Şimdi Ara

LİSANS ÜSTÜ EĞITIM PROGRAMIYLA İLGİLİ Bİ SORUM VAR

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
6
Cevap
0
Favori
1.794
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
    kocaeli üniversitesinde kamu yonetimi ve işletme dallarında yüksek lisans yapmak isteyen bi arkadaşım var bana geçiş koşulları ve ortalamanın ne olması gerektiğini sordu nette aradım taradım sadece ales'ten 55 alman gerektini soyluodu ortalama gibi kriterler varsa bu ortalama bu bolumler için nedir bilen varmı acaba acil lazım solerseniz sevinirim

not:yanlış bişe demiş olabilirim çünkü pek bi bilgim yok şimdilik bu konularda

• 1. Lisansüstü Eğitim Sınavından (ALES) Eşit Ağırlık ortalaması en az 55 olmalıdır.(Son iki yılda alınmış olması gereklidir). Orta Öğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Programına ALES puanı sözel 55 olanlar başvurabilirler. Güzel Sanatlar Fakültesi ve Devlet Konservatuarı’nda açılan Lisansüstü programlarında ALES koşulu aranmaz.

Lisansüstü eğitim programlarına başvurularda yabancı dil sınavı Üniversitemizce yapılmamakta, sadece resmi geçerliliği olan yabancı dil belgelerine sahip olanlar lisansüstü eğitim programlarına başvurabilmektedirler.

II.Öğretim Tezsiz yüksek lisans programlarında ise yabancı dil şartı aranmamaktadır.

2. Muhasebe ve Finansman, Yönetim Organizasyon ile Üretim Yönetimi ve Pazarlama Yüksek Lisans Programlarına İİBF, Siyasal Bilgiler ve İşletme Fakültelerinin ilgili bölümlerinden mezun olanlar başvurabilirler.

İşletme Doktora Programına ise İşletme tezli Yüksek Lisans programı mezunları başvurabilirler.

3. İktisat Politikası, İktisat Tarihi ve Teorisi, İktisadi Gelişme ve Uluslararası İktisat Yüksek Lisans Programlarına İ.İ.B.F.,SBF, İktisat, İşletme veya bunlara eşdeğer Fakültelerden mezun olanlar başvurabilirler.

İktisat Doktora Programına ise İktisat ve Çalışma Ekonomisi ile ilgili herhangi bir anabilim dalında Yüksek Lisans yapmış olanlar başvurabilirler.

4. Kamu Hukuku ve Özel Hukuk Yüksek Lisans Programlarına sadece Hukuk Fakültesi mezunları başvurabilirler.

5. Türk Dili ve Edebiyatı Yüksek Lisans ve Doktora Programlarına Üniversitelerin Fen Edebiyat Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunları başvurabilirler. Bu programa başvurabilmek için ALES sınavı puan koşulu sözel 55’tir.

6. Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Yüksek Lisans Programı’na başvuruda herhangi bir koşul aranmamaktadır. Bu program çerçevesinde ERASMUS anlaşması ile Almanya’nın Kassel Üniversitesi ve Litvanya’nın Kaunas Üniversitesi’ne öğrenci değişimi yapılmaktadır.

7. Eğitim Bilimleri (EYTPE) Tezsiz Yüksek Lisans Programına başvurabilmek için Eğitim Fakültesi mezunu olmak ve/veya eğitim kurumlarında öğretmen, yönetici (öğretmenlik formasyonuna sahip olmak), müfettiş veya uzman olarak ve de diğer kamu ve özel kuruluşların insan kaynaklarında ve eğitim bilimlerinde görev yapıyor olmak, ALES sonuç belgesine, çalıştıkları kurumdan programa devam edebileceklerine ilişkin izin belgesine sahip olmak gerekmektedir. Bu programa mülakat, lisans başarı derecesi ve ALES sonuçları değerlendirilerek öğrenci kabul edilir. Lisansüstü giriş puanının hesaplanmasında KOÜ Lisansüstü Eğitim ve Öğretim Yönetmeliği’nde öngörülen ALES puan miktarı dikkate alınır. Yabancı dil bilgisi koşulu aranmaz.

Eğitim Bilimleri (EYTPE) Tezli Yüksek Lisans Programına dört yıllık lisans mezunu (Lisans tamamlama dahil) olanlar başvurabilirler. Eğitim Yönetimi Teftişi Planlaması ve Ekonomisi Bilim Dalı mezunu olmayanların bilimsel hazırlık derslerini almaları zorunludur. (Transkriptlerdeki eşdeğer derslerden muafiyet verilebilir.) ALES puanı Eşit ağırlıklı en az 55 olmalıdır.

Eğitim Bilimleri (EYTPE) Doktora Programına ise Sosyal Bilimler alanında yüksek lisans derecesine sahip olanlar başvurabilirler. Giriş sınavında başarılı olan adaylardan Eğitim Yönetimi Teftişi Planlaması ve Ekonomisi Bilim Dalı mezunu olmayanların bilimsel hazırlık derslerini almaları zorunludur. (Transkriptlerdeki eşdeğer derslerden muafiyet verilebilir.) ALES puanı Eşit ağırlıklı en az 55 olmalıdır.

8. Orta Öğretim Sosyal Alanlar Eğitimi, Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği Programına Türk Dili ve Edebiyatı veya Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Bölümlerinden mezun olanlar başvurabilirler.

9. Güzel Sanatlar Eğitimi Müzik Öğretmenliği Yüksek Lisans Programına Üniversitelerin Bando Şefliği, Folklor ve Etnomüzikoloji, Kompozisyon, Müzik, Müzik Bilimleri, Müzikoloji, Nefesli Çalgılar, Vurma Çalgılar, Opera, Piyano ve Harp, Ses Eğitimi ve Temel Bilgiler Bölümlerinden mezun olanlar başvurabilirler.

10. Uluslararası İlişkiler ile Avrupa Birliği Siyaseti ve Uluslararası İlişkiler Yüksek Lisans Programlarına, Siyasal Bilgiler Fakültesi (Tüm Bölümler). İİBF (Tüm Bölümler), Harp Okulları, Hukuk Fakültesi mezunları başvurabilirler. Siyasi Tarih Yüksek Lisans Programına ise yukarıda sayılan Fakültelere ek olarak Fen Edebiyat Fakültesi Tarih (Yakınçağ ve Türkiye Cumhuriyeti Tarihi) Bölümü mezunları da başvurabilirler.

11. Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Yüksek Lisans Programlarına herhangi bir lisans mezunu olanlar başvurabilirler.

12. İç Mimarlık Yüksek Lisans Programına İç Mimarlık, Endüstri Ürünleri Tasarımı Lisans mezunları başvurabilirler.

13. Gazetecilik, İletişim Bilimleri, Halkla İlişkiler ve Tanıtım ile Radyo Televizyon ve Sinema Yüksek Lisans Programlarına İletişim Fakültesi mezunları ile sosyal bilimler ve beşeri bilimlerle ilgili olan lisans programlarından herhangi birinden mezun olanlar başvurabilirler. Ancak İletişim Fakültesi mezunu olmayanların bilimsel hazırlık derslerini almaları zorunludur.

14. Felsefe Yüksek Lisans Programına herhangi bir lisans mezunu olanlar başvurabilirler.

15. İngiliz Dili ve Edebiyatı Yüksek Lisans Programına İngiliz Dili ve Edebiyatı, İngiliz Dil Bilimi, Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, İngilizce Öğretmenliği lisans diplomalarına sahip olanlar başvurabilirler. Adayların bilim dalı yabancı dil notu ÜDS-KPDS en az 85 olmalıdır. Bu programa başvuran adaylar bilim dallarının dışındaki başka bir yabancı dilden de sınava girerek başvuru koşulu olarak belirtilen yabancı dil belgelerinden birini getirmek zorundadırlar.

16. İletişim Tasarımı ve Bilişim Teknolojileri II. ÖğretimTezsiz Yüksek Lisans Programına tüm sosyal ve beşeri bilimler, fen bilimleri, sağlık bilimleri ve eğitim bilimlerinden mezun olanlar başvurabilirler. Ancak Görsel İletişim Tasarımı bölümü mezunu olmayanların bilimsel hazırlık derslerini almaları zorunludur.

Not: Tezli Yüksek Lisans programlarının açılması için Güzel sanatlar ve Devlet Konservatuvarı programlarında en az 3, diğer yüksek lisans programlarında en az 5 öğrencinin kayıt yaptırması gerekmektedir. Aksi halde program açılmayacaktır.

umarım yardımcı olur

şimdi ben sana bakacağın yeride anlatayım

yüksek lisans eğitimi enstitülerce yürütlür

burasıhttp://sbe.kou.edu.tr/ sosyal bilimler ensititüsünün sayfası

yukarıda lisansüstü eğitim sekmesinin üstüne gelirsen başvurular kısmından koşulları öğrenebilirsin

• çok saol dostum araştırmışsın uğraşmışsın helal olsun çok saol
  • önemli değil

bu forumda gerekli şeylere böyle 1 tane cevap yazılır sadece
  • quote:

Orjinalden alıntı: throlll

önemli değil

Resmi yazının başka alternatifi olmadığı içindir.
  • quote:

Orjinalden alıntı: TuVNeRa

quote:

Orjinalden alıntı: throlll

önemli değil

Resmi yazının başka alternatifi olmadığı içindir.

ama adam gibi sadece 1 kişi araştırır

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.