdim fakat yine restart attı.
    - Windowsu sıfırdan kurdum, 1909 sürümüne güncel şekilde. Windows 10 zaten orjinal bir işletim sistemi, windowsu aktifleştirmedim tabi ama satın almadanda kullanabiliyoruz Win10'u. Yüklediğim yer Technopat'tandı, kurulumu rufus ile düzgün bir şekilde yaptım, videoyu izleyerek en ince ayrıntısına kadar.
    - Ram slotunu değiştirdim, sorun devam etti. Zaten pc nin göremediği bir parçası yok. İlk işim ona bakmak oldu zaten. Test programları indirdim, pc yi test ettim. Aida64 te ufak bir benchmark testi yaptım, fanlar hızlandığı için ve pc de böyle bir sorun olduğu için, zarar vermemek adına işlemi durdurdum.

Şimdilik aklıma gelenler bunlar, 2 kere üst üste restart attıktan sonra, windows kurtarma penceresini açıyordu, fakat windows içinde herhangi bir hata kodu hiçbir zaman almadım.

• Benim aklıma sadece kısa devre geliyor acaba anakart montajı esnasında bir vida araya sıkışmış olabilir mi ? Zira bir kaç yıl önce anakartın arasına fazladan bir vida kactigi icin ara ara birden pat restart atiyordu. pc hala sizdeyse bence tamamen kasayı söküp uzay montaj olarak denemekten zarar gelmez.

• TanriVergisi kullanıcısına yanıt
    Windows'u yazılımına çok yuklenmissin sorun windowsta değil ne yazik ki dostum. Parçalarını tek tek kontrol etmelisin. Gel sen kasadan kurtul, uzay kurulumu yap. Anakart giren minik kablolar var (hdd, ses, açma kapama fonksiyonu gibi, onlara da kitapçıktan kontrol ede ede tak. Gelelim parcalari denemeye. Önceliğin ram olsun. Elindekini ramleri tek tek slotlarin yerlerini degistirerek tak, sorun geçmezse ekran kartını değiştir, o da olmazsa psu yu değiştirip denemelisin. Başın biraz agriyacak ama tek tek parça denemekten başka şansın ne yazık ki yok. Umarım arkadaşlarında uyumlu parçalar vardır. Yine çözüm olmazsa işlemciyi değiştirip denemelisin. O da olmazsa sorun anakartta.

Yine iyi ilgilenen servise denk gelmissin, ne yazık ki Türkiye şartlarında ilgilenen servis çok yok, format diyorlar geçiyorlar (telefon firmaları dahil).

Parça parça deneyerek sonuca ulaşman lazım. Bir yerde kendi bağını kendin cozeceksin. Acaba harddisk sorunu da olabilir mi diye düşünmedim değil. Bazılarını denemissin bazıları eksik kalmış. Donanimim cok eski ne yazik ki, yoksa ben seve seve yardımcı olmak isterdim.

Parça denemek için bir dükkana gidersin falan, muhakkak başında dur bilgisayarın. Görebileceğin yerde olsun. Neler duyduk.. Aman diyeyim.. Aklıma gelenler bunlar. Servis çözemezse al eline sazı. Başla bakalim :) bizler burdayız elimizden geldiğince yardımcı olmaya çalışırız.

• Bugün PSU'nun yorumlarına bakayım dedim, herkesde benim sorundan olmuş. Tabi yorumlar 1 yıldız, ve sorunsuz kullananlarda var fakat, eğer ürün bozuk geldiyse, herkesde bu restart atma problemini göstermiş. Bu sorun her PSU'da olabilir mi? 10 sayfanın yarısı restart problemi çünkü

www.amazon.com
    Amazon.com: Customer reviews: Corsair CX Series 750 Watt 80 Plus Bronze Certified Modular Power Supply
    https://www.amazon.com/product-reviews/B00ALK3KEM/ref=acr_dp_hist_1?ie=UTF8&filterByStar=one_star&reviewerType=all_reviews#reviews-filter-bar

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi TanriVergisi -- 18 Şubat 2020; 2:52:29 >

• quote:

Orijinalden alıntı: TanriVergisi

Bugün PSU'nun yorumlarına bakayım dedim, herkesde benim sorundan olmuş. Tabi yorumlar 1 yıldız, ve sorunsuz kullananlarda var fakat, eğer ürün bozuk geldiyse, herkesde bu restart atma problemini göstermiş. Bu sorun her PSU'da olabilir mi? 10 sayfanın yarısı restart problemi çünkü

https://www.amazon.com/product-reviews/B00ALK3KEM/ref=acr_dp_hist_1?ie=UTF8&filterByStar=one_star&reviewerType=all_reviews#reviews-filter-bar
    olmaz olur mu :) olabilir. insanı delirten bir de mavi ekran hatası vardır. uğraştırır. herşey olabilir sorunun nedeni. onun için parçaları tek tek denemelisin. kasan gelidiyse öncelikli olarak psu nu değiştirip deneme yapmalısın. daha sonra yukarıda yazdıklarımı tek tek deneyebilirsin. yüksek watta psu yu nerden bulabilirsin inan onu bilemiyorum.

ya da şirketle konuş, de ki böyleyken böyle. mağdurum. bana bir psu yollayın veya serviste gözümün önünde deneyin. bişiler yapman lazım. parçaların hangisinde sorun olduğunu bulman lazım.

eğer başka psu bulamazsan elindeki psu yu arkadaşının birinin bilgisayarında deneyebilirsin. bakalım onlarda ne sonuç verecek..

• 
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.