Şimdi Ara

FAHİŞ ZAM Oto yol ve köprülere yine zam geldi hayırlı olsun 15.08.2024 (4. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
132
Cevap
1
Favori
3.972
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
41 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Bu milletin, bu vatanın, bu coğrafyanın her karışına ilmik ilmik iş yapanın taraftarıyım. Dün fiyat böyle değil iken kimin yandaşıydın?, 

Bu günlerde döviz niye TL karşısında düşük diyen serzenişleri çokça görmeye başladım yazılı çizilı medya da organlarında. Sende biraz değinince aklıma geldi.

Gel aklın, mantığın, doğruluğun yandaşı olalım. Ne dersin?

• silistreli kullanıcısına yanıt

Bak toprağım ,nasıl olacak demişsin ,

YİD projelerine aktarılan paranın haddi hesabı yok ,

inşaa edilip de kullanılmayan havaalanları ,v&s,

sonra büyük holdinglerin afedilen vergi borçları,

Tr ekonomisi dolaylı vergilerle dönüyor , dolaylı vergilerin

vergi diliminde yüzdesi ,%60 üzerinde ,

bu da demek oluyor ki ,hükümet vergi toplayamıyor ,

vatandaşa yükleniyor ,yakıt içki sigara beyaz eşya

otomobil ve daha saymadığım birçok kalemden fahiş ÖTV ve KDV alınıyor ,

Hükümet büyük holdinglerden vergisini alsın ,

vatandaşın cebinden elini çeksin ,

YİD projelerini kim onayladıysa ,gitsin ondan alsın

• pixelbs kullanıcısına yanıt

Hemşehrim bunları ben de yazabilirin, eksiği değil fazlasıyla da.

Kısaca şu mevzusu bitmeyen havalimanına nacizane bir örnek ile devlet neden yolcunun az olduğu yere havalimanı yapsın derler bıkmadan usanmadan.

Yedek meydan mantığı vardır ya;

Tabii afetlerde

Askeri kullanım

Kötü hava şartlarında alan çoğaltılması

Gibi gibi.

Şu an Eskişehir'e doğru yayılan Bolu'da başlamış korkunç bir orman yangını var. Yangın söndürme uçakları lokasyona yakın çok nadir uçağın indiği havaalanını vızır vızır kullanmaya başladı.

Düşünsene Ankara, İzmir, Antalya gibi havaalanlarının mevcut yüklerinin üzerine yangın söndürme uçak trafiğinin bindiğini.

Depremlerde karayolları tahribata uğrayınca hava yolunu kullanmak durumunda kalmıyormuyuz?

Daha fazla yol, köprü, hava limanı gibi hayat kolaylaştırıcı bu korkunç coğrafyaya acilen lağzım. Bilirsiniz ülkemizin coğrafyası dağlık rakımı yüksek. Heryerimiz Adana, İstanbul vb. yerler gibi değil ki?

Selametle.

İş yapsın diye seçiliyor zaten siyasiler. Mecburlar o ilmik ilmik iş yapmaya. Ancak işi yaparken fahiş fiyata yapmaya ve yaptıktan sonra da fahiş zamlara ses çıkarmak lazım. Ben hiç yandaş olmadım. Orta direk vatandaşım.

%192 zam sebebini rakamlarla açıklayın, daha sonra mantığın ve doğruluğun yandaşı olalım.

EYT denen uygulamayı neden söylemiyorsun ,40 yaşında emekli edilenler yüzünden

rahmetli sn Demirele gönderme yapılıyordu Akp tarafından ,

siyasi çıkar uğruna aynisi yapıldı Akp tarafından ,

yollar köprüler yapıldı ,çok güzel ,fakat yapılan hesap doğru çıkmadı ,

cebimizden tek kuruş ''çıkmadan'' yaptırdık dediler ,OsmanGazi köprüsü

sözleşmesimde ,yüklenici firmaya ,arac başı 35 dolar +KDV garanti ödeme verilmiş ,

+ ABD enflasyonuna göre de artış belirlenmiş , Bugünki fitatlar 45dolar +Kdv ,

bu Tl karşılığı 1600tl üzerinde , verilen günlük 45bin garantı araç geçiş

sayısı tutsa bile ,devlet arac başı 1100 tl ödeme yapıyor inşaat firmasına ,

demem o ki bunun gibi çok hesapsız işler yapıldı, bu sadece bir örnekti ,

şimdi ise bekliyoruz sn ekonomi bakanı kurtarsın Türkiye ekonomisini ,

Daha fazla yol, köprü, hava limanı gibi hayat kolaylaştırıcı projeler

mutlaka lazım , ama yapılış şekli böyle olmamalıydı ,

bu YİD projeleri ,torunlarımızın bile ödeme yapacağı projeler ,

şimdiye kadar bunlara ödenen paralarla,devlet kendi de yapabilirdi ,

Yurtdışında bilhassa Almanya'da çalışanlarımızdan duymuşsunuzdur. Maaşımızın %53'ü elimize geçmeden kesintiye uğruyor diye.

Ya birde tv vergisi veriyoruz üç ayda bir derler. Ben tv izlemiyorum desende nafile.

Kilise vergisinden yırtmaya çalışıyorlar...

Ama adamlar iyi çalışmışlar sistemlerini kurmuşlar.

Bizde onlar gibi olmalıyız derim. Sanayi, teknoloji üretimi anlamında.

Sanayi ürünü anlamında 100 sene geride kaldığımızı düşündüğüm yerli marka araç yapmaya başlıyoruz. Yapmaya üretmeye düşman güruhun yazılarını hep beraber görüyoruz.

Selametle.

• echonia kullanıcısına yanıt

%192'den önce iyimiydi aranız?

EYT ile hayatının baharında emekli olan vatandaşlarımız aman duymasınlar bunu. Seçim vaatlerinde muhalefet iktidara sen bu EYT' yi çıkartamazsın ya kim çıkartır? Ben çıkartırım ben. Dedi durdu.

EYT'nin çıktığı gece milyonlarca hukuk garabeti mağduru insanımız (ilk etapta 2 milyon) aileleriyle tv karşısında pür dikkat açıklamayı bekliyordu. Hakları teslim edildi, hak sahibi vatandaşların coşkuları ülkeyi bayram yerine çevirdi.

Depremin getirdiği çok büyük maddi ve manevi yıkıma rağmen ülkemizde bir an dünyada eşi benzeri olmayan kadar emeklimiz maaşlarını kesintisiz alabiliyor.

Yine milyonlarca emeklimiz işlerini, düzenlerini bozmadan çalışma hayatına devam edip genç denilebilecek yaşta emekli olmanın hazzını yaşadığını görüyorum.

Yerimizde başka devlet olsa ne yapacağını şaşırırdı.

Örneğin ABD vatandaşı için devlet güvencesinde sağlık ve emeklilik işine hiç girmemiş. Batı Avrupa'da son 50 yılı takip et sürekli arttırılan emeklilik yaşı var.

Selametle.

Yapıyor zaten hemşerim. Büyük ve elzem işleri de yapmaya can hıraç çözüm üreterek yapıyor. Yapmak da zorunda. Kimse demiyor ki iyi ki yapmışlar, yapmasalardı trafikte geçen ömrümüz heba olmaktan az da olsa kurtuldu.

Marmara bölgesinde son 10 yılda devasa ulaşım projeleri hayata geçirildi. Ben asıl bunlar yapılmamış olsaydı memleketin hali nice olurdu diye düşünüyorum.

Güzellemeler düzmüşsünüz tüm başlık altında. O yüzden yükleniyorum size. Öve öve bitiremiyorsunuz.

Ben kişiliğim gereği, birisi hak yemeden işini düzgün yapıyorsa o kişiyi veya grubu desteklerim. Düşünce yapısı veya inancı farketmez. Ancak, ne zaman ki ortada yanlış giden birşeyler olmaya başlar, o zaman desteğimi çekip haksızlık karşısında dururum. Bunu birilerine veya bir gruba yamanmak, yandaş olmak olarak algılamayın. Bunun adı demokrasidir.

Siz lafı çevirmeden, %192 zammı rakamlarla haklı çıkarın sadece.

Son mesajımdır.

• Numenorian Man kullanıcısına yanıt

Ne diyon oğlum sen kim ağlamış hastamısın benim dediğim tek şey akpden bir ihtimal kurtulmanın yolu en yakınındaki partinin oyunu yükseltmekten geçer en başında beri bunu söyledim birde zafer görünümlü akplilerin algısına gelmeyin demişimdir sonuçta alevi diyerek oy vermediyseniz layığını bulmuşsunuz işte sen git kim ağladıysa ona alıntı yap bana gölge etme.

• Ülkemizin tenha yerinden gelerek İstanbul ve yakın çevresinde çalışmaya başlamış birisi hayatının ciddi bir bölümünün trafikte heba olduğunu görünce muhtemel düşünceleri şöyle olacaktır;

Şuraya 4. yetmez 5. boğaz köprüsü

Buraya 3 tane boğaz tüp geçişi

Oraya daha çok Metro hatları

Her yere otopark

İstanbul'dan memleketime doğru hemen hızlı tren

Vs. vs.

Yapmanın hayallerini etrafına anlatır. Diğeri der ki para nerde?
    O da muhtemelen parayı bulacağız insanı böyle giderse
    bulamayacağız diyebilir kuvvetle muhtemel.

İki altta bir yazım var. Ona bakabilirmisiniz?

Saygılarımla

Son mesajım demiştim ama duramadım.

EYT, yol yaptı, köprü yaptı, sanayi ürünleri üretiyor, atağa kalktı vesaire gibi şeyler demişsiniz.

1. EYT için 4.5 yıl boyunca yok öyle planımız, yapmayacağız, yasayı değiştirmeyeceğiz dedi durdu. Ama ne hikmetse seçime 3-5 ay kala bir anda EYT yasasını çıkardı. Neden?
    2. Seçimle hükümete gelmiş ise bu tür yatırımları yapmak zorundadır. Demokraside seçimler bu yüzden yapılır. Kim halkına daha iyi hizmet verecekse o yüzden seçilir. Babasının hayrına yapmadı sonuçta bunları. Burada durup sormamız gereken konu, yatırımların ekonomik açıdan doğru ve düzgün bir şekilde yapılıp yapılmadığıdır. Kaynakların nasıl kullanıldığı önemlidir. Yol yapıp, geçiş ücretine de %192 zam yapılıyorsa (ki ülkede resmi enflasyon oranı %66), ortada bir sorun var demektir.

Onu yaptı, bunu yaptı demeyi bırakınız lütfen. Seçimle gelmiş ise yapmak zorundadır.

Size sorduğum soru, %192'lik zammın sebebidir. Konu başlığında da görüldüğü üzere konumuz budur. Rakamlarla açıklayın lütfen.

Naçizane ülkemize tarihte görülmemiş kadar halk için, millet için yapılan eserleri gördüğüm kadarıyla görüpte görmezden gelenler için hatırlatma anlamında gururla yazıyorum.

Rakam meraklıları ilgililere yazar ise doğru yerden cevap alırlar. Burda da paylaşırlar laf havada kalmamış olabilir.

Umarım ülkem için daha fazla yapar devletimiz. Yapılacak daha çok iş var.

Biraz daha yüksek standartlı yol yapalım ki olası can kayıplarının önüne geçebilelim.

Aynı kuruma bir can değerini sorabilirmisiniz? Kaç para vs. Onlar tane tane anlatırlar.

Örnek: Cimer, cevap veriyorlar.

• Bugün bursaya geldim 730 tl çekti maşallah

Klasik kaçınma stratejisini çok güzel uyguluyorsunuz, tebrik ederim. Çıkar telefonunu diyip karşısında tuşlu telefon bulan amca gibi.

Rakam merakı iyidir ayrıca. Matematik insan beynini zinde tutar. Düşünme kapasitesini artırır.

Yapılacak iş elbette çok ama dediğim gibi, ekonomik yönden tutarlı olmak, kar-zarar dengesini iyi belirlemek ve son olarak çalıp çırpmadan, milletin cebindeki paraya göz dikmeden yapmak önemli.

TÜİK gibi yerlere soruyoruz ama Doktor muayene ücretini 4 lira falan belirliyorlar. Pinpon topu gibi çok gerekli malzemelerle hesap yapıyorlar.

Çok merak ettim siz yazsanıza Cimer'e. Ağustos 2023-Ağustos 2024 arasında neden %192 zam yapıldı otobana diye.

Can değeri değişiyor insana göre. Mahkeme tutanaklarını incelerseniz görebilirsiniz.

Yollarda trafik kazalarına evirip çevirip konuyu başka yöne çok güzel saptırıyorsunuz. Ben bu zammın bu büyüklükte olmasını konuşuyorum, siz halen duble yol yaptı, teknolojik yol yaptı, yüksek standartlı yol yaptı, can kaybı önüne geçti diyorsunuz.

Bunları demeye devam ederseniz, yarın %500 zam yapılmasına izin vermiş olursunuz. Olsun yaptı demeye devam etmeyiniz lütfen. Sorgulayınız! Günah değil sorgulamak.

Polyannacılık oyununuzla baş başa bırakıyorum sizi.

• Troller her şeyi güzelliyor

Dün %192 daha az iken daha mı iyiydi? Bugün arttırılınca daha mı kötü oldu?

Bu ilişkiyi cevaplayabilirseniz polyannacı olmadığınızı düşünebilirim.

Devletim vatandaşına diğer ülkelerin üzerinde emekli maaşı nı nasıl verecek? Yine vatandaşına görece ucuz elektrik, doğalgaz, alaryakıtı nasıl temin edebilecek? Daha iyi konfora layık bu milletim.

Şu depremin büyük yıkıntısına rağmen dimdik ayakta kalabilen devletimi kutluyorum.

Başka devletin başına gelse çok yazdım bunu ama 3. Gün nalları dikerdi.

Örnek; Depremin hemen ardından depremzedelerin maaşlarını erkenden oluşan mağduriyet bir nebze azalabilsin diye verdi aziz devletim. Takip edin bakın şimdi TOKİ depremzedelere yaptığı ve yapacağı konutları bedavadan az pahalıya veriyor.

• 
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.