Şimdi Ara

Passat 1.8t - Vectra 2.0 Karşılaştırması (97-2000)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
15
Cevap
0
Favori
2.876
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Merhaba değerli dostlar her iki araç arasında tercih yapmak isteyenler ya da merak edenler için iki aracı da uzun süre kullanmış biri olarak size tecrübelerimi aktarmak istedim. Her iki aracı da " yakıt tüketimi, yol tutuşu, performans, malzemelerdeki kalite, sessizlik" gibi konularda karşılaştıracağım.

Öncelikle araçlar arasındaki fiyat farkı belirttiğim model aralıklarında 5 bin tl civarı. Değerlendirmenizi ona göre yapmanız sizin karınıza olacak.

1. Yakıt tüketimleri:

Her iki araca da benzinle bindiğim için buradaki verilerin lpg karşılaştırmasında da sizi fikir sahibi yapacağını düşünüyorum.

Passat : 150 bg turbo, 1800 motor 20 valf

Vectra : 136 bg, 2000 motor, 16 valf

Her iki araçta uzun yolda (90-110 km hızla) ortalama 7 lt yakıt tüketmekte olup 120 km ve üzeri hızlarda passatın daha fazla yakıt tükettiğini burada vurgulamak istiyorum. Zira vectra üzerindeki eco-tech motor yüksek hızlarda gerçekten daha ekonomik. Şehir içi yakıt tüketimlerine değişinirsek. Vectra ile 12 lt nin altına hiç düşememiş biri olarak, passat ile 10 lt gibi bir değeri yakaladım. Motor hacmi arasındaki farkı da hesaba katarsak passatın daha az yakması mantıklı ancak 2 lt gibi bir fark şehir içi kullanımlarda gerçekten önemli bir fark. Sonuç olarak passatın şehir içi kullanımlarda; vectranın da uzun yolda yüksek hızlarda daha ekonomik olduğu sonucuna vardım.

2. Yol tutuşları ve güvenlik:

Bu konuda vectranın sınıfına göre kötü bir araç olmadığını vurgulayayım ancak yol tutuşu ve güvenlik konusunda gerçekten her iki araç arasında oldukça büyük farklar var. Örneğin Ankara-Kırıkkale arası sürekli yolculuk yapan biri olarak Elmadağdaki keskin ve dar virajlara vectrayla da passatla da defalarca girmiş biri olarak kesinlikle passat diyorum. Vectranın keskin virajlarda arkadan savrulmalar yaptığına bizzat şahit oldum. Passatla aynı virajlara biraz daha hızlı girebilir ve bu sorunu yaşamazsınız. Ancak her aracın bir limiti olduğu da unutulmamalıdır. Yine yüksek hızlarda rüzgardan etkilenme, direksiyon hakimeyeti gibi konularda (özellikle 180 km hız ve üzerinde) passatın azımsanmayacak derecede daha üstün bir araç olduğunu belirteyim.

3. Performans

Her iki araçta tr yol şartlarının üzerinde hız limitlerine sahip araçlar olmakla birlikte bazı verileri paylaştıktan sonra kişisel deneyimlerimi paylaşayım. 0-100 km hızlanma verilerine bakacak olursak passat 8.5 sn; vectra 10.5 sn gibi değerlere sahipler ve bu değerlerde belirtilen hıza sorunsuz ulaşabiliyorlar. 100-150 km hız aralığında yine passat biraz daha iyi olmak şartıyla her iki araçta performans açısından gerçekten başarılı araçlar. Ancak 150 km üzeri hızlarda passatın daha başarılı olduğunu vurgulayayım. Son olarak vectra ile elde ettiğim maksimum hız (otobandan hafif yokuş aşağı) 230 km. Passatı henüz otobanda test etme imkanım olmadı ama düz yolda zorlanmadan yine 230 km hızı gördüm.

4. Malzeme kalitesi , sessizlik ve konfor.

Malzeme kalitesi olarak özellikle iç mekanda kullanılan malzemelerde vectra beni gerçekten hayal kırıklığına uğrattı diyebilirim. Ön konsoldaki malzemeler, tuşlar, kapı ve koltuklardaki parçalar passatta kullanılan malzeme kalitesine gerçekten kötü. Motor sesine değinirsek; belirli bir hıza kadar (100 km) her iki araçta gayet sessiz. Ancak belirtilen hızın üzerine çıktığınız vakit vectranın gerçekten başarılı olduğu aşikar. Bu konuda da passatın beni hayal kırıklığına uğrattığını söyleyebilirim. Zira yüksek hızlarda passatın motoru daha gürültülü çalışmakla birlikte içeriye tekerlek sesi dahil daha fazla ses alan araç yine passat. Konfor konusuna değinirsek; koltukların rahatlığı, uzun yolda üzerinize binen yorgunluk vs. gibi konularda passat yine gerçekten çok başarılı. Vectranın özellikle koltukları aracın sınıfına yakışmayacak derecede rahatsız edici.

Sonuç olarak her iki aracın da artıları ve eksileri var. Bize burda şu soruya cevap vermek kalıyor. Aradaki 5 bin tl fark vermeye değer mi? Bu soruya vereceğim cevap kesinlikle evet. Zira yol tutuşu ve performans açısından bir de konforu ele alırsak passat gerçekten üstün bir araç. Ancak vectra da sınıfı ve fiyatına göre oldukça başarılı ve binilebilecek bir araç.

Vectranın Artıları:

1. Yüksek hızlarda yakıt tüketimi.
    2. Yine yüksek hızlarda araç içindeki sessizlik.
    3. Yedek parça fiyatları ve heryerde tamir imkanı.

Passatın Artıları:

1. Yol tutuşu ve güvenlik.
    2. Performans ve şehir içi yakıt tüketimi.
    3. Konfor ve malzeme kalitesi.

Merak edenlere ve tercihte bulunacaklara yardımcı olabildiysem ne mutlu bana. Hepinize hayırlı günler dilerim.

• Teşekkürler. Eminimki verdiğiniz bu bilgiler, bu 2 model arasında kalan arkadaşlara ışık tutacaktır.
  • Çok güzel ve bir o kadar da objektif yorumlarla bu araçları almak isteyen arkadaşlarımız için önemli bir kaynak olmuş.
    Emeğinize sağlık.
  • Zamanınızı ayırıp böyle bir çalışma yaptığınız için teşekkür ederim...Vectra B hakkında pek fazla bilgim yoktu,aslında merak da ediyordum iyi oldu.
  • emeğinize sağlık...

passat 1.8't nin 0-100'ü çok iyiymiş...
  • Objektif yorumlar olmuş.iki arabayada binmiş birisi olarak Passatın daha önde olduğunu bende söyleyebilirim.Çünkü o model Vectralar resmen döküldüler ama Passatlar daha iyi durumda.Vw markasının üstün olan imajı zaten o tarihte çıkan Passat ve Golf IV ten geliyor ve halen Passat o kaymağı yiyor.
  • Yorumlar cok objektıf olmus tesekkurler.

Ayni aracların ikisinide belli bir donem kullanmıs bırısı olarak bende sunları soyleyebılrım;

Genel olarak Bahsi gecen kasa passat, Vectra B den daha kalıtelı bi aractır. Özellikle malzeme kalitesi bakımından. İç hacim olarakta üstündür. Ergonomikliktede ciddi sekilde ustundur vectradan. Fakat yalıtımda Vectra daha basarılıdır. Passat davlumbazlardan ıcerı cok lastık ugultusu alıyor. Ayrıca motor sesıde vectra ya oranla kabınde daha cok hıssedılıyor.

Ama söylenılenın tersıne passat sehır ıcınde vectradan daha cok yakıyor. 10 litrenin altına hıcbızaman dusmedım 1.8t ile. Vectrada ise 9 lt yı cok rahat goruyorsun sakın kullanımda. (not iki aracıda aynı sehır ıcı dısıplınınde kullandım)

Performans olarak Passat Bariz ustundur 136 lık Vectra dan. Ama aynı orandada yakar...

Ama suda unutulmamalıdır ki, Vectra B 1995 ın sonlarında cıkmıs bir kasadır. Passat ise 1998 de cıktı sanırım.

• Vectra ile şehir içinde 9 lt gibi bir veriyi ilk defa duyuyorum yaklaşık bir buçuk yıl kullandım ve sakin kullanımlarda şehir içi 12 lt nin altına hiç düşemedim aksine passatla 9 lt gibi bir değeri yakaladım.
  • Aynı araçlardan bizdede vardı ,vectra için verdiğiniz tüketim çok daha aşağı olabiliyorki ist. şehir içinde 7lt gibi değerleri rahatlıkla elde edilebiliyor ancak passat 1lt civarında daha aza yakıt tüketiyor.
    Bunun dışında aynı izlenimleri paylaştığımı söylemeliyim.Bu arada passat motoru daha titreşimli çalışıyor.
  • güzel ve faydalı bilgiler
  • Yararlı bilgiler olmuş, arayanların mutlaka işine yarar.

Teşekkürler.
  • İzlenimlerinizi paylaştığınız için teşekkürler. Vectra'yı 3 sene kullanmış biri olarak söylüyorum, dış tasarımı ve çizgileri bakımdan Passat'dan çok daha iyi bir araç. Passat kullanmadım ama o fiyatlarda bir araba alacak olsam Vectra alırdım heralde...
  • Ek olarak Passat çok daha uzun ömürlü bir araç..

250 bin km ve daha fazlalarını görenler ne demek istediğimi daha iyi anlamışlardır..
  • HADİ ORDAN ASIL PASSATLAR DÖKÜLÜYOR BEN KULLANDIM ŞANZIMAN ARIZASINDAN TUT TURBOYA VARANA KADAR HEPSİ ARIZA YAPTI ŞİMDİ 99 MODEL VECTRA 2.0 16V CD OV 140HP KULLANIYORUM.PASSATTAN DAHA İYİ OLDUĞUNU BİNDİKTEN SONRA FARK ETTİM VECTRAYI KULLANMAYAN BİLEMEZ.VECTRANIN MOTORU BÜYÜK OLDUĞU İÇİN YAKITI AZ YAKMAKTA
    ŞEHİR İÇİ TÜKETİM VERİSİ:9,6LT 120KM'DE İKEN 6,8LT 90KM HIZDA İKEN 5,7LT KARMA YAKITI İSE 6,4LT BU DÜZ VİTES VECTRA İÇİN GEÇERLİ VERİLERDİR TAMAMEN GERÇEKTİR.99 MODEL PASSATLARI GÖRÜYORUM HEPSİ DÖKÜLÜYOR.
  • quote:

Orijinalden alıntı: bora8030

HADİ ORDAN ASIL PASSATLAR DÖKÜLÜYOR BEN KULLANDIM ŞANZIMAN ARIZASINDAN TUT TURBOYA VARANA KADAR HEPSİ ARIZA YAPTI ŞİMDİ 99 MODEL VECTRA 2.0 16V CD OV 140HP KULLANIYORUM.PASSATTAN DAHA İYİ OLDUĞUNU BİNDİKTEN SONRA FARK ETTİM VECTRAYI KULLANMAYAN BİLEMEZ.VECTRANIN MOTORU BÜYÜK OLDUĞU İÇİN YAKITI AZ YAKMAKTA
    ŞEHİR İÇİ TÜKETİM VERİSİ:9,6LT 120KM'DE İKEN 6,8LT 90KM HIZDA İKEN 5,7LT KARMA YAKITI İSE 6,4LT BU DÜZ VİTES VECTRA İÇİN GEÇERLİ VERİLERDİR TAMAMEN GERÇEKTİR.99 MODEL PASSATLARI GÖRÜYORUM HEPSİ DÖKÜLÜYOR.

140 beygirlik Vectra hangi Vectra?
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.