Şimdi Ara

Okulda sinema salonu için ses sistemi için yardımınız lazım(bütçe 5-6 bin tl)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
106
Cevap
0
Favori
3.639
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Düzenleme 22.02.2014. Yeni ve Son bütçe 5-6 bin lira. Aşağıdaki iletiler ve yazılan cevapların çoğu oldukça düşük (1000 tl gibi) bir fiyata yazılan cevaplardır.konuyu güncelledim.

Okulumuza konferans salonu yapıldı. Takılan ses sistemi hiç iyi değil. Bilgisayar hoparlörü gibi. Öğretmen arkadaşlar para toplayıp bi ev sinema sistemi alalım istiyoruz. 800-1000 TL civarı bütcemiz var. Bu kule şeklinde olan sinema filmlerinde verimli sonuç alabileceğimiz en az 5 artı 1 sistem olsun istiyoruz. 4 tane kule şeklinde olmalı. Salon çok aşırı büyük değil. 150 kişilik olarak düşünebiliriz salonu. Optik ses Çıkışı ve DTS desteği olmalı. Bu para en iyi nasıl değerlendirilir? Önerileriniz için teşekkür ederim. Gerekçe belirterek yazarsan daha çok sevinirim. Teşekkürler

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Azil48 -- 22 Şubat 2014; 12:51:12 >

• O para ile olmaz ustat
  • quote:

Orijinalden alıntı: eraycelik80

O para ile olmaz ustat
    Bu Tarz Birşeymi İstiyoruz Hocam
    http://www.yokkiyok.com/philips-htd5570-51-kule-tipi-ev-sinema-sistemi-1000w-dvd-player-l.html
  • Bütcemiz bu. Bunu da öğretmenler olarak topladık .aklımda LG bh6730T var. Bluray 3d destekli ve mkv gibi formatları açabiliyor. Hdmi var optik ses Girişi var. 1000watt. Nasıl bu sistem bu paraya. Vatanda 1000 tlundefined

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Azil48 -- 18 Şubat 2014; 13:50:03 >
  • Sony E6100 oneririm...
  • quote:

Orijinalden alıntı: circumciser

Sony E6100 oneririm...

benim dediğim BH630T ile önemli bir farkı var mı bu sistemin? dediğiniz sistem burdaki vatanda ve teknosada yok. direk mağazadan almak istiyoruz. sorun çıktığında uğraşmak istemiyorum.kendime ait değil sonuçta.

birde sony mkv gibi formatları okur mu altyaız sorunu yaşatır mı emin olamıyorum.tam bir bilgi bulamadım. @circumciser
  • Bu sistem mkv oynatiyor. İki modelde kagit uzerinde ayni. Benim e6100 u deneme sansim oldu ve ortalama bir urun fiyatida 999 tl. Lg mi sony mi dersen ben eger ozellikler ayni ise sony i secerim lg nin modelini incelemedim hatta denk gelmedi ama uc aşaği beş yukari aynidir.
  • Azil48 kullanıcısına yanıt
    Dostum 150 kişilik bir salon demişsiniz. Bu nereden baksanız en azından 100m2 gibi bir alan olur. Neredeyse bir sinema salonu civarında. 5-6bin tl'den aşağıya bu alanı gerçekten dolduracak bir sistem kurulamaz. Hele ki bahsettiğiniz hazır paket Lg yada Sony blurayli sistemlerle hiçbir tat alamazsınız.

Sonuçta okul için düşünülüyorsa o salonda mutlaka bir Pc vardır. Torrentten mkv uzantılı dts sesli filmleri indirerek media oynatıcı olarak pc'yi kullanırsınız. Boşuna bluray player'a para vermeyin.

Ses sistemi olarak ise o salonu belli oranda doldurabilecek ve filmlerden tat alabilmenizi sağlayabilmek için AVR ve kule tarzı hoparlörler tercih etmelisiniz. Bu anlamda bütçenizin birazcık üstünde olsada aşağıdaki linkteki ürünü almalısınız. Ortaklaşa alınan bir cihaz olduğu için adam başı en fazla 50tl daha fazla düşer. Ama kalite ve güç olarak sorduğunuz setlerden 3-4 kat daha iyidir.
    http://www.mediamarkt.com.tr/mcs/product/DENON-AVR-1513-BKE2-AV-799-5.1-HD-Audio-Receiver-Ev-Sinema-Sistemi,103452,502974,1074527.html?langId=-14

Benzeri bir seti evimin 25m2'lik salonunda kullanıyorum. Sesi %20-25 civarına getirdiğimde gerçekten çok yüksek seviyede ses çıkıyor. Sizin kullanmayı düşündüğünüz salonda min %60-70 civarlarına çıkartmanız gerekiyor. Bunu da ancak AVR tarzı sinema setleri verebilir. Lg yada Sony kesinlikle bu seviyeye çıkamaz. Lg yada Sony istediği kadar 1000w yazsınlar, o sistemlerin vereceği ses max 50-100w'tır. O 1000w'lar tamamen pazarlama taktiği.

AVR nedir derseniz, güncel bir başlık mevcut. Oradan fikir edilebilirsiniz.
    https://forum.donanimhaber.com/showTopic.asp?m=87054142

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi turuncu55 -- 19 Şubat 2014; 1:33:53 >

• quote:

Orijinalden alıntı: turuncu55

Dostum 150 kişilik bir salon demişsiniz. Bu nereden baksanız en azından 100m2 gibi bir alan olur. Neredeyse bir sinema salonu civarında. 5-6bin tl'den aşağıya bu alanı gerçekten dolduracak bir sistem kurulamaz. Hele ki bahsettiğiniz hazır paket Lg yada Sony blurayli sistemlerle hiçbir tat alamazsınız.

Sonuçta okul için düşünülüyorsa o salonda mutlaka bir Pc vardır. Torrentten mkv uzantılı dts sesli filmleri indirerek media oynatıcı olarak pc'yi kullanırsınız. Boşuna bluray player'a para vermeyin.

Ses sistemi olarak ise o salonu belli oranda doldurabilecek ve filmlerden tat alabilmenizi sağlayabilmek için AVR ve kule tarzı hoparlörler tercih etmelisiniz. Bu anlamda bütçenizin birazcık üstünde olsada aşağıdaki linkteki ürünü almalısınız. Ortaklaşa alınan bir cihaz olduğu için adam başı en fazla 50tl daha fazla düşer. Ama kalite ve güç olarak sorduğunuz setlerden 3-4 kat daha iyidir.
    http://www.mediamarkt.com.tr/mcs/product/DENON-AVR-1513-BKE2-AV-799-5.1-HD-Audio-Receiver-Ev-Sinema-Sistemi,103452,502974,1074527.html?langId=-14

Benzeri bir seti evimin 25m2'lik salonunda kullanıyorum. Sesi %20-25 civarına getirdiğimde gerçekten çok yüksek seviyede ses çıkıyor. Sizin kullanmayı düşündüğünüz salonda min %60-70 civarlarına çıkartmanız gerekiyor. Bunu da ancak AVR tarzı sinema setleri verebilir. Lg yada Sony kesinlikle bu seviyeye çıkamaz. Lg yada Sony istediği kadar 1000w yazsınlar, o sistemlerin vereceği ses max 50-100w'tır. O 1000w'lar tamamen pazarlama taktiği.

AVR nedir derseniz, güncel bir başlık mevcut. Oradan fikir edilebilirsiniz.
    https://forum.donanimhaber.com/showTopic.asp?m=87054142
    Ev sinema sisteminin gücü 150 kişilik salona yetmez bu bütçeyle , okulun amfisi var demişsin siz en iyisi amfiye uygun hoparlör bakın

• 2 gundur bu topige nasil bir cozum bulsam diye dusundum. pek tatmin edici olmadi. 150 kisilik bir toplanti salonuna ev sinema sistemi neden kuruluyor onuda cozemedim. olsun.
    butceye gore bizim piyasa işi 250 Waat, westa vs. amfi -ki elde mikserli amplide var. daha da iyi- ve Çin işi Bots vb. 20 cm.lik duvar hoparloru takarim. 4 veya 6 adet. vs mekana gore. ucuzz. salonu dinletirim. disko tarzi bas sesler, bam güm (eraycelik) ses istenirse yeniden dusunulur...
  • the_cantan kullanıcısına yanıt
    Sayın Cantan bey

Açıkçası çözümün AVR olmayacağını biliyorum. Ama başka ne çözüm üretilir, o konuda pek bilemediğimden en azından hazır paket tarzı sistemlerden daha iyi sonuç vereceğini düşündüğümden AVR'li bir sistem önerdim.

Benim okuduğum lisede hatırladığım kadarıyla a,b,c olmak üzere 3 kanal stereo çıkışı olan mikser vardı. Hoparlörlerde aktif tipti ve önde ortada ve arkalarda duruyordu. Ama sonuç olarak stereo olacak. filmlerdeki çevresel ses olayı alınamayacak.
    Çok uzun zamandır, bu tarz sistemlerle ilgilenmediğim için saçmalamak adına bu tarafa hiç girmedim. Ama bu bütçe ile de böyle bir sistem kurulamaz diye düşünüyorum.

Avr'li bir sistem ile en azından sesi %80 civarlarına getirdiğinizde biraz olsun salonu doldurur.

Tabii bu sistemin kurulacağı salon sesi açmak için ne kadar uygun, onu da bilmek lazım. Eğer yanında sınıflar varsa zaten sesi çok açamazsınız. Bu hâli ile o zamanda sinema işi nasıl olur bilemem.

• Öncelikle cevap yazan tüm arkadaşlara çok teşekkür ederim. Ses açma sorunumuz olmayacak. Sinema salonunun sağı solu boş. Sinema salonu ihale usulü yapıldığından ihaleyi alan firma ses sistemi taktı. Salonu çevreleyen 6 adet ufak hoparlör (cami hoparlörü gibi) ve buna bağlı bir amfi var ufak. Bu sistemde açtığım Filmler hiç tat vermiyor. Bas yok denecek kadar az. Ben filmi açtığımda bam güm ortalığı inletsin istiyorum. Sesi çok fazla olarak değil filmdeki hareketli sahnelerde izleyiciyi heyecanlandırmalı en azından. Okulun bütçesi yok hiç. Müdür ses çıkıyor işte bu şekilde kalsın diyor. Ben de ses doğru dürüst olmadan tat vermez diyorum. Kule tarzı ev sinema sistemlerinden aldığım ses kalitesi şu anki sistemden bin kat iyi. Bluray li olmasının nedeni ise şu:bütçe olmadığı için sinema salonuna 700-800 TL lik bi Laptop aldılar. Full HD Projeksiyon var ama 3d li. 8-10 GB lık Filmler bile bu bilgisayar takılmadan oynatmaz. Bluray lı bir sistem olursa bu sorunu aşarım diye düşündüm . Bu şekilde kalmasındansa öğretmen arkadaşlardan zar zor 600 lira topladık. 400 ü de bi şekilde müdürden alırım diye düşündüm. 5-6 bin harcamadan harika bir ses alınmayacağını biliyorum. Ama en azından ev sinema sistemlerinin verdiği kalitede olsun ses almak istiyorum. Salon tahminimce 100-150 m. kare. Bahsettiğim nedenlerden dolayı yüksek boyutlu filmleri sorunsuz oynatan altyazı sorunu olmayan bir player desteği aklıma yatıyor. Sizin yazdıklarınzdan sonra iyice tedirgin oldum. Millet o kadar para topladın hani ne fark etti demesinler istiyorum. Ucuz ve kolay zannediyor millet kaliteli sesi. 4 Kuleyi salonun 4 köşesine asıp bası da sahneye bir yere koyma planım vardı.
    Siz işe yaramaz diyorsunuz şimdi. Netcez bilemedim :(,undefined

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Azil48 -- 19 Şubat 2014; 10:58:55 >

Laptop'ın modeli ne? Birçok laptop 8-10gb'lık filmleri rahatlıkla açabiliyor. Eğer laptop iş görecekse bluray player almanıza gerek kalmaz.

Bu arada Lg yada Sony'nin setleri mevcut sisteminizden kesinlikle daha iyi ses vermez. Bu bütçe ile AVR daha mantıklı gibi. Ama onun da yeteceği muamma. Çünkü alan çok büyük
  • Laptop modelinden emin değilim. Peki Üstad ne yapmam lazım. Sadece hoparlör alarak sinema için etkileyici bir ses elde eder miyim?sesin çok çıkması bir yana baslar falan iyi olmalı. Şu an doğru dürüst bas yok. Istiyorum ki Surround ses olsun. DTs 5.1 codeckli bir filmi etkileyici bir şekilde versin. Bunun için mikserin de ses çıkış gücü önemli sanırım?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Azil48 -- 19 Şubat 2014; 12:04:42 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Azil48

Öncelikle cevap yazan tüm arkadaşlara çok teşekkür ederim. Ses açma sorunumuz olmayacak. Sinema salonunun sağı solu boş. Sinema salonu ihale usulü yapıldığından ihaleyi alan firma ses sistemi taktı. Salonu çevreleyen 6 adet ufak hoparlör (cami hoparlörü gibi) ve buna bağlı bir amfi var ufak. Bu sistemde açtığım Filmler hiç tat vermiyor. Bas yok denecek kadar az. Ben filmi açtığımda bam güm ortalığı inletsin istiyorum. Sesi çok fazla olarak değil filmdeki hareketli sahnelerde izleyiciyi heyecanlandırmalı en azından. Okulun bütçesi yok hiç. Müdür ses çıkıyor işte bu şekilde kalsın diyor. Ben de ses doğru dürüst olmadan tat vermez diyorum. Kule tarzı ev sinema sistemlerinden aldığım ses kalitesi şu anki sistemden bin kat iyi. Bluray li olmasının nedeni ise şu:bütçe olmadığı için sinema salonuna 700-800 TL lik bi Laptop aldılar. Full HD Projeksiyon var ama 3d li. 8-10 GB lık Filmler bile bu bilgisayar takılmadan oynatmaz. Bluray lı bir sistem olursa bu sorunu aşarım diye düşündüm . Bu şekilde kalmasındansa öğretmen arkadaşlardan zar zor 600 lira topladık. 400 ü de bi şekilde müdürden alırım diye düşündüm. 5-6 bin harcamadan harika bir ses alınmayacağını biliyorum. Ama en azından ev sinema sistemlerinin verdiği kalitede olsun ses almak istiyorum. Salon tahminimce 100-150 m. kare. Bahsettiğim nedenlerden dolayı yüksek boyutlu filmleri sorunsuz oynatan altyazı sorunu olmayan bir player desteği aklıma yatıyor. Sizin yazdıklarınzdan sonra iyice tedirgin oldum. Millet o kadar para topladın hani ne fark etti demesinler istiyorum. Ucuz ve kolay zannediyor millet kaliteli sesi. 4 Kuleyi salonun 4 köşesine asıp bası da sahneye bir yere koyma planım vardı.
    Siz işe yaramaz diyorsunuz şimdi. Netcez bilemedim :(,undefined
    Cantan Bey ve turuncu55 Bey dediğiniz şekilde filmlerde bas konusunda olsun surround konusunda olsun tad alabileceğim sinema tadı verecek bir sistemi nasıl kurarım bu şekilde?dediğim gibi çıkabileceğim miktar 1000 tl. bluray player i gözden çıkardık diyelim,elimdeki mikseri kullanarak sinema salonunun 4 köşesine hoparlör alsak kule şeklinde, sinema tadı verir mi bize?ya da sözün özü ne yapmalı?bütçeyi arttırma imkanımız yok ne yazıkki. ya şu anda olanla idare edeceğiz ya da bu bütçeye bizi kısmen de olsa tatmin edecek bir şeyler alacağız sizin önerinizle. @turuncu55 @the_cantan

Daha doğru bir çözüm üretmek için elinizdeki mikserin ve laptopun modelini öğrenmek lazım. Laptopun altında modeli yazıyordur.

Mikserin de mutlaka bir yerlerinde yazar. Bulamazsanız bile giriş çıkışların fotoğraflarını, bir de mevcut hoparlörlerin fotolarını çekip paylaşırsanız, yorum yapmak kolaylaşır.

Ama stereo çoklayıcı şeklindeyse surround ses alamazsınız. Örneğin sağdan gelen bir helikopterin arkaya doğru uzaklaşması gibi bir hissiyat yakalayamazsınız.

Bu tarz mikserler ve buna uygun hoparlörler konusunda çok bilgili değilim. Bu sebeple yanlış yönlendirmek de istemem. Ama aklıma gelen detaylar bu şekilde.
  • Yarın öğrenirim modelini. Teşekkürler
  • tam yazacagim sey yazildi.
    mevcut mixerli amplinin guzel detayli bir fotosu,
    mevcutda ki hoparlorlerin detayli fotosunu alalim. marka model vs yazmiyorsa suruculerin resmi cekilsin.
    ola ki hoparlorler is gorur ciksa avr ve subwoofer eklenirse iş kotarilabilir...
  • quote:

Orijinalden alıntı: the_cantan

tam yazacagim sey yazildi.
    mevcut mixerli amplinin guzel detayli bir fotosu,
    mevcutda ki hoparlorlerin detayli fotosunu alalim. marka model vs yazmiyorsa suruculerin resmi cekilsin.
    ola ki hoparlorler is gorur ciksa avr ve subwoofer eklenirse iş kotarilabilir...

tamamdır dostum.teşekkürler şimdiden her şey için.undefined

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Azil48 -- 19 Şubat 2014; 15:46:25 >

• 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.