Şimdi Ara

KOÇ İNDİRİMİ HAKKINDA (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
81
Cevap
0
Favori
18.120
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Siz o aracın üretiminden halka satışına kadar herhangi bir aşamada o firma bünyesinde çalışıyorsanız tabi ki uygun fiyattan aracı alabilirsiniz . Benim söylemek istediğim migros çalışanının , arçelik çalışanın , demirdöküm , aygaz ... vs çalışanlarının bu haktan nasıl faydalanır. Bu binlerce insan demek. Böyle olunca tabi herkes sağda solda bir koç çalışanı bulmaya çalışır.
  • quote:

Orjinalden alıntı: gen. cerrah

Siz o aracın üretiminden halka satışına kadar herhangi bir aşamada o firma bünyesinde çalışıyorsanız tabi ki uygun fiyattan aracı alabilirsiniz . Benim söylemek istediğim migros çalışanının , arçelik çalışanın , demirdöküm , aygaz ... vs çalışanlarının bu haktan nasıl faydalanır. Bu binlerce insan demek. Böyle olunca tabi herkes sağda solda bir koç çalışanı bulmaya çalışır.

Adı ustunde KOC ındırımı FORD ındırımı degıl. Sonucta FORD un Turkıye dıst. KOC oldugu ıcın yaralnabılıyor.
  • Yalnızca otomotiv sektörü değil ve yalnızca Türkiye'de değil, tüm dünyada hemen her firma ürettiği mal veya hizmetlerin personeline satışında şu ya da bu düzeyde kolaylık sağlar.

Bundan dolayı incinmiş olmak gerçekten garipsenecek bir durum.

Bu mantıktan yola çıkarsak hiç bir firmanın malını ve hizmetini almamamız gerekir.

Not: Ayrıca bayiler o %10'luk indirimi kendi karlarından karşılamıyor, fabri kendi marjından karşılıyor.

Örnekler:

Türk Telekom çalışanları inanılmaz indirimlerle konuşuyor. hatta bir ara bedavaydı onlara telefon.

Turkcell, Avea, Vodafonda durum farklı değil. Tüm personeli indirimli hatta bazıları bedava konuşuyor.

THY ve diğer hava yolları çalışanlarına her yıl belli sayısıda ücretsiz pas uçuş hakkı tanıyor. Bunu tüm dünyadaki havayolları da yapıyor. üstelik bununla yetinmemişler ZED diye uluslarası bir havuz oluşturmuşlar, birbirlerinin personelini hem PAS'la bedava uçuruyorlar, hem de ZED'le %70-80 indirimle uçuruyorlar.
    Tabii uçakta boş yer varsa. Öncelik müşterinin, personelin değil.

Philsa (Marlboro) her ay çalışanlarına karton karton bedava sigara dağıtıyor. O kadar çok dağıtıyor ki, çalışanları eşe-dosta dağıtıyor, yine bitmiyor.

Bankalar personeline düşük faizli kredi imkanı tanıyor.

Beyaz eşya üreticileri kendi personeline indirimli ürün veriyor.

Fotoğraf firmalrı geçmişte personeline maliyet + %5 kar marjıyla fotoğraf makinesi verirdi, onu da maşştan taksitle keserdi.

Bunlar benim ilk anda aklıma gelenler. Kimbilir daha ne örnekler var.

Adım gibi eminim, yalnızca Ford değil, diğer otomobil üreticileri de personeline tonla kolaylık sağlıyordur. Zaten sağlamalıdır da.

Düşünsenize Opel'de çalışıyorsunuz ama şirkete Citroen'le gidip geliyorsunuz. Şirket otoparkındaki arabaların sadce küçük bir kısmı Ople. O şirkete gidip gelen biri olsanız ne düşünürsünüz?

Ben şöyle düşünürüm: "Bunların personeli Opel kullanmıyor. Demek ki bir bildikleri var"

Böyle saçma şey olur mu? Sırf kimsenin aklına böyle bir şey gelmesin diye dahi ben personelime maliyetine araba veririm yahu..

Bu mantıkla hiç bir şirketin mal ve hizmetini kullanamayız.

Son derece doğal ve gerekli bir uygulama nasıl eleştiri konusu oılabiliyor , hayret doğrusu.

Üstelik bunu her firma yaptığı halde sadece Ford'un adının zikredilmiş olması umarım yalnızca tesadüftür. (Not: Benim aracım Ford değil, Fiat değil, İtalyan değil)

Bu doğru ve yerinde bir uygulamadır. Bundan rahatsız olmak için havadan nem kapma becerisini haiz olmak gerek.

Bankaların müşteri kayırması da son derece doğaldır. Her ay o bankada 50-100 milyar işlem yapan adamla sadece tesadüfen fatura ödemeye gelmiş biri nasıl aynı kefeye konulabilir ki? Öyle bir banka varsa 2 yıl sonra batar.

Azizim siz sakın ticarete atılmayın. Tez zamanda batarsınız.

quote:

Araç satışlarının bu kadar düştüğü ve ciddi kampanyalar yapılan bu dönemde firmalar araç başına 300-500 ytl karlarla araç satarken Ford araçları Koç çalışanlarına hooooppp %10 indirim yapıveriyor. BU nasıl oluyor. Siz 100 ytl için pazarlık yaparken onlar 50000 ytl lik mondeoyu 45000 ytl ye alabiliyorlar. Bu durumda kendinizi nasıl hissedersiniz ve ne yaparsınız?
    a- Aracı almadan çıkarım
    b- Aracı almadan çıkarım ama öncesinde güzel bir kavga eder rahatlarım
    c- Kendimi enayi gibi hissederim ama gene de aracı alırım
    d- Umrumda değil bende para çok kim kaça alırsa alsın bastırırım parayı alırım aracı.
    e- Ne aracı alırım , ne tavsiye ederim ne de bir Ford galerisine giderim. Ne zaman bu adamlar tüm Türk halkını aynı kefeye koyar o zaman düşünürüz.

Benim cevabım E.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi tralles -- 22 Temmuz 2007; 13:24:06 >

• valla bence yanlış düşünüyosun koç öyle bi sistem yapmışki kendi çalışanına verdiği parayı başkasına kullandırtmıyo yani verdiği para geri kendine dönüyo
    f ) bi koç çalışanı üzerinden araba alırım %12 indirimle
  • Doğru bir uygulama bana göre.
  • Gayet doğru ve olumlu bir uygulamadır , bu indirim sadece ford değil tüm koç grubu şirketlerinde değişik %X indirimlerle koç ailesinde olan kişilere sunulmaktadır . Bu arada %20 olduğunu biliyorum indirimin , % 10 a düştüğünü sizden öğrendim .
  • biz honda bayisine gitmiştik satış görevlisi bize araçlardan %5 kar alıyoruz demişti
  • Bu uygulamalar bence hoş ve güzel uygulamalar. İnsanın çalıştığı firma elbette çalışanlarına kolaylık yapmalı orada çalışanlar biraz indirim almalı bence. Sonuçta her firma yapıyor bunu. Bu yapılan indirimler firmaların herzaman yararınadır zarar etmezler bu indirimlerden.

Ben de bir örnek vereyim. Renault-mais de bir ara megane ları askeri personele indirimle veriyordu. Babam askeri personel ama yine de indirimli fiyatı bile çıkaramadığımız için alamamıştık o ayrı.

Kısacası gayet normal bir durum gocunmamak,kırılmamak gerek buna
  • bal tutan parmağını yalar.
  • normal şeyler bunlar sırf otomobilde deil her sektörde böyle Artılar eksiler var zaten..
  • Doğuş grubunda da aracın markasına göre değişen oranlarda personel indirimi var. Örneğin porsche'de %10, vw'de %8 gibi oranlarda. Bu arada şunu da ekleyeyim, bu indirimler aracın vergi eklenmeden önceki fiyatından yapılıyor. Yani öyle devede kulak kalacak kadar da bir indirim yok. En azından doğuş'ta böyle..

Ben bunda herhangi bir yanlış göremiyorum. İşverenler, çalışan motivasyonu, şirkete bağlılık gibi konular için olanaklar çerçevesinde çeşitli indirimler yaparlar. Üstelik büyük holdingler sadece otomobiller için değil, her sektörden firmalarla anlaşarak personeline indirim olanağı sağlıyor. Ya da mba yapıyorsa maddi olanak veriyor..Örnekler çoğaltılabilir..

Devlet kurumlarının bile kendi personeli için, dinlenme kampları, lojmanları var..Bu çerçevede düşünmek lazım bence.

• Ben bu uygulamaya verilen tepkiyi anlamakta güçlük çekiyorum. Adam sınırlı sayıda çalışanına böyle bir imkan sağlıyorsa kime ne?

Koç' a kızacağınıza kendi patronunuza kızın buna benzer bir imkan sağlayamadığı için...
  • ewet. bence de. adam kendi çalışanına sağlıo bu imkanı. kimseyi ilgilendirmez. sende orda çalış sana da öle imkanlar sağlasınlar.
  • Hocam bak bu konuda haklısın. İlk okuduğumda "firmanın kendi çalışanına indirim yapmasından daha doğal ne olabilir" diye düşünmüş, ve bunu eleştiri konusu yapmanı yadırgamıştım.

Çünkü bunu neredeyse her firma yapar ve yapmalıdır da. Anormal olan yapılmamasıdır.

Öte yandan Koç'un Ford indirimibi tüm şirketlerine yaymış olması, elbette eleştiri konusu edilebilir. Öyle ya, Koç-Allianz da sigortacılık yapan veya Yapı Kredi'de bankacılık yapan biri ne diye indirimli Ford alma hakkına sahip olsun ki? Aralarında tek bağ var o da patronları... Bunun dışında sektör ayrı, faaliyet biçimi ayrı, müşteriler ayrı vs. vs.

Ancak sanırım iş sadece Ford ile bitmiyor. Bir Ford çalışanı da gidip Yapı Kredi'den senden benden daha düşük faizle kredi alabiliyor. ya da aynı şekilde o Ford çalışanı Arçelikten daha ucuza beyaz eşya alabiliyor.
    Yani bunlar bir tür holding saadet zinciri kurmuşlar.

Peki bu ahlaksızca bir şey mi? Elbette değil. Nihayetinde yine hepsi aynı patronun çalışanları...

Uygulamanın bu kadar geniş tutulmasına tam olarak karşı çıkmasam da, şimdi duygularını daha iyi anlayabiliyorum.

Öte yandan pastanede çalışan ve mutfağında pasta yapan birinin evine pasta almak istediğinde, patronunun ona " sen de müşterilerle aynı fiyata alacaksın" demesi, o çalışanda nasıl bir duygu yaratır, ağzında nasıl bir tad bırakır, düşünmeninizi rica ederim, eğer uygulamanın (Koç'un yaptığı kadar geniş olmayanından söz ediyorum) karşısında iseniz...

Özetle, firmaların kendi çalışanlarına kendi ürün ve hizmetlerinden müşterileriyle aynı koşullarda yayarlandırmaları beklenemez. Ama bu uygulama Koç'un yaptığı gibi diğer grup şirketlerine de faydalandırılacak şekilde aşırı geniş yorumlanmalı mıdır, bilemiyorum zor bir soru!..

quote:

Siz o aracın üretiminden halka satışına kadar herhangi bir aşamada o firma bünyesinde çalışıyorsanız tabi ki uygun fiyattan aracı alabilirsiniz . Benim söylemek istediğim migros çalışanının , arçelik çalışanın , demirdöküm , aygaz ... vs çalışanlarının bu haktan nasıl faydalanır. Bu binlerce insan demek. Böyle olunca tabi herkes sağda solda bir koç çalışanı bulmaya çalışır.

• benim merak ettiğim niye koç ön plana çıkarılmışş, koç grubuna bir garezimiz mi var ???
  • Aynı şeyi doğuş otoda yapıyor Mesela Vwde %8 indirimi var doğuş çalışanlarına...
  • Ford da özel müşterilerinde aksine,galeriden içeri giriyorsunuz aracın fiyatını soruyorsunuz(yanında da yazıyor aslında) ama satış temsilcisi direkt abi o fiyat değil gel ben sana hesapliyim gerçek fiyatı diyor ve hooop 5000ytl düştü bile.Bu mantık nedir o fiyat niye orda duruyor o zaman.
  • Kendi çalışanlarına indirim yapması çok doğal, ne var ki bunda?

Bankalardan da örnekler verilmiş, keşke hepsi öyle olsa. Geçende YAPI KREDİ çeliktepe şubesindeki hesabımıza ayıptır söylemesi bi ton para yatırmaya gittik, abartısız 2 saat bekledik, 4 ayrı gişeye gönderildik ve bunların üçünde ayrı sıralara girdik, veznede ise fatura yatırmaya gelen en az 20 kişilik bir sıranın arkasına girmek zorunda kaldık... Bizden sonra gelip fatura yatıranlar bizden önce gitti...

Benim paramın üstünden para kazanıyorsun, ayıp ya, biraz ayrıcalık istemek hakkımız... Bi dövmediğiniz kaldı...
  • Bankalar krediyi düşük faiz ile veriyorlar çünkü kendi çalışanına kredi vermek çok risksiz birşey. Ödememek gibi bir şansı yok çünkü maaşı senden alıyor. Bu yüzden de kredi faizinün düşük olması normal. Araba alımında indirim yapmanın mantığıda sürümden kazanmak olabilir. Kim bilir indirim yapmasa o markayı tercih etmeyecek kaç kişi indirim sayesinde o markayı tercih ediyordur. Ayrıca şunu da unutmamak lazım o indirim sadece arabayı alırken uygulanıyor. Daha sonra o araç için alınan yedek parçalar yine normal fiyattan satılıyor ve böylece firma daha çok kazanıyor. Yani bir nevi kendilerine kemik bir müşteri kitlesi yaratıyorlar.
  • bu yapılan uygulama koc kurulsları adı altında calısan ınsanların kocun urunlerını kullanması ıcın teşviki yapılan bir uygulamadır.
  • 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.