Şimdi Ara

Lastik & Jant

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
6
Cevap
0
Favori
795
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaşlar merhaba bir sorum olacak bir arkadaşım aracına jantını değiştirecek onlarca model içinden bir tane seçtik reklam falan değil
    kormetal tapoa 385-65-15inç internetten araştırdı ama bizim dilden konuşmuyorlar sorum lastik alırken jantta hangi özelliklerden faydanalanıyor ayrıca istediğim lastik modeli petlas velox sport pt711 tipinde ama beni ebatlar şaşırtıyor ve korkutuyor kendi kafamıza alıpta uymaması ve iade edememek var

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi tatminkar -- 29 Mart 2013; 18:49:08 >

• BİR KİŞİ BİLEMİ ÇİKMAZ
  • quote:

Orijinalden alıntı: tatminkar

BİR KİŞİ BİLEMİ ÇİKMAZ

Hayırlı günler. Size yardımcı olmaya çalışayım inşallah. Aracınızın lastiklerindeki rakamlar lastik ölçüleridir. Onlar ne ise; o rakamlar size jantın da ölçüsünü sunar.

Jant mı değişeceksiniz lastik mi? Sorunuz pek açık değil. Ya da şöyle sorayım: Aracın üzerindeki ölçülerin dışına niçin çıkmak istiyor sunuz?

Aracınızın teknik özelliklerinde kullanacağınız lastik ölçüsü yazmaktadır. Bu aynı zamanda da jant ölçüsüdür. İnternet ortamında bulabilir siniz.

Eğer bulamazsanız aracınızın marka ve modelini motor hacmi ile birlikte (1.6 tdi gibi) yazarsanız yine inşallah yardımcı oluruz.
  • quote:

Orijinalden alıntı: ZNGN 61

quote:

BİR KİŞİ BİLEMİ ÇİKMAZ

Hayırlı günler. Size yardımcı olmaya çalışayım inşallah. Aracınızın lastiklerindeki rakamlar lastik ölçüleridir. Onlar ne ise; o rakamlar size jantın da ölçüsünü sunar.

Jant mı değişeceksiniz lastik mi? Sorunuz pek açık değil. Ya da şöyle sorayım: Aracın üzerindeki ölçülerin dışına niçin çıkmak istiyor sunuz?

Aracınızın teknik özelliklerinde kullanacağınız lastik ölçüsü yazmaktadır. Bu aynı zamanda da jant ölçüsüdür. İnternet ortamında bulabilir siniz.

Eğer bulamazsanız aracınızın marka ve modelini motor hacmi ile birlikte (1.6 tdi gibi) yazarsanız yine inşallah yardımcı oluruz.

İkiside değişecek benim sorum jantım zzaten belli(km tapoa 385-6,5-15) ve lastik alırken jantın hangi özelliklerine bağımılı kalınıyor, lastikte jant çapı var onu biliyorum onu biliyorum bu yanak kalınlığı, genilik falan janta göremi yoksa kişiselmi benim öğrenmek istediğim bu

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: ZNGN 61

quote:

BİR KİŞİ BİLEMİ ÇİKMAZ

İkiside değişecek benim sorum jantım zzaten belli(km tapoa 385-6,5-15) ve lastik alırken jantın hangi özelliklerine bağımılı kalınıyor, lastikte jant çapı var onu biliyorum onu biliyorum bu yanak kalınlığı, genilik falan janta göremi yoksa kişiselmi benim öğrenmek istediğim bu

Lastik alman için jant ölçüsü olarak 15'e bakarlar.

Aracınızın modelini yazmadınız ama önemli değil. 15 jant'a göre 165 ölçüsünden başlayıp 295 ölçüsün kadar tabandan (genişlik); 45'den 80' kadar da yükseklik olarak farklı ölçüleri bulunmakta.

Taban demek tekerin yere değin kısmı demektir. 165 mm de 16.5 cm demektir yere değen yeri demektir.
    Yükseklik de 45 mm yani 4.5 cm den başlayıp 80 mm yani 8 cm demektir.

Yaygın olan ölçülerden 185/70/15'i alalım. Tekerin yere değen kısmı 18,5 cm; yüksekliği, jantın başlangıç yerine kadar 8 cm'dir.

Diğer bir ifadeyle 185/70/15 bir lastik, 185/60/15 lastikten 10 mm yani 1 cm daha yüksektir, jantın başlangıcına kadar. 10 mm de jantın üstünde yükseklik var toplamda 20 mm yani 2 cm yüksek demektir. Yalnız lastğin markası aynı olması gerekir.

Diğer ölçüleri de buna göre kıyasla.

Yalnız şunu da ekleyeyim: Lastik ölçüsü büyüdükçe araç yerden yükselir. Bu hızlı gitmek, az yakmak ama güçsüz olmak anlamına gelir. lastik ölçüsü küçüldükçe dah yavaş gitmek, daha çok yakmak ama daha güçlü olmak yanı daha çekişli olmak var. Bu da motorun gücüne bakar.

İnşallah yardımcı olmuşumdur.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ZNGN 61 -- 1 Nisan 2013; 15:31:15 >

• sağol kardeş benim sıkıntım başka kritere sabit kalıyomuyduk buydu hallettim sağol
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.