Şimdi Ara

Mac OS X Wind/Datron/Medion Akoya/Casper Kurulum Rehberi (2. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
4 Misafir - 4 Masaüstü
5 sn
98
Cevap
0
Favori
16.970
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • graphic modla açıyorum derken , yani işte alet restart yiyince f8 bootloader ekranından macosx seçiyorum , .. graphics mode için yazılması gerekenleri yazmam icap eden yeri bulduramadım malesef... ancak şayet bi kriterse ekranda herhangi bir uygunsuzluk yok.. sadece klavye ülke felan soruyor ve başka bi macten bilgi aktarıp aktarmamam konusunda bana seçenek sunun ekranda kalıyorum.. bu arada ilgi alaka için minnetttarım.. taktım kaç gündür.. bu gece çözmeden uyumayacağım artık.. :-)))
  • Hocam şöyle durum:

Darwin dediğimiz boot loader ekrana geldiğinde malum F8 yapıyoruz ve karşımıza şu çıkıyor:

boot:

Buraya “Graphics Mode”=”640*480*32” yazıyoruz, bunu yaptın mı? harflerin buyuk kucuk olma durumu önemli aynen bunu yazmalısın yani.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi yojimaru -- 26 Aralık 2008; 1:58:17 >
  • hocam aynen dediğin gibiymiş.. şu an ok dir.. :-) nihayet masaüstündeyim..
    şimdilik kendi imkanlarımla ilerleyebildiğim kadarıyla ilerlemeyi deneyeyim.. yani rehber mesajın yapılması gerekenlerini işte.. ancak takıldığım bi yerde tekrar rahatsız edeceğim korkarım:-))
    bi kere daha teşekkür ederim.. diski repair etmem lazım felan dedi ama sanırım diğer işlemleri yapınca sorun kalmayacak.. :-)
  • :-) evet sanırım kendi başıma pek ilerleyebildiğimi söyleyemeyeceğim..
    zira birkaçdakika durduktan sonra restart etmek zorunda olduğumu yazan bir ekran çıkıp herşeyi durduruyor... ?
  • evet sonunda bende kurdum :) Navigate ellerine sağlık....
    10.5.4 delta update nerden buldunuz arkadaşlar ?
  • quote:

Orjinalden alıntı: yuzırneym

:-) evet sanırım kendi başıma pek ilerleyebildiğimi söyleyemeyeceğim..
    zira birkaçdakika durduktan sonra restart etmek zorunda olduğumu yazan bir ekran çıkıp herşeyi durduruyor... ?

Bunun nedeni şu olabilir. Eğer NTFS partiton'ı olan bir sistemle dual boot yapıyorsan, *nix tabanlı sistemlerde (Linux, BSD vs,) disk bütünlüğünün sağlanıyor olması gerekli ki boot ettiğin MAC OS X NTFS partitonın varlığını anlasın. Bunu yapmanın en iyi yolu düzgün biçimde XP'yi boot etmekdir sanırım. Sonra düzgün biçimde kapatıp yeniden MAC OS X'i açmayı deneyebiliriz.
  • Mac os X 10.5.4 delta update burada

http://support.apple.com/downloads/Mac_OS_X_10_5_4_Update.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi yojimaru -- 26 Aralık 2008; 11:14:54 >
  • merhabalar..
    hafif sancilida olabilse kurab'lmey' ba;ardim.. sanirim karakterlerden klavye ile ilgili problemim fark ediliyordur.. birde dock umu kaybettim birturlu varedemiyorum.. otomatik gizle sa[a sola hicbisekilde masaustune konduramadim.. onun disinda hersey yolunda gibi.. cok sirin gercekten tum emek harcayanlarin ellerine saglik.. tesekkurler..
  • tamamdır herşey çalışmakta ama wlan ayarlarını nasıl yapıyoruz arkadaşlar.
    yardımcı olursanız internete bağlanamadım....

tamam :) yaptım...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bikurti -- 26 Aralık 2008; 14:23:39 >
  • boyle gıderse windows btacak herkez os x e gecer :D
  • herkeslere iyi aksamlar.. dedigin gibi microsoft u nanosoft eder bu sirin sistem.. kimin ne isi kalabilir windowsla.. hadi oyun diyorduk ama artik o isi oldugu gibi konsollere yiktilar doru durust bisi cikmaz oldu pc icin.. heyse iste

usatalara bikac sualim olacak ...

hersey yolunda gibi .. fakat masa ustunde dock yok.. yani menuden gizliligi kaldir falan degil.. dupeduz kapatilmis bi gorev cubugu gibi yani windowsta olsa.. ayrica kullanici hesabi acamiyorum ne yaparsam yapayim.. hata veriyor.. nasil bi cozum uygulayabilirim.. haa unutmadan klavyede turkce karakterlere kavusabilmis degilim.. ust cubukta Turk bayragi var ve default isaretli hemde.. ama ne yaziktir kullanimda oyle degil.. bu gibi eminim ufak tefek bilgi deneyim noksanligindan kaynakli puruzler mevcut sadece.. onlarida buradan edinebilecegimiz destek ve bilgi paylasimiyla giderecegiz umarim.. buralara kadar gelmemizde caba sarfetmis herkese gonulden tesekkurler..
  • quote:

herkeslere iyi aksamlar.. dedigin gibi microsoft u nanosoft eder bu sirin sistem.. kimin ne isi kalabilir windowsla.. hadi oyun diyorduk ama artik o isi oldugu gibi konsollere yiktilar doru durust bisi cikmaz oldu pc icin.. heyse iste

usatalara bikac sualim olacak ...

hersey yolunda gibi .. fakat masa ustunde dock yok.. yani menuden gizliligi kaldir falan degil.. dupeduz kapatilmis bi gorev cubugu gibi yani windowsta olsa.. ayrica kullanici hesabi acamiyorum ne yaparsam yapayim.. hata veriyor.. nasil bi cozum uygulayabilirim.. haa unutmadan klavyede turkce karakterlere kavusabilmis degilim.. ust cubukta Turk bayragi var ve default isaretli hemde.. ama ne yaziktir kullanimda oyle degil.. bu gibi eminim ufak tefek bilgi deneyim noksanligindan kaynakli puruzler mevcut sadece.. onlarida buradan edinebilecegimiz destek ve bilgi paylasimiyla giderecegiz umarim.. buralara kadar gelmemizde caba sarfetmis herkese gonulden tesekkurler..

öncelikle usta gibi cevaplamış görünmemek için benim bir usta olmadığımı belirteyim :) biz de daha yeni başladık bu işlere aşinalığımız uzaktan görmelerden ibaretti mac os x'e.

Şimdi dock'un olmaması çok enterasan bunu nasıl çözeceğini açıkcası bilmiyorum. Dil konusuna gelince Navigate'in bahsettiği dil ayarlarını yaptın mı? Ordan kaynaklı gibi görünüyor. 'Uluslararası' ayarlar başlığı altında olmalı.

• turkce mi bu?
  • Beyler hadi OSX i yasal olmadan paylaşıyosunuz bari MS Ofisi paylaşmayın, Banı yersiniz sölemedi demeyin.

Bu arada güzel çalışma olmuş elinize sağlık...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 2smoke -- 27 Aralık 2008; 0:09:29 >
  • Evet arkadaşlar gerçekten çok güzel bir işletim sistei hele 10.5.5 gerçekten çok stabil çalışmakta şu anda ne Türkçe klavyede nede başka bir şeyde sorunum yok. Dock olayına gelince hiç bir fikrim yok ama ben bir şey kaybolduğunda tüm sistemi tekrar yüklüyorum :D

@yojimaru arkadaşım bu 10.5.5 yükseltmesinde bende aynı şeyleri yapıyorum tam olarak neden sende işe yaramadığını anlayamadım. o ekran banada 4 kere geldi sonra kext'leri yüklemeden şunu yükledimhttp://rapid+share.com/files/177071739/Power_Management.rar.html
    yükledikten sonra yeniden başlattım, 10.5.5 dmg'yi açtım bekledim Terminali açtım "sudo passwd" yazıp root şifremi oluşturdum sonra "su root" yazarak root a girdim ve "while sleep 1 ; do rm -rf /System/Library/Extensions/AppleIntelCPUPowerManagement.kext ; done" bunu aynen kopyalayıp yapışttırdım ve o zaman terminalde sleep yazdı ve kuruluma başladım kurulum tamamlandı terminale dönerek ctrl+c yaptım iki kere exit yazdım ve yeniden başlattım. belki power management'i yeniden yüklediğim için düzgün oldu tam bilmiyorum ama bu şekilde olmazsa bundan sonraki kuruluma başlamadan önce söz msn de yanında olucam adım adım beraber yapıcaz :)

@yuzırneym arkadaşım sen başta olmak üzere herkes şunuda yüklesinhttp://rapid+share.com/files/177073076/Localtime-Toggle.rar.html yoksa windows ile mac arasında saat farkı oluyor ve dil problemi çıkıyor bu paket bunu düzeltiyor.. ama dock'u kaybetme konusunda inan hiç bir bilgim yok :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Navigate -- 27 Aralık 2008; 0:58:21 >

• selamlar..
    navigate ustad, eksik olma ,klavye sorunu verdiğiniz yamadan ve ilgili klavye ayarlarını tekrarladıktan sonra halloldu..
    ancak can sıkmakta istemiyorum tabiki ancak dock olmadan bu şirin sistemden keyif alabilmek olanaksız.. birde
    gereklilier içerisinde bulunan kext helper içerisinden bişiler kuramıyorum.. root şifresi felan bişiler diyor.. ben kullanıcı hesabı oluşturamıyorum..tercihler hatası , hesaplar tercihler menusu yuklenemıyor ... gibi enteresan hatalar nevcut.. sanırım en iyisi temiz yeni bir kurulum gibi duruyor.. dıskın bu bölümünü tekrar formatlamak icap ediyormu yoksa sayfa başında verdığınız tarifin neresinden başlamalıyım?_ ustune çakıver bı xp_ tabirini burada da kullanabilirmiyiz?
    gerçi ben o dort gb bolumu mac os genişletilmiş gunluklu olarak formatladım.. nebiliyim çadırı adamakıllı karıştırdım gibi sanki..:-))
    tavsiye öneri ve yönlerndirmelerinizi bekliyorum.. saygılarımla.. herkese iyi hafta sonları dilerim..

• quote:

selamlar..
    navigate ustad, eksik olma ,klavye sorunu verdiğiniz yamadan ve ilgili klavye ayarlarını tekrarladıktan sonra halloldu..
    ancak can sıkmakta istemiyorum tabiki ancak dock olmadan bu şirin sistemden keyif alabilmek olanaksız.. birde
    gereklilier içerisinde bulunan kext helper içerisinden bişiler kuramıyorum.. root şifresi felan bişiler diyor.. ben kullanıcı hesabı oluşturamıyorum..tercihler hatası , hesaplar tercihler menusu yuklenemıyor ... gibi enteresan hatalar nevcut.. sanırım en iyisi temiz yeni bir kurulum gibi duruyor.. dıskın bu bölümünü tekrar formatlamak icap ediyormu yoksa sayfa başında verdığınız tarifin neresinden başlamalıyım?_ ustune çakıver bı xp_ tabirini burada da kullanabilirmiyiz?
    gerçi ben o dort gb bolumu mac os genişletilmiş gunluklu olarak formatladım.. nebiliyim çadırı adamakıllı karıştırdım gibi sanki..:-))
    tavsiye öneri ve yönlerndirmelerinizi bekliyorum.. saygılarımla.. herkese iyi hafta sonları dilerim..

merhaba, şimdi o günlüklü olarak formatladığın 4 gb lik alanı yeniden kullanabilirsin xp ile açıp 4 gb lik yeri yeniden fat 32 mantıksal olarak formatlayıp aynı işlemleri baştan yapıcaz. dediğim gibi hayatımda ilk defa böyle bir işletim sistemi yükledim ve kendi pc im de çok araştırdım inan dock'u kaybedemedim :D kaybetsem nasıl geleceğini söylredim :) bende yabancı forumlardan araştırdıklarımı biliyorum senin içinde baktım ama bir şey bulamadım sanırım yükleme esnasında bir sorun olmuş..

• :-)
    çabalarınız için bir teşekkür daha ederim.. silbaştan bi daha kurayım.. umarım can sıkası suallere maruz kalma durumda bırakmam sizleri....by.
  • Her OS X kuran aha kurdum bu da klavuz der, yaptığı iş gerçekten teşkkürü hakeder, çünkü tamamen iyi niyetle yapmıştır. Lakin gel görki çıkan sorunlar karşısında herkes çaresiz kalır..

Üretilmeye çalışılan çözümlerse genelde sağdan soldan duyma olur. O da pek işe yaramaz.

Sadede gelirsek, kurduğunuz işletim sistemi OS X arkadaşlar, Linux la karıştırmayın. Gelmiş geçmiş en kolay kullanıma sahip bir işletim sistemidir OS X.

@yuzırneym;

Arkadaş sana 2 önerim var, ilk olarak kurduğun disk gözüküyorsa masaüstünde, çift tıkla aç, sonra system klasörüne gir, sonra library klasörüne gir, sonra core services klasörüne gir, eğer o klasörün içinde dock diye bişey görüyosan çift tıklayıp çalıştırmayı dene, ama muhtemelen göremeyeceksin, göresende çalıştıramayacaksın.

Olay tamamen eksik kurulumdan kaynaklanıyor başka bişey değil..

Birde önemli nokta;

Diskinizi tanımlarken neden fat32 olarak tanımlama ihtiyacı hissediyosunuz bunu da anlamadım. fat32 / Ntfs hiç farketmezki, sonuçta HFS+ olarak tekrar işlenecek. Hatta sistemi kurarken HFS+ değil Fat32 yapıp kuran arkadaşlarımız bile var. Ondan sonra bekleki açılsınlar.

Son olarak piyasada zaten 10.5.5 dolanıyor direk vanilla karnel (içinde EFI si ve orjinal OSX kerneli) olarak, neden 40 tane update yapmaya çalışıyosunuz onuda pek anlamadım.

Hadi kolay gelsin.

• quote:

Orjinalden alıntı: 2smoke

Her OS X kuran aha kurdum bu da klavuz der, yaptığı iş gerçekten teşkkürü hakeder, çünkü tamamen iyi niyetle yapmıştır. Lakin gel görki çıkan sorunlar karşısında herkes çaresiz kalır..

Son olarak piyasada zaten 10.5.5 dolanıyor direk vanilla karnel (içinde EFI si ve orjinal OSX kerneli) olarak, neden 40 tane update yapmaya çalışıyosunuz onuda pek anlamadım.

Hadi kolay gelsin.

Kurulum kolay derken tam 5 gün uğraştım ben bununla :) Elimde ideneb 10.5.5'de var ama bizim cihazlara olmuyor gerçekten çok araşırdım direkt update olmadan yükleme yapmayı ama olmuyor işte. Denemediğim şey kalmadı en az 15 kere kurup kaldırdım ama hiç birinde dock kaybolmadı, sorunlar çıkmasının kurulum ile hiç alakası yok ben bu adımları dediğim gibi en az 15 kere tekrarladım :) bende bu esnada sorunlarla karşılaştım zaten kurulumu anlatırkende insanların sorunlarla karşılaşabilceğini düşünüerek ince detaylara yer verdim. evet sağdan soldan araştırıyorum çünkü msi, datron vs. için ne yazık ki adam gibi Türkçe kaynak yok. Orijinal vanillia 5 kerneli kurmaya çalıştığımda ise çakıyor alet, o yüzden bu kadar zahmetli gözüküyor kurulum.. birde bildiğiniz gibi bizim cihazlarda DVD sürücü yok o yüzden böyle bir kurulum yapma ihtiyacı duydum, ama tabi daha kısa yolunu biliyorsanız elbetteki yeniliklere açığım sizin dediğinizide hemen denerim zaten öncedende dediğim gibi daha yeni öğreniyorum bir kere daha kaldırıp kurmak zarar getirmez bana.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Navigate -- 28 Aralık 2008; 14:10:03 >

• 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.