Şimdi Ara

Kombi banyoya sıcak su vermiyor, diğer yerlere veriyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
10
Cevap
0
Favori
619
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Başlıktaki gibi bir sıkıntım var. Eskiden nadir oluyordu bu aralar çok sık olmaya başladı. Normalde sıcak su açtığında kombi (vailant kombi) sarı ışık yanıp suyu ısıtır hemen verir, ama banyoda sıcak su açtığında hiç bir şey yapmıyor, direk soğuk suyu ısıtmadan veriyor. Aynı anda mutfaktaki sıcak suyu açınca suyu ısıtmaya başlıyor. Sebebi ne olabilir?

Kışın duşa girmeye korkar oldum bu problem yüzünden, adam çağırdım, içini temizledi vs ama yine bir işe yaramadı. Resmen duş almak için kombiye düz kontakt yapıyoruz mutfak musluğuyla, o da zaten bir kaç dakikalığına veriyor sıcak suyu...

• Methionine kullanıcısına yanıt
    Güneş enerjisi açıkken bizim kombi de öyle yapıyordu.
  • Akış turbini değişmeli

• efyavas kullanıcısına yanıt

Güneş enerjili kombi olduğunu sanmıyorum hocam apartman dairesi dışarıda sadece çıkış borusu var, içeride de 5 tane beyaz boru var 2'sinde vana var sadece. Güneş enerjili olanlarda 4 vana oluyormuş galiba.

Banyoda veya tuvalette duvarda kendi başına duran bir vana var mı? Yoksa güneş enerjisi yoktur.
  • Şunu deneyin.
    Banyodaki sıcak suyu açın. Su açıkken kombinin altındaki su giriş vanasını kapatın. Eğer kapattığınızda banyodaki su kesiliyorsa muhtemelen akış türbinini değiştirmeniz gerekir. Su akmaya devam ediyorsa kombiden gelmiyordur yani ya ayrı bir sistem (termosifon, Güneş enerjili sistem) vardır. Banyoda ayrıca lavabo bataryası varsa ve orada sıcak su normal geliyorsa banyo bataryasının bozulmuş olma ihtimali de vardır.
  • isoldier kullanıcısına yanıt

Evet hocam kombinin sıcak su vanasını kapatınca banyodan su hiç akmıyor. Ek olarak, duşakabinin 1 metre ötesindeki muslukta bu sorun yok. Banyo bataryasında ne gibi bir sorun olabilir ki?

Hocam vanayı kapattığınızda tamamen kesiliyorsa banyodaki bataryanın sıcak tarafı ilk yapılması gereken kombinin akış şalterini değiştirmek olur. Çünkü siz vanayı kapadığınızda yalnızca sıcak suyu kesmiş oluyorsunuz yani bataryanın soğuk tarafından olası bir kaçak ihtimali ortadan kalkmış oluyor. Son olarak düşük ihtimal de olsa bataryaya pislik sıkışmış ve düşük basınça sebep olmuş olabilir. Diğer bataryalarda (mutfak ve lavabo gibi) sıcak su basıncı normal ise büyük ihtimal akış şalterindendir. Eğer bütün bataryalarda basınç olması gerektiği gibi değilse kombideki su giriş vanasının pislik tutucusunda pislik birikmi olabilir.

Aklıma gelen tüm ihtimaller yazdım. Kolay gelsin.
  • Kombiyle ilgili bir sorun yok. Kombide arıza olsa hiçbir musluğa sıcak su vermez. Tesisat yada bataryada problem var diye düşünüyorum
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.