Şimdi Ara

Ölümsüz olmak mümkün mü (2. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
41
Cevap
1
Favori
1.264
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Ölümsüzlük diye bir şey yok yoktur başlangıcı olan her şeyin birde sonu vardır fakat ömür uzatılabilir "Her can ölümü tadacaktır"
  • Ölümsüzlük diye birşey mümkün değil tabi.Dünyanında bir sonu olduğuna göre.Ancak bana göre yüzyıllarca yaşayan nesiller mümkün.Bu ancak kanser ile olacak.Kanser ölümsüzlük gibi birşeyi sağlıyor.Yeterki bunu kontrollü yapabilelim.Hücrenin sürekli kendisini yenilemesini sağlarız.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Salçalı Ekmek

turritopsis nutricula isimli bir denizanası türünün ölümsüz olduğu kanıtlandı Sizce?

Şöyle bi durum söz konusu, bedenen ölümsüzlük imkansız, ama ruhen (astral beden) zaten ölümsüz. Tasavvuf terimlerinde çokça vurgulanır.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Mümkündür şöyle olabilir insan vücüdu gibi bir makine üretilse ve insan beyni o makineye aktarılsa ölümsüzlük mümkün olur

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Eğer dinlere inanıyorsan mümkün İnanmıyorsan mümkün değil. Yani ömrü uzatabilirsin hastalıklara ve ölümcül yaralara karşı direnci arttırabilirsin fakat öyle süperman tarzı ölümsüzlük pek mümkün gözükmüyor. Evren ölümsüz değil demek büyük bir iddia çünkü evren hakkında bildiklerimiz daha emekleme aşamasında. Sonu ile ilgili birkaç teori olsada kesinleşmiş birşey yok. Evren sonsuzdur içindeki enerji için aynı şeyi söylemek zor olsada birçok bilinmezlik söz konusu. Ya herşey soğuyacak her yer karanlık ve ıssız olacak sonsuza dek diyende var, herşey o kadar uzaklaşacak ve hızlanacak ki büyük çatırdama ile yok olacak diyende var, bir noktadan sonra yer çekimi tersine işleyip herşeyi tekrar küçük bir noktada toplayacak ve tekrar patlayacak bu döngü sonsuza dek devam edecek diyende var. Kesin olan ise bunların hiçbirinin kesin olmadığı. Yani günümüzde artık paralel evrenler, kuantum dünyası tartışılıyor her yeni bilgiyle aslında hiçbirşey bilmediğimizi ya da bildiklerimizin eksik olduğunu öğreniyoruz ve birçok teori rafa kaldırılıyor veya çöpe gidiyor. Evren ölümsüzdür ya da değildir demek çok fazla iddialı sözler olur. Kaldı ki evren ölümsüz olsa bile içinde sürmekte olan kaostan kurtulabilmemiz ayrı bir sorun (güneş azmaya başladığında dünyada yaşamın son bulacağı gibi).

• quote:

Orijinalden alıntı: Hümiyettin

Evren ömrünün yarısına gelmiş :

http://www.gercekbilim.com/gama-arastirmasi-evrenin-yavasca-oldugunu-gosteriyor/

Evren değil içindeki enerjiden bahsediyor. Okudum o konuyu 1 haftadır popüler baya. Kaldı ki anti madde denilen bir gizem daha var. Enerji görünürde azalsada aynı şey kuantum dünyası içinde geçerlimi ? protonların aynı anda birden fazla boyutta varolabileceği (paralel evrenler) gibi konular henüz çok taze. Evet bizim bildiğimiz, gördüğümüz orada olduğunu düşündüğümüz evrendeki enerji trilyonlarca yıl sonra azalabilir ve bugünkü bilgimizle bunun bir son olabileceğini düşünüyor olabiliriz. Ama trilyonlarca yıl sonra ki nesiller için bu çok küçük bir problemden ibarette olabilir şayet insan nesli hayatta kalır ve kendi evrimini kendi elleriyle daha da güçlendirirse. Bugünün koşullarında ve hesaplarında sonuç bu şekilde gözüksede ilerde neler olacağını kestirmek zor. Yok olmak diye birşey evren için geçerli değil diye düşünüyorum bu kadar ''madde/anti madde/kara madde /karanlık enerji'' gibi henüz hakkında çok az şey bildiğimiz (ki bazılarının varlığı bile şüpheli) konular hakkında hüküm verecek bilgiye sahip değiliz. Bilgimiz bizim boyutumuzla ve duyularımızla sınırlı. Kimbilir belkide o kadar da çok derin bir konu değildir, rasgele herşey varoldu ve yine rastgele sonsuza kadar yokolacak. Yani herşey aslında hiç olmamış olacak. Diyorum ya aslında biz yoguz yok amacım tartışmak değil düşünmek.

ek: Biyoteknoloji sayesinde ölümsüzlükte birgün mümkün olabilir tabi bu senin bnim gibi asgari ücretle çalışanlar için geçerli olmayabilir. Biraz beyin jimnastiği yaparsak trilyonlarca yıl içinde teknoloji ile biyolojiyi birleştirerek melez bir nesil yaratabilirsek mümkün. Karbonfiberden daha dayanıklı elementler bulabilirsek veya yaratabilirsek bundan kendimize vucut yapabilirsek mümkün. Beynimizi zamanla çürüyen bir organ olmaktan çıkarıp çok daha komplike bir yapıya dönüştürüp bugünkü bilgisayarlarda olduğu gibi kendimizi yani bilincimizi daha dayanıklı yapılara taşıyabilirsek (kopyalamak değil ''taşımak'' çünkü kopyalarsak ortada aynı kişiden 2 tane olur bunu düşünmek bile şu an beyni yakmaya yeter) mümkün chappie filmini izleyen ne demek istediğimi anlayabilir az çok ama daha da ötesinden bahsediyorum ben.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Sanat Günesi -- 13 Ağustos 2015; 5:06:08 >

• Enerji tükenirse yaşam da mümkün olmaz. Evren var olmaya devam etse bile karanlık ve ıssız bir yer olabilir. Kuantum açısından bakıldığında parçacıkların paralel evrenlerde var olması ile bunun alakasız olduğunu düşünüyorum. Çünkü bildiğim kadarıyla o protonları veya her neyse onları gözlemlediğimizde diğer tüm olasılıklar çöküyor ve gerçek bizim gördüğümüz olmuyor mu ?

Evrenin ne olduğunu bilmediğimiz için nasıl yok olacağını da tasavvur etmek kolay olmuyor. Belki gelecekte farklı bir evren tanımımız olur.
  • quote:

Enerji tükenirse yaşam da mümkün olmaz. Evren var olmaya devam etse bile karanlık ve ıssız bir yer olabilir. Kuantum açısından bakıldığında parçacıkların paralel evrenlerde var olması ile bunun alakasız olduğunu düşünüyorum. Çünkü bildiğim kadarıyla o protonları veya her neyse onları gözlemlediğimizde diğer tüm olasılıklar çöküyor ve gerçek bizim gördüğümüz olmuyor mu ?

Evrenin ne olduğunu bilmediğimiz için nasıl yok olacağını da tasavvur etmek kolay olmuyor. Belki gelecekte farklı bir evren tanımımız olur.

Demek istediğim başlangıcından emin olmadığımız birşeyin sonundan emin olamayacağımız. Yani o kadar çok olasılık var ki ve bilmediğimiz o kadar çok şey varki hakkında hüküm vermek için çok erken. Issız ve karanlık tanımı bizim bugünkü bilgimizle yaşamın sonu olabilir ama trilyonlarca yıl sonrası içinde aynı koşullar geçerli olacakmı ? Karanlık dediğimiz bir ortam sadece bugünkü bilgimiz karanlık olduğunu söylediği için öyle. Bakın böyledir ya da değildir demiyorum sadece her olasılığın düşünülmesinden yanayım çünkü evren hakkında kesin bir dille herşey yok olacak demek için çok erken. Popüler bilimi bu yüzden sevmiyorum her ihtimali kesinmiş gibi yansıtıyor ve insanlarda hemen benimsiyor sorgulamadan kaynağını iyice araştırmadan ''neye göre, kime göre ? hangi koşullarda, hangi fizik kurallarına göre ?'' bilim hakkında kafa yormayı sevmemin en büyük sebebi ''imkansız, mükemmel, kesin'' gibi kelimelerin bu alanda hükmünü yitirmesinden ötürüdür. Yani 1 hafta sonra evren sonsuzmuş diye bir popüler bilim haberi çıkarsa bu sefer farklı yorumlarda bulunabilirz o yüzden diyorum hüküm vermek için bilgimiz çok toy.

• ''Issız ve karanlık'' derken evrendeki enerjinin tükenmesini kastetmiştim. Enerjinin olmadığı bir ortamda nasıl bir canlı var olabilir ?
  • quote:

''Issız ve karanlık'' derken evrendeki enerjinin tükenmesini kastetmiştim. Enerjinin olmadığı bir ortamda nasıl bir canlı var olabilir ?

''ENERJİ'' hakkında herşeyi biliyormuyuz ? Çok sığ bir soru soruyorsun farkındamısın o halde hiçlikten (enerjinin olmadığı bir ortamda, ortam demek bile doğru sayılmaz hiçlikte diyelim yine) atomdan daha küçük sonsuz yoğunluğa ve enerjiye sahip bir evren ve buna paralel biz yani yaşam nasıl doğabilir ? enerji bitiyormu yoksa başka şeylermi oluyor veya olacak? bak cevapları bilmiyoruz çünkü enerjinin ve evrenin tam olarak ne olduğunu bilmiyoruz hatta hakkında bildiklerimiz toplam bilginin yanında evrendeki bir toz zerresi kadar. O halde evren sonsuzdur veyahut sonu vardır diye kesin hüküm veremeyiz. En azından bu kıt bilgimizle veremeyiz. Üstünde ısrarla durduğun canlılık içinde aynı şey geçerli. ''Bildiğimiz'' enerji azaldığında bildiğimiz canlılıkta (bugünkü formunda, bugünkü koşullarda) elbette azalacaktır. Ama bugün için geçerli tüm bunlar trilyonlarca yıl sonraki yaşamı ve koşulları kavrayacak bilgeliğe ulaşamadık henüz. Dar açıdan ve bugünkü koşulların trilyonlarca yıl sonrada aynı olacağını varsayarsak bugünkü insan bildiğimiz enerji ile, bilgi ile, biyoloji ile hayatta kalamaz. Ama çok uzak gelecekte işin içine keşfetmediğimiz çok farklı fizik kuralları girdiğindeve daha da bilgeleştiğimizde (gelecek nesillerden bahsediyorum) işler değişebilir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Sanat Günesi -- 13 Ağustos 2015; 5:57:23 >

• Entropi bilimin en temel gerçekliğidir. Ölümsüzlük diye bişey mümkün değil.

• Degil

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: tersol

quote:

''Issız ve karanlık'' derken evrendeki enerjinin tükenmesini kastetmiştim. Enerjinin olmadığı bir ortamda nasıl bir canlı var olabilir ?

''ENERJİ'' hakkında herşeyi biliyormuyuz ? Çok sığ bir soru soruyorsun farkındamısın o halde hiçlikten (enerjinin olmadığı bir ortamda, ortam demek bile doğru sayılmaz hiçlikte diyelim yine) atomdan daha küçük sonsuz yoğunluğa ve enerjiye sahip bir evren ve buna paralel biz yani yaşam nasıl doğabilir ? enerji bitiyormu yoksa başka şeylermi oluyor veya olacak? bak cevapları bilmiyoruz çünkü enerjinin ve evrenin tam olarak ne olduğunu bilmiyoruz hatta hakkında bildiklerimiz toplam bilginin yanında evrendeki bir toz zerresi kadar. O halde evren sonsuzdur veyahut sonu vardır diye kesin hüküm veremeyiz. En azından bu kıt bilgimizle veremeyiz. Üstünde ısrarla durduğun canlılık içinde aynı şey geçerli. ''Bildiğimiz'' enerji azaldığında bildiğimiz canlılıkta (bugünkü formunda, bugünkü koşullarda) elbette azalacaktır. Ama bugün için geçerli tüm bunlar trilyonlarca yıl sonraki yaşamı ve koşulları kavrayacak bilgeliğe ulaşamadık henüz. Dar açıdan ve bugünkü koşulların trilyonlarca yıl sonrada aynı olacağını varsayarsak bugünkü insan bildiğimiz enerji ile, bilgi ile, biyoloji ile hayatta kalamaz. Ama çok uzak gelecekte işin içine keşfetmediğimiz çok farklı fizik kuralları girdiğindeve daha da bilgeleştiğimizde (gelecek nesillerden bahsediyorum) işler değişebilir.

Bu şekilde düşünürsek olasılıklar çoğalacaktır ve konuşmamız çıkmaza girip kapanacaktır. Günümüzde bildiğimiz kadarıyla fikir yürütmeye çalışıyorum. Gelecekte bunların yanlışlanabileceğini ve çok farklı bir evren tanımımız olabileceğini ben de biliyorum ama o halde hepsi yanlış olabilir diyerek konuyu kapatalım mı ?

''Enerji'' hakkında bildiğimiz her şey bizim bilebildiğimiz kadardır. Şu an bilmiyorsak ondan ötesi yoktur ve sadece hayal gücünden ibarettir. Bazı sorularınızın cevapları günümüzde bulunmaya çalışılıyor. Belki de tam olarak ne olduğunu hiç bilemeyeceğiz. Çünkü evren devasa bir büyüklüğe sahip ve gözlemlenemeyen solucan delikleri gibi yollar dışında en makul görünen ışık hızına yakın hızlarda seyahat etsek bile evreni keşfetmemize insanlığın ömrü yetmeyebilir. Şu an bildiğimiz kadarıyla evrende entropi sürekli artıyor. Bu termodinamik kuralları da fiziğin en temel konularından birisidir. En yakınımızdaki Güneş yakıtını tükettiğinde Dünya'da en azından ''insan'' soyu yaşayamaz hale gelecek. Çünkü canlılık bu şartlarda yaşayacak şekilde evrim geçirmiş ve uyum sağlamıştır. Eğer binlerce yıl sonra insan ilginç bir mutasyon ortaya çıkıp aşırı sıcak, kuraklık ve Güneş olmadan sadece karbon ile beslenmemizi sağlayabilirse ömrümüzün uzun olduğunu düşünebiliriz.

Evrenin bir başlangıcı olduğu günümüzde sağlam deliller sayesinde biliniyor fakat öncesi olup olmadığı bilinmiyor. Büyük Patlama hakkında tartışmaktan ziyade onun nasıl gerçekleştiği ve öncesi merak ediliyor.

Ayrıca enerjinin bilmediğimiz halleri olabilir. Fakat benim sorum hiçbir enerjinin olmadığı ortamda nasıl yaşam olabileceği ile ilgiliydi. Karanlık enerjiden sonra farklı bir enerji türü de ortaya çıkabilir ama varlığı hakkında hiçbir fikrimiz ve delilimiz olmayan bir enerji türü üzerinden tartışmak sadece hayallerimizi konuşmak olur.

Bu arayış nereye kadar gidecek onu da bilmiyoruz. ''Bilgeliğe ulaşmak'' dediğiniz artık son aşamaya geldiğimizi gösterir.

• Olumsuzluk olmaz cunku silahlar her zaman dahada gelisiyor

• Milletin ölümsüzlükten anladığına bak. Her yerinize kurşun yerseniz, kafanızda bomba patlarsa tabi ölürsünüz.

Bence daha çok uzun yıllar var, daha adını bilmediğimiz kanser çeşitleri var.
  • Salçalı Ekmek S kullanıcısına yanıt
    Niye onu anlayalım ki ? Eğer ben ölumsüzsem hiçbir sey beni öldürememeli. Süper kahramanlar ölümsüz olunca fiziksel darbe olmayacak diye şart mı koyuyorlar ?

• ölümsüzlük olmaz ama uzun yaşamak olur.Telomer kısalması nedeniyle her hücrenin belli bir ömrü var.Bunu kontrol eden mekanizmalr var.Eğer bu mekanizmalar da düzensizlik olursa hücreler sınırsız çoğalma potansiyeline(yani yenilenme)ulaşır ki bu da kansere yol açar.Belki bu süreçler ileride kontrol edilebilirse çeok çok uzun yaşamak mmkün olabilir.
  • vakıa suresi 60

Sizin yerinize benzerlerinizi getirmek ve sizi bilemeyeceğiniz bir şekilde yeniden yaratmak üzere aranızda ölümü biz takdir ettik. bizim önümüze geçilmez.

neden ölürüz sorusunun cevabı .. kurallar böyle degiştirilemez önüne gecilemez

ölümsüz olmak istemiyormuş hadi leyynnn ordan ...

insan ölümden kaçar ve yaşamak ister .

ömrü uzatsan nolur 1000 yılda yaşasan sonuna gelicen ..

chappie nin pili biterken maker maker ölüyorum bişeyler yap madem bişeyler yapmıyorsun beni nie yarattın . diyordu .. bilinç yüklenmiş robot ...

nie ölüyoruz veya neden varız die hiç düşünmediğinizi bu soruyu hiç sormadıgınızı söylemeyin ..

hayal ettiğimiz robotlar bile bize benziyor şekil olarak veya duygular olarak terminatör haric dicem ona bile duygular verdik ( arnoldın ;ufak çocugu tek elinle havaya kaldırdıgı sahne geldi aklıma ) veya ben robot filminde will smith robotu cok pis kızdırmıştı masaya vurdugunda ...

bizler tipik bir kopyacıyız hiç bir şey yaratamayan aslında ...

ölümü yok mu edeceksiniz . çok iddialı bi cümle

darwin bile doğal seleksiyon diyorken

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cadence1 -- 2 Eylül 2015; 17:04:11 >

• 
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.