Şimdi Ara

Mağazadaki Parfüm ile İnternetteki Parfüm Arasındaki Farklar (5. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir - 4 Masaüstü
5 sn
433
Cevap
22
Favori
72.525
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Yaz için kalıcı söylediğim tarzda birşeyler var mı hocam?
  • Essentiel kullanıcısına yanıt
    Aslında L'eau d'Issey kalıcıdır. Fakat yaz aylarında nemden sıcak havadan ve terlemeden dolayı parfümler çok çabuk uçar. Bu yüzden kalıclıktan çok yaz ayları için rahatsız etmeyen kokulara yönelin.

Chanel Allure Homme Edition Blanche
    Versace Eau Fraiche
    Versace Eros(Tam yazlık olmasada yaz aylarında da kullanılabilir.)
  • Hocam bugün önerdiğin parfümlerden ikisini deneyebildim.

Versace Eau Fraiche: sıktıktan 2-3 dk içerisinde parfüm kayboldu gitti hem de ceketimin koluna sıktırmıştım.

Nikos Sculpture: Bunu bana yazmamıştın ama bi kaç kişiden daha duyunca denedim koku güzel kalıcılığıda fena değil hatta şimdi bi daha kokladım ceketi açılmış daha değişik bi koku olmuş güzel fakat ilk sıktığım 1-2 saatte biraz sıradan kaldı Davidoff ile traş kolonyası tarzı bi kokuydu.

Geri kalanlardan bi kaç tanesi yoktu 4-5 tane parfüm sorunca fazla da üstelemedim hem kokular karışmasın diye bu hafta içinde 2-3 tanesini daha deneyeceğim ama şu an için fikrim bi şişe daha Issey Miyake alacam gibi duruyor.
  • Hocam Hermes Un Jardin Sur Le Nil başkasıda tavsiye etmişti sıktım ama bumuymuş ya dedim nedense içime sinmedi bi türlü. Versace Man Eau Fraiche i çoğu mesajınızda yazmışsınız onu bi denicem umarım beğenirim. Daha önce Insense Ultramarine kullandım 4 5 sene yeter artık dedim
  • Essentiel kullanıcısına yanıt
    dediğim gibi kullandığınız parfüm yaz ayları için zaten kalıcılık olarak diğerlerine göre çok üstte.

İlginç olan sculpture daha az kalıcı, versace'nin daha uzun süre kalması gerekiyor. Versace Eros'u deneyebilirsin oda kalıcılık olarak üst seviyelerdedir.
  • tam erkeksi bir parfüm olmadığı için beğenmemiş oalbilrisiniz parfüm zevkleri farklıdır ben her çeşit öneride bulunmaya çalışıyorum. Eau Fraiche, ilk sıktığınızda sıradan gibi gelebilir fakat alt notalara doğru indikçe o fresh kokunun içine bir tatlımsı koku katılıyor ve güzel bir koku oluyor.

Diğer mesajlarda yazdığım kokularıda deneyebilirsiniz. Ama mağazaya girdiğinizde 3 taneden fazla koklamayın derim ve kağıta ya da tsihrt kazak ceket vs sıkıp birde 30 dk sonra fln koklayın. Parfümlerin ilk sıktığınız an ile 1 saat sonra kokladığınız koku aynı olmaz genellikle. Ama 3 parfümü geçmeyin çünkü burnunuz artık diğer kokuları tam olarak alamaz. Ve belkide çok sevebileceğiniz bir parfümü, eleyip geçmiş olabilirsiniz. :)
  • quote:

Orijinalden alıntı: BYcaps

tam erkeksi bir parfüm olmadığı için beğenmemiş oalbilrisiniz parfüm zevkleri farklıdır ben her çeşit öneride bulunmaya çalışıyorum. Eau Fraiche, ilk sıktığınızda sıradan gibi gelebilir fakat alt notalara doğru indikçe o fresh kokunun içine bir tatlımsı koku katılıyor ve güzel bir koku oluyor.

Diğer mesajlarda yazdığım kokularıda deneyebilirsiniz. Ama mağazaya girdiğinizde 3 taneden fazla koklamayın derim ve kağıta ya da tsihrt kazak ceket vs sıkıp birde 30 dk sonra fln koklayın. Parfümlerin ilk sıktığınız an ile 1 saat sonra kokladığınız koku aynı olmaz genellikle. Ama 3 parfümü geçmeyin çünkü burnunuz artık diğer kokuları tam olarak alamaz. Ve belkide çok sevebileceğiniz bir parfümü, eleyip geçmiş olabilirsiniz. :)

Haklısın hocam teşekkür ederim bilgilendirme için

• Hocam kesinlikle ağır olmayan 50-100 tl arası (kızların beğeneceği :D )önerebileceğin parfüm varmı? Yani istediğim şey biri yanıma yaklaştığında alttan alttan hafif kokular gelsin kesinlikle yanımdakini rahatsız etmesin. Kalıcılıkta orta düzeyde olursa yeter.

Edit: kör alış yapacağım yani beğenme oranı yüksek olan genç kokular önerieseniz sevirim. Teşekküler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi FunkedUp -- 5 Mart 2014; 7:32:55 >
    < Bu ileti m.bolumsonucanavari.com kullanılarak atıldı >
  • FunkedUp kullanıcısına yanıt
    Riske girmeyeceğiniz ve kızların büyük bir kısmının beğeneceği kokulardan örnek vereyim. 100ml olanlar 100 tl'nin üzerindedir genellikle. 50ml'lik 100tl nin altında

Orta Seviye Kalıcılık;

Blvgari Aqva - Turunçgil & Su

Rochas Man - Karamel & kahve

Hugo Boss Bottled - Tatlı & Baharatlı & vanilya

Üst Seviye Kalıcılık;

Yves Saint Laurent La Nuit de L'homme (Diğerlerine oranla biraz daha ağırdır ama rahatsız etmez.) Ağaçsı & çiçeksi

Jean Paul Gaultier Le male - Vanilya, baharatlı, tatlı.

Bunlardan birini alabilirsiniz kör alış yapacağınız için nasıl koktuklarını anlatmak istedim. Bana sorarsanız kalıcığı üst seviye olanalra bakın derim sonra nie kokmuyor bu diye pişman olmayın.

La Nuit de l'homme biraz ağır kalabilir yaşınız ve günlük kullanımınızı baz alırsak. Akşam için çok idealdir.

Ama le male tam size göredir. Aynı Şekilde bottled'da tatlımsı bir kokuya sahiptir. Karar sizin.

Ten renginiz açık ise; tatlı şekerli çiçeksi yumuşak kokuları tercih edin.

Esmer iseniz. Daha çok baharatlı, kahveli çikolatalı kokuları tercih edin.

• Parfümde ikinci sınıf kalite diye bir şey yoktur, insanları yanlış yönlendirip mağazaları zengin etmeyin. Dedikleriniz desteksiz dayanaksız başka mesleki gruplarında böyle bunda da böyledir tadında boş örnekler ile dolu yarı-"bilgili" sözler.

Online alacağınız parfüm ile magazadaki parfüm arasında hiçbir fark yoktur arkadaşlar. İnanmayın böyle yanlış bilgi verenlere, tekin acar da arcon kozmetik ten alır dior ları, mizu da oradan alır misspera da, en iyisi de bellamola dir kendisi BK kozmetik ile her şeyi temin eder.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Biraz daha okudum da konuyu, konuyu açan arkadaşa itimat etmeyin derim ben :) tasviye için de öm ile sorabilirsiniz, bycaps sen de mesaj atarsan 300e basit designer kokular alacağına niche kokular ile tanışmana yardımcı olabilirim :D

• Free Man. kullanıcısına yanıt
    Mağazaları zengin etmek derken?

Baştan sona tüm mesajlarımı bir okuyun bakalım. Mağazalarımı tavsiye etmişim yoksa internet sitelerini mi?

Aradan bir tane msaj okuyup yazmışssınız büyük ihtimal gelmişssin bana " yarı bilgili" diyorsunuz.

Birkaç mesaj okusaydınız en güvenilirin şuan için bellamola olduğunu ve ingiltere merkezli allbeauty'nin Türkiye ayağı olduğunu söylediği en azından bilirdiniz.

Ya da çok basit bir örnekle;

Calvin klein Euphoria EDP 100ml

hepsiburada'da 99tl'ye satılıyor.

Tekin acar'da 313tl'ye satılıyor.

Sizce bu ikisi aynı ürün mü? (üretim kaltiesi farkı, raf ömrünün azalması vs.)

zaten biraz ticari zekaya sahipseniz aynı ürün olmadığını anlarsınız.

Herkes buradan bir tartışmaya girmeye çalışıyor.

Bir parfüm üretiminin yapım aşamasında bulunsanız anlayacaksınız en demek istediğimi.

• quote:

Orijinalden alıntı: Free Man.

Biraz daha okudum da konuyu, konuyu açan arkadaşa itimat etmeyin derim ben :) tasviye için de öm ile sorabilirsiniz, bycaps sen de mesaj atarsan 300e basit designer kokular alacağına niche kokular ile tanışmana yardımcı olabilirim :D

itimat edip etmemek forumdaki arkadaşların takdiri bir çok kişi tartıştı sizin gibi. Tavsite için özel mesaj atmaları gibi bir telkinde bulunmanızı anlayamadım. Sizi neden ilgilendirdi bu konu istedikleri yerden sorar insanlar.

Niche kokuları bilmediğim kanısına nerden vardınız?

Durun cevaplayayım.

İnsanlara önerdiğim parfümlerden sadece onları bildiğim kanısına vardınız değil mi? Çok yüzelsel bir yaklaşım olmuş sizin açınızdan.

Ne napayım 50ml'i 600tl eden By kilian mı önereyim insanlara? amacınız ne bilmiyorum. bende biliyorum niche parfümleri merak etmeyin.

Tartışacaksanız siz özel mesaj ile ulaşın konuyu sabote etmeye çalışmayın.

• Tabii ki aynı üründür ikisi de, böyle bir saçma bir şey olamaz zira:

Calvin Klein parfümlerinin eti budu belli Calvin Klein firması dahi bunun farkında ki piyasaya oynamak yerine birkaç flanker ile geçiştirme yapıyorlar genelde. Bu yüzden bu parfümün temin edildiği fiyatın chanel den yüksek olmasını (mağaza fiyatları kistas) üretim kalitesi ile açıklamak komik oluyor.

Zira Chanel'ler daha geçen Zorlu Center Sevil de 190-320tl arasında değişiyordu. Yani burada gelip de 300tl Ck satılıyor olmasını mantıklı izahlara bağlamak gülünç çünkü bu izahtan yola çıkarsak Dior/Chanel/Hermes fiyatlarının daha uçuk olması gerekir ki yoksa Hermes/Dior/Chanel ikinci kalite mi satılıyor her yerde?

İnanılmaz bir kâr var bu parfüm sektöründe çünkü lüks tüketime hizmet ediyor ve çoğunluk açısından alıcı kitlesi bu fiyatları verirken gocunmuyor, üç beş hesabı yapıp daha ucuza var mı diye araştırma yapmıyor.

Ck da genel olarak dünya üzerinde 20-80$ arasında değişir ki 80$ a satan yerlere gülünüp geçilir, eğer ülke mağazası 300tl fiyat biçiyor ise bunda yüksek miktarda ekleme vardır ama o ama bu sebepten ve bunu üretim farkı diye insanlara yutturmana çalışmana sinir oldum.

Burası genelde öğrenci ağırlıklı bir yer ve sen farkında olmadan milletin cebine zarar vereceksin.

Ayrıca neden gidip Kilian söyledin ki, amacın ne yani? Kilian parfümevi fiyat olarak ciddi derecede fazladır ama bu niche parfüm dünyasının geneliyle aynı değildir. 150-350tl arasında nice güzel harika parfümler var gidip bari Amouage deseydin onun fiyatı daha çok göz korkuturdu.

Ck parfümünün 300tl olmasının hiçbir izahı olmaz, olamaz. Ne yazık ki bilinçsiz kullanıcı talep ettiği için bu fiyatlar hala var. Üretim olarak da bir parfümün içeriği şişesi kabaca 14-16$ ediyor zaten, en fazla o da. Gerisi reklam, kâr, maliyet hesapları vs...

Ayrıca özür dilerim ama sözlerine inanmıyorum, yaptım ettim dediğin şeylere çünkü senle ilgili değil huyum kurusun kanıt olmadan kimseye inanamam.

• Ben tartışmak istemiyorum, ben fikrimi belirtiyorum.ve bunu açıktan yapmak istiyorum ki herkes duysun, görsün düşünüp kendi kararını versin diye.

Ayrıca bilmem bilir misin, bence bilirsin, şu da var ki:

Sevil bazı özel kendine ait parfümleri hariç genelde parfümleri , mağazalar ithal etmez. İthalatçı bilgilerini barkodlarla okutursan gepir sistemine görürsün ki her parfüm markasının belli başlı resmi distribütör ithalatcisi var. Söz gelimi Dior parfümleri için bu Arcon Kozmetik oluyor.

Sen sevil den de alsan, sephora dan da alsan, misspera dan da alsan, bir çılgınlık yapıp hep misspera hem sevil hem sephoradan üç tane de alsan hepsinin ithalatcisi Arcon Kozmetik olacaktır. Hal böyle iken üretim kalite farkı savin zaten zayıf düşüyor epey.

Aynı şekilde internetten güvenilir bir yerden alacağın 100 liralık Ck da sevil de ki de aynı distribütörden olacaktır.

Yani burda milletin aklına yok yere olmayan şeyleri sokma, kanıt koymadan bana ettim gittim gördüm, biliyor musun deme.

• Ayrıca batch farklılıkları genelde iki üç temel şeye dayanır bunlardan bazıları:

1- eklenen veya çıkarılan kimyasallar : her parfüm içeriğinde yazan notalar dışında içindekiler kisminda da okunabildigi gibi çeşitli içeriklere de sahiptir. Bu içerikler zaman içerisinde parfümden çıkarılabilir veya benzeri ile değişim yapılabilir. Bundaki temel neden şirketin yaptığı anlaşma süresinin dolması üzerine yeni bir kimyasal ile -alternatif olacak şekilde- yeni bir anlaşma ile yoluna devam etmesidir. Yani parfümlerden sadece üreticiler değil üreticilere hammadde akışı sağlayan şirketler de kâr elde eder ve onlar da etkilidir.

2- yeniden formüle edilmesi: kimi zaman bir nota çıkarıp kimi zaman da bir nota ekleyerek yeniden formüle edilebilir bazı parfümler bu da farklılık ortaya çıkarır. Genelde herkesin dilinde olan, ve çoğu kişinin tek bildiği formüle edilme yolu da budur ama bunun dışında ilk madde de vardır ve çoğunun gizli kahramanidir.

3- formüle olmamış olabilir ama icerikler farklılık gösterir içerik aynı olsa da. Bu da kalite farkından dolayı olmaz. Özellikle doğalhammaddeler kullanıyorsa hammadde ozlerinin temin edilidigi yerdeki öz hammadde her yıl farklı bir kalitede olabilir bu da direkt olarak parfüme yansır ve batch farklılıkları ortaya çıkar ama bunda sizin iddia ettiğiniz gibi sebep üretimde kalite farklılığı olan fabrikalar değil üretim hammaddesinin hasat farklılıklarıdir

Sizi Ck parfümünun 300tl ye satılmasinin mantıklı izahını bulmaya çalışan hatta olduğunu iddia eden kişi olarak hep.hatırlayacagim sanırım :) Ck yetkilileri dahi bu fiyata bu parfümün satılmasını başarı olarak görecektir. Sizinki başarının da ötesinde :)

Ayrıca yazıktır yaz geliyor 600tl Kilian almayın 120ml mancera cedrat boise var 360tl de fiyatı enfes gider yaza :) veya fabrika ziyaretleriniz sırasında yurtdışından bir tane 500ml vettiveru kapin derim kendinize :)

• Bak yine hızımı alamıyorum öğrenci ağırlıklı bu ortamda insanları -fikrimce- epey yanlış yönlendirip olmayan şeylerle kafa bulandirmandan!

Bundan birkaç ay once la deesse (nişantaşı'nda niche parfümleri sunan ve satan, saygın bir parfümevi) Robert Piguet parfümlerini kendisi ithal ediyordu ve 100ml için fiyatı 200tl civarında idi.

Yurtdışında da bunun fiyatı bu şekilde hatta. Sağolsun La Deesse epey uygun fiyattan başka mağazalar gibi 300 e satmadan düşük kâr ile sundu, lakin geçenlerde Robert Piguet için distribütörlük anlaşması değişti araya başka bir firma girdi ve eskiden sadece orada satılırken şimdi Beymen, Harvey Nichols ve La Deesse de satılmakta AMA:

100ml için 400tl gibi bir fiyattan. Şimdi senin Ck ı 300tl ye satılmasini izah eden süper takdire şayan (ciddiyim takdir ediyorum seni) anlayışın ile şimdi parfümler kaliteli fabrikadan geliyor sanırım?

Sırf bu örnek bile senin yaptım, ettim, gittim, gördüm, biliyor musun, hiç gördün mü, segmentasyon mantığını ortadan kaldırır. Zira bu durumun tek sebebi şudur: (resmi kaynaktan da edinilen bilgiye göre)

Eskiden direkt gelirken parfüm şimdi araya başka distribütör girdi ve önce o firma alıyor üstüne kâr koyarak mağazalara ulaştıriyor, mağazalar da doğal olarak kâr koyunca beş ay öncesine göre %100 zamlı fiyat ortaya çıkıyor.

Yani cidden bilinçli veya bilinçsiz bir şeye inanmışsin, inancindan dönemeyecek kadar katı isen bari forumdakilerin kafasını karıştırma. Şu örnek de açık açık fabrikalar farklı yaaa, anlayışını çökertir.

• İkinize de söylüyorum, bugün bellamola sitesi hakkında yukarıki kullanıcı yorumlarını okudum ve soğudum, bayat ürün olduklarını söylemiş oradan sipariş veren birkaç insan bu yüzden çok daha ucuza parfüm satışı yaptıklarını belirtmişler.. Siz bu siteye hala daha güveniyor musunuz şimdi ?

• Free Man. kullanıcısına yanıt
    Çok uzun yazılar olmuş. Bende bildikelrimi yazdım sizde yazmışsınız hepsine tek tek cevap vermem tekrar sizinde cevap vermeniz demek bırakalım insanlar kendileri karar versin ben şurdan alın burdan alın diye yönlendirme yapmadım yapmamda. Sadece internetten alacaksanzın şu sıralar en güvenilir bellamola dedim.

İnternetteki bellamola, mizu vs. sitelerden alınan parfümlerde çokca şikayet olduğunu göreceksiniz.

Bu şikayetlerin genelinide, bayat, kalıcı değil, kokusu yakın ama tam aynısı değil, acımış. gibi yorumlar olduğunu görürsünüz.

Bunlardan üretim kalitesi hatalı ürünler, raf ömrü azalan veya biten ürünlerden dolayı olduğunu söylüyorum. Ucuz olmasının sebepleri bunlar bir diğer sebebide mağazaları olmamaları, kira, reklam vs giderlernin çok fazla olmamaları ben bunları en baştada yazdım. Siz sadece 2. kalite üretim diyerek gelmişssiniz. Ben hepsi 2. kalite üretim demedim zaten. Herneyse İnsanlar bu mesajlardan hangisinin doğru olduğuna kendileri karar versin. Ben mağazadan alın demedim demem de Terre olmuş 300tl nin üzerinde homme intense keza öyle mağazadan almak zaten akıl karı değil. Ben neden fiyatların ucuz olduğunu anlatmaya çalışıyorum burada insanlara. Ucuz olmasının tek bir etkeni yok onu bilmenizi isterim.

• bobafett kullanıcısına yanıt
    ben bu güne kadar hiç denk gelmedim. Ama yorumlar doğru olabilir. Bu ve benzeri siteler. Üretiminde problem olan raf ömrü azalmış ya da geçmiş olan ürünler satarlar genelde. İlk mesajımda da belirttiğim gibi bu sizin kendi alışveriş tasarrufunuzdur. Durumunuz iyiyse hiç kafanızı karıştırmadan kozmetik mağazalarından alın. Bellamoal içni olumsuzdan daha çok olumlu yorum var onuda belritmek isterim. ama biraz şans işi bu durum.
  • 
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.