Şimdi Ara

madde-antimadde ve E=mc²

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
22
Cevap
1
Favori
1.181
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    bugün aklıma gelen bir fikri sizinle paylaşacağım.
    bu aralar yeni başladığım bir kitap bana E=mc2 nin ne anlattığını tam olarak kafamda oluşturmamı sağladı. bilindiği gibi e,enerji m,kütle ve c de ışık hızını simgeliyor. ancak enerji için neden ışığın hızı ve hatta karesi gerekiyor. 18.yy da bilim insanları maddedeki enerjiyi m.v yani kütle çarpı hız olarak yorumluyorlarmış ancak daha sonra aslında hızın karesinin alınması gerektiğini bulmuşlar çünkü yapılan deneyler bunu gösteriyormuş. örneğin ağır bir bilyeyi kum dolu bir havuza yüksekten bırakıldığında atıyorum 3 cm derine saplanıyor. aynı bilyeyi 2 kat hızlı attığımızda 6 değil 9 cm derine saplanıyor yani 3ün karesi. bu kareler kuralı dünya üzerinde birçok yerde karşımıza çıkıyor başka bir örnek bir masa lambası altında bir kütap okuyorsanız ve kitap ve lamba arasındaki mesafeyi yarı yarıya yakınlaştırırsanız kitaba gelen ışık miktarı 4 kat artıyor vs.
    einstein da bu (m.v2) eşitliğinden kütlenin max hızına çıktığındaki enerjisi için m.c2 formülünü buluyor. ve kütle için max olabilecek enerji miktarını saptıyor bi bakıma. yani kütlenin tamamı enerjiye dönüşürse ne kadar enerji açığa çıkar gibi.
    buradan sonra ben şöyle birşey düşündüm. dünya gibi kütle çekim alanlarında bizler sabit ivmeli hızlanma etkisi altındayız bilindiği gibi. yani ayaklarımız yere basıyor çünkü devamlı olarak merkeze düşme eğilimindeyiz. yani aslında devamlı ivmelenen bir aracın arkasında ayakta duruyor gibiyiz gidiş yönünde. sonra şu aklıma geldi; madde ve anti madde bir araya geldiğinde kütlelerinin tamamı enerjiye dönüşür ve yok olurlar. peki kütlenin tamamı ne zaman enerjiye dönüşüyor, e=mc2 formülünde kütle ışık hızına çıktığında.
    o zaman madde ve anti madde bir araya geldiğinde ufak bir karadelik yaratıp, kara deliğin kütle çekim alanında ışık hızına ulaşma ile aynı etkiye sahip olup kütlelerini enerjiye çeviriyor olamazlar mı?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi speedy_ -- 30 Ocak 2013; 20:57:57 >

• Ben de size birkaç soru sorayım;

Madde ile anti madde bir araya gelebilir mi
    Gelebiliyorsa,teorik de olsa hangi şartlarda
  • quote:

Orijinalden alıntı: nocen

Ben de size birkaç soru sorayım;

Madde ve antimadde heran heryerde biraraya geliyor ve birbirini yok ediyor. madde boşlukta hiç yoktan ortaya çıkar ve yok olur sonra tekrar ortaya çıkar ve tekrar yok olur madde çiftleri böyledir
  • quote:

Orijinalden alıntı: speedy_

quote:

Madde ve antimadde heran heryerde biraraya geliyor ve birbirini yok ediyor. madde boşlukta hiç yoktan ortaya çıkar ve yok olur sonra tekrar ortaya çıkar ve tekrar yok olur madde çiftleri böyledir

Bilmiyordum,teşekkür ederim
    Peki maddeden,anti maddeye
    Anti-karanlık- maddeden de karanlık enerjiye dönüşüm nasıl oluyor
  • quote:

quote:

quote:

Maddeden antimaddeye dönüşüm olmaz ikisi farklı şeylerdir karanlık madde ise henüz tesbit edilememiş teorik birşeydir

• quote:

quote:

quote:

quote:

Maddeden antimaddeye dönüşüm olmaz ikisi farklı şeylerdir karanlık madde ise henüz tesbit edilememiş teorik birşeydir

Alıntıları Göster
    Peki evrenin % 4.5 i madde
    % 27 si anti madde
    % 67 si karanlık enerji

Teorisi dahası bunların giderek birbirine dönüşmesi
    Ki yukarıda anlattığım şekildedir
    Sizin için ne ifade ediyor
    Belki sorunuzla alakalıdır

• quote:

% 27 si anti madde
    % 67 si karanlık enerji

bunlar birbirine dönüşmüyor teoride
    karanlık madde galaksi içindeki yıldız hareketlerini açıklamak için başvurulan bi yöntem
    karanlık enerji ise tamamen çaresizlikten ortaya atılmıştır. ne olduğu hakkında en ufak bir bilgi yok ama teoride olması gerekiyor
    benim düşüncemde ise kütlelerinin tamamını birbirleri ile karşılaşarak enerjiye çeviren madde -anti madde parçacıklarının bunu nasıl yaptığı ile ilgiliydi. eğer kütle tamamen enerjiye dönüşüyorsa bu teoride ışık hızıyla mümkün, ve bu koşulları sağlayan tek yer de karadelik gibi görünüyor

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi speedy_ -- 30 Ocak 2013; 23:43:47 >

• quote:

quote:

% 27 si anti madde
    % 67 si karanlık enerji

bunlar birbirine dönüşmüyor teoride
    karanlık madde galaksi içindeki yıldız hareketlerini açıklamak için başvurulan bi yöntem
    karanlık enerji ise tamamen çaresizlikten ortaya atılmıştır. ne olduğu hakkında en ufak bir bilgi yok ama teoride olması gerekiyor
    benim düşüncemde ise kütlelerinin tamamını birbirleri ile karşılaşarak enerjiye çeviren madde -anti madde parçacıklarının bunu nasıl yaptığı ile ilgiliydi. eğer kütle tamamen enerjiye dönüşüyorsa bu teoride ışık hızıyla mümkün, ve bu koşulları sağlayan tek yer de karadelik gibi görünüyor

Alıntıları Göster
    Anti madde madde gibi mi davranır çekim alanında.

• quote:

Orijinalden alıntı: alikuşcu

Anti maddenin maddeden neredeyse hiçbir farkı yok yükleri dışında. tamamen anti maddeden bir ikizimiz olsaydı bunu bakarak anlayamaDık .
  • quote:

quote:

Anti maddenin maddeden neredeyse hiçbir farkı yok yükleri dışında. tamamen anti maddeden bir ikizimiz olsaydı bunu bakarak anlayamaDık .

Alıntıları Göster
    ayrıca kara delik içine düşen bi madde de e=mc2 gereği tamamen enerjiye dönüşecek yani bigbangten önceki haline...

• quote:

ayrıca kara delik içine düşen bi madde de e=mc2 gereği tamamen enerjiye dönüşecek yani bigbangten önceki haline...

Alıntıları Göster
    Yaptığım deneyler sonucunda kararımı verdim. Ben hayır diyorum.
  • quote:

Yaptığım deneyler sonucunda kararımı verdim. Ben hayır diyorum.

Deneyle kanıtlanabilecek birşey değil tabi ama karadelikler pek de deney yapmaya müsait yerler değiller
  • Bildigim kadariyla madde antimadde etkilesimi isik hiziyla gerceklesiyor ki cernde yapilan gozlemlerde de anti madde isik hizina yakin degerlerde gozlenebilmistir . Ancak asil sorun anti maddenin maddeye oranla tek farki tasidigi yuk iken neden dogada daha fazla madde mevcut ?
  • Deneyle kanıtlanabilir. Cernde anti madde tuzaklaması yapılmıştı, çalışmalar devam ediyor orda karadelik oluştursa belli olmaz mı. Karadelik oluşumu bana mantıklı gelmedi.
  • quote:

Bu konuyu biraz acar misiniz ? Cunku karadelikler isigi bile yuttuklari icin gozlenilebilmesi imkansizdir , bilim adamlarinca hic bir fizik kuralinin orada islemedigi genel olarak kabul edilmistir. Karadelek icine dusen bir maddenin tamamen enerjiye donusecegini nasil biliyoruz ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bl@cknight -- 31 Ocak 2013; 23:34:59 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: bl@cknight

Bildigim kadariyla madde antimadde etkilesimi isik hiziyla gerceklesiyor ki cernde yapilan gozlemlerde de anti madde isik hizina yakin degerlerde gozlenebilmistir . Ancak asil sorun anti maddenin maddeye oranla tek farki tasidigi yuk iken neden dogada daha fazla madde mevcut ?

bigbang sonrası madde dediğimiz şeyler anti maddeye üstün geliyor. aslında farketmiyor anti madde üstüngelseydi o zaman diğerine anti diyecektik
  • quote:

Deneyle kanıtlanabilir. Cernde anti madde tuzaklaması yapılmıştı, çalışmalar devam ediyor orda karadelik oluştursa belli olmaz mı. Karadelik oluşumu bana mantıklı gelmedi.

alan guth cerndeki deneylerde minik kara delikler oluşmuş olabileceğpini söylüyor. ayrıca bu karadelikler arka tarafta bebek evrenler yaratmış olabilir de diyor. bebek evren oluşumu için kara deliğin boyutu önemli değildir.
  • quote:

quote:

Bu konuyu biraz acar misiniz ? Cunku karadelikler isigi bile yuttuklari icin gozlenilebilmesi imkansizdir , bilim adamlarinca hic bir fizik kuralinin orada islemedigi genel olarak kabul edilmistir. Karadelek icine dusen bir maddenin tamamen enerjiye donusecegini nasil biliyoruz ?

kara deliğe düşen bir maddenin başına neler gelebileceğini şuan kimse bilmiyor ben sadece yorumumu yazdım.
    ayrıca kara deliklerin ışığı bile yuttukları fikri bana biraz ters geliyor. bence ışık kara deliğe yaklaşamıyor bile olay ufkunda takılıp kalıyor ve tabi zaman da.
    olay ufkundan sonraki yerlerdeki kütle çekim alanı muazzam olacağı için yaratacağı ivme etkisi de ışık hızında olacaktır diye düşünüyorum. madde ışk hızına hızlanmış etkisi yaşayacağından kütlenin tamamı enerjiye dönüşür.

• quote:

quote:

quote:

kara deliğe düşen bir maddenin başına neler gelebileceğini şuan kimse bilmiyor ben sadece yorumumu yazdım.
    ayrıca kara deliklerin ışığı bile yuttukları fikri bana biraz ters geliyor. bence ışık kara deliğe yaklaşamıyor bile olay ufkunda takılıp kalıyor ve tabi zaman da.
    olay ufkundan sonraki yerlerdeki kütle çekim alanı muazzam olacağı için yaratacağı ivme etkisi de ışık hızında olacaktır diye düşünüyorum. madde ışk hızına hızlanmış etkisi yaşayacağından kütlenin tamamı enerjiye dönüşür.

Alıntıları Göster
    Madde ışık hızında tümüyle enrjiye dönüşür..Sizin söylediklerinizin doğruluk payı var...Lakin cok önemli bir sorun var.. Bir kuvvet bir maddeyi ivmelese bile ışık hızına cıkarabılırmı?
    Yani aslında cevaplanması gereken ilk soru bu bir kuvvet bir kütleyi ışık hızına çıkarabilirmi? Malesef einstein bunun mümkün olmadığını soyluyor ışık hızına asla ulaşamassınız..Eğer bahsettiğiniz karadelik çekim gücü yani kuvveti sayesinde maddeyi ışık hızına ulaştırabılıyorsa bende herhangi bir kuvvetle buna ulaşabilirdim..Lakin bu olamıyor..YÜZDE 99.9999999..... ısık hızına ulaşsanız bile asla ve asla yüz olmuyor..İvmeli hareket sanki sonsuz bi döngünün icine giriyor..Bunun deneyi hep yapılmakta elektronları bir sistemin icinde hızlandırmayı başarabılıyorlar ivmelendirmeyi..Sonuc hep aynı asla ısık hızına ulaşılamıyor..Yani KUVVET ve İVMELİ HAREKET IŞIK HIZINA ULAŞAMIYOR..Sizin bahsettiğiniz ışık hızına ulaşma tabiri ise tamamen ivmeli harekete dayalı oldugundan bunun mümkün olamıyacagını dusunmekteyım..Belki evet biyerde haklısınız madde enerjiye donusuyor fakat nasıl? hangi etkıyle? bu etkının kuvvet ve ıvme olamıyacagı apacık ortada..Eğer oyle olsaydı yapılan deneyler sonucunda elektronların ışık hızına ulaşmaları gerekirdi..Çünki aynı prensibi kullanıyoruz kuvvet ve ivmeli hareket..Ama asla ulaşılamıyor..O halde farklı birşey var ve bu şeyin nedeni kuvvet değil...Evet dedıgınız gibi ısık hızına ulaşıldıgı anda madde tumuyle enerjiye dönüşür..Fakat bence yanlış olan yer ışık hızına kütle cekimiyle ulaşma tabiri..Bu mumkun degıl..Evet belkid ediginiz gibi madde ısık hızına ulasıp tumuyle enerjıye donusuyordur fakat buna sebep kütle cekimi olmamalı farklı birşey olmalı.Işık hızına ulaştıracak farklı birşey.

• quote:

Orijinalden alıntı: cevaba123

Madde ışık hızında tümüyle enrjiye dönüşür..Sizin söylediklerinizin doğruluk payı var...Lakin cok önemli bir sorun var.. Bir kuvvet bir maddeyi ivmelese bile ışık hızına cıkarabılırmı?
    Yani aslında cevaplanması gereken ilk soru bu bir kuvvet bir kütleyi ışık hızına çıkarabilirmi? Malesef einstein bunun mümkün olmadığını soyluyor ışık hızına asla ulaşamassınız..Eğer bahsettiğiniz karadelik çekim gücü yani kuvveti sayesinde maddeyi ışık hızına ulaştırabılıyorsa bende herhangi bir kuvvetle buna ulaşabilirdim..Lakin bu olamıyor..YÜZDE 99.9999999..... ısık hızına ulaşsanız bile asla ve asla yüz olmuyor..İvmeli hareket sanki sonsuz bi döngünün icine giriyor..Bunun deneyi hep yapılmakta elektronları bir sistemin icinde hızlandırmayı başarabılıyorlar ivmelendirmeyi..Sonuc hep aynı asla ısık hızına ulaşılamıyor..Yani KUVVET ve İVMELİ HAREKET IŞIK HIZINA ULAŞAMIYOR..Sizin bahsettiğiniz ışık hızına ulaşma tabiri ise tamamen ivmeli harekete dayalı oldugundan bunun mümkün olamıyacagını dusunmekteyım..Belki evet biyerde haklısınız madde enerjiye donusuyor fakat nasıl? hangi etkıyle? bu etkının kuvvet ve ıvme olamıyacagı apacık ortada..Eğer oyle olsaydı yapılan deneyler sonucunda elektronların ışık hızına ulaşmaları gerekirdi..Çünki aynı prensibi kullanıyoruz kuvvet ve ivmeli hareket..Ama asla ulaşılamıyor..O halde farklı birşey var ve bu şeyin nedeni kuvvet değil...Evet dedıgınız gibi ısık hızına ulaşıldıgı anda madde tumuyle enerjiye dönüşür..Fakat bence yanlış olan yer ışık hızına kütle cekimiyle ulaşma tabiri..Bu mumkun degıl..Evet belkid ediginiz gibi madde ısık hızına ulasıp tumuyle enerjıye donusuyordur fakat buna sebep kütle cekimi olmamalı farklı birşey olmalı.Işık hızına ulaştıracak farklı birşey.

madde tabiki kesinlikle hızlanarak ışık hızına ulaşamaz ancak benim bahsettiğim sizin son cümlenizdeki gibi kütle çekim alanındaki ivme etkisidir. einstein kütleçekim ve ivmeli hareketin birbirine denk olduğunu söyler. gerçektende dünya üstünde devamlı olarak sabit ivmeli hareket halinde gibiyizdir. ancak bunun için bir hızlanma ihtiyacımız yoktur tam tersine ben şuanda hiç hareket etmeden sandalyemde oturuyorum ve vücudum sabit ivmeli hareketin etkisinde, o yüzden de hep aşağı doğru çekiliyor hissindeyim... yani kütle çekim hissi.
    bir karadelik içine doğru giderken de madde belli bir yerden sonra bu etkiyi öyle hissedecektir ki bi noktadan sonra ivme ışık hızındaki gibi olacak ve e=mc2 eşitliğinden maddenin tamamı enerjiye dönüşecektir diye düşünüyorum. buradan hareketle madde antimadde birleşmesindeki kütlenin tamamının enerjiye dönüşmesi olayını da buna bağlayıp acaba bu birleşmede küçük bir kara delik mi yaratılır diye düşünüyorum

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.