Şimdi Ara

Power Supply Karmaşası

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
19
Cevap
0
Favori
901
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Merhaba sistemimde cooler master 750 watt 80+ bir psu ve gtx 960 kullanıyordum. Psu arızalandı ve garantisi de bitmişti. Bitmeseydi bile genellikle şehir şebekesinde yaşanan problemlerden dolayı arızalanan çoğu ürünün garanti kapsamı dışında olduğunu duydum. Bu sebeple yeni alacağım ürünün arızalanma ihtimaline karşın fiyatı uygun olan everest rampage 650 watt 80+ psu ve fsp 800 watt kesintisiz güç kaynağı ikilisine yöeldim. Arızalı olan güç kaynağını söküp yeni aldığımı taktım. Test amaçlı cs go oynadım fakat ekran kartımın tam yükte çalışmadığını gözlemledim. Daha önce 250+ fps alırken bu değerlerin 100'e kadar düştüğünü gözlemledim. Sorunun yeni güncellenen dust2 haritasında ya da oyuna gelen güncellemeden olabileceğini düşünerek ürünü kullanmaya devam ettim. Sistemim forza horizon 3 ve need for speed payback gibi oyunları çalıştırsa da ultra ayarlarda oynamak için gtx 1080 satın aldım. Kartın sistem gereksinimi 500 watt psu olduğu için güç kaynağımın yeterli geleceğini düşündüm ve yine kartı cs go da test ettim. Fakat ne göreyim fps değerleri tamamen aynı hem de mininmum grafik ayarlarında. Bir arkadaşım amd fx 8320 ve gtx 1080 ikilisi için yanlış bir psu seçtiğimi söyledi. Sizlerin bu konuda fikrini almak istiyorum. Kaliteli vir 750 watt psu ile sistemim şahlanır mı yoksa sistemin performansı maksimum 10 fps mi artar? Bir de gtx 1080 kullanan ve performansından memnun olan arkadaşlarımdan özellikle psu tavsiyesi istiyorum

Hayırlı forumlar dilerim

• Yardım edebilecek yok mu acaba?
  • fx 8320 ile gtx1080 darboğaz yaşarsın. gtx960 ile başka oyunlarda deneme yaptın mı?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi BooMANx -- 13 Ağustos 2018; 14:5:46 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: BooMANx

fx 8320 ile gtx1080 darboğaz yaşarsın. gtx960 ile başka oyunlarda deneme yaptın mı?
    Malesef anakart + ram + işlemci üçlüsünü değiştirebilecek bütçeye sahip değilim en azından 2 yıl için. Gtx 960 ile pubg 40-60 fps alırken gtx 1080 ultra ayarlarda 80-100 fps alabiliyorum fakat ani fps düşüşleri yaşanıyor hele bu düşüşler tam çatışma sırasında olursa çıldırmamak elde değil
  • mecay_54 M kullanıcısına yanıt
    Cs go. Cpu da tek cekirsek performansina dayali bir oyun oldugu icin senib 8320 gtx 1080 nine darbogaz gerceklestiriyor. O islemci ile ekran kartinin verecegi yari performansi bile alamazsin. 2 secenegin var. Ya ekran kartini satip max. 1060 alicaksin. Yada donanimi komple yeniliceksin. Karar senin

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: katharsis1537

Cs go. Cpu da tek cekirsek performansina dayali bir oyun oldugu icin senib 8320 gtx 1080 nine darbogaz gerceklestiriyor. O islemci ile ekran kartinin verecegi yari performansi bile alamazsin. 2 secenegin var. Ya ekran kartini satip max. 1060 alicaksin. Yada donanimi komple yeniliceksin. Karar senin
    Anladım hocam gtx 1060 da var ben de olmadı bu 1080'i satarım
  • quote:

Orijinalden alıntı: mecay_54

Anladım hocam gtx 1060 da var ben de olmadı bu 1080'i satarım

Alıntıları Göster
    Onu yapacağınıza 1060, AMD CPU ve mobo'yu satın, Intel'e geçin.

• İntel'e geçmenize gerek yok. Sistemi güncellemeye karar verirseniz Ryzen alabilirsiniz. Ryzen serisi ile AMD, İntel ile arasındaki tek çekirdek performansını büyük ölçüde kapattı.
    İntel işlemcilerde ısınma sorunu var. AMD işlemciler daha serin çalışıyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: gobl1n

Onu yapacağınıza 1060, AMD CPU ve mobo'yu satın, Intel'e geçin.

Alıntıları Göster
    Bu durumda siz de sorunun powersupply den değil de cpu dan kaynaklandığını düşünüyorsunuz. Fakat benchmark testlerinde amd 8320 i3 8100 ve ryzen 2200g ile hemen hemen aynı sonuçları alıyor. Tabi benchmark testleri ile oyun testleri farklı sonuçlar verebilir fakat tek sorun bu olmaması gerekir :(
  • Oyunlar hakkında detaylı bilgim yok ama yukarıda bir arkadaş CSGO'nun tek çekirdek kullandığını belirtmiş. Elinizdeki FX işlemci 8 çekirdekli de olsa oynadığınız oyunda 7 çekirdek yan gelip yatıyor, sadece 1 tanesi oyunun yükünü çekiyor. İşlemcinizin toplam gücü diyelim ki 80 beygir, oyunda 10 beygir durumuna düşüyor. Benchmark testlerinde yine 80 beygir gücünde olduğu görünen 8100 ve 2200G ise bu gücü 4 çekirdek ile sağladığı için tek çekirdek kullanan oyunda 20 beygir gibi oluyor. (FX'in iki katı yani)
  • quote:

Orijinalden alıntı: mecay_54

Bu durumda siz de sorunun powersupply den değil de cpu dan kaynaklandığını düşünüyorsunuz. Fakat benchmark testlerinde amd 8320 i3 8100 ve ryzen 2200g ile hemen hemen aynı sonuçları alıyor. Tabi benchmark testleri ile oyun testleri farklı sonuçlar verebilir fakat tek sorun bu olmaması gerekir :(

Alıntıları Göster
    Yok, ben o mesajı cevaplamıştım. PSU'nuz maalesef teneke. O PSU'ya sistem, hele hele AMD FX CPU ve GTX 1080 hiç emanet edilmez.

• quote:

Orijinalden alıntı: gobl1n

Yok, ben o mesajı cevaplamıştım. PSU'nuz maalesef teneke. O PSU'ya sistem, hele hele AMD FX CPU ve GTX 1080 hiç emanet edilmez.

Alıntıları Göster
    Demekki paraya kıyıp kaliteli bir psu almanın zamanı gelmiş yorum için teşekkür ederim
  • highpower veya aerocool un 600-700w ürünleri ucuz ve kaliteli.
  • quote:

Orijinalden alıntı: start_system

highpower veya aerocool un 600-700w ürünleri ucuz ve kaliteli.
    aerocool kcas 800 watt 80+ bronz modelinden sipariş verdim. Kasama takıp test ettikten sonra pc nin performansına etkilerini yazmayı düşünüyorum
  • 80+ gold alsaydın keske daha verimli oluyor
  • quote:

Orijinalden alıntı: DJWORD

80+ gold alsaydın keske daha verimli oluyor
    kcas 800 watt 80+ bronz fiyatı 470 lira 750 watt 80+ gold fiyatı 675 liraydı ben fiyatı daha makul geldiği için bronz olanından aldım
  • mecay_54 M kullanıcısına yanıt
    tabi hersey bötçe ama verimlilik bakımından gold daha iy
  • Güç kaynağını değiştirdim fakat oyun performansında bir artış olmadı. Demekki darboğaz yapan işlemci ve ram ikilisiymiş. Bu şekilde idare edicez artık napalım
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.