Şimdi Ara

Monitörün Çözünürlüğünü Değiştirdim Siyah Ekranda Kaldı Acil Yardım

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir (1 Mobil) - 2 Masaüstü1 Mobil
5 sn
20
Cevap
0
Favori
23.616
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • CRT monitörümün ekran çözünürlüğünü yükseltmek istedim. Uygula dediğim zaman siyah ekran oluştu ve ekranın ortasında Not Support Out Of Range yazıyor. Eski haline getiremiyorum. Bilgisayarı yeniden başlattım ama sorun devam ediyor. Acil yardımınıza ihtiyacım var.

• Yapay Zekanın Yanıtı

Monitörün Çözünürlüğünü Değiştirdim, Ekran Siyah Kaldı

Monitörünün çözünürlüğünü değiştirdikten sonra siyah bir ekranla karşılaştıysan, endişelenmene gerek yok. Bu yaygın bir sorundur ve çözümü genellikle kolaydır.

Sorunun Nedenleri

• Monitörün desteklemediği bir çözünürlük seçilmesi.
    • Grafik kartının çözünürlük değişikliğini işlememesi.
    • Monitör kablosu gevşek veya hasarlı olması.

Çözüm Adımları

1. Güvenli Modda Başlat: Bilgisayarını güvenli modda başlatarak sorunun işletim sistemiyle ilgili olmadığından emin ol. Güvenli modda çözünürlük genellikle düşük bir ayara dönecektir.
    2. Varsayılan Çözünürlüğü Geri Yükle: Monitörünün varsayılan çözünürlüğünü geri yüklemek için şu adımları izle:
      • Windows'ta "Ayarlar" > "Sistem" > "Ekran" > "Gelişmiş ekran ayarları"na git.
      • "Çözünürlük" açılır menüsünden varsayılan çözünürlüğü seç ve "Uygula"ya tıkla.
    3. Grafik Kartı Sürücülerini Güncelle: Grafik kartı sürücülerinin güncel olduğundan emin ol. Güncel olmayan sürücüler çözünürlük sorunlarına neden olabilir.
    4. Monitör Kablosunu Kontrol Et: Monitör kablosunun her iki ucunun da sıkıca takılı olduğundan emin ol. Gevşek veya hasarlı kablolar siyah ekran sorununa neden olabilir.
    5. Farklı Bir Monitör Dene: Mümkünse, farklı bir monitör kullanarak sorunun monitörle mi yoksa grafik kartıyla mı ilgili olduğunu belirle.

Bu adımları uyguladıktan sonra çözünürlük sorununu gidermiş olmalısın. Sorun devam ederse, bilgisayarın veya monitörünün teknik desteğine başvurman gerekebilir.

Yapay Zekanın Yanıtını Genişlet
  • pc açılırken aralıklarla f5 ve f8 e basın..VGA MODUNU ETKİNLEŞTİR seçeneği ile açın.

sonra eski çalışan çözünürlüğe ayarlayın sistemi.
  • quote:

Orijinalden alıntı: mesuthaksoy

pc açılırken aralıklarla f5 ve f8 e basın..VGA MODUNU ETKİNLEŞTİR seçeneği ile açın.

Teşekkür ederim. Oldu.
  • quote:

Orijinalden alıntı: mesuthaksoy

pc açılırken aralıklarla f5 ve f8 e basın..VGA MODUNU ETKİNLEŞTİR seçeneği ile açın.

Yada windows 7 kullaniyorsaniz daha dusuk bir cozunurluk vardi onunlada acabilirsiniz F8 menusunden...
  • quote:

Orijinalden alıntı: Din Djarin

Yada windows 7 kullaniyorsaniz daha dusuk bir cozunurluk vardi onunlada acabilirsiniz F8 menusunden...

Alıntıları Göster
    exeter size de teşekkür ederim. Masaüstü pcimde Windows Vista Home Basic yüklü. Az önce yükledim. Daha önce Windows XP Professional SP3 kullanıyordum. Laptopımda Windows 7 Home Premium 32 bit kullanıyorum. Ekran çözünürlüğünü değiştirmeye çalışmıştım. Siyah ekranda kalmıştı. Mesut arkadaşımın yardımıyla sorunu çözdüm. Şimdi iki başlık daha açıcam. Onlara da bakarsanız memnun olurum.

• quote:

Orijinalden alıntı: huseyin93

exeter size de teşekkür ederim. Masaüstü pcimde Windows Vista Home Basic yüklü. Az önce yükledim. Daha önce Windows XP Professional SP3 kullanıyordum. Laptopımda Windows 7 Home Premium 32 bit kullanıyorum. Ekran çözünürlüğünü değiştirmeye çalışmıştım. Siyah ekranda kalmıştı. Mesut arkadaşımın yardımıyla sorunu çözdüm. Şimdi iki başlık daha açıcam. Onlara da bakarsanız memnun olurum.

Alıntıları Göster
    ne sıkıntınız varsa buradan devam edin.

• quote:

ne sıkıntınız varsa buradan devam edin.

Alıntıları Göster
    Tamam. Burdan devam ediyorum. İkinci sıkıntım Super Talent marka DDR 2 1 GB Ram belleğim var. Bunu masaüstü pcmin ram belleğini yükseltmek için takmıştım. Geçen akşam bilgisayarı kapattıktan sonra sabah pcmi açtım ama görüntü gelmedi. Ben de ram bellekleri deniyerek sorunu gidermeye çalıştım. Sorunu giderdim. Sonradan taktığım belleği takınca görüntü gelmiyordu. Bu ram belleği atmalımıyım yoksa ne yapmalıyım?

Son olarak masaüstü pcmin markası Arçelik. Modeli de belki duymuşsunuzdur IDEAL PC-GOOD. Kasanın arkasında Eset Nod 32 seri numarası yazıyor. Ben bunu sonradan farkettim. Ama hangi sürümün seri numarası bilmiyorum. Üzerinde yazmıyor. Acaba bu pclere yüklenen Eset Nod 32 sürümü nedir? Bilen veya kullanan varsa yardım edebilir mi?

• quote:

Tamam. Burdan devam ediyorum. İkinci sıkıntım Super Talent marka DDR 2 1 GB Ram belleğim var. Bunu masaüstü pcmin ram belleğini yükseltmek için takmıştım. Geçen akşam bilgisayarı kapattıktan sonra sabah pcmi açtım ama görüntü gelmedi. Ben de ram bellekleri deniyerek sorunu gidermeye çalıştım. Sorunu giderdim. Sonradan taktığım belleği takınca görüntü gelmiyordu. Bu ram belleği atmalımıyım yoksa ne yapmalıyım?

Son olarak masaüstü pcmin markası Arçelik. Modeli de belki duymuşsunuzdur IDEAL PC-GOOD. Kasanın arkasında Eset Nod 32 seri numarası yazıyor. Ben bunu sonradan farkettim. Ama hangi sürümün seri numarası bilmiyorum. Üzerinde yazmıyor. Acaba bu pclere yüklenen Eset Nod 32 sürümü nedir? Bilen veya kullanan varsa yardım edebilir mi?

Alıntıları Göster
    nod32 yi kurup denersiniz bendeki keyde 4 icin ama 5lerde de calisiyor.

1gb ram e gelince diger ramlerinizi bilmeden o ram icin birsey diyemem. bu rami de tak soylediginiz soylenemez. 1gb ram ddr2 markasi super talent. bu ramin hizi yok mu? ddr2 oldukca genis bir skala (400-1200 arasi)
    Baska ne raminiz varsa bunlari marka ve hizlari olarak alalim yoksa yorum bos yorum olur.

• quote:

nod32 yi kurup denersiniz bendeki keyde 4 icin ama 5lerde de calisiyor.

1gb ram e gelince diger ramlerinizi bilmeden o ram icin birsey diyemem. bu rami de tak soylediginiz soylenemez. 1gb ram ddr2 markasi super talent. bu ramin hizi yok mu? ddr2 oldukca genis bir skala (400-1200 arasi)
    Baska ne raminiz varsa bunlari marka ve hizlari olarak alalim yoksa yorum bos yorum olur.

Alıntıları Göster
    Kusura bakmayın hızlarını yazmak aklıma gelmedi. İki tane ram belleğim var. İşte bir tanesini çıkardım. Diğerinin markası Beko. O da DDR 2 332.5 MHz. Çıkarttığım ram belleğin hızı ise 667 MHz.

• quote:

Kusura bakmayın hızlarını yazmak aklıma gelmedi. İki tane ram belleğim var. İşte bir tanesini çıkardım. Diğerinin markası Beko. O da DDR 2 332.5 MHz. Çıkarttığım ram belleğin hızı ise 667 MHz.

Alıntıları Göster
    ikiside 667... fakat nasil taktiniz ramlerinizi?
    makinenin ismini vermissiniz peki icindeki anakartini nereden bilelim. Cpu-z dan mainboard kismina bi bakin marka model ne yaziyor.

• quote:

Alıntıları Göster
    Ama takılı olan ram belleğin hızından emin değilim. DRAM Frequency değerini yazdım. CPU-Z'de baktım. Acaba yanlış yere mi baktım?
  • quote:

Ama takılı olan ram belleğin hızından emin değilim. DRAM Frequency değerini yazdım. CPU-Z'de baktım. Acaba yanlış yere mi baktım?

Alıntıları Göster
    Anakartın markası Foxconn. Modeli 45GM/45CM/45CM-S.
  • quote:

Anakartın markası Foxconn. Modeli 45GM/45CM/45CM-S.

Alıntıları Göster
    2 tane ram slotunuz var. 2 rami birlikte taktiginizda uyum sorunu cikariyor olabilir. dual calismaya calisiyor anakartiniz. sonradan taktiginiz ram saglam olabilir. deneyip gormek lazim.
    Eski rami cikarip yenisini tek taktiginizda sistem aciliyor mu buna bir bakin.
  • quote:

2 tane ram slotunuz var. 2 rami birlikte taktiginizda uyum sorunu cikariyor olabilir. dual calismaya calisiyor anakartiniz. sonradan taktiginiz ram saglam olabilir. deneyip gormek lazim.
    Eski rami cikarip yenisini tek taktiginizda sistem aciliyor mu buna bir bakin.

Alıntıları Göster
    Evet denedim. Eski ram belleği çıkarıp sonradan eklediğimi tek taktığımda görüntü gelmedi.
  • quote:

Evet denedim. Eski ram belleği çıkarıp sonradan eklediğimi tek taktığımda görüntü gelmedi.

Alıntıları Göster
    o zaman arizalidir. hayirli olsun
  • quote:

o zaman arizalidir. hayirli olsun

Alıntıları Göster
    Teşekkür ederim. Bu akaşm vedalaşayım bari.
  • quote:

Teşekkür ederim. Bu akaşm vedalaşayım bari.

Alıntıları Göster
    Son bir sorunum daha var. Eklemeyi unuttum. Masaüstü pcmin dvd-ram sürücüsü bazen takılıyor, açılmıyor. Düğmesine ikinci veya üçüncü kez basınca açılabiliyor. Öneriniz nedir acaba?
  • quote:

Son bir sorunum daha var. Eklemeyi unuttum. Masaüstü pcmin dvd-ram sürücüsü bazen takılıyor, açılmıyor. Düğmesine ikinci veya üçüncü kez basınca açılabiliyor. Öneriniz nedir acaba?

Alıntıları Göster
    aynı sorun bilgisayarıma girip dvd sürücüye sağ tıklayıp ÇIKART a bastığınızda da oluyor mu?
  • huseyin93 H kullanıcısına yanıt

Ya bende ne yazıkki hala olmadı güvenli başlatma ile alakalı herşeyi yaptım ama olmadı f8 bastığımda öyle bir ekran da gelmiyor ne yapmalıyım acil yardım

• yusufkaganbyrktr Y kullanıcısına yanıt

Hangi işletim sistemini kullanıyorsunuz?

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.