Şimdi Ara

Osmanlı Devleti Devlet Yönetimi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir (1 Mobil) - 3 Masaüstü1 Mobil
5 sn
2
Cevap
0
Favori
2.695
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Osmanlı Devleti’nin devlet yönetimi ve teşkilat yapısı, daha çok Anadolu Selçuklu Devleti’nin kültür ve uygarlığı ile benzerlik göstererek gelişmiştir. Osmanlı devlet yönetiminin oluşumunda; eski Türk gelenekleri, İslamiyet kuralları, hakim olunan bölgelerin yönetim anlayışları etkili olmuştur.

Osmanlı Devleti’ni Osmanlı soyundan gelen hükümdarlar yönetmiştir. Bu yönetim şekline mutlak monarşi adı verilmektedir.

Osmanlı Devleti’ne merkezlik yapan şehirler; Söğüt, Karacahisar, Bilecik, Bursa, İznik, Edirne ve İstanbul’dur.

Osmanlı Devleti’nde Hükümdarlık (Padişah)

Padişah ülkenin mutlak hakimidir ancak yetkileri şer’i ve örfi hukuk kuralları tarafından sınırlandırılmıştır.

Osmanlı Devletinde “Sultan” unvanını ilk kez “Orhan Bey” kullanmıştır.

Osmanlı Devletinde padişahların tahta çıkarken dağıttıkları culüs bahşişi uygulamasını ilk kez “Yıldırım Bayezit“ başlatmıştır.

Yavuz Sultan Selim, Mısır’ı fethederek “halife” unvanını almıştır. Böylece Osmanlı Devleti, Teokratik Mutlak Monarşi sistemine adım atmıştır.

Osmanlı Devletinde veraset sistemi, ülkenin hükümdar ve ailesinin ortak malı sayılmasıdır. Bu sistem ülkede siyasi otoriteyi sarsmış, şehzadeler arasında taht kavgalarını tetiklemiş ve devlet yapısının bozulmasına neden olmuştur.

Osman ve Orhan Bey Döneminde; “Ülke hanedanın ortak malıdır” anlayışı vardır.

I. Murat Döneminde; “Ülke padişahın ve oğullarının ortak malıdır” anlayışı vardır. Amaç, merkezi otoriteyi korumaktır. İlk kez kardeş katli uygulanmıştır.

II. Mehmet Döneminde; “Ülke sadece padişahın malıdır” anlayışı vardır. Ayrıca Kanunname-i Ali Osman ile kardeş katli yasal hale getirilmiş ve merkeziyetçi bir yapı sağlanmıştır.

I. Ahmet Döneminde; “Ekber ve Erşed” sistemi getirilmiştir. Bundaki amaç kardeş katline son vermek ve taht kavgalarını önlemektir.

Osmanlı Devleti 19. yüzyıla kadar Fatih döneminde yaptırılan Topkapı Sarayından yönetilmiştir. Topkapı Sarayı devletin en uzun süre yönetildiği saraydır.

Yıldız Sarayı II. Abdülhamit döneminde devletin yönetim merkezi haline gelmiştir.

İlk kez Orhan Bey döneminde kurulan Divan-ı Hümayun’a II. Mehmet Dönemine kadar padişah başkanlık etmiş, Fatih’ten itibaren ise divan, sadrazam başkanlığında toplanmıştır. Padişah isterse toplantıları “Kasr-ı Adl” denilen kafesli bölümden izleyebilirdi.

Divan-ı Hümayun toplantıları, Kanuni döneminden itibaren Kubbealtı adı verilen yerde yapılmaya başlanmıştır.

Divanda alınan kararlara hüküm, bu kararların kaydedildiği deftere de Mühimme Defteri adı verilmiştir.

Divan-ı Hümayun, 19. yüzyılda (II. Mahmut döneminde) Nazırlıkların (Meclis-i Vükela) oluşturulmasıyla kaldırılmıştır.

Kaynak: https://kpssdetarih.com/osmanli-devleti-devlet-yonetimi/

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.