Şimdi Ara

PLAZMA TV soruları

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
14
Cevap
0
Favori
771
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Merhaba arkadaşlar tv seçememek her geçen gün daha da canımı sıkıyor (Allah tan seçtiğim hiç bir model ve sanal alemdeki fiyatla Samsun da karşılaşamadım)..SD yayınlar için bilgili arkadaşların satır aralarında verdiği kısa bilgilerden dolayı plazma işine de merak saldım ürün yelpazem ve kararsızlığım genişliyor..
    Plazma tv ler genelde şu özelliklere rastladım:
    - 42'' bir plazmada 1024*768 çözünürlük verilmiş ve HD Ready yazıyor.. sorun bu işlem sonucu çıkan piksel ekrandaki nokta olacağı varsayımımla bunlar hd ready tv(1366*768) den bile az, (halıdaki ilmek olayı mantığı bunlarda işlemiyor mu), bu olay mı bize SD yayınlarda kalite HD yayınlarda kalitesizliği mi sağlıyor? Yoksa o arkadaki gazlar 1366*768 görüntüsünü mü eşitliyor.... HD Ready nedir gerçekten allah aşkına ekran formatı nedir ki aldatmacanın başka türlüsü mü? buradan son sorum olaki bir aksilik olurda 2-3 yılda HD yayın yaygınlaşırsa 1024*768 in 1980*1024 dönüşümü ne kadar kötü olur?
    -- 50 '' ürünlerde 1920*1080 Ful HD yazıyor.. panasonic dışında 42'' e 1920*1080 yazan veya yapan yok. Onlar mı aldatıyor bizi yoksa kazın ayağı farklı mı ?
    Yine sadece panasonic te 42 '' bir plazma; bu Tv hem LCD den daha ucuz hemde d.kont. 2.000.000:1 , (normali 40.000 miş, LCD den 20 kat) panel ömrü 100 bin saat (LCD den 1,2 kat), parlaklık 1500 cd/m2 (lcd den 3 kat) denilmiş. fiyatı ise 42 '' bir LCd den %20 daha ucuz...
    şimdi niye bu ürünü 1-2 kişi dışında kimse tavsiye etmiyor...gerçekten merak ediyorum...Marka aynı, sorun ne , hep görüntüler daha gerçekçi deniliyor?

• daha uzan olanlar da cevap yazar nasilsa ama

plazma daha eski teknolooji bu yuzden yapilan ilk büyük arastirma-gelistirme yatirimini zaten cikartti ureticiler,
    LCD->edgeLED/FullLED gibi cok köklü değişiklikler yapilmiyor, yapilan değişiklikler "genelde" daha minör kaliyor
    bu yüzden plazma tarafinda daha ucuz seyredebiliyor fiyatlar.

MM de 1 adet edgeLED 2 adet LCD yi ve Panasonic'in 42 inch plazmasini yanyana gorme imkanim oldu
    plazma da goruntu daha gercekci-dogal geldi, diğerleri photoshoptan gecmis gibiydi
    siyahlar daha duzgundu
    beyazlarda cok cok cok guzeldi
    SD yayinlarda ozellikle plazma cok fark atmis durumdaydi
    FUll HD de zaten belli bir kalite vardi

50 inch istedigim model olsaydi alip cikacaktim ki, su anda Nisan i bekliyorum bir cok kisi gibi. Aldigim istihbarat dogruysa Panasonic 2 adet 50 inch daha surecek piyasaya

Panasonic devamli plazmaya geliştirmeler ekliyor, burnin problemini halletmiş, enerji tuketimi LCD nin cok da ustunde degil, yıllık 100 TL civarinda farkediyor, milisaniye sorunu zaten plazma olduğu için yok, mutlaka diger goruslerde olacaktir ama ama bence daha dogal goruntu ile TV/Film izlemek icin plazma fiyat performans orani cok iyi (tabii Panasonic'in bu ritmi bozmayacagini varsayarsak)

Saygilar

• Ben de LED LCD lere bakıyordum ama son dönemlerde forumda plazmalarla ilgili yorumları vs okumaya başladım ve ciddi ciddi plazmaya doğru kaymaya başladım...

Panasonic in 42 inçteki en pahalı plazma tvsi 2800 tl mi ne (istanbul bilişim). Full HD ve yukarıda bahsedildiği gibi tv nin contrast, tepki süresi, doğallık vs gibi özellikleri LCD lerin önünde. SD yayınları daha iyi gösteriyor (ki kaçımız LCD tv leri hiç durmadan Full hd film izlemek için kullanıyor tartışlır). Bir tek enerji tüketimi ve burnin denen sorun kalıyor ama onlar da büyük ölçüde halledilmiş gibi görünüyor. Enerji tüketimi bir arkadaş detaylı ölçmüş, bizim pclerin yarısından az enerji tüketiyor (gerçi hala lcd nin üzerinde ama aradaki parasal fark ayda 3-5 tl sanırım).

Neticede 2800 tl ye çok kaliteli bir plazma alınacakken muadil görüntü kalitesinde bir LED LCD 4-5 bin tl civarında sanırım.

Full HD görüntü kalitesi de LCD ler kadar iyi ise şu an itibariyle plazmalar daha mantıklı görünüyor derim ben...

Yanılıyo muyum? Bilgi verecek arkadaşlardan detaylı yorum rica ediyoruz...

• Arkadaslar merhaba,

LG 50PG7000 plazma kullaniyorum (Full-HD) ve cok memnunum. TV icin uydu kullaniyoum, HDMI olmayan bir receiver ile bile hem Turksat hem Astradan cok güzel görüntü aliyorum. Arkadaslarimda genelde LCD var ve 40-42 ekran LCD' lerde bile görüntü daha kötü gibi geliyor bana.

Bluray ve DVD de yine perfrmans cok iyi. Burn-in arada tek tük te olsa oluyor, ancak en gec 1-2 dk icinde kendiliginden kayboluyor. Kesinlikle plazma tavsiye ederim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: SinemaForum

Arkadaslar merhaba,

LG 50PG7000 plazma kullaniyorum (Full-HD) ve cok memnunum. TV icin uydu kullaniyoum, HDMI olmayan bir receiver ile bile hem Turksat hem Astradan cok güzel görüntü aliyorum. Arkadaslarimda genelde LCD var ve 40-42 ekran LCD' lerde bile görüntü daha kötü gibi geliyor bana.

Bluray ve DVD de yine perfrmans cok iyi. Burn-in arada tek tük te olsa oluyor, ancak en gec 1-2 dk icinde kendiliginden kayboluyor. Kesinlikle plazma tavsiye ederim.

Zaten hiç kimse LCD'lerin Plazmalardan daha iyi gösterdiğini söylemedi. Bu günümüzün gerçeği. Ben de daha bir kaç ay öncesine kadar Plazma'dan yanaydım. Hatta Plazmanın savunucusuydum. Ama bazı gerçekler beni LCD ye yöneltti. Elektrik tasarrufu, Burn in olayı. Geleceğin LCD ye doğru kaydığı gerçeği. vs.

Bunlar karar vermemde etkili oldu.

• Gelecek LCD de ama şu an gelecekte değiliz:)

5-7 sene sonra muhtemelen OLEDler olayı koparmış ve yaygınlaşmış hale gelirler. O zaman gelince şu an elimizde olan plazmaları atıp OLED alırız.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi airea -- 4 Mart 2010; 14:44:51 >
  • Forumdaki konulari ayrintili bir sekilde okuma sansiniz ve imkaniniz olursa goreceksiniz ki Panasonic tek basina plazmayi sahiplenmis ve mukemmel bir sekilde goturuyor. Panasonic USA'daki agresif fiyat politikasi ile Pioneer'a dukkani kapattiran bir firma. Arama kismindan Albani ustanin yazdiklarini okursaniz soylemek istediklerimi daha iyi anlarsiniz. Buradaki tek sorun Panasonic'in Avrupa'yi ve dolayisi ile ulkemizi pek fazla sallamamasi. Onlar icin sadece Japonya, ABD ve Kanada var, gerisi yalan. Herseyi onlar icin yapiyorlar. Panasonic, kapanan Pioneer'dan da onemli bir miktar calisan transfer etti ve muhtemelen 2010 model tv'ler bu muhendislerin eseri olarak piyasaya cikacak. Zaten global sitesinde de yeni cikan 3d plazmalari da gorebilirsiniz.

Plazma TV'ye gelince. Ben aylarca arastirdim. Her yeri okudum, sorular sordum, cevaplar aldim, falan filan. Sonunda gittim Panasonic P42V10 plazmami aldim. 1.5 ay oldu ve her izleyisimde verdigim parayi adamlara helal ediyorum. SD yayin, HD yayin, oyun, ne olursa olsun buyuk bir keyif ve zevkle izliyorum. Bu keyfi veren Lcd'ler, Led'ler elbette vardir. Ama benim itirazim plazmanin eski bir teknoloji olarak insanlara pompalanmasi. Panasonic gayet yeni ve mukemmel bir teknoloji ile urunlerini uretiyor. Ne burn-in ne de baska bir sorun yasamiyorsunuz. Kesinlikle tavsiye ederim.

• Hocam Panasonic 42 V10 u nerden ve kaça aldınız? İstanbul Bilişimde o modeli göremedim...

Bir de, TR'de v10dan daha iyi bir plazma var mı sizin bildiğiniz?
  • Pardon hocam, istanbul bilişimde şimdi gördüm. 2500 tl ye satılıyor...
  • quote:

Orijinalden alıntı: airea

Pardon hocam, istanbul bilişimde şimdi gördüm. 2500 tl ye satılıyor...

Ben Electroworld'den 10 taksite 2750 TL'ye distributor garantili aldim. Size de bu tip bir garanti ile almayi tavsiye ederim.

Buna benzer 42G15E var yine Panasonic'in. V10'un G15'ten farki THX modu, 24P Smooth Film ozelligi, Digital Cinema Color ozelligi. Farklar bunlar.

Benim cok incelemedigim ama forumda ustalarin soyledigi daha iyi plazmalar elbette var. Mesela Pioneer 5090 serisi. Ama bunun sifirini bulmak neredeyse imkansiz. O modelden sonra Panasonicler bana gore en iyileri.
  • Şu an zaten pioneer kalmamış anladığım kadarıyla. 2. el almak da istemem.

Yani şu an plazmada en iyi alternatif panasonic gibi görünüyor. Onun da özelliklerine ve bütçeye uygun modelini bulup almak lazım. Ama sanırım dünya kupası vs diye yeni modeller 1-2 ay içerisinde piyasaya çıkacak. Belki onları beklemek daha mantıklı olur...
  • Evet oyle bir soylenti var. Nisanda 2010 model paneller gelecek diye. Zamaniniz varsa bekleyin derim ben.
  • Zamanımız var hocam, 10 senedir kullandığımız 55 ekran tüplü sony tv bir 3-5 ay daha bizi idare eder nasıl olsa:)
  • quote:

Orijinalden alıntı: aylakgunler

quote:

Orijinalden alıntı: airea

Pardon hocam, istanbul bilişimde şimdi gördüm. 2500 tl ye satılıyor...

Ben Electroworld'den 10 taksite 2750 TL'ye distributor garantili aldim. Size de bu tip bir garanti ile almayi tavsiye ederim.

Buna benzer 42G15E var yine Panasonic'in. V10'un G15'ten farki THX modu, 24P Smooth Film ozelligi, Digital Cinema Color ozelligi. Farklar bunlar.

Benim cok incelemedigim ama forumda ustalarin soyledigi daha iyi plazmalar elbette var. Mesela Pioneer 5090 serisi. Ama bunun sifirini bulmak neredeyse imkansiz. O modelden sonra Panasonicler bana gore en iyileri.

dostum aradaki farkların tamamı bu mu bu özellikler görüntü kalitesini farkettiriyormu

aradaki fiyat farkına değermi.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.