Şimdi Ara

Macbook Pro Retina 2014 Ortası (MGXA2TU/A) Anında Isınıyor.

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
13
Cevap
0
Favori
1.074
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

15" i7 4770HQ 2.2Ghz Intel Iris Pro 5200 16 gb ram 256ssd macbook pro var en son çıkan giriş modeli.

after after affects, zbrush, cinema 4d, Xilisoft video converter gibi grafik ağırlıklı programlarda işlem yapınca ya da video convert edince CPU ısısı 5-10 saniye içinde 100C'ye çıkıyor.

işlem yapmayı durdurduğum anda hemen ısı düşüyor. Bu durum normal midir? yoksa bir probleme işaretmidir? CPU'dan ya da Iris Pro'dan mı kaynaklanmaktadır?

Ayrıca bu modelde macbook'u olan arkadaşlar benimle iletişime geçebilirlerse çok sevinirim bir kaç test yapma imkanım olur ona görede sorun var mı yok mu bulabiliriz.

Teşekkürler...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bberkyildiz -- 6 Nisan 2015; 23:19:41 >

• Zannediyorum İntel İris Pro'dan dolayı. Harici bir grafik işlemcisi olsaydı cpu bu kadar çıkmazdı. Siz render yaptığınız için haliyle Dahili gpu yu zorluyorsunuz e buda direkt olarak cpuya bağlı olduğundan ısınmalar çoğalıyor. Aliminyumdan sıcak havanın dağılması adına altına biraz boşluk bırakabilirsiniz.Belki faydası olur(13" mb retina kullanmaktayım boşluk bıraktığımda az da olsa faydası oluyor). Selametle.
  • normal
  • mbp kasa iclerinde, fan yoktur. dolayisiyla en ufak bir islemde isinmalari gayet normaldir. hatta yaz aylarinda kucaga ele alamaz hale bile geliyorlar. Bir zararlari var midir. bilmem. Ama mbp kasalariyla hava aliyor derler. Ondandir. cozumu kucaga almamaktir. Simdiye kadar mbp'yu render yaparak yakani gormedim...

Ayrica bu cihazlar islemci sicakligi tehlike sinirina yaklastiginda kendini kapatirlar. Eger kafaniza cok takiliyorsa cooler almanizda fayda var...
  • quote:

Orijinalden alıntı: Ebuu

Zannediyorum İntel İris Pro'dan dolayı. Harici bir grafik işlemcisi olsaydı cpu bu kadar çıkmazdı. Siz render yaptığınız için haliyle Dahili gpu yu zorluyorsunuz e buda direkt olarak cpuya bağlı olduğundan ısınmalar çoğalıyor. Aliminyumdan sıcak havanın dağılması adına altına biraz boşluk bırakabilirsiniz.Belki faydası olur(13" mb retina kullanmaktayım boşluk bıraktığımda az da olsa faydası oluyor). Selametle.

bu şekilde kullanmam zarar verir mi? fanlarda 5000 & 6000 rpm gibi yüksek hızlarda çalışmaya başlıyor. 20-25 dk cpu ısılarının 95-100 derece arasında seyretmesi bir sıkıntı yaratır mı yani bu durum normal midir? Eğer problem varsa götüreceğim çünkü servise, eğer problem yoksa boştan yere içini açtırtmak istemiyorum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: ertanunver

normal

uzun süre bu ısılarda kullanmak sorun teşkil etmez mi ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: dedehakan

mbp kasa iclerinde, fan yoktur. dolayisiyla en ufak bir islemde isinmalari gayet normaldir. hatta yaz aylarinda kucaga ele alamaz hale bile geliyorlar. Bir zararlari var midir. bilmem. Ama mbp kasalariyla hava aliyor derler. Ondandir. cozumu kucaga almamaktir. Simdiye kadar mbp'yu render yaparak yakani gormedim...

Ayrica bu cihazlar islemci sicakligi tehlike sinirina yaklastiginda kendini kapatirlar. Eger kafaniza cok takiliyorsa cooler almanizda fayda var...

kafama takılmasından ziyade bu durumun normal mi yoksa anormal mi olduğu hakkında fikrim olmaması. durum servislik mi değil mi onu bilmek istiyorum.
  • quote:

mbp kasa iclerinde, fan yoktur. dolayisiyla en ufak bir islemde isinmalari gayet normaldir. hatta yaz aylarinda kucaga ele alamaz hale bile geliyorlar. Bir zararlari var midir. bilmem. Ama mbp kasalariyla hava aliyor derler. Ondandir. cozumu kucaga almamaktir. Simdiye kadar mbp'yu render yaparak yakani gormedim...

Konuda bahsi geçen bilgisayarda 1 değil 2 tane fan var. Ama dediğiniz gibi kullanım sonunda ısınmaları normal. TDP si 47W olan bir işlemciden bahsediyoruz sonuçta.
  • quote:

Orijinalden alıntı: mnomer

quote:

Konuda bahsi geçen bilgisayarda 1 değil 2 tane fan var. Ama dediğiniz gibi kullanım sonunda ısınmaları normal. TDP si 47W olan bir işlemciden bahsediyoruz sonuçta.

Bu durum bu işlemci için normal midir yani? birde kullanım sonunda değilde bir işlem yaparken anlık olarak 100C ye çıkıyor ne kadar o işlem devam ederse 100 C de kalıyor işlem biter bitmez 60-70 lere düşüyor. Birde ben bilgisayarı ikinci el aldım, forumlarda overclocking yapılınca intellerde anı ısı artışları olabiliyormuş. Benim işlemcim 4770HQ, Bu işlemciye overclocking yapılabiliyor mu ve yapıldıysa nasıl anlayabilirim? Teşekkürler..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bberkyildiz -- 7 Nisan 2015; 22:58:07 >

• İşlem yazdığınız programları kullanmak ise bu kadar ısınması normal. Ama internette gezerken veya bir yazı okurken aynı sıcaklıklara çıkıyorsa problem var demektir. Yazdığınıza göre de işlemciden yük kalkınca sıcaklık düşüyor, normal gibi görünüyor yani durumunuz. Altına güzel bir soğutucu alarak biraz olsun rahatlatabilirsiniz bilgisayarı.

edit :https://www.youtube.com/watch?v=MbzBpFvUMD0 şuradaki adamın dediklerini yapıp fan hızınızı ayarlayabilirsiniz isterseniz. İşlem yapacakken fanları hızlandırıp, işlem bitince otomatik moda vs alabilirsiniz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-C45F7D4AF -- 8 Nisan 2015; 0:05:22 >
  • Normal gezinirken falan problem yok zaten fan ayarlarım var. Kısa bir video çektim yaptığım işlem ve ısısıyla ilgili. Benim işlemcimin özellik sayfasında max temp. 100C yazdığı için korktum açıkcası benim çekirdekelerde o ısılarda seyrediyor çünkü.

zBrush programı daha çok işlemciye yüklenen bir program türü Video:https://www.youtube.com/watch?v=DcWCZVjtGF4&feature=youtu.be bahsi geçen ısınma bu şekilde
  • Eğer gösterdiğiniz gibi anlık olarak işlem yapıyorsanız sorun olmaz. İşlemciniz fazlasıyla güçlü, istemeden ısınıyor. 10 dakikalığına 100 derecede çalışması zarar vermez, korkmayın. Yalnızca uzun süreler 100 derece sıcaklıkta kullanmamaya çalışın.

edit: Daha önce yazdığım gibi altına bir soğutucu alırsanız (kullanma imkanınız var ise) umduğunuzdan fazla işe yarar. Bütün kasanız işlemciyi soğutmaya yardımcı olur.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-C45F7D4AF -- 8 Nisan 2015; 0:37:13 >
  • Soğutucularıda aslında sevmiyorum görüntü kirliliği oluşturduğu için, macbook pro'nun görüntüsünü bozmayacak ona uygun bir şey bulmaya çalışayım. Ya da yerden yükselten ayaklar var onlardan alayım.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.