Şimdi Ara

linux'u silmek, tekrar kurmak

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
10
Cevap
1
Favori
1.265
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • arkadaşlar iş yerinde ki bilgisayarlarda kullanıcı hesabı verilip haklar kısıtlandı,

bende bilgisayarın kasasını açıp harici diskin içinden çıkan diski takıp linux kurdum ancak şimdi hdd bana lazım o yüzden hdd'yi söksem sanırım tekrar harici olarak kullanabilmem için içindeki linux'u silmem lazım nasıl yapabilirim?

2. olarak elimdeki mint dvd'si ile linux kurmak istesem yanlışlıkla hdd'yi komple silinir mi? daha doğrusu benim gibi pek bilgili olmayan kullanıcı rahatlıkla windowsun yanına kurabilir mi?

3. olarakta açılışta win yada linux seçim ayarı nasıl oluyor ve istediğim zaman linux yok edebilir miyim?

• quote:

Orijinalden alıntı: acemi07

arkadaşlar iş yerinde ki bilgisayarlarda kullanıcı hesabı verilip haklar kısıtlandı,

bende bilgisayarın kasasını açıp harici diskin içinden çıkan diski takıp linux kurdum ancak şimdi hdd bana lazım o yüzden hdd'yi söksem sanırım tekrar harici olarak kullanabilmem için içindeki linux'u silmem lazım nasıl yapabilirim?

2. olarak elimdeki mint dvd'si ile linux kurmak istesem yanlışlıkla hdd'yi komple silinir mi? daha doğrusu benim gibi pek bilgili olmayan kullanıcı rahatlıkla windowsun yanına kurabilir mi?

3. olarakta açılışta win yada linux seçim ayarı nasıl oluyor ve istediğim zaman linux yok edebilir miyim?

Harici diski Linux ortamında Gparted, windows ortamında Mini Tool isimli uygulama ile formatlayabilirsiniz. Harici disk olarak kullanıyorsanız NTFS veya Fat 32 olarak biçimlendirmeniz hem linux hem windows da kullanmanızı sağlar.

Eğer ne yaptığınızı bilmeden yapıyor iseniz her şeyi silme ihtimaliniz var. Hali hazırda bir windows kurulu ise aşağıdaki bağlantıyı rehber alarak windows un yanına mint kurabilirsiniz.

Wubi ile kurulum

• cevap için teşekkürler ama anlamadığım noktalar oldu;

onları da deneme ile çözmeye çalışacağım çözemezsem tekrar yardımınızı isterim
  • quote:

cevap için teşekkürler ama anlamadığım noktalar oldu;

onları da deneme ile çözmeye çalışacağım çözemezsem tekrar yardımınızı isterim

Rica ederim. Siz takıldığınız noktada burada yazın diğer arkadaşlarda elinden geldiğince yardımcı olacaktır.
  • sanal cd programı olmadığı ve yükleme yetkim olmafığı için dvd'ye yazıp denedim

Windows içinde kur deyip alan ve şifre belirleyip tamam deyince hiç birşey olmadı (sadece c: de 2.7 mb mint dosyası oluşturdu)

sanırım yetki sorunu yaşıyorum, bana dvdyi taktıktan sonra windowsla hiç bağlantı kurmadan kurulacak ama windowsa zarar vermeden açılışta hangisiyle başlayayım diyen çözüm lazım :(
  • quote:

sanal cd programı olmadığı ve yükleme yetkim olmafığı için dvd'ye yazıp denedim

Windows içinde kur deyip alan ve şifre belirleyip tamam deyince hiç birşey olmadı (sadece c: de 2.7 mb mint dosyası oluşturdu)

sanırım yetki sorunu yaşıyorum, bana dvdyi taktıktan sonra windowsla hiç bağlantı kurmadan kurulacak ama windowsa zarar vermeden açılışta hangisiyle başlayayım diyen çözüm lazım :(

Bu problemi Mint4Win (Wubi) ortamında mı yaşadınız ?
  • evet, windows yetki sınrlamasına kurban gitti büyük bir ihtimalle

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi acemi07 -- 2 Ekim 2013; 13:41:35 >
  • Peki diskte farklı bir bölüm oluşturup oraya kurulum yapmanızın sizin için bir engeli var mı ?
    mesela diskin son bölümünü 20 gb küçültüp oraya kurulum yapabilirsiniz.
  • Linux dvdsi ile baslattim sonra deneme yapmak icin kur dedim, hdd ile ilgili bir sey geldi ne oldugunu anlayamadim, isyeri bilgisayari oldugu icin de risk almadim cikis dedim. Sonra gelen yaziyi google da aratmak icin tekrar kur dedim bu sefer windows xp tesbit edildi ne yapayim geldi, bende yanina kur dedim. Sonuc basarili gibi ama veri kaybi yasadim mi kontrol edemedim.
    Vel hasil linux kuruldu, ilgine tesekkur ederim.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Linux dvdsi ile baslattim sonra deneme yapmak icin kur dedim, hdd ile ilgili bir sey geldi ne oldugunu anlayamadim, isyeri bilgisayari oldugu icin de risk almadim cikis dedim. Sonra gelen yaziyi google da aratmak icin tekrar kur dedim bu sefer windows xp tesbit edildi ne yapayim geldi, bende yanina kur dedim. Sonuc basarili gibi ama veri kaybi yasadim mi kontrol edemedim.
    Vel hasil linux kuruldu, ilgine tesekkur ederim.

Sorunun çözülmesine sevindim. Güle güle kullanın
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.