Şimdi Ara

Okulda sinema salonu için ses sistemi için yardımınız lazım(bütçe 5-6 bin tl) (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
106
Cevap
0
Favori
3.639
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

• 1 Numaralı Mikser (Büyük Mikser)

Okulda sinema salonu için ses sistemi için yardımınız lazım(bütçe 5-6 bin tl)

http://www.osawa.com.tr/urundetay.php?uid=3494804699

2 Numaralı mikser (salondaki hoparlörler ile gelen bu)

Hoparlörler( bunlardan 8 adet var)

http://www.muzikborsasi.com/Chanker-C104-Pasif-Kabin-Hoparlor-Beyaz,PR-8713.html

http://www.somermuzik.com/urun/osawa---k-008/q?urunid=2289

Salon

laptop: lenova b590 model: 20206

Sahip olduklarımız bunlar...

Şimdi reçete ne şekilde olmalı ?Söylediğim gibi sinema ortamı sağlamak istiyorum.sinema salonlarındakine benzer şekilde nasıl ses elde ederim yukarıdaki ekipmanlar ve bütçe ile...

@turuncu55 @the_cantan

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Azil48 -- 20 Şubat 2014; 10:53:54 >

• Bütçeyi biz 600-700 olarak düşünürsek sadece hoparlör alarak 1. Mikserle şu ankinden daha iyi ve kaliteli bir sistem kurabilir miyiz?

1.mikserin resimde görüldüğü gibi 2 çıkışı var sadece...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Azil48 -- 20 Şubat 2014; 14:49:12 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • @azil48
    kafamda bir kac dusunce var onlari tartiyorum.
    hoparlorler beni hayal kırıklığına ugratti. insallah diyordum universal, bots tarzi max. 80-100w; 50-60hz.-16.000Hz. fre. res. bir hoparlor cikarda işimizi kolaylaştirir diye umuyordum.
    mixer'e 8 kanal girmekle 5.1/7.1 ses alinamiyor maalesef. her kanala bir ampli düşmesi gerekir.
    bu hususta elinizde ki 2 apliden 4 kanal dusundum. trident 5 li hop. seti ve bir subwoofer eklemeyi dusunuyorum bakalim.
    edit: hatali harfler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi the_cantan -- 20 Şubat 2014; 22:12:22 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: the_cantan

@azil48
    kafamizda bir kac dusunce var onlari tartiyorum.
    hoparlorler beni hayal kurikligina ugratti. insallah diyordum universal, bots tarzi max. 80-100w hoparlor cikar.
    mixer'e 8 kanal girmekle 5.1/7.1 ses alinmaz. her kanala bir ampli düşmesi gerekir.
    bu hususta elinizde ki 2 apliden 4 kanal dusundum. trident 5 li hop. seti ve bir subwoofer eklemeyi dusunuyorum bakalim.

@the_cantan üstad, ses sistemi çok dandik.ben de hayal kırıklığına uğradım bunu taktıklarında ama elimden bir şey gelmedi. işte elimizde olan malzeme bunlar üstad. okul aile birliğinden 400 alırım diyordum.tamam demişlerdi.bugün tekrar konuştum, hiç paraları yokmuş.elde öğretmenlerden zar zor topladığım 600 lira gibi bir para var.ve ben bu parayla bu salona ses konusunda somut iyileştirme yapmak istiyorum. umudum da sizsiniz hani,bir yol gösterirsiniz diye...

• Bence alternatif yöntemleri de düşünmelisiniz.

Size uyar mı bilmiyorum ama sadece örnek olsun diye:

- çok kanallı sesten vazgeçin, bu bütçe ile salonu dolduracak 2 hoparlör daha etkili olabilir
    - Bu sistemi hangi şirket kurdu ise okul kanalı ile memnuniyetsizliğinizi iletin, belki biraz baskı ile bu bütçeye 2. el garantili kendinden amfili hoparlör vb. ayarlarlar
    - 2. el ilanlara bakabilirsiniz ama garanti vb sorunu olabileceği için başınız ağrıyabilir
    - Burada çok fazla sistem değiştiren üyeler var, belki artık hiç kullanmadıkları sistemleri okul adı verirseniz size gönderebilirler.
    - Bunlar da sonuç vermez ise projeyi erteleyin, paraları geri verin, ileriki zamanda daha iyi imkanlar olunca daha iyilerini alırsınız, bütçeniz çok kısıtlı.
    - Milli Eğitim vb. den bütçe çıkarılamaz mı? Ama sinema 5.1 demeyin sakın, eğitici öğretici filmler vb. diyeceksiniz :)

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

• @dustdevil

öncelikle cevap için teşekkür ederim.

-şu anki ses sisteminden yükseklik anlamında ses tamam.ama bu sesin kalitesi oldukça yetersiz. salonu doldurmaktan kasıt yüksek ses ise,gerek yok buna.ama 2 tane hoparlör ile daha kaliteli ses alınacaksa neden olmasın. ama benim gönlüm çok kanallı seste.

-adamlarla pürüz yaşandı ama sonuca ulaşılamadı.okul idaresi de "ses çıkıyor işte bununla idare ederiz"mantığında olduğundan,sektörden ve kaliteli sesten,çok kanallı sesten bihaber oldukları için ya da önemsemedikleri için pek umursamıyorlar.ben öğretmen olarak gençler okula daha fazla ısınsın,okulu sevsin ve boş zamanlarda dışarıda serserilik yapacaklarına sinema yoluyla da eğitim alsınlar istiyorum.bunu kaliteyle yapmak istiyorum.

-güvenilir ve garantili olmadığından 2.el alamıyorum.kendime alsam hadi risk alırım.

-keşke hiç kullanmadıkları sistemleri okula bağışlayabilecek birileri olsa.bunun için ne yapmam gerek bilmiyorum.bu çok makbule geçerdi.ama dediğim gibi bu çok iyi bir şey olsa da gerçekleşmesi zor geliyor bana.bilmiyorum ama bu bölümde bulunmadım hiç.üye profilini bilmiyorum. sizin bu konuda fikriniz varsa fikir verirseniz bana sevinirim yapmam gerekenler hususunda...

-projeyi ertelemek değil de sanırım iptal durumu olacak başaramazsam. bu da üzücü bir durum olacak.ses çok kötü çünkü.çok kanallı sesle izlenince tat alınacak filmler açıyorum, tat vermiyor.:(

-Meb elinizde ses sistemi var zaten diyecektir.Zaten eğitim amaçlı kullanacağız :)

Cantan Bey'in 2 amfiden 4 kanallı ses fikri aklıma yattı.bu denkleme usb ses kartı da eklenebilir sanırım.Ama nasıl olur bu,sonuç ne olur vs merakla bekliyorum kendisini... İnanıyorum ki güzel bir çözüm üretecek.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Azil48 -- 20 Şubat 2014; 18:57:15 >

• Çok kanallı sesten şimdilik vazgeçmenin avantajı şu olabilir, güzel 2 kanallı bir sistem kurarsınız insanlar bunu beğenirse seneye bütçe ayırıp ek hoparlör veya amfi alma imkanı doğabilir.

Bu forumda çok çeşitli kişiler yazıyor ama ses sistemleri bölümünün devamlı katılımcıları var belki onlardan eski ekipman çıkabilir, burayı okuyorlar ise isteyen öneride bulunabilir, mesela artık kullanılmayan eski subwoofer, wd player türü oynatıcılar sizin işinize yarayabilir ama muhtemelen kişiye değil de okula göndermek isteyebilirler. Kimse çıkmasa bile siz yazın, belli olmaz...

• @dustdevil
    o dediğiniz şekilde düşüneceklerini sanmıyorum.bir sponsor olmadığı müddetçe okul yönetimi hiçbir zaman hadi şuraya sağlam bir ses sistemi yapalım demez.(tabi ben okul müdürü olmazsam,benim için de böyle bir ihtimal söz konusu bile değil :) ). Netice itibariyle izleyici kendini filmin içinde hissetmeli asgari düzeyde.güzelden kasıt nedir anlamadım sizin dediğiniz 2 kanallı sistemde.şu anki olandan ne farkı olacak bunun...

dediğim gibi Cantan Bey ve turuncu55 Bey'in önerilerini bekliyorum. Elbette artık kullanmadığı ama bizim işimize yarayacak ekipmanları okul adresine ve okul adına yollayacaklar. Hatta okula ulaştıktan sonra bağışı yapanlar hakkında okul idaresi okul resmi internet sitesinden haber de yapar bağışçı açısından sorun teşkil etmezse.

bir de yani bize kuru gürültü yapacak sistem lazım değil neticede. çok kanallı ses elde etmeyi amaçlıyoruz.insanların göndermeyi isteyeceği ekipmanlar-ki gönderen olur mu bilmiyorum-bu talebe cevap verecek nitelikte midir değil midir ustaların yardımı gerekir.

yapılacak her türlü yardım neticede devlet okulunda demirbaş olarak kalacak ve bu bir hayır işi, okul profilimiz de maddi geliri düşük olan öğrencilerin çoğunlukta olduğu bir okul,zengin okulu olsa birkaç veli sorunu çözerdi...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Azil48 -- 20 Şubat 2014; 19:40:13 >

• @Azil48

Fotoğraflardaki hoparlörlerin arkasındaki bilgilere bakınca frekans aralığı 90 hz-22 khz, güç ratingi 15 watt okunuyor yani bu sistem sinema veya müzik dinlemek için değil konuşma vb. dinlemek için yeter ancak. Sizi memnun etmeyen sesin kaynağı bu olmalı, çok kanallı ses elbette sinema için ve o salon için daha ideal ama başlangıç için iki tane düzgün ve güçlü hoparlör çok daha uygun olacaktır. Öneri yapmak için model ve marka konusunda bir fikrim yok, daha büyük PA hoparlörleri iş yapar mı yoksa hi-fi hoparlörü mü seçilmeli o konuda da bir fikrim yok, deneyip görmek iyi olabilirdi... diğer arkadaşlardan görüş bekleyeceğiz mecburen.

• bulunabilir aslında ama pek uzun vadeli olmaz
  • quote:

Orijinalden alıntı: Pandomim00

bulunabilir aslında ama pek uzun vadeli olmaz

Öncelikli amacım/ız yukarıdaki arkadaşın dediği gibi sadece konuşma/konferans maksatlı kurulu olan ses sisteminden kurtulup; sinema filmi izlerken makul derecede tat verebilecek çok kanallı ses. uzun yıllar idare etsin diye bir maksadım yok ama bir kaç sene kaliteli ses verse bize sonrası Allah kerim...

hem nasıl bulunabilir? en önemli soru/n bu :) @Pandomim00

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Azil48 -- 20 Şubat 2014; 20:35:15 >
  • Azil48 kullanıcısına yanıt
    Eldeki sistem diğer arkadaşların da dediği gibi sinema için çok zayıf kalıyor.

Bu tarz aletlerin 2.el durumu nasıl olur bilmiyorum ama eldeki sistem komple satılsa ve toplam bütçe arttırılsa nasıl olur? Bu sistem 2.elde ne kadar eder?

Yada sistemi kuran şirketle konuşulsa hoparlörleri değiştirseler. En azından 40-50hz'ye inecek hoparlörler olsa ses bir nebze daha iyi olmaz mı?

• üstad sistemin yenisi ve fiyatları internette satış fiyatı 300-350 tl gibi bir ücret. bunu nette satmaya çalışsan 200 lira anca eder.diğer mikseri ise satmaya sıcak bakacaklarını düşünmüyorum.zaten fazla bir fiyat vermezler ona da.

peki ses kartı alıp çıkışların ikisini 1.amfiye bağlasak diğer ikisini 2.amfiye bağlasak ve 1.amfiden aldığım 2 çıkışı 2 hoparlöre,diğer amfiden aldığım 2 çıkışı diğer 2 hoparlöre taksam olur gibi geliyor.neticede amfinin görevi sesi yükseltmek...4 kanallı bir ses ile de tatmin edici bir sonuç elde edilir sanırım. elimizdeki para ile de 4 tane ya da 2 tane baslı hoparlör alsak?

nasıl olur bu şekilde ?

@turuncu55
  • Azil48 kullanıcısına yanıt
    Valla bu tarz sistemler hakkında hiç bilgim yok. Belki dediğiniz gibi 2 mixeri de kullanarak bir kombinasyon yapılabilir.

Açıkçası bu konuda Cantan arkadaşımız çok çok daha bilgili biri. Onun önerisine kulak vermekte fayda var.

• Düşünüyorum yazmıştı en son. Acele etmeye lüzum yok. Bekliyorum kendisini sebat ile...

• O okulun öğrencisi olmak vardı şimdi kesin çözüm bulmuştum , ama işte burda insan anlatamıyor
  • quote:

Orijinalden alıntı: Not afraid-

O okulun öğrencisi olmak vardı şimdi kesin çözüm bulmuştum , ama işte burda insan anlatamıyor

nasıl bir çözüm bulabilirdin :) hafif çıtlat bakalım,belki uygularız? @Not afraid-

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Azil48 -- 20 Şubat 2014; 22:41:04 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Azil48

quote:

Orijinalden alıntı: Not afraid-

O okulun öğrencisi olmak vardı şimdi kesin çözüm bulmuştum , ama işte burda insan anlatamıyor

nasıl bir çözüm bulabilirdin :) hafif çıtlat bakalım,belki uygularız? @Not afraid-

Sanırım siz aux ile bağlantı kuruyorsunuz amfilerle . ilk önce şöyle iki tane 150 wat lık hoparlor alırım ikisi toplam sıfırı 400 liraya geliyor ikinci elden daha kaliteli ve ucuz birşeyler bulabilirsiniz . neyse 1. amfiye bu iki hoparloru takıp ön köşelere koyardım . sonra bitane aux çoklayıcı alıp bir ucuna 1. amfiyi diğer ucuna 2. amfiyi takardım sonra 2. amfiden alabildiğim en iyi sesi alırdım sonra 1. amfiyide çalıştırırdım ve sonra güzel bir equalizer ayarı ile salonu performansa doyururdum , eğer hala çok kanallı bir sistem düşünuyorsaniz 80 watlık 4 tane hoparlor 1 çıkışa 2 hoparlor bağlardım. 2 tane hoparloru öne 2 tane hoparloru arkaya yani salonun her köşesine bitane koyardım . performans konusunda 4 tane 80 watlık hoparlor alıp 1. anfiye bağlamak 2. anfiye ihtiyaç duyulmaz bile . eğer bu yazdıklarım aklınıza yatarsa bana pm den ulaşırsanız size fikir konusunda yardımcı olabilirim hocam

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Not afraid- -- 20 Şubat 2014; 23:00:38 >

• Hatta ikinci fikrime 2 tane daha 80 watlık hoparlor ekleyip 2. amfiye takabilirsiniz hoparlorleride salonun orta yanlara koyarsınız 6 tane 80 watlık hoparlor olur toplamda 480 wat düz hesap 450 watlık ses elde ederiz amfilerde toplamda 450 wat güç veriyor. size burda garanti veriyorum performansa inanamayacaksınız

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Not afraid- -- 20 Şubat 2014; 22:59:05 >
  • 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.