Şimdi Ara

LED lamba patladı bir sıkıntı olur mu?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir (1 Mobil) - 2 Masaüstü1 Mobil
5 sn
7
Cevap
1
Favori
1.458
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Merhaba arkadaslar. Evdeki led lamba yanip sonmeye basladi. Ardindan patladi ve parcalari dagildi. Disindaki cami da atmis. Icinde yune benzer birsey var ve her yere dagildi. Internette aradigimda led lambalarla ilgili bir sonuca ulasamadim. Acaba sagliga zararli bir madde mi bu icerisindeki yun? LED lamba patladı bir sıkıntı olur mu?

• Yapay Zekanın Yanıtı

LED Lambaların Patlaması ve Güvenlik Önlemleri

LED lambalar genellikle güvenli ve dayanıklı aydınlatma seçenekleri olarak kabul edilir, ancak nadiren de olsa patlayabilirler. Bu patlamalar genellikle küçük ve zararsız olsa da, bazı durumlarda yangın veya elektrik çarpması gibi ciddi güvenlik tehlikelerine yol açabilirler.

LED Patlamasının Nedenleri

LED lambaların patlamasının birkaç nedeni olabilir:

• Aşırı Voltaj: Uygun olmayan voltaj, LED lambanın sürücüsüne zarar vererek patlamaya neden olabilir.
    • Yüksek Sıcaklık: Lamba aşırı ısındığında, içindeki gazlar genleşerek patlamaya yol açabilir.
    • Üretim Hataları: Nadir durumlarda, üretim hataları nedeniyle LED lambalar patlayabilir.

LED Patlamasının Sonuçları

LED patlaması genellikle aşağıdaki sonuçlara yol açar:

• Küçük Patlama Sesleri: LED lambalar patladığında, küçük patlama sesleri çıkarabilirler.
    • Parlak Işık: Bazı LED lambalar patladığında, parlak bir ışık yayabilirler.
    • Duman veya Kokular: LED lambalar patladığında, duman veya yanık kokuları yayabilirler.

LED Patlaması Durumunda Alınması Gereken Önlemler

LED lamba patlaması durumunda aşağıdaki önlemleri almalısın:

• Gücü Kes: Patlayan LED lambanın gücünü hemen kes.
    • Lambayı Çıkar: Güvenliyse, patlayan LED lambayı armatürden çıkar.
    • Alanı Havalandır: Patlamanın ardından alanı iyice havalandır.
    • Yangın Güvenliği: LED patlaması sonucu yangın çıkarsa, derhal itfaiyeyi ara.
    • Tıbbi Yardım: Patlamadan kaynaklanan herhangi bir yaralanma veya rahatsızlık için tıbbi yardım al.

Sürekli Ampul Patlaması Sorunu

Sürekli ampul patlaması sorunu yaşıyorsan, bunun nedeni şunlar olabilir:

• Arızalı Armatür: Armatürdeki gevşek bağlantılar veya hasarlı kablolar ampul patlamalarına neden olabilir.
    • Voltaj Dalgalanmaları: Ani voltaj dalgalanmaları da ampul patlamalarına yol açabilir.
    • Ucuz veya Kalitesiz Ampuller: Kalitesiz veya ucuz ampuller, daha sık patlama eğilimindedir.

LED Patlamalarının Önlenmesi

LED patlamalarını önlemek için şu önlemleri alabilirsin:

• Uygun Voltaja Sahip Ampuller Kullan: Lambanın önerilen voltajıyla uyumlu ampuller kullan.
    • Lambayı İyi Havalandırılmış Alanlarda Kullan: Lambayı aşırı ısınmasını önlemek için iyi havalandırılmış alanlarda kullan.
    • Kaliteli Ampuller Tercih Et: Reputable markalardan kaliteli LED ampuller tercih et.
    • Armatürleri Düzenli Olarak Kontrol Et: Armatürleri gevşek bağlantılar veya hasarlı kablolar açısından düzenli olarak kontrol et ve bakımını yap.
    Yapay Zekanın Yanıtını Genişlet
  • Allah muhafaza onlar korona yunu.
  • Kondansatör patladığını düşünüyorum. "Yüne benzer bir şey" dediğin; kondansatörün içinde kullanılan yalıtkan maddedir. Zararlı olabilir. Mesela içinde asbest varsa zararlıdır veya başka zararlı madde olabilir. Cildinize temas ettirmeyin. Havada uçuşan parçacıkları olabilir. Ciğerlerinize yerleşirse çok kötü sonuçları olur. Kendinizi mümkün olduğunca sakının. Ortalığı elektrik süpürgesi ile süpürün, odayı havalandırın.

• DoubleDragon D kullanıcısına yanıt
    Valla hocam ben de asbest benzeri bir yalitkan oldugunu dusundum fakat elektronik bilgim cok degil ,icerisinde ne var bilemiyorum. Biraz once yabanci sitede fosfor kaplamasi oldugunu okudum Led lambalarda. Ama bu o mu emin degilim.
  • arquebusier kullanıcısına yanıt

Boşver emin olmayı, ne olur ne olmaz tedbirli olmak lazım. İçinde zararlı bir şey olabileceğini düşünerek kendinizi sakının.

• Dandik kondansatör kullanmışlar. Patlamış.

Evi temizleyin havalandırın, kondasatörün değerini de biliyorsanız yenisini alın lambaya lehimleyin yanmaya devam edecektir.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.