Şimdi Ara

mp3-ogg-m4a-wma karşılaştırması

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
3
Cevap
0
Favori
3.824
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Buyrun siz de dinleyerek karşılaştırın.
    İndirme linki
    http://www.mediafire.com/download.php?8w3l3srm3hone95

Arkadaşlar kendi çapımda düşük bitrate oranlarında hangi kayıplı kodeğin daha iyi olduğunu tespit etmek için karşılaştırma yaptım.

Bant genişliği olarak downsample olmaması için orjinal kaynak ile aynı değeri seçtim. (44khz)
    Bitrate değeri olarak da bu bant genişliğine izin veren minimum seçimi atadım. (Ortalama 48kbps)
    Dosya çıktılarının benzer boyutta olmasına ve kodeklerin kendi içerisindeki bütün optimizasyonları kullanmasına izin verdim(parametric, joint, avarage, variable...)

Kullandığım program AudioCoder en son versiyonu
    Seçtiğim kodekler ise

MP3 - Lame
    OGG - Vorbis
    M4A - HE-AAC V2
    WMA - WMA 9

LC-AAC yüksek bitrateler için oluşturulduğundan onu seçmem haksızlık olurdu ki sonuç rezalet oldu, o yüzden onu katmadım.
    Orjinal kaynak ise Audio CD içerisinden en yüksek oranda sıkıştırılmış kayıpsız Flac
    Size yukarıda verdiğim dosyanın içerisinde bunların hepsini bulabilirsiniz.

Daha sonra hangisinin daha kaliteli olduğunu dijital olarak tespit etmek için şöyle bir yöntem geliştirdim.
    FLAC kendi içerisinde sıkıştırmalı ama kayıpsız bir sistem olduğundan ne kadar yüksek oranda frekans varsa o kadar fazla bitrate ve boyutu olacaktır.
    Dolayısıyla bu oluşturduklarımı tekrar Flac'a çevirip hangisinde ne kadar frekans kalmış görmek istedim.
    Sonuçlar ise şu şekilde

Orjinal Flac - 940kbps - 7.29MB
    MP3 - 314kbps - 2.42MB
    OGG - 431kbps - 3.31MB
    M4A - 427kbps - 3.28MB
    WMA - 389kbps - 3.00 MB

mp3-ogg-m4a-wma karşılaştırması

Gördüğünüz üzere frekansların yarıdan fazlası kaybedilmiş.
    Ancak dinlerken yine göreceğiniz üzere orjinal kaynak ile özellikle ogg ve m4a arasındaki farkı ayırt etmek zor.(Bitrate'in 48 gibi çok düşük bir değerde olduğunu hatırlarsak)

Bu sonuçlara göre sıralamamız

1 - OGG
    2 - M4A/AAC
    3 - WMA
    4 - MP3

Yüksek bitrate oranlarında bu sonuç elbette değişebilir eğer ilgi gösterilirse onu da birlikte yaparız

Saygılar, sevgilerle.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi tony_almeida -- 16 Ekim 2011; 16:10:47 >

• konuyu hortlatacağım ama,

Kendi yaptığım testlerde ogg nin mp3 den daha iyi sıkıştırdığını gördüm ancak.
    neden anlamadım atom işlemcili 1gb ramli bir netbook da ubuntu linux üzerinde rhythmbox ile ogg yi play ettiğimde mp3 e göre daha fazla ram ve cpu harcadığını gördüm.
    ogg yi play ederken top çıktısında cpu kullanımı %25 ram kullanımı %10
    mp3 ü play ederken top çıktısında cpu kullanımı %15 ram kullanımı %8
    bu noktada kullanılan bilgisayarı kasmadan müzik dinleyebilmek için gene mp3 ile devam etmek zorundayız gibi geliyor bana.
  • Eğer ben kendi konumun kendi tecrübelerini anlatacak olursam,
    Ogg ve mp3 ses kaydetme radyo yayını yapma için encoderlerdir.
    ogg(ogg vorbis) daha kaliteli şimdilik pek çok yerde desteklenmeyen fakat müzik endüstrisinin kayacağını düşündürendir.Sebebi ise tabikide kalitesidir.Şu an Fl studio Ogg Vorbis desteklemektedir.Yani büyük firmalar, avrupa olsun, çoktan ogg'a geçtiler, Traktor Scratch Pro'nunda ogg vorbis desteklediğini söylemeliyim
    şuan mp3 'e devam gibi gözüküyor.......iş görmesi yeterli...fakat insanlık daha fazlasını isteyecektir.....

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.