Şimdi Ara

PHP yazılım işinde kadrolu çalışanlar

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
10
Cevap
1
Favori
1.415
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Php kodu yazarak, bir firmada daimi eleman olarak çalışan arkadaşlara bir sorum var.

Şirketler sizden hangi IDE yi kullanmanızı istiyor? (eclipse mi netbeans mi vs....???)

Size bu IDE yi kullanmanız yönünde ısrar ediyorlar mı? Yoksa sizi kendi halinize mi bırakıyorlar?

PHP bilginiz iyi ancak ilgili IDE yi kullanmayı bilmiyorsanız, eleniyor musunuz?

Şirketlerin kullandığı en yaygın IDE hangisi?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Last Programmer -- 17 Aralık 2013; 17:49:53 >

• Ben de merak ettim php ciler ne yapiyor.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Merhaba,

Kendi şirketim var fakat ben iş hayatına biraz erken atıldım üniversite 1 deyim ama yine de yaptığım işten para kazanıyorum. Gerçek firmalarda çalışan arkadaşlar daha iyi bilirler fakat sanmıyorum öyle bir zorunluluk olacağını, sonuçta IDE senin konunun performansını etkilemiyor sadece kod yazıp hatalarını görebildiğin bir ortam bence IDE'i çok takmamak gerekir. Ben php ide'si olarak PhpStorm kullanıyorum, üniversite öğrencisi olduğum için öğrenci lisansı aldım büyük ihtimal üniversiteden sonrada bunu kullanmaya devam ederim. Tavsiye ederim çok güzel ve programcı için kolaylık sağlayıcı bir çok özelliği mevcut. Ama deseler ki onu kullanma bunu kullan, bunu da kullanırım sonuçta php her yerde phpdir. Kodlarda değişen bi'şe olmuyor, ha ortamı biraz farklı gelir onada kısa sürede adapte olursun çok sıkıntı olacağını sanmıyorum Php bilen biri için ama ben sanmıyorum firmaların böyle bir zorunluluk getireceklerini.

• quote:

Orijinalden alıntı: özgür beyin

Merhaba,

Kendi şirketim var fakat ben iş hayatına biraz erken atıldım üniversite 1 deyim ama yine de yaptığım işten para kazanıyorum. Gerçek firmalarda çalışan arkadaşlar daha iyi bilirler fakat sanmıyorum öyle bir zorunluluk olacağını, sonuçta IDE senin konunun performansını etkilemiyor sadece kod yazıp hatalarını görebildiğin bir ortam bence IDE'i çok takmamak gerekir. Ben php ide'si olarak PhpStorm kullanıyorum, üniversite öğrencisi olduğum için öğrenci lisansı aldım büyük ihtimal üniversiteden sonrada bunu kullanmaya devam ederim. Tavsiye ederim çok güzel ve programcı için kolaylık sağlayıcı bir çok özelliği mevcut. Ama deseler ki onu kullanma bunu kullan, bunu da kullanırım sonuçta php her yerde phpdir. Kodlarda değişen bi'şe olmuyor, ha ortamı biraz farklı gelir onada kısa sürede adapte olursun çok sıkıntı olacağını sanmıyorum Php bilen biri için ama ben sanmıyorum firmaların böyle bir zorunluluk getireceklerini.

Php Storm'un iyi olduğunu çok duyuyorum. Lisans ücreti ne kadar?

PHP tarafındaki debug olayını PHP Storm ile rahat yapabiliyor musunuz?

• quote:

Orijinalden alıntı: Last Programmer

quote:

Orijinalden alıntı: özgür beyin

Merhaba,

Php Storm'un iyi olduğunu çok duyuyorum. Lisans ücreti ne kadar?

PHP tarafındaki debug olayını PHP Storm ile rahat yapabiliyor musunuz?

Ben üniversite öğrencisi olduğum için 29$ ile aldım lisansı. Debug pek yapmadım ben fakat iyi bir IDE olduğu için çok sıkıntı yaratacağını sanmıyorum, tabi ben debug işlemi yapmadığım için bunu söylüyorum kullanan arkadaşlar varsa düzeltsin beni. Diğer lisans ücretlerine de buradan bakabilirsiniz:http://www.jetbrains.com/phpstorm/buy/index.jsp

• Önce IDE ne onu bir öğrenelim.

"Tümleşik geliştirme ortamı (İngilizce: Integrated development environment, kısaca IDE), bilgisayar programcılarının hızlı ve rahat bir şekilde yazılım geliştirebilmesini amaçlayan, geliştirme sürecini organize edebilen birçok araç ile birlikte geliştirme sürecinin verimli kullanılmasına katkıda bulunan araçların tamamını içerisinde barındıran bir yazılım türüdür."

Şurada ne yazıyor; "araçların tamamını içerisinde barındıran"

Demekki neymiş, IDE, normalde yazılım geliştirirken kullandığımız araçları "içerisinde barındıran" bir uygulamaymış. Yani senin çalıştığın firma versiyon kontrol için Git kullanmanı şart koşuyorsa, istersen IDE kullanıp builtin gelen Git'i kullanırsın veya Notepad kullanıp Git'i bilgisayarına yüklersin. IDE'nin text editörlerden farkı bu tür araçları içinde barındırması. Bu yüzden seni kimse PHPStorm veya Eclipse kullan diye zorlayamaz. Ancak şirket süreçler için JIRA Agile, testler için Jenkins, prov için Vagrant/Chef/Puppet, VC için Git kullanıyorsa bunları kullanman gerekir.

Bu yüzden bu sorunun doğrusu; şirkette hangi uygulamaları/araçları kullanıyorsunuz veya PHP mülakatlarında neler soruyorlar diye sormak olmalıydı.

Bir ikinci konu "IDE kullanamıyorsanız eleniyor musunuz?" sorusu. Böyle bir şeyin mümkünatı yok ama senin hangi IDE'yi kullandığın senin seviyen hakkında bilgi verebilir. Eğer mülakatına giren ben olsam, bilgisayarında Frontpage/Dreamweaver/Notepad++ ikonlarını gördüğüm anda seni kafadan elerim veya Vim kullandığını görsem extra puan verebilirim. Aynı şekilde WAMP/XAMMP ve türevlerini görsem eksi puan, Vagrant ile sanal sunucu görürsem artı puan. FileZilla görürsem eksi puan, PaaS servislerinin uygulamaları artı puan. Keza linux artı, windows eksi puan. Terminal üzerinden işlem gerçekleştirmek artı, GUI kullanmak eksi gibi.

PHP'nin bu konuda avantajı ne biliyor musun? Ne kullanırsan kullan farketmiyor!!! Çünkü firmalar bu uygulamaların ne olduğunu bile bilmiyor!!! Notepad++ üzerinde spagetti kod yazıp FileZilla'dan FTP sunucusuna atabiliyorsan PHP iş ilanlarının %99'una girebilirsin. Firmalar kendilerini güçlü göstermek uzun uzun iş ilanları verebilir, sadece en yeteneklileri arıyoruz veya sektöründe lider firma gibi şeyler yazabilir. Görüşmeye girersin adamların lead geliştiricisi senin ne dediğini anlayamaz. Bir bakarsın Türkiye'nin sözde en iyi yazılımı spagetti çöpten ibaret. Ve bu firma jQuery'den tut AngularJS'ye, PHP'den tut OOP ilkelerine kadar herşeyi sıralamıştı. Adama framework ne diyorsun bilmiyor, ama javascript frameworkü bilen eleman arıyor. Daha 2 satır javascript yazamazlar Angular kullanacaklar. OOP bilen eleman arayanlar ayrı bir dert. Spagetti kodu 1 function içine koymuşlar, function nereden baksan 500 satır, aha OOP kod yazdık diyorlar.

Birde bunun en kötüsü ne biliyormusun, iş ilanlarını kod yazarak gösterenler. İşte <?php echo "En iyisiniz arıyoruz"; ?> tarzı resimler koyuyorlar Facebook duvarlarına. Geçen bir iş ilanı gördüm, Senior Frontend Developer arıyorlar, adamların yazdığı kod 3 satır javascript ve 3 tane hata var. Dışarıdan öyle bir görünüm veriyorlarki javascript ninjası arıyorlar sanırsın. :) Adamların sitesine girip kaynaktan yazdıkları javascripte bakman yetiyor ninjamı yoksa maymunmu aradıklarını anlamak için. Bu bahsettiğim şirketlerin bazıları FORBES500 şirketi. Diğerleri de Türkiye'nin en büyük firmalarından.

Fulltime çalışan biri değilim ama şirketlerin iç yapılarını bilen biriyim bu yüzden IDE konusunu kafana takmaya gerek yok. Tabi iyi bir IDE kullanayım diyorsan PHPStorm, iyi bir text editör + yardımcı araçları kendim yükleyeyim diyorsan Sublime Text, IDE yetmez daha hızlı olmalıyım diyorsan Vim kullanabilirsin.

• quote:

Orijinalden alıntı: TSF Aristona

Önce IDE ne onu bir öğrenelim.

"Tümleşik geliştirme ortamı (İngilizce: Integrated development environment, kısaca IDE), bilgisayar programcılarının hızlı ve rahat bir şekilde yazılım geliştirebilmesini amaçlayan, geliştirme sürecini organize edebilen birçok araç ile birlikte geliştirme sürecinin verimli kullanılmasına katkıda bulunan araçların tamamını içerisinde barındıran bir yazılım türüdür."

Demekki neymiş, IDE, normalde yazılım geliştirirken kullandığımız araçları "içerisinde barındıran" bir uygulamaymış. Yani senin çalıştığın firma versiyon kontrol için Git kullanmanı şart koşuyorsa, istersen IDE kullanıp builtin gelen Git'i kullanırsın veya Notepad kullanıp Git'i bilgisayarına yüklersin. IDE'nin text editörlerden farkı bu tür araçları içinde barındırması. Bu yüzden seni kimse PHPStorm veya Eclipse kullan diye zorlayamaz. Ancak şirket süreçler için JIRA Agile, testler için Jenkins, prov için Vagrant/Chef/Puppet, VC için Git kullanıyorsa bunları kullanman gerekir.

Bu yüzden bu sorunun doğrusu; şirkette hangi uygulamaları/araçları kullanıyorsunuz veya PHP mülakatlarında neler soruyorlar diye sormak olmalıydı.

Bir ikinci konu "IDE kullanamıyorsanız eleniyor musunuz?" sorusu. Böyle bir şeyin mümkünatı yok ama senin hangi IDE'yi kullandığın senin seviyen hakkında bilgi verebilir. Eğer mülakatına giren ben olsam, bilgisayarında Frontpage/Dreamweaver/Notepad++ ikonlarını gördüğüm anda seni kafadan elerim veya Vim kullandığını görsem extra puan verebilirim. Aynı şekilde WAMP/XAMMP ve türevlerini görsem eksi puan, Vagrant ile sanal sunucu görürsem artı puan. FileZilla görürsem eksi puan, PaaS servislerinin uygulamaları artı puan. Keza linux artı, windows eksi puan. Terminal üzerinden işlem gerçekleştirmek artı, GUI kullanmak eksi gibi.

PHP'nin bu konuda avantajı ne biliyor musun? Ne kullanırsan kullan farketmiyor!!! Çünkü firmalar bu uygulamaların ne olduğunu bile bilmiyor!!! Notepad++ üzerinde spagetti kod yazıp FileZilla'dan FTP sunucusuna atabiliyorsan PHP iş ilanlarının %99'una girebilirsin. Firmalar kendilerini güçlü göstermek uzun uzun iş ilanları verebilir, sadece en yeteneklileri arıyoruz veya sektöründe lider firma gibi şeyler yazabilir. Görüşmeye girersin adamların lead geliştiricisi senin ne dediğini anlayamaz. Bir bakarsın Türkiye'nin sözde en iyi yazılımı spagetti çöpten ibaret. Ve bu firma jQuery'den tut AngularJS'ye, PHP'den tut OOP ilkelerine kadar herşeyi sıralamıştı. Adama framework ne diyorsun bilmiyor, ama javascript frameworkü bilen eleman arıyor. Daha 2 satır javascript yazamazlar Angular kullanacaklar. OOP bilen eleman arayanlar ayrı bir dert. Spagetti kodu 1 function içine koymuşlar, function nereden baksan 500 satır, aha OOP kod yazdık diyorlar.

Birde bunun en kötüsü ne biliyormusun, iş ilanlarını kod yazarak gösterenler. İşte <?php echo "En iyisiniz arıyoruz"; ?> tarzı resimler koyuyorlar Facebook duvarlarına. Geçen bir iş ilanı gördüm, Senior Frontend Developer arıyorlar, adamların yazdığı kod 3 satır javascript ve 3 tane hata var. Dışarıdan öyle bir görünüm veriyorlarki javascript ninjası arıyorlar sanırsın. :) Adamların sitesine girip kaynaktan yazdıkları javascripte bakman yetiyor ninjamı yoksa maymunmu aradıklarını anlamak için. Bu bahsettiğim şirketlerin bazıları FORBES500 şirketi. Diğerleri de Türkiye'nin en büyük firmalarından.

Fulltime çalışan biri değilim ama şirketlerin iç yapılarını bilen biriyim bu yüzden IDE konusunu kafana takmaya gerek yok. Tabi iyi bir IDE kullanayım diyorsan PHPStorm, iyi bir text editör + yardımcı araçları kendim yükleyeyim diyorsan Sublime Text, IDE yetmez daha hızlı olmalıyım diyorsan Vim kullanabilirsin.

Merhaba yazdıklarınızın neredeyse %95'ine katılıyorum yalnız bu artı-eksi konusunda sizinle hem fikir değilim. Frontpage neyse ona bende katılırımda notepad++ ve dreamweaver gibi editörleri Frontpage ile aynı kefeye koyman direk elerim demen çok yanlış olmuş. Windows ortamında çok light çalışan bir editör Notepad++ ve plugin desteği ile mükemmel bir editör halini geliyor. Aynı şekilde Filezilla ve Xammp konularındada size katılmıyorum. Ayrıca gelen adamın analitik düşünmesi, fonksiyonu kısa ve hızlı çalışanını yazması ve sağ eli ile sol kulağı tutmaması artıdır. DW ile yazması, Vim kullanması, Filezilla kullanması vs değil. Filezillada basit bir şekilde upload edebildiğini terminal ekranında 5 satır haline yazma olayına tercih etmeye eksi diyorsanız diyecek birşeyim yok. Ama hiç bir mülakatta bunlara dikkat edilmez.

• quote:

Orijinalden alıntı: TSF Aristona

Önce IDE ne onu bir öğrenelim.

Bir IDE ye alışınca başka birine geçmek zor geliyor.

.Net'de kod yazarken hangi IDE'yi seçeyim diye bir derdim olmuyor.

PHP için netbeans kullanıyordum. Bu arada bende XAMPP kullanıyorum. Ubuntu üzerinde de LAMPP versiyonunu.
    Yukarıda bahsettiğin bazı teknolojilerin adını ilk kez duyuyorum (AngularJS, Vagrant, PaaS,JIRA Agile ve Jenkins)

PHP'de debug için xdebug'ı kullanıyorum netbeans ile. Ancak Visual Studio ile karşılaştırdığımda bana debug çok zayıf geliyor.

Debug yaparken Visual Studio'daki rahatlığı bulabileceğim bir IDE var mı?

Edit: Bu arada bilgi ve tecrübelerini paylaştığın için teşekkür ederim. Konuyu cevaplayan diğer arkadaşlara da teşekkür ederim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Last Programmer -- 18 Aralık 2013; 2:44:14 >

• quote:

Orijinalden alıntı: ---CnR---
    Merhaba yazdıklarınızın neredeyse %95'ine katılıyorum yalnız bu artı-eksi konusunda sizinle hem fikir değilim. Frontpage neyse ona bende katılırımda notepad++ ve dreamweaver gibi editörleri Frontpage ile aynı kefeye koyman direk elerim demen çok yanlış olmuş. Windows ortamında çok light çalışan bir editör Notepad++ ve plugin desteği ile mükemmel bir editör halini geliyor. Aynı şekilde Filezilla ve Xammp konularındada size katılmıyorum. Ayrıca gelen adamın analitik düşünmesi, fonksiyonu kısa ve hızlı çalışanını yazması ve sağ eli ile sol kulağı tutmaması artıdır. DW ile yazması, Vim kullanması, Filezilla kullanması vs değil. Filezillada basit bir şekilde upload edebildiğini terminal ekranında 5 satır haline yazma olayına tercih etmeye eksi diyorsanız diyecek birşeyim yok. Ama hiç bir mülakatta bunlara dikkat edilmez.

Evet, Notepad++ gerekli pluginlerle canavar haline dönüşebiliyor ama yinede birçok konuda eksik. Sublime Text gibi alternatifler varken kullanılmasına sıcak bakmıyorum. (Uzun süre Notepad++ kullanıp Sublime Text'e geçmiş biri olarak söylüyorum.) Eskiden Notepad++ trenddi şu sıralar ST.

Dreamweaver konusunda size katılmıyorum. Şuana kadar Dreamweaver kullanan herhangi bir ciddi yazılımcı görmedim.

XAMMP/WAMP gibi araçlar kullanışlı (hatta ben de kullanıyorum çoğu zaman) ancak sanal sunucu oluşturup geliştirme ortamını izole etmek çok daha kullanışlı. Evet belli bir alışma süreci var ve ilk etapta yavaşlama gibi dezavantajları söz konusun, ancak avantajlarının yanında bunlar hiçbirşey. Zaten ben şu iyidir demiyorum. Eğer bir firmada çalışsam ve işe alımlardan ben sorumlu olsam, başvuranların nasıl bir geliştirme ortamına sahip olduklarını sorarım, ve birisi bana "Geliştirme ortamı için sanal sunucu kullanıyorum, şu avantajları var." diyebiliyorsa benden artı puan kazanır. Zira ciddi firmalar artık sanal sunucu kullanıp geliştirme ortalarını eşitlemeyi bir gereksinim haline getirmeye başladı. Bu tür konularda bilgi sahibi olmak sana iş görüşmelerinde büyük avantaj sağlayabilir.

Web hosting tarzı şeylerle çalışıyorsanız FileZilla uygun. Bunun dışındaki herşey için vakit kaybı ve zorluk çıkarıyor. 5-6 satır terminal komutu girmeye gere yok. Alias/bashscript oluşturup işinizi kolayca halledebiliyorsunuz. Mesela Fortrabbit için:

gaa 
    gc "Initial commit [trigger:composer:install]'
    gp

yazdığımda sunucuya dosyalarımı pushlamış oluyorum. Fortrabbit composer hook kullandığı için normalde 50MB Laravel projemi FTP'den upload edeceğime sadece projenin 1MB'lik kısmını upload ediyorum. (Benim gibi 50kbps upload hızı olanlar için bulunmaz nimet.)

Hatta bunun çok daha ötesini Capistrano/Grunt gibi araçlarla yapabilirsiniz. Mesela her saat başı gerekli işlemleri arkaplanda gerçekleştirip (minify/compress gibi) otomatik olarak sunucuya deploy edebilirim projeyi. Herhangi bir yere tıklamama bile gerek kalmaz.

FileZilla kullanırken ise şöyle bir yol izleniyor: FileZilla'yı aç, sunucuya gir, klasörleri seç, dosyaları tutup bırak, localde veritabanını export et, sunucunun kontrol paneline gir, phpMyAdmin'e geçiş yap, oradan oluşturulan db yedeğini importla, webservisi reboot et vsvs. Bunlarla uğraşmak gerçekten sıkıcı ve en kötüsü script haline getiremiyorsun. Oluşturduğun dosyaları 100 tane farklı sunucuya atmak zorunda kalsan 1-2 gün uğraşırsın, ama Capistrano ile tek komuta bile indirebilirsin bu işlemi. (Hemde FTP yerine SFTP/SSH kullanırsın ve daha güvenli bir taşıma sağlarsın.)

quote:

Orijinalden alıntı: Last Programmer
    Bir IDE ye alışınca başka birine geçmek zor geliyor.

.Net'de kod yazarken hangi IDE'yi seçeyim diye bir derdim olmuyor.

PHP için netbeans kullanıyordum. Bu arada bende XAMPP kullanıyorum. Ubuntu üzerinde de LAMPP versiyonunu.
    Yukarıda bahsettiğin bazı teknolojilerin adını ilk kez duyuyorum (AngularJS, Vagrant, PaaS,JIRA Agile ve Jenkins)

PHP'de debug için xdebug'ı kullanıyorum netbeans ile. Ancak Visual Studio ile karşılaştırdığımda bana debug çok zayıf geliyor.

Debug yaparken Visual Studio'daki rahatlığı bulabileceğim bir IDE var mı?

Edit: Bu arada bilgi ve tecrübelerini paylaştığın için teşekkür ederim. Konuyu cevaplayan diğer arkadaşlara da teşekkür ederim.

Kesinlikle. Kullandığın IDE'yi değiştirmek gerçekten çok zor alınan bir karar. Aylarca veya yıllarca kullandığınız IDE'yi bırakmak hiç kolay olmuyor ama şu da bir gerçek ki, şahsen kariyerimdeki en büyük zıplamaları rahatımı bozmaya karar verdiğimde gerçekleştirdim. Sadece 2 yıl öncesine kadar bende Notepad++ ile kod yazıp FileZilla üzerinden production sunucusundaki dosyaları editleyen biriydim. Herşey de Notepad++ için FTP plugini aramaya karar vermemle başladı, gerisi geldi. İlk etapta çok zorlandım ama şuan son derece mutluyum. Şimdiki hedefim en yakın zamanda Vim öğrenip ve kendi snippetlerimi geliştirip bunları açık kaynak haline getirmek. 2 sene önce 10 saatte yaptığım işin aynısını şuan 2 saat gibi bir sürede yapıyorum, sadece daha iyi bir çalışma ortamına sahip olduğum için.

Ben 25 yaşındayım ve daha uzun yıllar bu sektörde çalışmayı planlıyorum. Şuan kendimi hızlandırmak için yapacağım her yatırımın önümüzdeki senelerde bana getirisi çok büyük olacak. Elimi kaldırıp fareye dokunduğumda geçen süreleri bile minimize etsem uzun vadede nereden baksan birkaç yıllık zaman kazancım olabilir.

Ben genellikle IDE yerine text editörleri kullanmayı tercih eden biriyim. Size tavsiyem eğer IDE kullanacaksanız IDE'nin bütün özelliklerinden yararlanmaya çalışmanız. Snippetleri/shortcutları vb. öğrenin. IDE'ler konusunda çok bilgili değilim ama yazılım platformlarında okuduğum kadarıyla herkes PHPStorm'a geçiş yapıyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi TSF Aristona -- 18 Aralık 2013; 10:04:26 >

• TSF Aristona T kullanıcısına yanıt
    Yani hocam şu yazdığınız makale ile nasıl desem duygularıma tercüman oldunuz.
    3 firma'da tam zamanlı çalıştım ve yazdığınız her kelime doğru.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.