Şimdi Ara

Müzik Türüne Göre Sistem Kurmak ?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
10
Cevap
0
Favori
1.678
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaşlar konu ile alakalı tüm forumlarda sistem kurarken en önemli etkenin paradan sonra, dinlenilen müzik türü ve mekanın büyüklüyü olduğu yazılıyor. Bende bu başlık altında bu güne kadar kullanıpta memnun kaldığınız sistemleri dinlediğiniz müzik türüne göre paylaşın istiyorum... Bunu sormamın sebebi kendi tarzıma uygun denenmiş ve memnun kalınmış ürünleri tespit edebilmek. Ama farklı türlerde sistemleri de paylaşırsak okuyan diğer arkadaşlarda kendi müzik tarzlarına uygun sistemleri belirleyebilirler. Böylece tüm kullanıcılar faydalanmış olur.

Benim sorum:
    Ağırlıklı olarak Jazz, Blues ve Türk halk müziği dinlerim. Zaman zamanda opera hariç her türden dinlemelerim oluyor... ama onları önemsemiyorum.
    Bu duruma göre 3000 lira civarına kadar hangi markalardan oluşan bir sistem önerebilirsiniz? Amfi, CD player, kolon olarak sterio sistem olcak.
    Bol cihaz değiştirmiş tecrübeli arkadaşların fikirlerini bekliyorum. Yada bu işi profesyonel olarak yapanlar varsa onlarında fikirlerini okumak isterim.
    Ben şuan Yamaha AX-596, Yamaha DVD-S540, Definitive studio monitor 350 kullanıyorum... Sistemimden şikayetim sesin düz olması. Her daim aynı kalite ve renkte gidiyor diye tanımlayabilirim. Tamam sterio etkisi çok iyi, tüm detayları veriyor ama bir eksik var. Beklentim Aynı anda davulun gücünü, trompetin tiz sesini ve vokalin trillerini; yanında da zilli perküsyonu tane tane, şıkır şıkır versin...
    Buna göre öneriler nedir? Tabi fiyat sınırlı max. 3000 lira. mekan 3x5 metre toplam 15 metrekare.

Benim aklımda Marantz veya Rotel sürücüler (ikinci el) ile B&W 685 (sıfır) kolonlar var ama hiç denemediğim için şüpeliyim?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hazanfer -- 11 Mart 2010; 9:33:06 >

• - Cambridge Audio Azur 740C
    - Denon Dcd 1500 serisi
    - Primare Cd 21

Bu 3 player de,birebir farklı ortamlarda tecrübe ettiğim için diyorum ki; detayları verme açısından müthiş cihazlar,üstten aşağı doğru sıralamam budur;2. el garantili vb... olarak ortalama 1750 tl civarına alabilirsin gibime geliyor.

Zaten eldeki ürünleri satıp 3000 tl üstüne eklersiniz,o zaman alternatifiniz artar.Ama bu da zaman gerektirir hali ile.

3000 tl biliyorsunuz ki;maalesef hi fi literatüründe oldukça kısıtlı bir rakam,etinden sütünden bir yerinden kesmek zorundasınız,ya çok iyi bir player,ya çok iyi bir ampli,ya çok iyi bir hoparlör.

Standart olarak alayım derseniz;3000 tl civarına; 3 türden de standart bileşenler edinebilirsiniz.Ama bence en azından 1 ya da 2 bileşeniniz farklı seviyede olsun.

Bence cd playere öncelik verin,ona göre diğer bileşenlerinizi belli bir süreç içerisinde tamamlayın,sonuçta sesin kaynağı burası.

Mesela ben Pioneer Elite Referans serisi bir cd player alacağım ama istediğim rakamlara bulamıyorum,ve o anı beklemedeyim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi faho -- 11 Mart 2010; 15:52:07 >

• Aslına bakarsanız ben yamahaları almaya giderken Cambridge Audio Azur cd ve amfi ve dali kolon alacağım diyerek gittim ama dükkan sahibi o marka senin dinlediğin müziğe uygun değil sana yamaha yanına da definitive 350 verelim dedi. Bende tamam dedim yamaha'ları ve definitive'leri aldım....
    Birde sistemin en önemli parçası kolonlar diye düşünüyordum siz cd player demişsiniz. Gerçekten cd player sesi çok etkiliyor mu ?
  • Mağaza sahibi eğer prensiplerine bağlı kalarak size öneri yapmışsa birşey diyemem,ama genelde stok eritmek,o anki satış stratejisi de biliyorsunuz tüketici eğlimlerini yönlemdirmede etkili oluyor.

Cd playerin ne denli fark ettiğini en iyi şekilde,aynı amplifikatör,aynı hoparlör vs cd player denklemi ile bulabilirsiniz.

Sonuçta kağıt üstünde bakarsak; 100 liralık Toshiba hd dvd player de 24/192 dac kullanıyor,yaklaşık 2000 liralık başka bir cd player de,peki aradaki bu 20 katlık fiyat farkı nerden kaynaklanıyor?Bunun kapasitörü var,kullanılan dac kalitesi var,manyetik akım olayı var,voltajın emilmesi var,mekanizma ve transport olayı var,kullanılan şasenin kalitesi var,kısaca var oğlu var yani...Tda 1541,Burr Brown gibi meşhur daclar var mesela.

Aslında cd playerlerde kullanılan mekaniğin detaylı bir listesini anlatan,içinde 1000'lerce ürünün içeriğini tablo halinde kategorize eden çok güzel bir site vardı,bulursam size yollayayım.

Sizdeki natural sound player de sanırım 24/192'lik bir player,güç kaynakları sanırım ayrı değildir diye tahmin ediyorum.Yani video ve sound için aynı kaynaktan besleniyor olmalı?

Yaşadığınız ilde hifi mağazaları varsa bence çok güzel tecrübeler edinebilrisiniz,yanınıza da favori birkaç farklı müzik türündeki cdlerinizi alırsınız.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi faho -- 11 Mart 2010; 17:09:25 >

• 3000tl öyle bir vintage sistem kurarımki neden bukadar kasıyorsunuz (bu işin mutfağından konuşuyorum)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi focusrite -- 12 Mart 2010; 11:38:30 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: marantz

3000tl öyle bir vintage sistem kurarımki neden bukadar kasıyorsunuz (bu işin mutfağından konuşuyorum)

Sevgili marantz şu vintage model tavsiyelerini alsaydık
    Hani fikir almış olurdum, incelerdim.
    Diğer bir forumdan Rega markasının ürünlerini tavsiye aldım, review sitelerinin testleri doğrultusunda da marantz, rotel ve B&W markalarını aklıma yazdım...
    Ön araştırma devam ediyor. İki hafta sonra vardiyacıyım artık dükkan, dükkan dolaşırım.
  • Arkadaşlar ürünler seçildi ve sipariş edildi. Bu durumda bu güne kadar kullandığım yamahalar satılıktır ilgililere duyurulun :)

http://www.sahibinden.com/yamaha_ax-596_amfi_ve_dvd-s540_dvd_player_cok_temiz_-95WQQaXQQ22625529WQQpXQQdisplayitem?

Hepinizin fikir ve yorumları için teşekkür ederim.
  • Hayırlı olsun,inşallah beklediğin tadı alırsın,bileşen olarak neler aldın acaba?Paylaşırsan sevinirim.
  • Amfi : Rega mira3http://www.timpani.com.tr/pages/rega/mira3.htm

Kaynak: Chordette Gemhttp://www.timpani.com.tr/pages/chord/chordette.htm

Speakers: Definitive StudioMonitor 350 http://www.definitivetech.com/Products/products.aspx?path=Bookshelf%20Speakers&productid=StudioMonitor%20350

ileriye dönük ilk sıradan kontenjana giren speakers: Rega RS3http://www.timpani.com.tr/pages/rega/RS3.htm

Mira3, Yamaha ax-596 karşısında daha belirgin ve yukarda bir sahne oluşumu, detay ve sıcak+yumuşak bir ses ile kendini beğendirdi.

Sistem kendi kolonlarım ile mevcut (eski) sistemime göre oldukca detaylansa, sıcak ve yumuşak çalmaya başlasada RS3 kombinasyonu karşısında bariz şekilde geri kaldı.
    RS3 ile ilk defa kocaman bir konser salonunun 10 metrekare odaya sığacağını anladım ve şaştım kaldım. Süper bir sahne oluşumu yaşadım yani... Yerden 70-80 cm kadar yükseklikleri ile 2,5 metre yukarıya kocaman bir sahne kurmayı başaran RS3'lerin hayalini kurmaya başladım artık

Chordette Gem ise beni Rega'nın apollo cd playerına 700 pound vermekten kurtararak kahramanım oldu ve apollodan daha iyi bir kaynak olduğunu dinleme testi sırasında ispatladı.

Timpani (Adnan Arduman bey) ise bıkmadan usanmadan iki gün 5 saate yakın defalarca o kolon, şu amfi, bu cd player, Chordette Gem arasında geşiş yaparak (Özer bey) saygı ve sevgimi kazandılar, sağolsunlar.

He birde unutmadan bu ürünler için bana finansör olan insana teşekkür ederim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hazanfer -- 27 Mart 2010; 0:12:01 >

• MÜZİĞE GÖRE SES SİSTEMİ DOĞRU SEÇİM ARKADAŞLAR
    BENİM ÇEVREMDE KLASİK VE JAZZ DİNLEYENLERİN TAMAMI 80 LERDEN KALMA VİNTAGE
    CİHAZLARLA BU MÜZİKLERİ DİNLİYORLAR
    ÖRNEK OLARAK PİONEER SX 1250 ANFİ VE PİONEER HPM 100 SPEAKER GİBİ
    POP MÜZİKTEDE 90 VE 2000Lİ YILLARIN TEVHNİCS ANFİLERİ VEYA DENON KOLONLARDA BOSE 5
    SERİSİ GİBİ BİREBİR DİNLEDİM DÖNEM SES KAYITLARI İLE DÖNEM SES SİSTEMLERİ UYUŞUYOR
    YUKARDA İSMİ VERİLEN SES SİSTEMLERİNİNDE HEPSİ MÜKEMMEL HERHANGİ BİRİNİ ALIP KULLANIRSANIZ
    YÜKSEK PERFORMANS ALIRSINIZ SAYGILAR
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.