Şimdi Ara

Psikiyatra gidince iş hayatında sorun oluyor mu?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
5 Misafir - 5 Masaüstü
5 sn
20
Cevap
1
Favori
3.068
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Son zamanlarda ağır depresyon geçiriyorum ve intihara meyilli davranışlarım var. 24 yaşındayım askere henüz gitmedim. Duyduğuma göre işe, askere vs. girerken sağlık raporu istiyorlarmış. Gidince herhangi bir teşhis konulsa ilerde adıma sorun olur mu?

• Yapay Zekanın Yanıtı

Psikiyatriye Gitmek İş Hayatında Sorun Olur mu?

Psikiyatriye gitmek, ruh sağlığı sorunları yaşayan kişiler için genellikle faydalı ve gerekli bir adımdır. Ancak bazı kişiler, psikiyatriye gitmenin iş hayatlarında sorunlara yol açabileceğinden endişe duyabilirler.

İşverenlerin Tutumları

Çoğu işveren, çalışanlarının ruh sağlığına destek vermektedir. Ancak bazı durumlarda, işverenler psikiyatriye gitme konusunda önyargılı olabilirler. Bu önyargılar, psikiyatrik rahatsızlıkların stigmaize edilmesi veya çalışanların iş performanslarını etkileyeceği korkusundan kaynaklanabilir.

Yasal Korumalar

Çoğu ülkede, psikiyatriye gitme konusunda yasal korumalar bulunmaktadır. Bu korumalar, işverenlerin psikiyatrik rahatsızlığa sahip çalışanlara karşı ayrımcılık yapmasını yasaklar. Ayrıca, çalışanların tıbbi kayıtları gizli tutulmalıdır.

Gizlilik Hususları

Psikiyatrik tedavi gizlidir ve işvereninizle yalnızca sizin izninizle paylaşılabilir. Ancak, bazı durumlarda, örneğin bir iş kazası veya tehlikeli davranış gibi, işvereninizin tıbbi kayıtlarınızı bilmesi gerekebilir.

İstisnalar

Bazı durumlarda, psikiyatriye gitmek iş hayatında sorunlara yol açabilir. Örneğin, bir kişinin rahatsızlığı iş performansını ciddi şekilde etkiliyorsa veya bir güvenlik riski oluşturuyorsa, işveren tedbir alabilir.

Sonuç

Genel olarak, psikiyatriye gitmek iş hayatında genellikle sorun yaratmaz. Ancak, işvereninizin önyargılı olma ihtimalini göz önünde bulundurmanız ve gizlilik hususlarını anlamanız önemlidir. Herhangi bir endişeniz varsa, bir hukuk uzmanına veya insan kaynakları departmanınıza danışabilirsiniz.

Yapay Zekanın Yanıtını Genişlet
  • Akıl sağlığınız cidden iyi değilse askere bir süre almayabilirler sanırım. Depresyondaysanız ve geçicidir umarım kendinizi toparlarsınız, askerliği ondan sonra düşünmenizi tavsiye ederim. Geleceğe yönelik bir sorunda yaratmaz.

• Tecilim seneye bitiyor. Askere alırken muayene falan ediyorlar herhalde ama psikiyatrik duruma bakıyorlar mı ki?

• ilac yazarlarsa antidepresan olur muhtemelen. is hayatinin bir cok yerinde karsına sorun olarak cıkar, ileride basını agritabilir. zira cogu memurun bile ise girmek icin saglik raporuna ihtiyacı oluyor hepsi gozukur. askerlik polislik güvenlik hakim savcı gibi meslekler de bastan elenirsin yine de kesin degil tabii. sagligin icin ne gerekiyorsa yap

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi gavuroglan -- 21 Mart 2022; 23:19:39 >
  • bazı durumlarda sorun olabılıyor burası turkıye zaten herkesın psıkolojısı bozuk sadece doktora gıdene etıket yapıstırıp yolluyorlar gibi bir durum

• doktor sohbet muhabbet ediyor biraz, bir sorunun var mı diyor yoksa yok diyorsun.
    psikiyatri ilaç kullandıysan reçetesini istiyor.
    Eğerki bir sorun görürse hafif bişeyse 1 yıl teyir ediyor
    ciddi bişeyse ilgili raporu yazıp elverişsizdir diyor.

İlerde sorun olması tamamen sana bağlı bir durum. elinde samuray bıçağıyla geziceksen gerçekten sorun olur.
  • Doktora durumunu anlatman lazım tam bilmiyorum

• gavuroglan kullanıcısına yanıt

Ben de böyle tahmin ediyordum tamamdır sağ olun.

son 2 yılın semptomsuz ve tedavisiz geçirilmesi psikiyatrik yönden sağlam kabul edilir

böyle yazıyomuş polis için yönetmelikte yani cok ağır vaka değilsen veya sürekli tedavi gerektiren ( bipolar okb vs gibi kişilik bozukluğu ) yoksa bi sıkıntı olmaz gibi
  • isimgerekmez kullanıcısına yanıt

bu konu hakkında saglik raporu icin dehb kırmızı receteli ilaclar kullanmak hakkında bilginiz var mı ? concerta, ritalin ilaclari gibi

kesinlikle doktor incelemek ister askerlik durumu için konuşuyorum. Engel olabilecek her durumu göz önünde bulunduruyorlar.
    Askeri kriterler için doktorlara sunulan bi belge var ona bakıp ilgili kodla işlem yapıyorlar.
    A B C D diye ayrılıyor

Okul döneminde RAM dan dheb raporu aldıysanız onu da mutlaka yanınızda bulundurun İlaçlar için yorum yapabilecek tıbbi bilgim yok

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi isimgerekmez -- 22 Mart 2022; 0:7:6 >
  • Senelerce prozac kullandım askerdeykende kullandım ama o kadar manyak gördüm ki ilaç içenler mi dersin kendisini çürük çıkarmaya çalışan onlarca manyak uyuşturucu içenler mi dedim ben bunlarla eş değer değilim insan sınıflandırma bana göre değildi ama askerde kabullendim ilacıda bırakamam sanıyordum bıraktım şükürler olsun ki rabbime şuan da da türkiyenin ilk 5 ine girecek şirketlerin birinde çalışıyorum
  • Kamu sektörünü bilmiyorum ama özel sektörde işe girerken en basit sağlık raporu yeterli oluyor. O sağlık raporunda da sadece kan ve akciğer grafisi alınıyor. Psikiyatri geçmişinle ilgili bir durum yok yani.

Askerde de eğer devam ettiğin ilaç varsa revire söylüyorsun ilaçlarımı alıyorlar, saati gelince gidip içiyorsun. Ben söylememiştim, valizimde tutmuştum sorun olmamıştı.

Bizde valiz araması olmamıştı, olsa sorun olurdu muhtemelen.

Ha ben kötüyüm kendime güvenmiyorum dersen seni rdm yapıyorlar, silah vermiyorlar.

Bizdeki bi rdm jopla geziyodu. Akıl sağlığından ziyade uyuşturucu bağımlılığından dolayı ilaç kullanıyordu.

Edit: ben özel psikiyatriste gitmiştim ve 1 ay sonra doktorla telefonlaşarak ilacı bırakmıştım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Sing_a_song -- 22 Mart 2022; 2:15:6 >

Hocam bunu araştırdım, bilen kişilere sordum. İşe girerken sağlık raporunda engel falan soruluyormus; hastalıklar, kullanılan ilaçlar falan önemli değilmiş. Öğrenci iken bu ilaçları kullanan doktorlar, öğretmenler falan var. Özel sektörde de bir sorun olmuyor

Polis asker veya jandarma gibi meslekleri muhtemelen yapamayız Ritalin kullanlar olarak ama gerisi için sıkıntı değilmiş

• Hocam olmaz muhtemelen. Meslek olarak askerlik yapamazsınız ama işe girerken ya da zorunlu askerlik için engel oluşturmaz

• ruh sağlığı için ilaç yazıldığında polis olurken sıkıntı çıkabilir diye biliyorum ama kesin bir bilgim yoktur. her ilaçta oluyor mu onu da bilmiyorum

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi stableRevulation -- 22 Mart 2022; 12:34:2 >
  • Bir sorun olmaz. Düzenli olarak psikiyatrik(selectra, ativan, cipralex, solian, anafranil) ilaç kullanıyorum. İşe giriş için ve askerlik için sağlık raporu almıştım bir sorun olmadı.
  • hocam gemi kaptanlığında sağlık raporu için sıkıntı çıkar mı acaba askeriye değil sivil sonuçta

Pek sanmıyorum hocam

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.