Şimdi Ara

Mühendislik düşünen sorsun cevaplıyım. (5. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
109
Cevap
3
Favori
4.466
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Odak sorununuz olabilir.Mesajı doğru okuyun.İtü için herhangi bir ücret vermedim.Odtü Bilkent seviyesine 4 5 k başlama maaşı dedim.İtü yıldız için ise iyi seviyeler dedim.

Ayrıca bilgi vermem gerekirse arçelik başlangıç maaşların lisans mezunları için 3.5- 4k civarıdır.Yüksek lisans yaparken çalışanlar için ise tübitak desteğinden dolayı 3.2k başlangıç maaşıdır.Okuduğunu anlamamk ülkemizin genel problemi ne yazıkki .

---

@Hannibal96

Doğru planlama ve iyi bir gözlemle itülülerden altta kalır yanın olmaz emin ol.Para olarakta onlardan altta kazanmazsın.

Yıldızda boşa kürek çekmez iyi ortalama iyi seviye ingilizce ile mezun olursanız açıkta kalma şansınız pek yok.Arkadaşımın çalıştığı şirkette kendini geliştirmeyen itü mezunu olan birinin 2700 civarlarında maaş kazandığını ve 2 yıllık tecrübeli olduğunu söylemişti.Yani demem o ki kendinizi geliştirmicek yatıcaksanız hiçbir üni fayda etmicektir.

FArklı bir örnek vermek gerekirse KocAeli mezunu bir tanıdığım şu an arçelikte fena sayılmıcak bir ücretle yüksek lisans (yıldız) yapıp aynı zamanda çalışıyor.3gün iş 2 gün okul.

--

@nick dick

Geçenlerde linkedinde bir yazıda otomotiv sektörünün türkiyede son yıllarda en gelişmekte olan sektörlerden olduğunu okumuştum.Otomotivi sadece mezun olurum ya ford almazsa fiatta çalışamazsam diye bakmayın.Yan sanayii firmalarıda en az bunlar seviyesinde ve sayıları çok fazla araştırabilirsiniz.

Bölüme ve okula gelirsek öneririm.Otomotiv mühendisliği ayrıca savunma sanayiindede iş fırsatı bulmaktadır.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Bouncer535 kullanıcısına yanıt
    hocam endüstride ne cazip gelmeye başladı?, ben de tam anlayamadım bölümlerin farkını, boun mezunlarına baktım bilgisayardan mezun olan da endüstri de hemen hemen aynı şeyi yapanlar var-yazılım,geliştirme-

benim de sonucum size yakın gibi matta fazladan yanlışım çıkmazsa

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • alimmm78 kullanıcısına yanıt
    hocam bir anladığım kadarıyla iyi bir yazılım eğitimi alıp birde işletme ile ilgili dersleri alıyorlar açıkçası bu da cazip geliyor ikisini birleştirip güzel işler yapılabilir.
    hocam birde benim boun istediğimi ve netlerimi nereden öğrendiniz
  • Bouncer535 kullanıcısına yanıt
    adınıza bastım yeni 1-2 konu vardı ordan gördüm , okulda sınıfta çok fazla stalk yapıldığından bana da geçmiş

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • alimmm78 kullanıcısına yanıt
    siz hangi bölümü düşünüyorsunuz
  • Bence Mimarlıktan öne yazın otomotivi.Eski dönemindeki gibi değil mimarlık gözlemlerime göre.Otomotivi öneririm bir makine mühendisi olarak.

• st-koly-baly S kullanıcısına yanıt
    aynen hocam cevremde bedavaya calisan insanlar var mimarlikta.ama hocam bilmiyorum insaat cevrem var hevesimde var cocukluktan beri mimarliga,ote yandanda otomotiv cok parlak gorunuyor bursa ve kocaelindeki fabrikalar vb yuzunden

• Bilkent-Boğaziçi-Koç-Odtü dediklerinizde mühendislikler çok farkeder mi sizce yani o üniversiteden bu mühendislik okunmaz der misiniz
    Boğaziçi inşaat yerine diğerlerinden endüstri ya da bilgisayar okumak daha mı mantıklı olur sizce
  • quote:

Orijinalden alıntı: st-koly-baly

Soruyu güzel sormuşsun.

Boğaziçi Bilkent Koç mezunları bazısı yurt dışında yüksek lisansa devam ediyorlar burda kalanlar ise daha çok yönetim alanında bir yüksek lisansla teknik eğitimlerini taçlandırmanın peşine düşüyor.Odtü içinde bunlar geçerli.Bu üniler ciddi anlamda sağlam mühendislik eğitimi veren kurumlar.Buralara gittikten sonra zaten kendini geliştirmen suyun akışına ayal uydurmak oluyor.

Kendini geliştirmek konusuna gelirsek bunların en başında ingilizce gelir daha sonra ise mühendislik eğitimini doğru almak gelir.Sizlere mülakatta sorulan teknik bilgileri cevaplıyabilmeniz üniversite eğitiminden ne kaptığınızla doğru orantılı.Projelerde yer almak mutlaka sizi geliştirecektir.Ortalamanın bi önemi yok diyen dangalaklar çıkacaktır onlara kulak asmayın notları yüksek tutmaya bakın.

Orta bi ünide okuyacaksanızda bu yukarda saydıklarımı yaparak çok iyi yerlere gelebilirsiniz.Kendinizi geliştirmeyen sistem içerisinde eleniyor zaten mezun olduktan sonra.

Hocam ben yıldızda bilgisayar mühendisliği okuyorum 1. sınıfım. İlk senem iyi geçmedi yazılımı pek beceremedim bölümü bırakacağım ama okuldan arta kalan zamanlarda sürekli şirketlerle/yöneticilerle görüşüp neyin ne olduğunu öğrenmeye çalıştım. O kadar adamla konuştum. Biri de çıkıp demedi ben ortalamaya bakıyorum diye. Gelene geçene dangalak demişsiniz de bari sallarken iyi sallayın.

Aselsana girmek gibi bir hayaliniz yoksa ve yüksek lisans mutlaka yapacağım demiyorsanız ortalamanın bir önemi yok gerçekten. İş hayatında ortaya çıkaracağınız ürünlerle oturup matematiksel formüller ezberlemenin alakası yok. Yani ortalama bir şeyi yansıtmaz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi _THANOS_ -- 19 Haziran 2017; 22:42:30 >

• Çoğu derste eksiğim. Fiziğim 0a yakın Bilgisayar mühendisliğini düşünüyorum öneriniz nedir?
  • quote:

Orijinalden alıntı: st-koly-baly

@WhoiS_AttaCK

Odtü ve itü de mühendislikse hedefiniz kesinlikle mezuna kalmaya değer emin olun.

---

@Syntax 1907

Odtü bilgisayarı kazanabiliyorsanız saniye düşünmeyin derim.Mezun olup aradaki parayla yurt dışı yaparsınız.

----

@HBeg

İngilizce eğitim veren bu saydığınız üniler dışındada üniler mevcut.Teknik ingilizce için teknik makaleler çevirebilirsiniz.Bunun yanında ydsye hazırlanabilir fen bilimleri alanından böylelikle mezun olduktan sonra araştırma görevlisi olma yolunda dil puanı sıkıntısınıda ortadan kaldırabilir bir taşka iki kuş vurmuş olursunuz.

---

@insanhayvan

Özel bir bölümü paralı parasız okumanız aradında mezunkrn hiçbir fark yoktur.Kimse size 75 burslu okudunuz alamayız demez.

---

hocam bi senede 0 olmasam da 2 seviyesinden 50 bine çıktım.bi sene daha kalırsam 10 bine girerim diye düşünüyorum.

• Hocam YTÜ elektronik haberleşme düşünüyorum sizce yazmalıyım eğer yazarsam hazırlık için ve sonrası için ne tavsiye edersiniz böyle öğrenebiliceğim program var mıdır varsa eğer yazın öğrenmeyi düşünüyorum veya dil kursuna gitmelimiyim yoksa hazırlık senesinde dili halledebilir miyim ?

Son sorumda sizin gibi akademisyenlik düşününler için ne tavsiye edersiniz ?

• _THANOS_ _ kullanıcısına yanıt
    Ortalama şunu yansıtır.Örneğin 3,50( 4 üzerinden) ortalama ile mezun olan bir mühendis okulun verdiklerini almış demektir.

Evet bir çok firma size ortalamanızı sormaz ama 2.0la mezun olan bi adamında ben hiç iyi yerlere geldiğini görmedim çünkü eğitimi doğru alamamış demektir zaten almış olsa min 2.6 2.8 seviyelerinde olur.

Bana bugüne kadar 3 mülakatta ortalama sordular bunlardan 2 tanesi bitirme tezimide analatmamı istedi(Tümosan ve Tusaş).

Ayrıca Yüksek lisans için iyi ortalama şarttır gelecekte olası bir yüksek yapma isteğinde kafayı taşlara vurmazsınız.

Ortalam bu sebeplerden ötürü önemlidir.Tabi önemsiz diyen sallamayadabilir problem yok yazdıklarımın tamamı benim fikrimdir gözlemimdir kimse uymak kulak asmak zorunda değildir.

• astegon kullanıcısına yanıt
    hocam bu durum bitirilen okula göre değişir mi acaba ya da değişmezse inşaat mühendisliğinde yükselmek için torpil gibi şeylerle mi oluyor
    ya da yükselme diye bir şey mi yok
  • Benden bu kadar arkadaşlar.Yetişemiyorum ne yazıkki .

Araştırmalarda İskolig linkedin kariyer.net gibi siteleri kullanın.

Hepinize bol şans.

Gönlünüzce olsun herşey.

• hocam ben bu sene dokuz eylül makine yazacagim ancak bilgisayar arasında kararsızım bilgisayar adina ilgim sadece yazılım ve kod ama makineyle uğraşmak fizik ve matematigi bir arada görüp kendimi geliştirmek istiyorum makine okuyup kendimi programlamada geliştirmem mi mantıklı yoksa sadece 2 sinden birini mi secmem birde makineye gittigimde hakkım olabilir mi üniversitede biglisayara geçiş icin ilk sene sonunda ?
  • Cuma günü itibariyle makine mühendisliğinden mezun oldum. Orta düzeydeki üniversiteleri düşünenler öm atabilirsiniz. Elimden geldiğince anlatmaya çalışırım bölümü, işleyişi.
  • bzy_ kullanıcısına yanıt
    hocam neden yazılmaz ?
  • fruputol F kullanıcısına yanıt
    iyi akşamlar , hocam şuan yazacaklarım tamamen forumlardan okudugum kadarıyla yaptıgım analizdir yani gidip görmedim okulu gebzeyide bilmem ancak zaten okulda 3-4 bölüm var ve yeni teknoloji enstütüden teknik üniversite oldu türkiye sıralamasında nedense 4. falan cıkıyor sanırım tek nedeni devlet destegi olmasi yani ben google resimlerini aratında tek 1 bina cikiyor burada oraya gidip birakip tekrar başka yerde bilgisayar kazanan bi arkadaşta vardi bence o sıralamada orayi yazmak heba olur anadolu üniversitesi bence cok daha iyi hocam
  • nickxarus5858 kullanıcısına yanıt
    Tobbun en zor en gaz bolumudur bilgisayar muhendisligi aklinda bulunsun.

• 
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.