Şimdi Ara

Program yazma

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
5
Cevap
0
Favori
835
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
    ben program yazmak istiyorum. gunumun neredeyse 7-8 saati bilgisayarda geçiyor ama birşeyler üretmek program yapmak işi öğrenmek istiyorum ama hiçbir bilgim yok bana yardımcı olabilirsiniz nasıl bilgi sahibi olabilirim, hangi programları indirmeliyim nasıl başlamalıyım bilgi sahibi arkadaşlar bilgilendirirse cok sevinirim

• quote:

Orijinalden alıntı: -Unique

Merhaba beyler,
    ben program yazmak istiyorum. gunumun neredeyse 7-8 saati bilgisayarda geçiyor ama birşeyler üretmek program yapmak işi öğrenmek istiyorum ama hiçbir bilgim yok bana yardımcı olabilirsiniz nasıl bilgi sahibi olabilirim, hangi programları indirmeliyim nasıl başlamalıyım bilgi sahibi arkadaşlar bilgilendirirse cok sevinirim

İkamet adresn istanbul ise sana mecidiyeköyde ki c dernegini tavsiye ederim. Bilge adama fln gidip boşa para verme. Bilgeadam 6 8 belki de 8bin tl iken c.derneği 3 yıla yakın eğitim veriyor ve fiyatı yari yarıya
    3000-4000 tl civarında ve türkiyede 1 numaralı yerdir. Başka hiç bi yere sorma'dan gidebilirsn gönül rahatlığı ile

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Burda işin üstadları varken söz bana düşmez ama bu siteyi tavsiye edebilirim
    http://www.cagataycebi.com/programming/index.html

• ingilizcen varsa thenewboston ucurur seni

• İlk önce programlama ve bilgisayar tarihini oku.
    Kendine üç yan daldan birini seç

1)Hesaplama
    2)Veritabanı + web
    3)Oyun

Ana programlama:

Sonra makine diline (assembly) bir göz gezdir.
    Sonra C diline giriş yap.
    C nin C++ ve Qbasic dilleriyle ilişkisini öğren.
    Sonra temel düzeyde C++ öğrenmeye başla.
    Java öğrenmek daha çok rahatlık sağlar(çöp toplama teknikleri ile uğraşmazsın)

1)Hesaplama:
    Fortran, C, Java güzel programlardır.
    Öğrenim zamanının %75 ini temel algoritmaları(sıralama, ağaç oluşturma, kelime bulma, yapay-zeka vb...) öğrenerek, %25 ini de çok izlekli programalamaya çalışarak harca.
    Çok izlekli programlamayı tamamen öğrenince CUDA/Opencl gibi paralel programlama konularına çalış. Bunlar asıl gelecek.

2)Veritabanı + web:
    Oracle, Javascript, SQL(Mysql), Access gibi programlara doğru kayman lazım. Bu şekilde server nasıl işletilir iyi bilene kadar uğraşman gerekir.

3)Oyun:
    Zamanın yettiği kadar oyun motorlarını öğrenmeye çalış.
    Önce C# öğrenmen lazım. Bu birçoğu için temel oluşturacak.
    Sonra örnek olarak Unity oyun motoru ile başlayabilirsin. (cep telefonlarında bile çalışaiblen uygulamalar yapıalibliyor)
    Sonra Java ve C/C++ ile çalışan oyun motorlarına yönelebilirsin.

En önemlisi üstteki üç ana kesimi birbirleriyle karıştırabilmen. Örnek: CUDA programlama biliyorsan ve unity oyun motorundaki verileri bununla ilişkilendirebiliyorsan ve de veritabanı ile ilgili bir eksiğin yok ise; gerçek okyanus dalgaları üzerinde sörf yapılan bir oyun yapabilirsin ve sörf yapılarak alınan puanları bir server üzerinde depolayıp halka açık sergileyebilirsin.

Herşeyi öğrendiğini düşündüğünde, daha hızlıca kod yazabilmek(Perl, LabView, Java) mi yoksa daha hızlı çalışan(assembly, C) kod yazmak mı önemli olduğunu bulup ona göre hesaplama,oyun,web için daha derin seçenekler aramak da önemli.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Tugrul_512bit -- 9 Mayıs 2013; 18:02:40 >

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.