Şimdi Ara

Macbook vs. Macbook Pro

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
12
Cevap
0
Favori
1.579
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Şu an geçici bir süreliğine Fransa'dayım ve bir apple dizüstü bilgisayar almak istiyorum. Gerek internetten, gerek mağazalarında ilk cehaletimi giderdim fakat aklımda kalan hala bir kaç soru var. Ne de olsa insan kendi dilinde duymadan emin olamıyor. =)

Bütçem öyle çok yüksek sayılmaz, boyut olarak 13" düşünüyorum. Mobil olarak daha kullanışlı, hem de ev de lcd televizyona bağlayarak kullanıyorum. Bu yüzden boyut farketmez diye düşünüyorum. İşi 13" te kesinleştirince karşıma macbook ya da macbook pro seçenekleri çıkıyor.
    Genellikle günlük kullanımlar dışında farklı işlemler yapmıyorum. Belki kırk yılda bir GTA ya da Call of Duty falan oynamak isteyebilirim. En yüksek performansta kullanamasam da çok problem olmaz. Bu günlük işlemler (internet, divx, müzik) ve fakat 40 yılda bir oyun için macbook yeterli olur mu yoksa gerek dizaynı olsun gerek sabit disk hafızası olsun ya da küçük farkları olsun macbook pro almak mı gerekir?
    Macbook Pro almak istesem de 2.4 yeterli olur mu, yoksa alıyorsam da artık 2.6lık mı almak lazım?

Bir de hazır buradayken almakta fayda var mı yoksa 2-3 ay bekleyip istanbuldan almak bir şeyi değiştirir mi?

Fiyatlar:
    Macbook : 999€
    Macbook Pro 2.4 : 1149€ 2.6 : 1449€

Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.

• Bir de Firewire dediğimiz şey ne işe yarar?

Teşekkürler.
  • bir önerisi olan yok mu arkadaşlar?
  • -Nadiren oyun oynayacaksan pek sorun olmaz (Bu arada gta'nin macte harhangi bir surumu yok haberin olsun.)
    -Sadece gunluk kullanim icin de beyaz macbook yeter acikcasi. Macbook ile Macbook Pro'nun alt modeli arasinda konfigrasyon olarak sadece ram farki vardi yanlis hatirlamiyorsam ama obur seyler icin deger acikcasi. Aluminyum govdesi olsun, klavye aydinlatmasi olsun. Senin yerinde olsam 2.4 GHz islemcili Pro alirdim.
  • Bende olsam Bende PRO alirdim. Unibody Alm govde yeter :P

bu arada Firewire ayni USB gibi bir baglanti arabirimidir. Firewire kullanan donanimlari onun ustunden baglarsin.. USB kadar populer olmasa da USB 2.0 dan cok daha hizli bilgi alisverisi yapar.
  • en mantıklısı 2.4 pro alman. fiyat performans olarak işini hayli hayli görecektir.
  • Hocam al gitsin Pro'yu.. Hergün Mac almayacaksın sonuçta.
  • Bu arada amerikada aluminyum gövdeninde macbooku vardı yani beyaz klasik kasanın aynısı iç olarak fakat dışı macbook pro. Bunun farkı ışıklarda aydınlatma olmaması ve led ekranın daha düşük değerlere sahip olması ve 9400m'den daha düşük bir ekran kartı olmasıydı bunu zaten geçiyorum.

Şu an ki beyaz yekpare macbook geçen senenin macbookpro 13'ü ile aynı özelliklere sahip yanılmıyorsam ben şu an 2009 macbokkpro 13 kullanıyorum ve performansından çok memnunum. Günlük işlemlerden bugüne kullandıklarından daha fazla yeterli olacaktır zaten orasında sorun yok. Oyuna gelirsek ben 9400m 2.26ghz işlemciyle dünya oyun oynadım sen 320m ile istediğin oyunu oynayabilirsin diye düşünüyorum.
  • beyaz Macbook ile giriş seviyesi 13 inch macbook pro'nun çok az farkı var. bu farkları belirtmek gerekirse kısaca önce iç donanımdan bahşlayaylım. işlemci leri önbelleğinden bus speed'ine üretim kodauna kadar, kısacası özet olarak tamamiyle birebir aynı işlemciler. ekran kartlarıda tamamen aynı. ikiside 256 mb geforce 320M ekran kartı. Burası önemli çünkü bu oyunlar için aynı grafik performansı demek oluyor. Hard Disk ler de aynı 250 GB. iç donanımdaki tek fark beyaz da 2 gb ram varken pro da 4 gb ram var. fakat ram ler ucuz ileride istenirse 4 gb'a çıkarılabilir. hatta şuan piyasalara yeni giriş yapan çok pahalı bile olsa bulunabilen 8 Gb ram ler bile her iki model tarafından destekleniyor (2 x 4 olarak). Özet olarak bu cihazların performansı neredeyse aynı gibi. Sadece çok yoğun ve aynı anda çok sayıda program kullanıldığında beyaz da 2 gb ram olduğu için pro ya göre biraz daha zorlanacaktır. ama dediğim gibi ram yükseltmesi çok kolaya ve ucuz bişey. aynı pile sahipler pil ömürleri de aynı şekilde 10 saate kadar çıkıyor.

genel olarak fark dış donanımda oluyor. beyazda olmayıp pro da olan özellikle SD kart girişi, FireWire portu, içten aydınlatmalı klavye, ve Aliminyum yekpare kasa, giriş çıkış birimlerinin yanında yer alan bil gösterim led aydınlatmaları, uzaktan kumanda desteği (kumanda ayrıca satılıyor fakat yeni beyaz macbook larda kumanda alıcısı yok.

son Beyaz macbook önceki beyaz macbook modellerine göre, aliminyum olmasa bile polycarbonat yekpare kasa, prodaki gibi multitouch trackpad'e, pro daki gibi LED ekrana sahip.

FireWire800 USB gibi ama USB den daha hızlı ve daha stabil bir veri aktarım portudur. Harici Disk alırken Extrem modellerde bulunur. Genelde Profesyoneller şirketler, grafik ajansları, prodiksyon şirketleri daha hızlı ve sağlam olduğu için kullanır. Ama ev kullanıcısıda kullanabilir. 250 tl ye 1 TB Western Digital Studio almıştım bende evde kullanmak içın. hem usb hem Firewire 800 girişi var. ve Bu diskim için firewire kullanıyorum. daha hızlı oluyor. eğer arşivciyseniz ve diskleriniz Firewire destekliyorsa pro almanız daha mantıklı. veya başka bir bakışla pro alırsanız, şuan olmasa bile harici disk alırken 40-50 tl daha fazla ödeyim yüksek modeli alıp ileride hızlı bir şekilde kullanabilirsiniz

Sonuç olarak iki model arasında seçim yaparken performans tan çok çevre birimlerini göz önünde bulundurmalısınız. çünkü performanslar aynı. size FireWire, SD card girişi, uzaktan kumanda desteği, klavye aydınlatması, gibi özellikler işinize yarayacaksa pro almalısınız. ama "bunlara çok gerek duymam, üstelik seramik beyazı macbook'un görünümünü daha çok beyeniyorum" şeklinde düşünürseniz Macbook gönül rahatlığı ile alabilirsiniz.

tüm oyunların Mac sürümü olmasa bile hdd nizin ihtiacınıza göre bir bölümüne sorunsuz şekilde windows kurup oyunlarınızı oynayabilirisiniz. Call of duty ve gta dahil. iki modeldede aynı oyun performansını alırsınız.

• tesekkur ederim ederim arkadaslar, 13luk proyu aldim gitti. sirada alismak var, detayli kullanim hakkinda rehberler bulabilecegim bir kaynak biliyor musunuz?
    bir arkadasim yurtdisinda arada sirada apple store'a gidip ders aliyor. Daha etkin ve faydali kullanmak icin neler yapabilirim?
  • Hocam turkmacforum sitesinde takıl biraz, birazda kendin kurcala falan 1-2 aya herşeyi kaparsın
  • quote:

Orijinalden alıntı: gakguk

tesekkur ederim ederim arkadaslar, 13luk proyu aldim gitti. sirada alismak var, detayli kullanim hakkinda rehberler bulabilecegim bir kaynak biliyor musunuz?
    bir arkadasim yurtdisinda arada sirada apple store'a gidip ders aliyor. Daha etkin ve faydali kullanmak icin neler yapabilirim?

Hayırlı olsun.
    Bu arada koyu yazılı yer epey garibime gitti, bu kadar karmaşık bir makine mi kullanıyoruz?
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.